logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » عجیب ترین حیوانات

عجیب ترین حیوانات

چهارشنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ | 429 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
عجیب ترین حیوانات

زمین یک جای عجیب و شگفت انگیز است که پر از گونه های مختلف حیات وحش است و برخی از آنها بسیار عجیب و دیدنی می باشند.

سلام

حیوانات بسیاری طی میلیون ها سال که از عمر زمین می گذرد بر روی آن زیسته اند، هر کدام از آن ها شرایط و ویژگی های خاصی داشته اند و برخی از این گونه ها پس از مدتی منقرض شده اند. هر ساله گونه های جدیدی از حیوانات کشف می شوند و موسساتی چون کالج محیط زیست نیویورک (ESF) لیستی از آن ها را منتشر می کنند. از این بین برخی از این جانوران به سبب داشتن ویژگی های ظاهری و شیوه زندگی متفاوت جزء عجیب ترین حیوانات به شمار می آیند. تعداد این جانوران زیاد است و نام بردن تمام آنها از  حوصله این مطلب خارج می باشد، در این مطلب به بررسی نام و مشخصات چند گونه از این جانداران خواهیم پرداخت. می توانید ۱۰ گونه از آن ها را در ویدئو زیر مشاهده کنید.

موش ستاره پوز

عجیب ترین موجود دنیا

موش ستاره پوز  (نام علمی: Condylura cristata) موش کور و از خانواده کورموش ها (Talpidae) می باشد. این موش کور در شمال شرقی آمریکا و شرق کانادا زندگی می کند و شاهین دم‌قرمز، بوف بزرگ شاخدار، راسو و ماهیان بزرگ‌ از شکارگران این جانور می باشند. این حیوان بیشتر در مناطق پست و نمناک زندگی می کند و از حشرات آبی، کرم‌ها، نرم‌تنان، و ماهی کوچک تغذیه می‌کند. موش ستاره پوزه ۵۵ گرم وزن دارد و ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر طول دارد و پوست آن از خز سیاه ضد آبی پوشیده شده است. بینی این موش یک عضو حسی-حرکتی است که با ۲۲ عضو گوشتی و شبیه به ستاره شکل گرفته است و همین شاخک های گوشتین انتهای پوزه آن را از دیگر موش کورها متمایز کرده است. موش ستاره پوزه از زمان شناسایی تا خوردن شکار تنها به ۲۳۰ میلی ثانیه زمان نیاز دارد به همین دلیل علاوه بر موجودی عجیب، سریع ترین پستاندار نیز شناخته شده است.

موش دوپا

موش دوپا عجیب ترین حیوان دنیا

موش دوپا نوعی جونده است که عمدتا در شمال آفریقا، خاور میانه و آسیا زندگی می کند و نام علمی آن Allactaga elater می باشد. این حیوان پاهای بلندی دارد و مانند کانگوروها می پرد به همین خاطر یکی از حیوانات عجیب دنیا به شمار می آید. طول سر و بدنه آن ۱۰۰ تا ۱۲۸ میلی متر می باشد، رنگ پشت آن قهوه ای مایل به خاکستری با سایه سیاه است و انتهای دم آن یک منگوله سفید رنگ قرار دارد. جروبا گیاه خوار است و از دانه، ریشه و قسمت های سبز گیاهان تغذیه می کند. طی بررسی هاییی چند نمونه از این حیوان در کشور ایران نیز دیده شده است.

قورباغه بنفش

قورباغه بنفش یکی از عجایب خلقت

قورباغه بنفش هندی (Purple frog) با نام علمی Nasikabatrachus Sahyadrensis به قورباغه بینی خوکی معروف است. طول این قورباغه هفت سانتی متر می باشد و دارای بدنی ظاهرا قوی، دودی شکل، سر کوچک و پوزه غیر معمول نوک تیز می باشد. این گونه ظاهری عجیب دارد و از گونه های در معرض خطر بومی قسمت‌های غربی کوه های هند است که اکثر عمر خود را زیر زمین می گذراند و تنها دو هفته از سال را در طول بارندگی و برای جفت گیری به روی زمین می آید.

آرمادیلوی پری‌وار صورتی

عجیب ترین حیوانات

این حیوان یک پستاندار و از خانواده پشمینه پایان است، زیستگاه اصلی آن بیابان های آرزانتین می باشد اما در دیگر نقاط دنیا چون آمریکای مرکزی نیز دیده می شود. این حیوان که کوچک‌ترین گونه‌ از آرمادیلوها می باشد حدود ۱۲ سانتی متر طول، ۱۲۰ گرم وزن، پوستی به رنگ صورتی یا گلبهی، چشمانی کوچک و خزهای پشمالو سفید یا زرد رنگ دارد. پوسته این حیوان برخلاف سایر آرمادیلوها شکننده است و به عنوان یک محافظ یا پوشش نیست. آرمادیلوی پری‌وار صورتی تقریبا تمام عمر خود را به حفاری درون زمین و شکار بی مهره گان و خوردن گیاهان می گذراند، شبزی و تک زی می باشد و به شناگر ماسه معروف است.

نهنگ شاخدار

نهنگ شاخ دار عجیب

شبه نهنگ تک شاخ یا ناروال پستانداری است آبزی که در آب های سرد قطبی زندگی می کند و بیشتر در شمال شرقی کانادا، گرینلند و دریای بارنتز دیده می شوند. طول سر و بدن آن بدون محاسبه عاج ۳۶۰ تا ۶۲۰ سانتی متر است و سری کوچک و پیشانی مدور دارد که فاقد پوزه و باله پشتی است و فاقد دندان است. ویژگی که سبب شده این حیوان جزء موجودات عجیب قرار گیرد عاج پیچ خورده نیزه مانند بلند آن است که تنها در جنس نر مشاهده می شود. در میان اروپاییان یک باور قدیمی در مورد تک شاخ ها وجود دارد به همین دلیل این موجود در معرض صید بی رویه و انقراض قرار دارد.

آیا تاکنون نام این حیوانات را شنیده بودید؟ جانور عجیب دیگری را می شناسید؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت