logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » ۱۰ نکته در مورد خرید آجیل عید

۱۰ نکته در مورد خرید آجیل عید

چهارشنبه, 14 فوریه 2018 | 662 بازدید | ۲ دیدگاه | مطالب عمومی
نکاتی برای خرید آجیل

آجیل از مهم ترین تنقلات عید می باشد که دوستداران فراوانی دارد. طعم تلخ آجیل می تواند لحظات خوش با هم بودن را تغییر دهد. پس راه های تشخیص آجیل نامرغوب را یاد بگیریم.

سلام دوستان

آجیل مجموعه ای از مغز ها و خشکبار است که خواص زیادی دارد و سرشار از مواد مغذی می باشد. آجیل شور، شیرین و چهار مغز انواع آجیل می باشند و پسته، تخمه کدو، تخمه ژاپنی، مغز بادام، مغز فندق، بادام هندی نمک زده و مغز گردو مرسوم ترین آجیل هایی هستند که در مهمانی ها مصرف می کنیم، البته ترکیب آجیل در مراسم های مختلف (مشکل گشا، یلدا، عید) با هم تفاوت دارند.
آجیل عید جزء لاینفک مهمانی های عید است و اولین خوراکی است که برای پذیرایی در مقابل شما قرار می دهند، کودک ۷ ساله تا پیرمرد ۷۰ ساله هم طرفدار آن هستند و از مهم ترین تنقلات عید به شمار می آید. خرید آجیل نیز از اصلی ترین خریدهای عید محسوب می شود که در آن سلامت و کیفیت محصول مهم تر از رنگ و ظاهر آن است. با توجه به نزدیک شدن به اسفند ماه و داغ شدن بازار خرید، تقاضا برای خرید آجیل نیز رو به افزایش است و همین امر سبب شده تعدادی افراد سودجو محصول نامرغوب و بی کیفیت خود را در این آشفته بازار به مردم بفروشند. اگر این موضوع که حتی پس از صرف هزینه زیاد برای آجیل باز هم یک محصول نامرغوب خریداری می کنید، شما را نگران کرده است؛ کافیست با روشهای تشخیص آجیل خوب و نکاتی که حین خرید باید در نظر بگیرید آشنا شوید.

۱- خرید آجیل بسته بندی بین مردم رسم نشده است و اغلب آنرا به صورت فله ای خریداری می کنند چون عقیده دارند نوع بسته بندی گرانتر است و نمی توان طعم آنرا امتحان کرد اما از طرفی پروانه بهداشت و تاریخ تولید دارد و از رنگ های شیمیایی در آن استفاده نشده است یا در صورت استفاده قابل پیگیری می باشد در حالیکه  امکان تقلب در نوع فله ای بیشتر می باشد و کیفیت آجیل فله ای را به خاطر حجم زیاد نمی توان کنترل کرد. اگر باز هم روی تصمیم خود مصمم هستید و می خواهید نوع فله ای بخرید حداقل از مراکز آجیل‌ فروشی ثابت که مجوز دارند، فروشگاه هایی که در کل سال دایر هستند و به صورت تخصصی در زمینه فروش آجیل فعالیت دارند و آنها که نامی معتبر دارند خرید کنید و به هیچ عنوان از دستفروش ها خرید نکنید.

۲- قبل از خرید با خوردن چند عدد آجیل آنرا تست کنید باید طعم تازه ای داشته باشد. طعم بیات و ماندگی، وجود رطوبت و نم از مشخصه های آجیل بی کیفیت است و تلخ شدن مهم ترین مشخصه آن می باشد. کنترل کیفیت آجیل ترش، خیلی شور و بو داده سخت و مشکل است؛ بو دادن، ادویه زدن، افزودن آبلیمو و نمک زیاد روشهای پنهان کردن طعم ترش و بوی بد آجیل است پس از خرید آنها صرفنظر کنید. از مضرات نمک که مطلع هستید، بنابراین آجیل خام و کم نمک انتخاب بهتری می باشد.

۳- به اشکال و اندازه آجیل ها دقت کنید آنها باید یکدست باشند. اندازه های گوناگون قابل اطمینان نیستند چون احتمالا چند نوع را با هم قاطی کرده اند. فروشندگان با انصاف با درجه بندی کردن، اندازه های مختلف را از هم جدا می کنند (آجیل درجه یک درشت، درجه دو متوسط و درجه سه ریز)

مغز آجیل عید

۴- آجیل رنگ شده نخرید. متاسفانه برخی افراد برای جلوه دادن به محصول از رنگ های شیمیایی غیر مجاز استفاده می کنند، این رنگها بر پایه فلزات سنگین هستند و سرطان زا می باشند و سبب ناراحتی کبد می شوند. پسته خندان، تخمه آفتابگردان و تخمه ژاپنی مواردی هستند که اغلب رنگ می شوند. برای تشخیص این نوع آجیل آنها را با دست خود (ترجیحا دست مرطوب) لمس کنید یا یک پارچه مرطوب روی آنها بکشید، اگر دست یا پارچه شما رنگی شد یعنی غیر بهداشتی است.

۵- به ظاهر آجیل دقت کنید و یک دانه را از وسط نصف کنید. حفره، سوراخ، کپک زدگی، لکه های قهوه ای رنگ و سیاه نشانه کهنگی و آفت زدگی میباشند، احتمالا درون سوراخ ها لارو حشرات وجود دارند. رنگ آجیل نباید تیره باشد، انواعی که کرم زده است، داخل کیسه بقایای حشرات (زنده یا مرده) وجود دارد یا مرطوب است را خریداری نکنید چون کهنه و فاسد هستند.

دقت به مغز آجیل برای تشخیص کهنگی

۶- علاوه بر مزه آجیل بوی آن هم مهم است، بوی نامطبوع، ماندگی، بوی تند و ترشیدگی نشانه ناسالم بودن است.

۷-  هنگام خرید، فریب خنده پسته را نخورید چون پسته هایی که زیادی خندان هستند به روشی غیر طبیعی بدین شکل درآمده اند.  پسته های دهان بسته را درون حوضچه آب سرد می ریزند و پس از چند ساعت آنها را سریعا در معرض باد و هوای داغ قرار می دهند. به این نوع پسته آب خندان می گویند که نسبت به پسته هایی که به طور طبیعی خندان هستند آلوده تر هستند و ماندگاری کمتری دارند؛ نفوذ آب باعث فاسد شدن، کپک زدن، تغییر طعم و کاهش کیفیت پسته می شود برای همین پسته آب خندان را با جوهر لیمو و نمک تفت می دهند. در مجموع خرید پسته برای افرادی که در بازار خشکبار هستند نیز خرید سختی می باشد بنابراین پسته خام بهترین انتخاب برای افراد بی تجربه است.

۸- آجیل های بو داده عمر کوتاهی دارند و سریع فاسد می شوند و کار تشخیص را هم سخت می کنند. برخی افراد محصولات کهنه یا آفت زده را مجددا تفت می دهند و آنرا با دیگر مدلها مخلوط می کنند. اگر بتوانید در منزل آجیل را تفت دهید نوع خام آن بهتر است، چون در آن صورت از شر رنگ غیر مجاز و نمک زیاد هم خلاص می شوید.

۹- در حد امکان گردو را در آجیل خوری خود داشته باشید، گردو حاوی لینولئیک اسید است و برای قلب مفید می باشد؛ اما در نظر داشته باشید که دانه های چرب خرد شده مانند گردو بیشتر در معرض رشد کپک و قارچ هستند و زود فاسد می شوند. روغن فراوان در مغز گردو در اثر ماندگی تغییر حالت می دهد و علاوه بر طعم نامطبوع، سمومی چون آفلاتوکسین را نیز به وجود می آورد. پس بهتر است آنها را به اندازه مصرف خریداری کنید و تازه تازه مصرف کنید. علاوه بر فاسد شدن مغز، چون خوردن مغز های پوست کنده راحت است به مقدار زیادی خورده می شود که این برای سلامتی هم خوب نیست.

۱۰- هر کدام از مغز ها ویژگی خاصی دارند، برای تشخیص تازگی و سلامت مغز به ویژگی ظاهری مانند رنگ دقت کنید؛ به عنوان مثال رنگ پسته تازه بنفش مایل به سبز است پس اگر تیره یا سفید بود به معنای کهنگی مغز است. یا مغز گردو سفید می باشد و اگر سیاه بود نشان از رشد کپک و قارچ است.

اگر مقداری از آجیلی که برای عید تهیه کردید اضافی آمد آنرا درون ظرف دربسته و درون یخچال نگهداری کنید یا به مدت ۳ ماه درون فریزر قرار دهید. نگهداری در محیط گرم و مرطوب سبب آلودگی به قارچ ها و تولید سم آفلاتوکسین می شود؛ در مجموع نگهداری طولانی مدت آجیل باعث می شود کیفیت آن کاهش یابد و بوی کهنگی بگیرد.

زمانی که در مهمانی گرم صحبت و صرف تنقلات هستید ممکن است تلخی یک آجیل چهره شما را به هم بکشد، در آن لحظه علاوه بر حس بدی که به شما دست می دهد میزبان نیز شرمنده می شود. امیدواریم با رعایت نکات ذکر شده نه تنها چنین تجربه ای نداشته باشید بلکه لحظاتی خوش طعم را برای مهمان خود به ارمغان بیاورید.

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. Sama گفت:

    مرسی کامل بود و قطعا آجیل خام بهترین انتخاب از نظر سلامت آن است.

    • بهار گفت:

      بله با توجه به موارد ذکر شده آجیل خام بهترین گزینه به خصوص برای افراد کم تجربه می باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت