logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » گران ترین پنیر دنیا

گران ترین پنیر دنیا

دوشنبه, 12 فوریه 2018 | 1340 بازدید | ۲ دیدگاه | اغذیه و سلامت
گران ترین پنیر دنیا

در میان انواع و اقسام پنیرها عجیب ترین آن گرانقیمت ترین پنیر می باشد که تنها آدم های خاص می توانند طعم آنرا بچشند.

دوستان عزیز سلام

پنیر یکی از پرطرفدارترین لبنیات در میان مردم جهان به شمار می آید که سرشار از ویتامین و پروتئین است. در مطلب گذشته ۸ نوع پنیر مشهور جهان را خدمت شما معرفی کردیم، اما شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که برای خرید یک نوع پنیر به فروشگاه رفته باشید و در آنجا با پنیری که کیلویی ۵ میلیون تومان است مواجه شوید. اینجاست که تازه متوجه می شوید تنها شاه میگو و خاویار گران قیمت ترین خوراکی ها نیستند هر چند تنها افراد خاصی می توانند طعم این پنیر گران قیمت را بچشند.

پنیر تهیه شده از شیر الاغ

بر خلاف باور همگان گران ترین پنیر از شیر گاو های هلندی نیست بلکه از شیر الاغ های صربستان  تولید می شود، نام این پنیر در کتاب گینس نیز ثبت شده است و پس از آن یک پنیر سوئدی رتبه دوم را دارد.
شیر الاغ سرد مزاج ترین شیر حیوانات است که از نظر ترکیبات بسیار به شیر انسان نزدیک است و گران قیمت ترین نوع شیر می باشد. خاصیت ضد باکتری این شیر ۲۰۰ برابر شیر گاو است و برای پاکسازی پوست، تناسب اندام، سلامت قلب، تقویت ایمنی نوزادان و کاهش وزن بسیار مناسب است. اسناد تاریخی راز زیبایی ملکه “کلئوپاترا”  را استفاده مداوم شیر الاغ ذکر کرده است. Pule  نام پنیر ساخته شده از شیر الاغ بالکانی میباشد، پوله سفید رنگ است و عطر شدیدی دارد و به صورت طبیعی مزه شوری دارد. الاغ ها در منطقه ای معین تحت مراقبت ویژه در حومه شهر بلگراد صربستان نگه داری می شوند، برای تهیه یک کیلو از این پنیر به ۲۵ کیلو شیر نیاز است در حالیکه این حیوانات شیر زیادی تولید نمی کنند، همچنین شیر الاغ کازئین (ماده پروتئین شیر) کافی برای لخته شدن ندارد و مراحل تهیه این پنیر نیز به مدت زمان زیادی نیاز دارد و تعداد کمی از افراد روش تهیه آنرا می دانند به همین دلیل این پنیر گران ترین و کمیاب ترین نوع می باشد.

همانطور که در مطلب حرام یا حلال گوشت بیان کردیم حکم شیر هر حیوانی تابع گوشت آن است و مصرف گوشت الاغ مکروه می باشد پس مصرف شیر الاغ نیز مکروه است و بهتر است با توجه به کراهت ذاتی، احتیاط بیشتری کنید و جنبه مثبت و منفی آن را با هم در نظر بگیرید. این شیر در کنار تمامی خواصی که دارد ممکن است برای انسان مضر نیز باشد. مراحل پاستوریزه کردن شیر حیوانات تک سُمی چون الاغ و اسب با گاو و گوسفند فرق دارد؛ برای از بین بردن میکروب ها، این شیر باید حداقل سه بار پاستوریزه شود که اینکار نیازمند تجهیزات پیشرفته ای می باشد و اگر آنرا یک بار حرارت دهند سریع خراب می شود. همچنین این شیر منبع بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و تک سُمی ها (مشمشه، شاربن، کزاز، سالمونلوز) میباشد  و با توجه به مزاجی که دارد برای بعضی بیماران خاص مضر است. اطمینان از سلامت حیوان و شرایط نگهداری و حمل و بسته بندی شیر، انجام دقیق واکسیناسیون و کنترل های بهداشتی دامپزشکی مواردی است که هنگام تهیه و مصرف شیر الاغ باید در نظر بگیرید و از آنجا که پنیر فرآورده شیر است پس موارد ذکر شده درباره آن نیز صدق می کند.

تا به حال گرانترین پنیری که خورده اید یا دیده اید چه قدر بوده است؟ آیا فکر می کردید گرانترین نوع آن از شیر الاغ تهیه شود؟

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. مهدی گفت:

  همانقدر از خواندن این مطلب لذت بردم ، که از خوردن پنیر تبریزی همراه با گردو و چای لذت میبرم.تشکر از شما بابت این مطلب زیبا

  • بهار گفت:

   از اینکه این مطلب توانست حس خوبی را برای شما تداعی کند خوشحال هستم.
   امیدوارم دیگر مطالب سایت را هم مطالعه کنید و به همین اندازه لذت ببرید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت