logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » بزرگترین ستاره جهان

بزرگترین ستاره جهان

یکشنبه, 18 فوریه 2018 | 980 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
بزرگترین ستاره

یکی از عجایب آسمان ستارگان هستند، بزرگترین ستاره، پرنورترین ستاره و دورترین ستاره سوالاتی هستند که در مورد این اجرام آسمانی در ذهن ما وجود دارد.

درود و سلام بر شما دوستان عزیز

آسمان و هر آنچه در آن است برای بشر مانند یک راز بزرگ می باشد، وسعت آن به حدی زیاد است که نه تنها در تصور نمی گنجد بلکه هیچ گاه نمی توان آنرا کاملا شناخت و همیشه ناشناخته هایی از آن وجود دارد. این عظمت و بزرگی در گذشته سبب شد تا مردمان به پرستش ستارگان، ماه و خورشید بپردازند و آنها را مقدس بدانند. ستاره ها به خاطر نور و حرارتی که دارند بیش از دیگر اجرام در آسمان خودنمایی می کنند و افراد زیادی مایل به کشف و شناسایی آنها هستند؛ این گوی های آتشین و پر نور از گاز هایی سوزان تشکیل شده اند که انسجام خود را به واسطه نیروی گرانشی درون خود حفظ می کنند. شناخته شده ترین ستاره ها در گروه هایی به نام صورت واره فلکی و صورت ها دسته بندی می شوند و برخی از آن ها نامگذاری شده اند. خورشید بزرگترین ستاره ای است که با چشم غیر مسلح دیده می شود و نزدیک ترین ستاره به کره زمین می باشد اما در میلیارد ها کهکشان موجود در فضا ۱۰۰ میلیارد ستاره وجود دارد که بی شک تعداد زیادی از آن ها بزرگتر از خورشید هستند و برای یافتن بزرگترین ستاره کیهان باید تمام آنها را بررسی کرد اما این امر غیر ممکن می باشد. با توجه به آنکه این اجرام آسمانی بسیار بزرگ هستند نمی توان در واحد SI ابعاد آن را بیان کرد، به همین دلیل بزرگی آن ها را بر اساس اندازه خورشید محاسبه می کنند. عمر ستاره ها را می توانید با توجه به رنگ آنها تشخیص دهید و هرچه عمر آن ها بیشتر باشد بزرگ تر هستند، ستاره های جوان آبی رنگ هستند و حجم کمی دارند، وقتی بزرگ تر می شود به رنگ زرد و نارنجی در می آید و در پایان عمر خود سرخ می شوند و در انتها منفجر می شوند.

بزرگترین ستاره با نام UY Scuti

ستاره سرخ در حال انفجار

بزرگترین ستاره کشف شده که مورد قبول اکثر اختر شناسان نیز می باشد، در سال ۱۸۶۰ توسط ستاره شناس آلمانی نامگذاری شد. سپر یو وای یا یو وای اسکوتی (UY Scuti) ستاره ابر غول سرخی است که در صورت فلکی سپر قرار دارد و هم اکنون نامزد بزرگ ترین ستاره می باشد. یو وای اسکوتی با شعاعی ۱۷۰۸ برابر بزرگتر از خورشید با اندازه تقریبی ۷۵۰ میلیون مایل و حجمی ۳۰ برابر خورشید، در فاصله ۹۵۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. برای پر کردن قطر این ستاره غول پیکر باید ۸۵۰ خورشید را کنار هم ردیف کرد. برای درک بهتر از بزرگی UY Scuti فرض کنید می خواهید با یک هواپیمای معمولی دور آن بچرخید، در اینصورت به ۹۵۰ سال زمان نیاز دارید. UY Scuti عظیم و وسیع است اما سنگین وزن نیست و از عناصری مانند هیدروژن، هلیوم و سایر عناصر شیمیایی سنگین شبیه به آنچه در خورشید یافت می شود، تشکیل شده است. چگالی UY Scuti یک میلیارد مرتبه کمتر از آب می باشد یعنی اگر استخری به این بزرگی داشته باشیم، یو وای اسکوتی روی آب شناور می ماند.

با توجه به بزرگی کهکشان و تعداد ستارگان هر چند وقت یکبار لیست بزرگترین ستاره های جهان هستی تغییر می کند و ستاره ای بزرگ تر کشف می شود. مانند VY Canis Major (با شعاع ۱۵۴۰ برابر بزرگتر از خورشید) که قبل از  UY Scuti در راس لیست بود و اکنون رتبه دوم را دارد.

برای آشنایی با ستارگان بزرگ و مقایسه آنها با خورشید ویدئو زیر را مشاهده کنید، با مشاهده آن تنها گوشه ای از عظمت کهکشان را درک خواهید کرد…

 

آنچه که بشر از اکتشافات در منظومه شمسی آموخته است، این است که هر چیز بزرگی در فضا، عضوی از یک مجموعه‌ی بزرگتر می باشد و تمام اینها خالقی بسیار بزرگ دارند.

امیدوارم از مطالعه این مطلب بهره کافی برده باشید، منتظر نظرات خوب شما دوستان هستم….

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت