logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » گران قیمت ترین سنگ های دنیا

گران قیمت ترین سنگ های دنیا

یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ | 8525 بازدید | ۲ دیدگاه | مطالب عمومی
گران ترین سنگ های قیمتی دنیا

سنگ های زینتی و قیمتی را در هر طلا فروشی که وارد شوید، می توانید ببیند.هرکدام از آن ها با توجه به وزن و شکلی که دارند ارزش های مختلفی نیز دارند.

سلام دوستان

سنگ‌ها با کاربردهای گوناگونی استخراج می شوند؛ ساختن وسایل زندگی، زیور آلات و کاربرد های ساختمانی گوشه ای از موارد استفاده سنگ ها می باشند. در گذشته داشتن زیور آلات با سنگ های قیمتی نشاندهنده ثروتمند بودن افراد بود. امروزه نیز سنگ های قیمتی و زینتی فراوانی هستند که در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند. ارزش برخی از سنگ های زینتی بیش از حد تصور می باشد، اما هر سنگی منحصر به فرد است و عواملی چون وزن، اندازه سنگ (قیراط)، غلظت رنگ، وجود لکه های داخلی، شفافیت و ابعاد، در قیمت گذاری آن موثر می باشد. هنگام ارزش گذاری سنگ های گرانقیمت از واحدی از وزن به نام قیراط استفاده می کنند که هر یک قیراط برابر با ۰/۲ گرم می باشد. در این مطلب لیست کوتاهی از گرانترین سنگ های جهان را تهیه کرده ایم.

سنگ قولنج  Jadeite

سنگ زینتی و قیمتی قولنج
یشم جواهر زیبایی است که سنگ بهشت نامیده می شود و این نام را برای دو سنگ قولنج و یشم سبز نیز بکار می برند؛ هرچند این دو با هم فرق دارند و از کانی های سیلیکات متفاوتی تشکیل شده اند. جادوئیت به معنای سنگ قولنج برگرفته از واژه اسپانیایی (Priedra de Jade) می باشد و چون در گذشته معتقد بودند استفاده از جادوئیت سبب درمان قولنج می شود، آن را اینگونه نامگذاری کردند؛ همچنین ژادوئیت و Yu-Stone نام های دیگر این گوهر گرانبها می باشند. سنگ یشم خواص فراوانی دارد از جمله باعث افزایش شادی و روح می شود و برای بیماری قلبی و گوارشی نیز توصیه شده است. جادوئیت یک کانی پیروکسین با بلورهایی در هم رشد کرده و ادغام شده می باشد که در طبیعت به رنگ های بی رنگ، سفید، سبز روشن، سبز زمردی، زرد، آبی، آبی مایل به ارغوانی، بنفش، صورتی، نارنجی و سیاه یافت می شود. عنصر کروم در جادوئیت های سبز رنگ سبب رنگ دهی این سنگ شده است و به خاطر اینکه این کانی بسیار سخت است در گذشته در ساخت تبر و ابزار آلات نظامی از آن استفاده می کردند. سنگ قولنج اولین بار در  گواتمالا یافت شد اما برمه، چین، مکزیک، ژاپن و آمریکا نیز از تولید کنندگان این گوهر گرانبها می باشند.  شفافیت سنگ عامل مهمی در ارزش گذاری آن می باشد اما در مجموع سنگ قولنج بیش از ۳ میلیون دلار در هر قیراط ارزش دارد.

الماس قرمز  Red diamond

الماس قرمز موصیف
الماس ارزشمند ترین سنگ جهان است که زیبایی و جلوه آن دنیای جواهرات را دگرگون کرده است. الماس در رنگ های مختلفی مانند بی رنگ، زرد، آبی، سبز، سیاه، صورتی، نارنجی، بنفش و قرمز در طبیعت یافت می شود. قیمت الماس به صورت مستقیم با رنگ آن ارتباط دارد، به گونه ای که هر چه میزان غلظت رنگ الماس بیشتر باشد ارزش آن کمتر است. البته الماس هایی با رنگ های فانتزی مانند سبز، آبی و قرمز از این قانون مستثنی هستند و ارزش بالاتری نسبت به نوع بی رنگ آن دارند. با توجه به اینکه الماس قرمز نادرترین الماس می باشد قیمت آن نیز بالاتر است و در حراج هایی که هر دو سال یکبار برگزار می شود تعداد کمی از آن به فروش می رسند و قیمت هر قیراط آن ۲ میلیون می باشد. معدن آرگایل در منطقه کیمبرلی در استرالیا چهارمین منبع بزرگ الماس در جهان به خصوص تولید کننده الماس قرمز می باشد. در میان انواع الماس قرمز، موصیف که به آن الماس قرمز شیلد نیز می گویند؛ معروف ترین الماس قرمز می باشد.  

عقیق سیاه

سنگ عقیق سیاه
عقیق سیاه در طول میلیون ها سال از فسیل دایناسورهای مدفون شده در گل و لای به وجود آمده است و شامل عنصرهای کربن  و اکسید آهن می باشد. تشخیص نوع اصل این سنگ قیمتی با توجه به رنگ های رنگین کمانی بسیار آسان می باشد، این سنگ براق و مملو از رنگ های متنوع می باشد و به آن عقیق مشکی اوپال نیز می گویند. این سنگ را می توان در استرالیا، چک، ترکیه، اندونزی، برزیل و اتیوپی یافت اما بیشترین تعداد آن در معادن استرالیا وجود دارد. با توجه به اینکه تولید عقیق سیاه زمان زیادی طول می کشد، از کمیاب ترین انواع عقیق می باشد و قیمت آن بیش از یک میلیون دلار برآورد شده است.

 

تافیت  Taaffeite

سنگ قیمتی تافیتتافیت برای اولین بار زمانی کشف شد که زمین‌شناس استرالیایی کنت ریچارد چارز ادوارد تافی در سال ۱۹۴۵ در سریلانکا در حال غربال کردن جواهرات بود و این گوهر نایاب را نیز پیدا کرد. ۶ سال بعد طی تحلیل های شیمیایی و اشعه ایکس به این نتیجه رسیدند که ترکیبات اصلی این سنگ بریلیم، منیزیم و آلومینیوم می باشد و این ماده معدنی اولین سنگی است که دو عنصر بریلیم و منیزیم را همزمان دارد. تافیت در رنگ های بنفش کم رنگ، نارنجی، قهوه ای و بی رنگ یافت می شود و اکثر اوقات با سنگ اسپینل اشتباه گرفته می شود. در این سال ها تعداد اندکی تافیت از معادن سریلانکا و تانزانیا استخراج شده است به همین دلیل این گوهر جزء کمیاب ترین سنگ ها به شمار می آید و از آن در صنعت جواهر سازی استفاده می کنند. تا زمانیکه تعداد بیشتری از این سنگ یافت نشود قیمت آن به ازای هر قیراط ۳۵۰۰۰ دلار می باشد.

الکساندریت  Alexandrite

سنگ قیمتی الکساندریتالکساندریت نوعی سنگ قیمتی بسیار جالب است که در سال ۱۸۳۰ و در روز تولد تزار دوم روسیه (الکساندر) در کوه های اورال روسیه کشف شد. یافت این گوهر در برزیل، هند، ماداگاسکار، تانزانیا و زیمباوه بعد از سال ها نظریه ای که ادعا می کرد ذخایر این جواهر به پایان رسیده را رد کرد. همانطور که وجود دو عنصر بریلیم و کرومیوم برای تشکیل انواع زمردها ضروری است این گوهر نیز دارای این دو عنصر می باشد. الکساندریت به “زمرد در روز و یاقوت در شب” معروف است، علت این نامگذاری این است که این گوهر قیمتی با توجه به شرایط موجود، نوع برش و نور دریافتی از ارغوانی و قرمز به آبی و سبز تغییر رنگ می دهد و همین تغییر رنگ جذاب ترین استفاده نوری این سنگ می باشد؛ الکساندریت در نور طبیعی به رنگ سبز و در نور مصنوعی قرمز رنگ می شود. از آنجا که این جواهر به رنگ های پرچم روسیه (آبی و قرمز) تغییر می یابد، در زمان کشف به نماد شانس و خوشبختی تبدیل شد و شهرت فراوانی یافت. الکساندریت خواص درمانی زیادی دارد از جمله برای رفع  بیماری های پوستی، اگزما، اکنه و جوش های صورت بسیار مفید است. قیمت تقریبی این کانی با ارزش ۱۲۰۰۰ دلار برای هر قیراط میباشد که به خاطر قیمت بالا در اکثر جواهر سازی ها از نوع مصنوعی و ساختگی آن استفاده می کنند.

بریل قرمز   Red Beryl

سنگ بریل قرمزبریل در رنگ های گوناگونی وجود دارد، نوع سبز رنگ آن یا همان زمرد بسیار معروف است. اما نوع قرمز آن که در تجارت های بین المللی Bixbite نامیده می شود کمیاب تر و گران تر از دیگر انواع آن می باشد. این سنگ گران قیمت را اولین بار دکتر هاجز لامار به طور تصادفی زمانیکه به دنبال اورانیوم می گشت پیدا کرد و در حال حاضر در کوه Wah Wah در یوتا یافت می شود. این ماده معدنی متشکل از بریلیم، آلومینیوم، و سیلیکات است و از استحکام خوبی برخوردار است، هر قیراط از یاقوت سرخ ۱۰۰۰۰ دلار ارزش دارد و چند سالی است کشور روسیه نوع مصنوعی آن را ساخته و وارد بازار جهانی کرده است.

ماسگراویت      Musgravite

سنگ قیمتی ماسگراویت
ماسگراویت
در سال ۱۹۶۷ برای اولین بار در منطقه ماسگریو استرالیا کشف شد و پس از آن در ۱۹۹۳ در کوه سری لانکا و چند سال بعد هم در مناطقی از تانزانیا، سریلانکا، گرینلند و ماداگاسکار یافت شد. این جواهر بسیار نادر، گران قیمت و سخت از عناصر بریلیم، منیزیم و آلومینیوم تشکیل شده است و رنگ آن خاکستری مایل به سبز و ارغوانی می باشد. موسگرویت از خانواده تافیت بوده است و ارزش آن به ازای هر قیراط ۶۰۰۰ دلار می باشد.

بنی توئیت Benitoite

سنگ زینتی بنی توئیت
بنی توئیت یک جواهر درخشان کمیاب است که اولین بار در سال ۱۹۰۷ میلادی توسط جیمز کوچ کشف شد. این گوهر نام خود را از رودخانه سن بنیتو واقع در ایالت کالیفرنیا (جایی که در آنجا یافت شده) گرفته است، البته در  ایالت آرکانزاس آمریکا و ژاپن نیز یافت شده است. بنی توئیت اغلب ارغوانی رنگ است اما در رنگ های صورتی و شیشه ای نیز وجود دارد و زیر نور ماورا بنفش می درخشد که همین درخشش زیباترین ویژگی این سنگ می باشد. این گوهر در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد و اکثر افرادی که کلکسیون دارند به دنبال این سنگ هستند و گاهی آنرا با یاقوت کبود آبی و تانزانیت اشتباه می گیرند. قیمت این سنگ کمیاب که معمولا اندازه آن کمتر از یک قیراط می باشد در نوسان است اما اکثرا بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار است.

اوپال opal

سنگ زینتی اوپال
اُپال یا اوپال گونه ای از سنگ های بهادار می باشد که با نامهای دیگری چون چشم گربه، عین‌الهر و عین‌الشمس نیز شناخته می شود. این کانی از جمله سنگ های قیمتی است که دارای طیف وسیعی از رنگ ها می باشد و در سه نوع گرانبها، آتشین و معمولی وجود دارد. هرچه زمینه آن تیره تر باشد با ارزشتر است اما قیمت پایه آن بیش از ۲۳۰۰ دلار می باشد. اپال تأثیر مثبتی‌ در روح‌ و روان‌  دارد و به طلسم خوشبختی و سنگ امید معروف است، همچنین برای درمان ناراحتی معده، روده و جریان خون مفید است. این سنگ در استرالیا، برزیل، مجارستان، مکزیک و چکسلواکى یافت می شود و از جمله جواهراتی است که داشتن آن نشانه سلیقه می باشد، البته این نگین بسیار شکننده و حساس است.

ژرمژوئیت Jeremejevite

سنگ زینتی قیمتی ژرمژوئیتژرمژوئیت یکی از گران ترین سنگ های زینتی جهان می باشد که برای اولین بار در سال ۱۸۸۳ در کوه سوکتویی (Soktui) واقع در سیبری کشف شد. هم اکنون این کانی در مناطق دیگری چون نامیبیا و میانمار نیز یافت می شود و نزدیک به ۲۰۰۰ دلار در هر قیراط قیمت دارد. رنگ ژرمژوئیت آبی متمایل به ارغوانی است و سنگی شفاف است و در طلا سازی و جواهر سازی کاربرد دارد.

برخی از این سنگ ها علاوه بر کاربردهای تزئینی از خواص درمانی نیز برخوردار هستند، اگر شما دوستان مایل باشید در مورد خواص درمانی سنگ ها یا سنگ درمانی در آینده مطالبی را خدمت شما ارائه خواهیم داد. جالب است بدانید که ایران جزء ۸ کشور مطرح دنیا در زمینه ذخایر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی می باشد.

امیدوارم این مطلب مورد قبول شما دوستان قرار گرفته باشد.

 

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. Habbib گفت:

  من عاشق سنگهای رنگی و زیبا هستم، چند سالیست که بازنشست کردم و تمام وقت به دنبا ل سنگهای کمیاب و قیمتی هستم . تعجب میکنم چرا ایران جز کشورهایی که سنگهای قیمتی دارند نیست چون من تعداد زیادی یاقوت سرخ، یاقوت کبود , ، زمرد، یشم و انواع گرانت سبز و سرخ ،،، را از طریق رودخانه به دست آوردم، اگر تمایل دارید توضیح بدم با شماره ۰۹۰۲۴۵۵۶۳۷۰ تماس بگیرید، متواضعانه تجربیات خودم را در اختیار میگذارم، ا
  یران سربلند

  • بهار گفت:

   جناب آقای حبیب سلام- بسیار خوشحالم که فرد با تجربه ای مثل شما این مطلب را مطالعه کرده و دیدگاه خود را برای ما ارسال کرده است.

   البته همانطور که در متن هم ذکر شد ایران یکی از ۸ کشور مطرح دنیا در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است که بدون شک تجربیات شما برای دوستداران این سنگ ها بسیار ارزشمند می باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت