logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » ۱۷ مدل دست دادن و معانی آنها

۱۷ مدل دست دادن و معانی آنها

سه‌شنبه, 6 فوریه 2018 | 13954 بازدید | ۱۴ دیدگاه | مطالب عمومی
انواع مدل دست دادن

دست دادن شکلی تکامل یافته از ارتباطات غیر کلامی است که طی سالیان شکلی جهانی به خود گرفته است و نحوه دست دادن افراد خیلی از خصوصیات کلی یا لحظه ای آنها را مشخص می کند.

سلام دوستان

دست دادن یا مصافحه کردن به معنای گذاشتن دست خود در دست دیگری و فشردن آن به نشانه سلام و دوستی می باشد و ژستی تاثیر گذار است که در هنگام سلام و احوالپرسی، خوش آمد گویی، خداحافظی در مهمانی ها، عقد قرارداد ها و ملاقات تجاری انجام می شود. 

دست دادن اثرات شگفت انگیزی دارد و نمونه ای از ایجاد ارتباط فردی به شمار می آید، به عنوان مثال زمانیکه خسته و بی حوصله هستید به محض مواجه با دوستی کافی است بعد از یک سلام رسا دست شما را به گرمی بفشارد، گویی توسط این دست دادن یک انرژی به شما منتقل می شود. پس می توان آنرا از بهترین راه های رسیدن به آرامش روحی و روانی دانست.

دست دادن یادگاری از مردم غار نشین است، زمانی که آنها همدیگر را می دیدند برای آنکه نشان دهند سلاحی در دست ندارند دست های خود را بالا می بردند، به همین ترتیب در روم باستان هم مردان دو قبیله ای که در حال صلح با هم بودند به هنگام رسیدن به هم بازوی طرف مقابل را با دست فشار می دادند که از مخفی نکردن خنجر در بازو مطمئن شوند.

با گذر زمان این رسم شکل مدرن تری به خود گرفت و در معاملات تجاری بین دو نفر با کف دست به هم دست می دادند و اکنون در فرهنگ های مختلف آداب معاشرت دست دادن متفاوت می باشد.

فرانسوی ها مثل ایرانیان دو بار و هنگام ورود و خروج دست می دهند، آلمان ها فقط یکبار دست می دهند و تنها ۲ تا ۳ بار دست را حرکت می دهند، آمریکایی ها محکم دست می دهند، اهالی ژاپن تعظیم می کنند و به هم دست نمی دهند، مردم تایلند از ژستی با نام وای (کف دو دست به هم و روبروی سینه) استفاده می کنند و در کشورهای مسلمان دست دادن با نامحرم جایز نیست.

دست دادن خانم ها و آقایان، افراد با روحیات متفاوت و حتی افراد با مشاغل مختلف متفاوت می باشد اما بعضی نکات در همه مدل ها مشترک است مثلا تماس کف دو دست بیانگر صمیمیت، یکرنگی و یکی بودن است.

اگر می خواهید شخصیت دوستان و افرادی که به تازگی با آنها آشنا شده اید را بهتر بشناسید می توانید به نحوه دست دادن آن ها دقت کنید، دقت به نحوه دست دادن از راه هایی است که در عرض چند ثانیه می توانید تیپ شخصیتی طرف مقابل را حدس بزنید.

پس در قرار ملاقات های مهم خود مراقب نحوه دست دادن خود باشید چون حس منتقل شده ممکن است در نتیجه ملاقات تاثیر گذار باشد. طبق نظر “یان اولت روم” روانشناس معروف افراد به ۱۷ شکل به همدیگر دست می دهند که هر کدام بیانگر خصوصیات کلی یا لحظه ای افراد می باشد.

در ادامه ۱۷ مدل دست دادن را به همراه برداشتی که می توان از شخصیت افراد داشت، بیان خواهیم کرد.


۱- انواع مدل دست دادن


۱-۱ دست دادن سست و شل

دست دادن شل و سست یا ماهی مرده

فردی که برای دست دادن تنها انگشتان دستش را دراز میکند یا به صورت شل دست می دهد (به این حالت ماهی مرده می گویند) شخصی درون گرا، سرد و شاید متکبر است، او دوست ندارد کف دستش لمس شود و با این حرکت به شما می گوید که صمیمیت را دوست ندارد و می خواهد تنها باشد و علاقه ای به دوست شدن با کسی ندارد.

بعضی از آنها هم افرادی ضعیف، مطیع و تسلیم هستند که آرامش ندارند و از برملا شدن رازشان می ترسند و به همین دلیل با دیگران گرم نمی گیرند، بعضی از آنها هم افراد مغرور یا وسواسی هستند که خود را بی تفاوت جلوه می دهند اما از نظر روانشناسان این نوع دست دادن نشانه ای از عدم اعتماد به نفس نیز می باشد.

اگر با مردی مواجه شدید که اینگونه دست داد بدانید که احتمالا آدم مرموزی است و می خواهد مخفیانه اعمال نفوذ کند. مصافحه ماهی مرده از بدترین روش های دست دادن می باشد و به عنوان روشی غیر دوستانه در جهان شناخته شده است که افراد با شخصیت ضعیف اینگونه دست می دهند.

۱- ۲ دست دادن سفت و کشیده

شبیه روش فشارآوردن با کف دست رو به پائین می باشد، که شخص دستش را محکم و کشیده به سمت طرف مقابل نگه می دارد، هدف او جلوگیری از ورود دیگران به حریم شخصی و حفظ فاصله می باشد. این مدل توسط افراد پرخاشگر یا افراد برون گرا و اجتماعی انجام می شود و اغلب خانم هایی که از ایده های جدید استقبال می کنند به صورت محکم و کشیده دست می دهند و در محیط کاری حس خوبی را منتقل می کنند.

۱- ۳ دست دادن با هر دو دست

مدل دست دادن با هر دو دست

هرگاه فردی در مصافحه از دست چپ خود برای در برگرفتن و پوشاندن دست های فشرده شده استفاده کند به این معناست که دوست دارد با افراد ارتباط نزدیک برقرار کند، چنین فردی آنقدر شیفته شما شده است که دوست دارد شما را در آغوش بکشد.

فردی که با هر دو دست با شما دست می‌دهد احتیاج به جلب محبت، دوستی و همراهی دیگران دارد و به سرعت با افرادی که تازه آشنا شده است دوست می شود. همچنین حاضر است به افرادی که نیازمند کمک هستند یاری برساند.

این روش مصافحه را دست دادن دستکش وار می نامند که نشاندهنده احساس صداقت، صمیمیت، عمق احساسات نسبت به طرف مقابل، اعتماد و تشکر خالصانه از طرف مقابل می باشد. در این روش مصافحه سه نکته را دقت کنید:

– در این روش مصافحه از دست چپ برای انتقال احساسات اضافی استفاده می کنند که هر چه نزدیکی بیشتری با طرف مقابل داشته باشند مکان آن تغییر می کند یعنی گاهی مچ دست، آرنج، بازو و شانه را می گیرند. گرفتن شانه و بازو به معنای ورود به حریم خصوصی طرف مقابل است پس تنها در دست دادن با افرادی که نزدیک و خویشاوند شما هستند قابل قبول است و برای افرادی که تازه با آنها آشنا شده اید مناسب نیست و ممکن است تاثیر عکس داشته باشد.

– اگر استاد یا پیشکسوتی  شما را با دست دادن دو دستی مورد تفقد قرار داد، دست خود را روی دستان ایشان قرار ندهید، صبر کنید تا دست شما را رها کند.

– روش دستکشی را تنها برای افرادی که آشنایی کامل با شما دارند به کار ببرید.

۱- ۴ دست دادن دیپلماتیک

مصافحه سیاستمداران

دست دادن دیپلماتیک یکی از انواع مدل دست دادن و از خصوصیات بارز آمریکایی ها است که در ملاقات های رسمی، شانه یا بازو با دست چپ گرفته می شود. در این روش که به مصافحه سیاستمداران معروف است شخص آغاز کننده خود را یک شخصیت صادق و صمیمی معرفی می کند، اما همانطور که گفتیم این روش برای دو دوست قدیمی قابل پذیرش است و در مواجه با افرادی که آشنایی چندانی نداریم،  حرکتی تظاهر آمیز و ریاکارانه تلقی می شود.

۱- ۵ دست دادن با دست خیس و عرق کرده

دست خیس را باید قبل از مصافحه خشک کرد

افرادی که به خاطر نوعی دلهره و هیجان غیرعادی یا بیماری مثل پرکاری تیروئید دست های مرطوبی دارند حتما باید قبل از دست دادن دست های خود را خشک کنند در غیر این صورت دیگران حس خوبی از مصافحه با آنان ندارند. اضطراب و نگرانی به خاطر ملاقات، هیجان ناشی از آن یا اضطراب و اختلالات هراسی باعث می شود کف دست ها سرد و مرطوب شوند.

۱- ۶ دست بالاتر از حد معمول

اگر با فردی آشنا شدید که هنگام دست دادن دست خود را بالاتر از حد معمولی(کمر) می‌آورد، مراقب باشید، احتمالا با فردی متکبر و رئیس مآب طرف هستید.


۲- جهت کف دست

اگر هنگام دست دادن دست خود را افقی نگه می دارید بالا یا پایین بودن کف دست حامل پیام های متفاوتی می باشد.

۲- ۱ کف دست رو به پایین

کف دست به پایین یا دست سلطه جو

فردی که هنگام دست دادن دستش را روی دست شما قرار می دهد از اعتماد به نفس برخوردار است و می خواهد بر همه چیز تسلط داشته باشد، او علاقه زیادی به کنترل رابطه دارد و درخواست خود را به صورت آمرانه و همراه با تحکم بیان می کند. چنین فردی حالت ضعف نمی کند و قصد برتری دارد. 

دست سلطه جو مخصوص افراد سلطه گر و پرخاشگر است که همیشه آغازگر هستند و نشانه قدرت طلبی آنها می باشد که محکم دست دادن با کف دست رو به پایین طرف را مجبور به پذیرش حالت سلطه پذیری می کند. در روم باستان زمانی که دو رهبر همدیگر را می دیدند به گونه ای شبیه مچ اندازی در حالت ایستاده دست می دادند که فرد قدرتمند دست خود را بالای دست دیگری قرار می داد، به این موقعیت دست برتر می گویند. برای مقابله با دست سلطه جو کافیست دست خود را بالای دست او قرار دهید، که با اینکار به او می فهمانید دوست دارید کنترل موقعیت با شما باشد.

این نوع دست دادن اغلب در دیدارهای افراد سیاسی که سعی در توفق و برتری جویی دارند کاربرد دارد. دونالد ترامپ از شخصیت های سیاسی است که اغلب دست دادن های او بدین شکل است.

۲- ۲ کف دست رو به بالا

کف دست رو به بالا یا دست سلطه پذیر

هرگاه موقع دست دادن با شخصی کف دست او زیر دست شما قرار گرفت یعنی همه تصمیم گیری ها با شماست و علاقه ای به کنترل اوضاع ندارد و تهدیدی برای شما به حساب نمی آید. دست سلطه پذیر بیشتر در معذرت خواهی به کار میرود و نشان دهنده تمایل فرد به تحت تسلط بودن و واگذاری حق تصمیم گیری  به فرد مقابل می باشد. اشخاصی که هنگام مصافحه کف دستشان بالا است سعی دارند از شما حمایت کنند و به آرامش شما فکر می کنند که این بالا بودن کف دست نشانه تسلیم بودن می باشد. بهترین نوع دست دادن این حالت می باشد که فرد به عنوان ادای احترام کف دست خود را رو به بالا میگیرد.

۲- ۳ کف دست به صورت عمودی

ایجاد حس تساوی در دست دادن

در روش ایجاد حس تساوی، کف دست طرفین موقعیتی عمودی دارد و هیچ یک از آنها قصد تسلیم شدن یا سلطه جویی بر دیگری را ندارند و هر دو موضعی برابر دارند. گاهی این مدل دست دادن زمانی رخ می دهد که دو فرد سلطه جو به هم دست می دهند و هر کدام سعی می کنند برای نشان دادن قدرت خود دست دیگری را بچرخاند که نتیجه این جدال قدرت این می شود که دستشان به صورت عمودی قرار گیرد. برای اینکه حس دوستی و تساوی القا شود سه نکته را رعایت کنید:

کف دست هر دوی شما عمود باشد تا حس سلطه جویی یا سلطه پذیری به وجود نیاید.

به اندازه طرف مقابل دستش را فشار دهید.

اگر وارد جمعی می شوید که باید به چند نفر دست دهید سعی کنید زاویه و شدت دست دادن شما برای هر شخص متفاوت باشد.

۳- میزان فشار دست

میزان فشار دست در هنگام دست دادن چه قدر باشد

۳- ۱ هنگام دست دادن کمتر از حد معمول دست را می فشارد

اگر فردی هنگام دست دادن کمتر از حد معمول دست شما را فشار داد به این معناست که دوست دارد تنها باشد و به رابطه عاطفی و محبت کسی نیاز ندارد، معمولا احساسات و عصبانیت خود را پنهان می‌کند و این قدرت را ندارد که نارضایتی خود را ابراز کند. با این وجود اگر کسی از او کمک بخواهد با کمال میل یاری اش می کند.

۳- ۲ هنگام دست دادن بیشتر از حد معمول دست را می فشارد

دو گروه به این شکل دست می دهند، افرادی با شور و اشتیاق زیاد که به دنبال سلطه گری و فرمانده شدن هستند و افرادی که با نشان دادن قدرت خود به طرف مقابل و ایجاد حس برتری می خواهند بخشی از ضعف های خود را بپوشاند یا آنچه که در ذهن دارد از شما مخفی کند.

در مجموع روش دست دادن استخوان شکن مختص افراد پرخاشگر است و بدترین روش مصافحه می باشد، در مقابل این افراد مراقب عقاید و استقلالتان باشید چون ممکن است روی شما تسلط پیدا کنند. البته برخی از این افراد توانایی های یک رهبر را دارند و در جمع سعی می کنند شخصیت و توانایی خود را به نمایش بگذارند.

بیشتر آقایان به صورت محکم دست می دهند ولی باید دقت کنند این دست دادن آنها آزار دهنده نباشد چون خارج از عرف است و به خصوص در ملاقات های اول اثر نامطلوبی دارد.

۴- جهت نگاه فرد

هنگام دست دادن باید به چشم های فرد نگاه کرد

۴- ۱ هنگام دست دادن به اطراف نگاه می کند

چنین شخصی دوست ندارد خود را به دیگران تحمیل کند یا وابسته شود و تنهایی را ترجیح می دهد، هر چند در زندگی احساس کمبود می کند اما زیاد با دیگران صمیمی نمی شود.


۴- ۲ هنگام دست دادن به دست‌ها نگاه می‌کند

این شخص نیز مثل نفر قبلی به تنهایی علاقه دارد و شلوغی را دوست ندارد. نمی خواهد به کسی نزدیک شود و احساسات خود را پنهان می کند. او همیشه نگران است که دیگران را برنجاند و زود دچار عذاب وجدان می شود.

۴- ۳ هنگام دست دادن به چشم‌های طرف مقابل نگاه می‌کند

چنین شخصی می خواهد به شما نزدیک شود اما دوست ندارد این صمیمیت به وابستگی منجر شود و گاهی از ترس وابستگی روابطش خراب می شود اما در زندگی و کار یک مدیر موفق و همسری خوب است.

۵- فاصله دو نفر هنگام دست دادن

زمانیکه می خواهید به کسی دست بدهید باید فاصله مناسب را رعایت کنید، این فاصله نسبت به قد افراد متفاوت می باشد و برداشت های متفاوتی از هر کدام می کنند.

۵- ۱ هنگام دست دادن خیلی نزدیک می‌ایستد

 وقتی کسی برای دست دادن به شما خیلی نزدیک می شود یعنی می خواهد دوستی پایداری که با وابستگی همراه است را آغاز کند. او به روابط شخصی و احساسی با دیگران اهمیت می دهد و با گذر زمان می تواند به دوست صمیمی شما تبدیل می شود.

۵- ۲ هنگام دست دادن از شما فاصله می گیرد

افرادی که به تنهایی علاقه بیشتری دارند و افراد منزوی هستند دوست ندارند به کسی نزدیک شوند یا رابطه عاطفی برقرار کنند و خیلی در کار دیگران دخالتی نمی کنند. اگر این فاصله زیاد باشد او را فرد خودخواهی می دانند اگر اینگونه نیستید پس بهتر است قدمی به جلو بردارید و فردی خاضع و با ادب شناخته شوید.

۶- حالت فرد در حین دست دادن

۶- ۱ هنگام دست دادن شما را به طرف خود می‌کشد

چنین فردی دوستان زیادی دارد و سریع با دیگران اُخت می شود، همیشه در جمع های دوستانه مورد توجه قرار می گیرد و علاقه دارد به دیگران کمک کند. کسی که به روش کشیدن طرف مقابل به‌ داخل حریم خود، دست می دهد شخصیت نامطمئنی دارد که تنها در حریم شخصی خود احساس امنیت می کند.

۶- ۲ هنگام دست دادن شما را به عقب هل می دهد

فردی که اینطور دست می دهد دوست دارد تنها باشد و کسی با او کاری نداشته باشد، این توانایی را دارد که مدیریت گروهی را به عهده بگیرد اما چون اهل مشورت و همکاری نیست کارها را به روش مورد علاقه خود انجام می دهد.

بهترین مدل دست دادن

بهترین مدل دست دادن

هنگام دست دادن، دست خود را به طور کامل در دست شما قرار می دهد

اگر با چنین شخصی ملاقات داشتید باید بدانید که او خیلی مهربان، دلجو و یاری‌ کننده است و در مقابل هم انتظار همین رفتار را از شما دارد. این افراد بیش از حد از خود انتظار دارند و نمی خواهند محتاج دیگران باشند. این روش بهترین حالت مصافحه است که بالا و پایین کردن دست هم ضروری نیست اما اگر در ملاقات رسمی هستید دست طرف را ۲ تا ۳ بار تکان دهید.

آداب دست دادن

حال که با انواع دست دادن و تاثیری که می تواند در نتیجه ملاقات ها داشته باشد، آشنا شدید بهتر است با چند نمونه آداب دست دادن نیز آشنا شوید. مطمئن باشید با رعایت این آداب در نظر دیگران فردی با ادب و محترم شناخته می شوید و تا مدتها در ذهن و دل دیگران جای می گیرید.

۱- ارتباط چشمی، تبسم و تمایل بدن کمی به سمت جلو در حین دست دادن بسیار تاثیر گذار است.

۲- دراز کردن دست به سمت کسی که دستش آزاد نیست، صحیح نمی باشد و شما هم سعی نکنید از مچ دست استفاده کنید، در این حالت دست ندادن و پوزش خواستن مودبانه تر از اینکار است.

۳- در مهمانی ها لیوان نوشیدنی خود را به دست چپ بگیرید تا هم راحت تر دست دهید و هم اگر از نوشیدنی روی دست شما ریخت دست چپ شما کثیف شود.

۴- اگر دست شما آسیب دیده و داخل گچ یا آتل است همه می بینند پس شایسته نیست دست چپ خود را دراز کنید بلکه با یک عذرخواهی طرف مقابل را از دست دادن منع کنید.

۵- در محافل رسمی دست افراد را بیش از حد نگه ندارید.

۶- دست دادن با دستی که به صورت، چشم، بینی و دهان کشیده شده است، اصلا پسندیده نیست.

۷- بالا و پایین کردن دست به خصوص دست افراد سالمند جایز نمی باشد.

۸- به جای پشت دست کف دست را به نشانه پذیرا بودنِ طرف مقابل جلو بیاورید.

۹- آقایان برای دست دادن به محارم خود نباید پیشقدم باشند و مراقب باشند دستش را زیاد فشار ندهند.

۱۰- برای ارسال پیام همدلی به طرف مقابل دستش را به حدی بفشارید که او دست شما را می فشارد.

امیدواریم این مطلب را پسندیده باشید و در ارتقای شخصیت شما موثر باشد.

لطفا نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

۱۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. آیه رضایی گفت:

  سلام
  با کسی که با ما شل دست میدهد چه کنیم چگونه رفتار کنیم؟

  • سلام- در مورد اینکه از نظر روانشناسی با این گونه افراد چطور باید برخورد کنیم، نکته یا مطلبی ذکر نشده (اگر هم هست من پیدا نکردم) اما فکر میکنم باید قاطع و با اعتماد به نفس در برابرش ظاهر شد، ضعف نشان ندهید و اجازه ندهید نظر و رای خود را بر شما تحمیل کند. فکر میکنم دست ندادن به او یا برخوردی مثل خودش هم روش خوبی باشد.
   امیدوارم دیگر دوستان نظر یا تجربه خود را هنگام برخورد با چنین فردی بیان کنند، تا بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.

 2. Eli گفت:

  آیا فشار دادن دست موقع دست دادن و در همان هنگام نگاه کردن و لبخند زدن میتونه از روی علاقه فرد باشه ؟

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز-
   در مورد دست دادن محکم در متن توضیحاتی ارائه کردیم، اما در تکمیل آن می توان گفت: فشار دادن دست هنگام دست دادن با دوستان و افرادی که با آن ها صمیمی هستیم علاوه بر آنکه نشانه اعتماد به نفس عالی است، نشانه دوستی و محبت شما با طرف مقابل نیز هست.
   همانطور که می دانید زبان بدن «body language» یکی از جنبه های مهم ارتباطات و روابط است که می تواند احساسات و عواطف شما را به دیگران نمایان سازد. لبخند زدن و نگاه کردن نیز مانند دست دادن می توانند شخصیت و احساسات ما را آشکار کنند.
   چشم پنجره روح است و چشم کسی که شما را دوست دارد اینگونه است:
   چشمهای درخشنده، ابروهایش بالا می روند، زل زدن، توزیع غیر یکنواخت نگاه،بزرگ شدن مردمک چشم، پس از اینکه چیز خنده داری میگوید، به شما نگاه میکند و وقتی او را در حال نگاه کردن به خود میابید، به اطراف نگاه میکند.
   در مورد لبخند زدن نیز برخی از مردم فکر میکنند که لبخند نشان علاقه است در حالیکه لبخندی که از سر علاقه باشد دارای چنین ویژگی هایی است:
   لبخند های نشان دهنده علاقه، طولانی تر هستند، بدون دلیل رخ میدهند، مکرر هستند، او حین حرف زدن شما لبخند میزند و برای جلوگیری از ادامه لبخند تلاش می کند.
   دوست عزیز امیدوارم با نشانه های ذکر شده بتوانید احساس طرف مقابل را نسبت به خود حدس بزنید.

 3. Sama گفت:

  عالی بود

 4. manufacture گفت:

  ای کاش سیاستمدارهای ما به آداب (دست دادن و نشستن و …) دیپلماتیک اهمیت می دادند. آخ یاد سوتی هاشون می افتم

  • بهار گفت:

   بله متاسفانه گاهی این آداب به درستی از سوی آنها رعایت نمی شود.
   البته مهم تر از رعایت این آداب، درستکاری و صداقت است که ای کاش سیاست مردان ما آن را در راس کار خود قرار می دادند.

 5. مهدی گفت:

  آیا میتونید در مورد این دست دادنهای جدید که بین جوانان باب شده است(دست دادن بصورت مچ انداختن و یا شانه ها را به هم کوبیدن) توضیحی دهید… ؟ آیا این سبک مصافحه بد است یا برعکس نشان از محبت فراوان بین افراد دارد؟ متشکرم

  • بهار گفت:

   زدن مشت ها به هم جای دست دادن: پیشنهاد یک جراح در غرب ویرجینیا بود. از نظر او این کار بهداشتی تر است و مانع از انتقال باکتری و ویروس می شود. به خصوص از کادر بیمارستان خواسته شده بدین طریق به هم دست دهند.
   دست دادن به صورت مچ انداختن نیز همانطور که در متن هم بیان شد، توسط رهبران روم باستان شایع بود، زمانیکه دو سلطه گر می خواهند قدرت خود را به رخ یکدیگر بکشند اینگونه دست می دهند.
   اما مدل کوبیدن شانه ها به هم، هیچ پیشینه تاریخی ندارد، شاید بتوان آنرا یک نوع تخلیه انرژی و تقلیدی از فیلم های خارجی دانست.
   نمی توان با قطعیت گفت این روش های مصافحه بد می باشد، به نظر من تا جایی که ترویج بدی از فرهنگ غربی نباشد مانعی ندارد. اما بهترین مدل دست دادن، با کف دست است.
   و گاندی چه قدر زیبا گفته: هیچ وقت نمی‌توانید با مشت گره‌ کرده دست کسی را به گرمی بفشارید.

 6. دیانا گفت:

  من تازه فهمیدم سلطه پذیرم این بده

  • بهار گفت:

   این خود ما هستیم که به مردم می آموزیم که چطور با ما رفتار کنند،
   افراد منفعل یا سلطه پذیر نجیب و مودب هستند، مطیع و سر به زیرند و مدام پی خوشحال کردن دیگران هستند اما این روحیه گاهی مشکل ساز میشود. آنها نمی توانند از حق خود دفاع کنند. شاید بهتر باشد خودتان را کمی تغییر دهید.

 7. محمد علی طاهری پور گفت:

  سلام فوق العاده بود
  ممنونم

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت