logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » عقیدتی » گوشت خرگوش حلال است یا حرام؟

گوشت خرگوش حلال است یا حرام؟

پنج‌شنبه, 8 فوریه 2018 | 3372 بازدید | ۸ دیدگاه | عقیدتی
گوشت خرگوش

در دین اسلام به همان انداه که سلامت جسم اهمیت دارد سلامت روح نیز مهم است، خوردن گوشت حرام برای جسم و روح بشر مضر است. گوشت خرگوش نیز گوشتی حرام می باشد.

سلام

خرگوش پستانداری است علفخوار که اندامی شبیه به گربه دارد و بسیار تند حرکت می‌کند؛ ۶۰ سانتیمتر طول و ۵ کیلوگرم وزن دارد و تاکنون بیش از ۴۰ گونه از آنها شناخته شده است. خرگوش بومی اسپانیا و آفریقای شمالی می باشد اما در کشورهای دیگر هم دیده می شود، از خز و پشم خرگوش برای تولید لباس، کلاه و … استفاده می کنند. گوشت این حیوان در بریتانیا، آمریکای جنوبی و شمالی و بخش‌هایی از خاورمیانه به صورت یخی و تازه در فروشگاه ها به فروش می رسد و خوراکهایی با آن درست می کنند ولی در کشورهای مسلمان نشین طرفداری ندارد. اما چند سالی هست که نظریات عجیبی در مورد حکم گوشت خرگوش می شنویم: بعضی از گونه های آن حلال گوشت و انواع دیگر حرام گوشت هستند، گوشت نصف بدن آن حلال و نصفه دیگر مکروه است، گوشت جنس نر حلال و جنس ماده حرام است. در مجموع چون بعضی از مردم حکم گوشت خرگوش را نمی دانند آنرا مصرف می کنند، پرورش خرگوش حلال  گوشت و شکار آن مواردی است که از عدم اطلاع مردم ناشی می شود.

گوشت خرگوش

با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد: گوشت خرگوش حلال است یا حرام؟

در مطلب حرام گوشت یا حلال گوشت ویژگی های کلی حیوانات برای آنکه حلال گوشت باشند را توضیح دادیم و گفتیم که خداوند حکیم بنا به دلایلی استفاده از بعضی گوشت ها را ممنوع کرده است و اوامر و نواهی خداوند بر اساس مصالح و مفاسدی می باشد، هر چند ما قادر به تشخیص آن نباشیم. البته امروزه با پیشرفت علم دلیل اکثر این احکام مشخص شده است.

برای مشخص شدن حکم گوشت خرگوش همانند سایر مسائل به قرآن، روایات و اجماع علما مراجعه می کنیم که در قرآن اشاره مستقیمی به مصرف یا دوری از آن نشده است اما حکم آن را می توان از چند دسته از روایات بدست آورد.

روایاتی که به ناپاکی و پلیدی ذاتی خرگوش صراحتا اشاره می کند:
امام رضا علیه السلام می فرمایند : خوردن گوشت خرگوش حرام است، چون مانند زنان عادت ماهیانه دارند.

روایاتی که نام حیوانات مسخ شده را بیان کرده و آنها را حرام گوشت می داند:
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «میمون، خوک، سگ، فیل، گرگ، موش، خرگوش و سوسمار و … از حیوانات مسخ شده می باشند و خوردن آنها جایز نیست.»
طبق این روایات بعضی از انسانهای گناهکار به شکل یک حیوان مسخ می شدند ولی مقصود این نیست که حیوانات امروزه همان انسانهای مسخ شده باشند چون انسان مسخ شده تنها سه روز زنده می ماند، اما اینکه خداوند این گناه کاران را به شکل این حیوان خاص مسخ کرده است خود دلیلی بر خباثت این حیوانات می باشد.

در روایات آمده است که حیواناتی که به جای ناخن و سم، چنگال دارند حرام گوشت می باشند. خرگوش نیز مانند گربه چنگال دارد پس حرام گوشت است.

در بحث لباس نمازگزار و مواردی که سبب باطل شدن نماز می شود، نبود پوست و موی حیوانات حرام گوشت ذکر شده است و در روایت دیگری به لباسی که با پشم خرگوش درست شده باشد و وجود حتی یک مو روی لباس نمازگزار به عنوان عوامل بطلان کننده نماز اشاره شده است.
امام صادق علیه السلام فرموند : خواندن نماز با لباسی که در او موی خرگوش وجود دارد درست نیست.

با توجه به این روایات و به اتفاق علما (اجماع) گوشت خرگوش حرام است، البته از نظر فقها اهل سنت این گوشت حلال می باشد.

برخی افراد این حکم را قبول ندارند و دلیلشان هم خواص گوشت خرگوش می باشد، در جواب آنها باید به گفت: چندین بیماری در ارتباط با مصرف این گوشت شناخته شده است از جمله تولارمی یا تب خرگوش و گرسنگی خرگوش، همچنین طبق سخنان دکتر سید جاوید آل داوود عضو شورای نظام دامپزشکی استان تهران، در بدن خرگوش سمی به نام آتروپیتاز وجود دارد که بر بدن خود حیوان تاثیر منفی نمی گذارد اما تجمع آن در بدن باعث شده گوشت سمی شود و پس از مصرف سیستم بدن را مختل کرده و ممکن است باعث مرگ شود. از طرفی به دنبال مصرف گوشت خرگوش سودای زیادی در بدن تولید میشود برای همین مضر است.

با توجه به اینکه مصرف این گوشت مضرات زیادی دارد پس انسان عاقل دفع ضرر را مقدم بر جلب منفعت می داند و میزان مفید و مضر بودن کار را می سنجد، اگر ضرر بیشتری داشت انجام نمی دهد. مثال آن سوره بقره آیه ی ۲۱۹ آمده است:

یسئلونک عن الخمر و المیسر قل فیهما إثم کبیر و منافع للناس و إثمهما أکبر من نفعهما …
در باره شراب و قمار، از تو مى پرسند، بگو: «در آن دو، گناهى بزرگ و سودهایى براى مردم است، [ولى ] گناهشان از سودشان بزرگتراست.»

از نظر علمی و روایی به این نتیجه رسیدیم که گوشت این حیوان حرام است اما شاید هنوز علت اصلی و واقعی آن کشف نشده باشد، در هر صورت ما وظیفه داریم از جهت ربوبیت و مولایت دستور خداوند را اطاعت کنیم که این زیباترین شکل عبادت است. چون با کشف ضررهای این گوشت حتی غیر مسلمان ها هم از مصرف آن دوری می کنند.

از اینکه همراه ما بودید، سپاسگزاریم. منتظر نظرات شما دوستان هستیم…

۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. منم گفت:

  سلام من از مطالب شما فقط یکیشو معقول دیدم ، اونم عادت ماهانه خرگوش که گفتن به این دلیل نباید خورد ، ولی من عرض کنم که گاو و گوسفند هم عادت ماهانه و خونریزی هم دارند پس چرا میخوریم ؟؟؟

  • هرجا سخن از حکم خدا و حلال و حرام است افرادی بدون چون و چرا تسلیم هستند و گروهی به دنبال علت و چرایی حکم هستند. اما علت اصلی و واقعی بیشتر احکام بر ما پوشیده است و تنها با بیان دلایلی سعی در مجاب کردن دیگران داریم.
   در این مورد هم روایتی از امام نقل شده که بدون شک تنها دلیل حرام بودن گوشت خرگوش نیست، شاید تنها دلیلی که میتوانست مردم آن زمان را قانع کرد همین بوده است.
   .
   اما خوب است در مورد عادت ماهیانه خرگوش مواردی را بیان کنیم.
   دوره قاعدگی در حیوانات، دوره فحلی نامیده می شود که به معنای رسیدن به سن بلوغ و به وجود آمدن شرایط باروری است. دوره فحلی در پستانداران ماده با دوران قاعدگی در انسان‌ها متفاوت است، به این صورت که دوران قاعدگی در انسان‌های ماده به صورت ماهیانه رخ می‌دهد اما این دوره در حیوانات به صورت فصلی است. به عنوان مثال دوره باروری یا دوره فحلی در میان سگ‌ها به طور معمول دو بار در سال و گربه، گاو و خوک ممکن است این دوره فقط یک بار در سال پیش آید.
   دوره فحلی خرگوش با سایر حیوانات تفاوت هایی دارد، خرگوش از جمله حیواناتی است که دوره فحلی به صورت منظم و یا فصلی ندارد. در حقیقت برای این حیوان دوره فحلی فقط در شرایط تماس و مجاورت با جنس نر اتفاق می‌افتد و تنها در این شرایط است که خرگوش ماده تخمک را برای باروری تولید می‌کند. نکته دیگر درباره این حیوان این است که در صورتی که تخمک تولید شده بارور نشود، مجدداً توسط بدن حیوان جذب می‌شود و از آنجایی که هیچ گاه تخمکی از بدن خرگوش ماده دفع نمی‌شود، بنابراین این جانور دچار خونریزی دوره پریودی نخواهد شد. شاید همین دفع نشدن تخمک باعث بروز مشکلی شود که هنوز کشف نشده است

 2. خالد گفت:

  سلام.من از مذاهب اهل سنتم.تا حالا شاید چیزی خیلی کمتر از مرغ از گوشت خرگوش خورده ام.البته کوهیش و هرگز از گوشت خرگوش اهلی نخورده ام.

  • بهار گفت:

   سلام به شما دوست عزیز اهل سنت
   از اینکه مطلب را مطالعه کردید و در پایان دیدگاه خود را ارسال کردید بسیار سپاسگزارم.

   با توجه به اینکه نوشتید تنها گوشت خرگوش کوهی را تاکنون مصرف کرده اید نه خرگوش اهلی؛ برام سوال شده که آیا از نظر اهل سنت خرگوش اهلی حرام و خرگوش کوهی حلال است؟

 3. ع گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون.

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست عزیز- جناب آقا یا سرکار خانم ع
   خوشحالم که مطالب سایت مورد توجه شما قرار گرفت و منتظر نظرات ارزشمند شما در دیگر مطالب سایت هستم…

 4. Sama گفت:

  کاش در مورد مضرات آن بیشتر توضیح میدادین!

  • بهار گفت:

   مضرات ثابت شده از مصرف این گوشت تاکنون همان است که در مطلب ذکر شد.
   البته دور از ذهن نیست که با پیشرفت علم موارد دیگری کشف شود.
   هرچند برای مسلمانان حکم خداوند بهترین دلیل برای دوری از این گوشت می باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت