logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » اقتصادی » کاتالوگ یا بروشور

کاتالوگ یا بروشور

یکشنبه, 4 فوریه 2018 | 2803 بازدید | بدون دیدگاه | اقتصادی
کاتالوگ یا بروشور

کاتالوگ راهنمای معرفی کلیات کالا، خدمات و امکانات ا ست و بروشور کتابچه راهنما که جزئیات کالا و خدمات را معرفی می کند. این دو با هم تفاوت ظریفی دارند.

دوستان عزیز سلام
اکثر شرکت ها و سازمان ها برای معرفی و بازاریابی محصولات و خدمات خود به دنبال ابزارهای قدرتمند تبلیغاتی هستند، کاتالوگ و بروشور دو رسانه چاپی و تبلیغاتی هستند که نماینده سازمان و شرکت شما می باشند. هر دوی آنها اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات یک شرکت، هتل یا فروشگاه ارائه می دهند و به معرفی اهداف، دیدگاه و جایگاه آن شرکت می پردازند. وجود تفاوت های ظریف بین این دو سبب سردرگمی شده است و اکثرا آنها را یکی می دانند اما پس از مقایسه کاتالوگ با بروشور در این مطلب تفاوت آنها را درک خواهید کرد. اگر برای تبلیغات و از دور خارج کردن رقبای خود قصد چاپ یک کتابچه راهنما را دارید بهتر است ابتدا با مفهوم و کارایی کاتالوگ و بروشور آشنا شوید تا بهتر در مورد اینکه سرمایه گذاری روی کدام یک بازده بیشتری دارد، تصمیم گیری کنید.

کاتالوگ
شرکت ها از تبلیغات برای معرفی خود و خدماتشان به مردم استفاده می کنند و برای جذب بیشتر بازار به سمت محصول خود و مقایسه آن با دیگر محصولات مشابه از نظر فنی و تخصصی نیاز به بستری دارند که برتری های خود را بیان کنند، کاتالوگ میتواند در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد.

کاتالوگ سند یا کتابچه ای است که شامل لیستی از نام محصولات، خدمات و امکانات به همراه ویژگی آنها می باشد. در این مجموعه اطلاعات توصیفی و کلی در مورد آنها ارائه شده است. کاتالوگ که به آن کالا نما نیز می گویند بیشتر به جنبه تجاری، بازاریابی و جلب مخاطب توجه می کند اما جنبه آموزشی و اطلاع رسانی هم دارد و دانش مختصری در مورد موضوع مورد نظر به افرادی که واسطه تولید کننده و مصرف کننده هستند می دهد. در واقع کاتالوگ برای توزیع کننده ها، خریداران عمده، مغازه داران و فروشندگان طراحی و چاپ می شود و اطلاعات آن برای مصرف کننده نهایی اهمیتی ندارد. شرکت ها و سازمان ها در این سند به معرفی محصول و کالای خود می پردازند که به دو صورت تک محصولی و چند محصولی می باشند و در دو نوع چاپی و الکترونیکی وجود دارند؛ هرچند که نوع چاپی معایبی چون هزینه زیاد تولید، مدت زمان چاپ، سرعت پایین در رساندن کاتالوگ به دست مشتری، محدودیت جغرافیایی در ارسال کاتالوگ و محدودیت در اصلاح خطاها را دارد ولی از رقابت کنار گذاشته نشده است.

کاتالوگهدف کاتالوگ فروش محصولات و جذب مشتری است و این کار را به کمک طراحی و رنگ آمیزی عالی، تصاویر با کیفیت و صحافی انجام می دهد و اغلب گرماژ صفحات جلد در مقایسه با صفحات داخل بیشتر است و از کاغذ کلفت (گرم بالای ۲۰۰) استفاده می کنند و به تعداد مورد نیاز چاپ می شود. از ویژگی های کاتالوگ می توان به موارد زیر اشاره کرد :
– حمل آسان و زمان مطالعه کم
– پرهیز از زیاده گویی و نوشته ای مختصر و مفید
– ترکیب متن با تصویر برای شناخت بهتر مخاطب با محصول
– انتخابی دقیق و سنجیده
– در انتقال اطلاعات نسبت به پوستر و تراکت بهتر عمل می کند
– برعکس بروشور از صحافی سنگین تر مثل مفتول، چسب گرم و .. استفاده می کنند.

در آخر برای آشنایی بهتر به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید شما کارخانه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی دارید، کاتالوگ شما به دست داروخانه ها، مغازه داران و واسطه های پخش می رسد که شامل نام کلیه تولیدات شما است (چند محصولی) یا برای هر محصول یک کاتالوگ مجزا دارید. اطلاعات موجود در آن شامل قیمت محصول، سایز محصول، تعداد محصول در یک کارتن، اندازه کارتن، قیمت کل کارتن، تعداد رنگ از هر محصول می باشد که پر واضح است این اطلاعات برای مصرف کننده مفید نمی باشند.

بروشور
نوعی رسانه تجاری چاپی می باشد که به تشریح جزئیات کالا، خدمات و امکانات می پردازد و شامل اطلاعات مورد نیاز مصرف کننده (نکاتی حین مصرف یا خرید کالا) می باشد و در چند صفحه به هم چسبیده یا یک صفحه تاشو چاپ می شود. البته بروشور گاهی برای اطلاع رسانی و تبلیغ یک کنفرانس یا رویداد هم چاپ می شود که به وسیله پست به دست مخاطب خاص می رسد و تعداد زیادی از آن چاپ نمی شود.

بروشور آموزشی

نوعی پمفلت آموزشی

به این سند کوتاه چاپی پمفلت هم می گویند اما باید بدانید که پمفلت گسترده تر از بروشور است. پمفلت نوعی رسانه آموزشی است که در یک کاغذ A4 و در ۳ قسمت چاپ می شود و موضوع آن آموزشی و هشدار دهنده می باشد. پمفلت حاوی مطالبی در مورد بیماری ها، معرفی وسایل ورزشی و رفتار های بهداشتی می باشد و در قسمتی از آن یک آدرس و تلفن برای پاسخگویی به سوالات مردم تعبیه شده است.
اما بروشور نوعی پمفلت می باشد که بیشتر با هدف تبلیغاتی و معرفی یک محصول، برند، کسب و کار، فروشگاه، هتل یا حتی رخداد تهیه می شود و شامل اطلاعات جزئی، فنی و خاص در مورد یک نوع محصول، فواید، نحوه مصرف، قیمت، تنوع رنگی و .. می باشد. در طراحی و چاپ بروشور از کاغذهایی با گرم پایین و نازک تر استفاده می کنند و در تیراژ بالا چاپ می شود اما هزینه آن کمتر از کاتالوگ می باشد و به صورت لت دار یا منگنه ای وجود دارند، طرح ها و الگوهای متنوعی در بروشورها بکار میرود اما اغلب به شکل مجله، کارت پستالی یا سه لت طراحی می شوند. در واقع بروشور پلی بین شرکت و مصرف کننده می باشد که راهنمای مشتری در استفاده از محصول یا آشنایی او با محصول است؛ پس طراحی بروشور باید به گونه ای باشد که مخاطب جذب شود و به آن نگاهی کند، این سند بیشتر در یک تک ورق با یک خط ( ۲ لت) یا دو خط (۳ لت) چاپ میشود و به راحتی قابل توزیع است. نحوه تا زدن بروشور بخشی از فرآیند طراحی آن می باشد باید حاشیه متن و محل تاخوردگی را طوری در نظر بگیرید که پس از تا زدن طرح کلی حفظ شود،  تای دروازه ای، کتابی و مرکزی چند نوع مختلف تا می باشند.

بروشور

بروشوری با هدف معرفی خدمات هتل

در ادامه مثال ذکر شده در بخش کاتالوگ در نظر بگیرید، شرکت وسایل آرایشی و بهداشتی یک بروشور را برای هر محصول قرار می دهد و در آن نحوه استفاده، موارد ممنوع، عوارض جانبی، مدت زمان مصرف، خواص محصول را بیان می کند و در یک بروشور دیگر انواع موجود از یک محصول را معرفی می کند به عنوان مثال انواع شامپو سیر (مخصوص موهای چرب، خشک و معمولی)را معرفی می کند تا مشتری بتواند انتخاب بهتری هنگام خرید داشته باشد.

کاتالوگ و بروشور به دو طریق تقسیم بندی می شوند، بنا بر سایز و شکل صفحات به ۴ نوع دو لت، سه لت، ضمیمه (Gate-fold) و Z-fold تقسیم میشوند و لت دار، منگنه ای و سیمی انواع آن از نظر مدل چاپ و طراحی می باشند.

به کمک جدول زیر نیز می توانید بهتر تفاوت کاتالوگ با بروشور را درک کنید.

کاتالوگ بروشور
اندازه از ۸ صفحه بیشتر است حداکثر شامل ۸ صفحه
محتویات  توصیف مختصر، قیمت ها و تصاویری از تمامی  محصولات شرکت اطلاعات جزئی در مورد نحوه استفاده محصول
اطلاعات نمایش موضوعات به صورت فهرست وار و
توضیحات مختصر در یک یا دو جمله
معرفی محصولات به صورت مفصل و دقیق در یک پاراگراف یا بیشتر برای بیان جزئیات کامل
ساختار به وسیله ی گیره ی کاغذ به هم وصلند یا صحافی شده هستند به صورت تاشو است
هدف فروش محصولات یا خدمات به مشتری و تهیه راهنما برای توزیع کننده توصیف ویژگی های برجسته محصول برای معرفی و ترغیب مشتری به خرید
هزینه بیشتر از بروشور کمتر از کاتالوگ
روش جذب با استفاده از عکس با استفاده از نوشته و نقشه شماتیک کالا
اندازه برگها با توجه به سلیقه متفاوت است و از الگوی خاصی پیروی نمی کند اما معمولا در کاغذهای A4 و A5 چاپ می شوند. در هر سایزی چاپ می شوند و استاندارد مخصوصی ندارد.

تا این بخش از مطلب با کاتالوگ و بروشور آشنا شدید، اگر تصمیم خود را گرفته اید و می خواهید برای سفارش نزد طراح بروید دانستن نکاتی در مورد طراحی کاتالوگ و بروشور خالی از لطف نیست:

– جامعیت و سادگی را به عنوان یک اصل در نظر بگیرید
– سایز عناوین اصلی و فرعی در مقایسه با متن تفاوت داشته باشد اما شکل قلم ها با هم همخوانی داشته باشد.
– نام شرکت و آرم یا لوگو از ضروریات این کتابچه می باشد، که در مدل های بیش از دو صفحه، این قسمت ها به همراه عنوان در صفحه اول چاپ می شوند.
– از تصاویر مستقیم یا صنعتی (عکس محصولات) و غیر مستقیم (تصاویری که گویای نوع خدمات ارائه شده هستند) با کیفیت بالا استفاده کنید و هرچه تعداد عکس ها بیشتر باشند در جلب مخاطب موفقتر هستید.
– در طراحی بروشور سعی شود از تصاویر و ترکیب های نمونه های قبلی استفاده نشود و یک طرح نو و یونیک بکار رفته باشد.
– زمان انتقال پیام نمادین به مخاطب، توسط تصاویر، رنگ و عکس بسیار کوتاه و سریع باشد.
– تا حد امکان از جملات کوتاه استفاده کنید و اطلاعات ضروری را خلاصه بیان کنید، هر چه حجم متن کمتر باشد کیفیت کار بهتر است.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مطلب راهنمای خوبی برای انتخاب بهتر شما باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت