logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » امن ترین مکان در زلزله

امن ترین مکان در زلزله

جمعه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ | 457 بازدید | ۲ دیدگاه | آموزشی

از آنجا که در کشوری زلزله خیز زندگی می کنیم دانستن اصول اولیه در برخورد با زمین لرزه می تواند در حد چشمگیری کاهش دهنده خطرات جانی باشد.

سلام

زلزله خطرناک ترین حادثه طبیعی است که زمان وقوع آن را نمی توان پیش بینی کرد، به همین دلیل گاهی فرصتی برای فرار کردن نداریم. از آنجا که ایران دهمین کشور زلزله خیز جهان می باشد و اکثر ساختمان ها نیز از استحکام کافی برخوردار نیستند؛ آشنایی با نقاط امن محل زندگی، نحوه صحیح پناه گرفتن در هنگام زلزله و تکرار و تمرین آن با اعضای خانواده می تواند جلوی اتفاقات دردناک را بگیرد. البته واکنش نشان دادن در مقابل زمین لرزه به عوامل زیادی مانند: زمان وقوع، شدت زمین لرزه، مکانی که در آن هستید و وضعیت جسمانی فرد بستگی دارد. مهم ترین کاری که در زمان وقوع زمین لرزه باید از آن اجتناب کنید این است که از دویدن بپرهیزید؛ شدت اکثر زلزله ها به حدی نیست که مخرب باشد و فرار کردن، دویدن و هجوم آوردن به سمت در سبب آسیب دیدگی و شکستگی می شود. بنابراین کلیدی ترین نکته در حین وقوع زلزله حفظ آرامش و خونسردی می باشد.

نقاط امن در داخل ساختمان

قبل از آنکه نقاط امن درون ساختمان را نام ببریم، این ویدئو را مشاهده کنید. دو نمونه از حالتهای پناه گرفتن را در زمان وقوع زمین لرزه نشان می دهد.

 

اگر در ساختمان یک طبقه و نزدیک در خروجی هستید بهترین کار ترک محل می باشد.

در هنگام وقوع زمین لرزه اولین پناهگاه و نقطه امنی که به ذهن اکثر ما می رسد زیر میز فلزی یا چوبی محکم و مقاوم مثل میز ناهار خوری یا میز تحریر، زیر صندلی، نیمکت و تخت خواب می باشد. به گونه ای که زیر میز می روید و پایه آن را محکم می چسبید.

مکان امن در حال زلزلهاین روش را نشستن، پناه گرفتن و صبر کردن یا DCH می گویند و تا چند سال پیش نیز در مانور زلزله به کار می رفت. اما چند سالی است روشی به نام مثلث حیات مطرح شده است که در آن به جای پناه گرفتن زیر اجسام باید در سایه اجسام (کنار آن) پناه گرفت. مبنای این طرح این است که سقف هنگام لرزش به صورت کتابی شکل فرو می ریزد و در کنار اجسامی چون مبل، صندلی، یخچال، لباسشویی و تخت فضایی ایجاد می شود که به آن مثلث زنده ماندن هنگام زلزله می گویند.

مثلث حیات مکانی امن در زلزلهاما نمی توان به طور صد در صد گفت این روش بر DCH برتری دارد چون نقدهایی بر آن وارد است مانند اینکه در زمان زمین لرزه نمی توان تشخیص داد مثلث حیات در کدام سمت جسم تشکیل می شود. اما در مجموع می توان اینطور نتیجه گرفت که سازه هایی که اسکلت فلزی و بتنی دارند بعد از فرو ریختن، مثلث حیات را تشکیل می دهند اما سازه های آجری یا خشتی که فاقد هر گونه اسکلت فلزی هستند و سقف آن یکپارچه نیست، بعد از زلزله به تلی از آجر و خشت تبدیل می شود و امکان ایجاد فضای مثلثی شکل بسیار کم می باشد. پس بهتر است در مورد ساختمان خود اطلاعاتی بدست آورید.

از پنجره ها، لوستر، وسایل تزئینی آویزان، آینه های دیواری،کتابخانه و قفسه هایی که محکم نیستند و امکان سقوط و شکستن آن وجود دارد، دوری کنید.

برای محافظت از سر خود اگر هیچ وسیله ای در اختیار نداشتید، با بازوهای خود سر را محافظت کنید.

قرار گرفتن در داخل چارچوب درها اگر محکم باشد مثل چار چوب فلزی و قسمت بالایی آن شیشه نداشته باشد یک پناهگاه خوب به حساب می آید، البته باید با دست مراقب باشید در بسته نشود.

کنج دیواری که از پنجره ها و وسایل واژگون شدنی دور باشد، مکان نسبتا امنی است. در این نقطه بنشینید و در حالتی که دستهای خود را دور گردن قفل کرده اید سر را به طرف زانو ببرید و به کمک دست و بازو از سر و گردن خود محافظت کنید.

استفاده از آسانسور و پله های اضطراری برای فرار اصلا گزینه مناسبی نمی باشد.

اگر در حین زلزله در آسانسور بودید در صورت امکان آنرا متوقف کنید و در اولین طبقه از آن خارج شوید. اما اگر متوقف کردن آن امکان نداشت در گوشه آسانسور محکم بنشینید.

اگر در هنگام زمین لرزه در راه پله بودید به سمت بالا یا پایین حرکت نکنید چون احتمال دارد سقوط کنید و دچار شکستگی شوید، بهتر است در کنار دیوار بنشینید و از سر و گردن خود محافظت کنید. نشستن در پا گردها و محافظت از سر و گردن نیز خوب است.

اگر در هنگام وقوع زمین لرزه در حمام یا دستشویی هستید، بیشتر مراقب خود باشید چون در یک محیط مرطوب هستید و احتمال لیز خوردن شما زیاد است.

مواد سوختی اضافی، روغن موتور و گریس، مواد خطر آفرین در پارکینگ هستند؛ پس سعی کنید به سرعت از پارکینگ خارج شوید یا در صورت نبود وقت از ماشین خارج شوید و در کنار آن پناه بگیرید.

در محیط اداره کمد ها و کشوهایی که درب آنها قفل نیست، کامپیوتر و ماشین تحریری که سر جای خود محکم نشده و قفسه های بایگانی که به دیوار وصل نشده است، خطرات جدی برای کارمندان به شمار می آیند که باید مراقب آنها باشند.

نقاط امن هنگام زمین لرزه

نقاط امن خارج ساختمان

اگر در هنگام زلزله در پاساژ، فروشگاه یا بازار بودید باید بدانید بیشترین چیزی که در این مکان ها خطر ساز هستند، شیشه ها می باشند و باید از آنها دوری کنید. همچنین ویترین ها، چراغ های آویزان و لوسترها نیز تهدید جدی هستند. در این زمان اغلب مردم وحشت زده و ناخودآگاه به سمت در خروجی فرار می کنند؛ اولا از آنها فاصله بگیرید و به دنبال مکانی امن مانند قفسه های فلزی متصل شده به دیوار و زیر راه پله باشید.

اگر در حین تماشای فیلم در سینما این حادثه رخ داد، از صندلی خود به عنوان محافظ استفاده کنید و در صورت باز بودن مسیر خروجی از سالن خارج شوید.

اگر در فضای باز بودید از دیوار های بلند، شیشه و پنجره ساختمان ها، سنگ های نما و جزئیات معماری ساختمان که اغلب اولین بخش ساختمان هستند که سقوط می کنند، فاصله بگیرید.

از نزدیک شدن به ساختمان های بلند، تخریب شده و کوچه های تنگ و باریک اجتناب کنید.

در حیاط مدرسه از دیوارها و سازه های بلند مانند سبد بسکتبال دوری کنید.

زیر تیر و دکل برق، تابلوهای تبلیغاتی، درختان بزرگ، پل های روگذر عابر پیاده و اقلام در حال سقوط، از نا امن ترین مکان ها در خیابان هستند.

اگر در حال رانندگی متوجه وقوع زلزله شدید، سریع ماشین را به سمت راست خیابان هدایت کنید و در فضایی باز به دور از چراغ برق، ساختمان های بلند و پل عابر پیاده پارک کنید. اگر شدت زمین لرزه کم بود درون ماشین بمانید و رادیو را روشن کنید؛ سقف فلزی ماشین می تواند شما را در برابر انواع شیشه خرده‌ و نما‌های کوچک ساختمان که اغلب براثر زمین لرزه فرو می‌ریزند حفظ کند و اگر در کنار ماشین پناه بگیرید مثلث حیات شکل می گیرد.

آیا تاکنون تجربه زمین لرزه را داشته اید؟ شما در آن زمان به چه مکانی پناه بردید؟

 

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. مجتبی گفت:

    واقعا این قضیه باید فرهنگ سازی بشه. چون هنوز آموزش های قبلی رایجه . ممنون از مطالبتون

    • بهار گفت:

      با شما موافقم، با توجه به اینکه ایران از کشورهای زلزله خیز می باشد فرهنگ سازی و انجام مانورهای اصولی بسیار مهم است. از اظهار نظر شما متشکرم

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت