logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » قدیمی ترین شهرهای جهان

قدیمی ترین شهرهای جهان

شنبه, 17 مارس 2018 | 543 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی

در سطح دنیا شهرهایی وجود دارند که از قدمت و گذشته بسیار دوری برخوردار هستند. این شهرها در سطح جهانی بسیار مهم و قابل توجه هستند و به عنوان یکی از مهم ترین و باارزش ترین جنبه های جذب گردشگر به حساب می آیند.

سلام

شهرهای تاریخی یکی از جذاب ترین مقاصد سفر برای افرادی می باشند که از دیدن آثار باستانی لذت می برند و علاقه دارند در مورد پیشینه انسان ها اطلاعات بیشتری کسب کنند. این شهرها با ساختار قدیمی و موزه های فراوان، مملو از اسرار و رمز و راز هستند. البته در این شهرها برای آشنایی با تاریخ می توان بدون رفتن به موزه و تنها با قدم زدن در کوچه پس کوچه های قدیمی، تاریخ چند هزار ساله را مشاهده کرد. در جهان شهرهای زیادی هستند که صدها هزار سال قدمت دارند، می توانید با مشاهده این ویدئو با برخی از آن ها آشنا شوید.

 

ما در این مطلب به معرفی ۱۰ شهر قدیمی جهان خواهیم پرداخت.

۱- اریحا واقع در کشور فلسطین

شهر اریحا فلسطین از قدیمی ترین شهرهای جهاناریحا از شهرهای قدیمی دنیا

اریحا یا جریکو از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری می باشد، نام جریکو ۷۰ بار در عهد عتیق آورده شده است و از آن به عنوان شهر خرما نام برده است. اریحا حدود ۱۱ هزار سال پیش تاسیس شده است و در مورد نامگذاری آن دو نظریه وجود دارد، یکی که آنرا ناشی از واژه کنعانی یاریاه (ماه یا الهه ماه) می‌داند که این شهر در آغاز مرکز پرستش ماه بوده است و دیگری اریحا را برگرفته از واژه کنعانی رئاح (بوی خوش) می دانند. در نزدیکی شهر اریحا چشمه های آب فراوانی وجود دارد که همین امر سبب پیدایش شهر و تمدن شده است و اطراف آن دیوار قطوری به نام دیوار جریکو که قدیمی‌ترین دیوار تدافعی در جهان است، کشیده شده است. برج دیده بانی سنگی سترگی درون این دیوار تعبیه شده است که سربازان برای نظارت بر شهر از طریق پلکانی سنگی به بالای برج می رفتند.

۲- جُبَیل واقع در لبنان

شهر جبیل لبنان

جبیل لبنان
جبیل یا بیبلوس شهری بندری در غرب لبنان است که در دوران نوسنگی پسین تاسیس شده است و زمان تاسیس آن به ۷۰۰۰ سال قبل بر می گردد. شهر جبیل در استان جبل لبنان با ۴۳۰ کیلومتر مربع مساحت و ۸۲٬۵۰۰ نفر جمعیت قرار دارد و قدیمی ترین شهر زنده دنیا می باشد، این شهر از دو بافت قدیمی و جدید تشکیل شده است که در بافت قدیمی آن آثاری از دوران عصر حجر و فنیقی‌ها به چشم می‌خورد. جبیل با آثار باستانی منحصربه‌فرد خود حکایت از وجود تمدن‌های مختلف دارد و نام آن در میراث جهانی سازمان یونسکو قرار دارد؛ بندر ماهیگیری زیبا به همراه لنگرگاه باستان، مرکز شهر قرون‌وسطایی، قلعه‌ی مربوط به جنگ‌های صلیبی و مجموعه‌ای باستانی، وجود کلیساهای قدیمی مثل کلیسای مار یوحنا و همچنین ساحل زیبای مدیترانه از مناطقی است که انرا به یکی از نقاط گردشگری لبنان تبدیل کرده است. این شهر مرکز کشتی سازی بود و در زمینه صدور پاپیروس و چوب صنوبر مرغوب فعالیت می کرد.

۳- حلب واقع در سوریه

حلب سوریه

حلب در لبنان
حلب بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر سوریه است که حدود ۶۳۰۰ سال پیش تاسیس شده است و در شمال کشور سوریه واقع شده است. قرار گیری حلب در مرکز جاده ابریشم و بین دریا و رود فرات سبب شده از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار شود و به یکی از مهم ترین شهر های باستانی جهان و پایتخت تجاری و فرهنگی سوریه تبدیل شود. این شهر در قدیم خلپه نام داشته و در دوران مختلف توسط رومی ها، بیزانسی ها و عثمانی ها رهبری می شده، به همین دلیل سبک های مختلف معماری را می توان در حلب مشاهده کرد. تعداد زیادی مدرسه، کاروانسرا، حمام و کلیسای متعلق به قرن ۱۳ و ۱۴ ، بازار و قلعه حلب در بخش قدیمی شهر و مسجد اموی حلب که در سازمان یونسکو ثبت شده است نشاندهنده قدمت حلب می باشند. متاسفانه تبدیل شدن حلب در سال ۲۰۱۲ به جبهه اصلی جنگ داخلی سوریه سبب از بین رفتن بیشتر آثار باستانی آن شده است.

۴- دمشق پایتخت کشور سوریه

شهر دمشق پایتخت سوریهشهر دمشق

شهر دمشق مرکز استان دمشق است که پس از حلب دومین شهر پرجمعیت سوریه می باشد. دمشق حدود ۶۳۰۰ سال پیش تاسیس شده است و یکی از از قدیمی‌ترین شهرهای خاورمیانه است. این شهر در  سده‌های متمادی به نام‌های گوناگون از جمله عذرا، بیت رامون، عین الشرق، باب‌الکعبه، خلپه، خلیبون، برویا و الشهباء نیز شناخته می شد. آثار باستانی و فرهنگی فراوانی در دمشق وجود دارد و آن را دروازه فرهنگ و تمدن می گویند؛ همچنین دمشق بین آفریقا و آسیا واقع شده است و از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است. بخش های قدیمی دمشق بین منطقه مسیحی نشین و یهودی نشین و در مرکز شهر واقع شده است و خیابان های آن سنگ فرش هستند؛ حمام‌های سنتی، هتل بوتیک‌ها، خانه‌های تاریخی از جمله کاخ اعظم، خانه جبری و خانه عنبر در این قسمت از دمشق قرار دارند.

۵- شوش واقع در ایران

شهر شوش در ایرانقدیمی ترین شهر در ایران

شوش در خوزستان قرار دارد و یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های جهانی است؛ این شهر پایتخت چند هزار ساله تمدن عیلام و پایتخت زمستانی امپراطوری هخامنشی بوده است که ۶۲۰۰ سال پیش تاسیس شده است. شوش تا قبل از حمله مغول بسیار آباد و پر از سکنه بود اما با حملات ویرانگر مغول دیگر قابلیت سکونت نداشت و امروزه نیز دیگر آن شکوه و اهمیت گذشته را ندارد. این شهر باستانی در ژوئیه ۲۰۱۵ در فهرست یونسکو به ثبت رسید و کاخ شاپور، کاخ آپادانا، دروازه شرقی، کاخ هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهای دوره اسلامی، تپه‌های آکروپول و قلعه فرانسوی‌ها از جمله آثار باستانی شوش می باشند؛ همچنین مقبره دانیال نبی نیز در شهر شوش قرار دارد. اولین کاوش های باستان شناسی در دوره قاجار و توسط فرانسوی ها انجام شد و ۴۰۰ هکتار به عنوان عرصه باستانی شوش مشخص شد.

۶- فیوم واقع در مصر- Faiyum

قدیمی ترین شهرفیوم مصرفیوم مرکز استان فیوم و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای کشور مصر می باشد و در بخش جنوبی قاهره قرار دارد. نام این شهر از زبان قبطی گرفته شده و به معنای دریاچه است و ۶۰۰۰ سال قبل به وجود آمده است. فیوم از دو محله اصلی تشکیل شده است و کانالی به نام بحر یوسف بین آن دو قرار دارد؛ این شهر در بیابان نقلون قرار گرفته است و یک واحه به شمار می آید. فیوم مملو از مساجد، بازارها و حمام‌های عمومی بوده و اهرام لهین (Lehin)، هاورا (Hawara)، دره نهنگ ها و وادی الرایان (از بزرگ ترین آبشارهای مصر) در فیوم قرار دارند.

۷- صیدا یا صیدون واقع در لبنان- Sidon

شهر صیدون لبنان

صیدون لبنانصیدا یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی جهان است که امپراطوری فینیقی ها از آنجا برخاسته است، صیدون در ۲۵ مایلی جنوب بیروت واقع شده است و تمدن های مختلف در آن حکومت کرده اند. این شهر ۶۰۰۰ سال قبل تاسیس شد و در سال ۳۳۳ قبل از میلاد اسکندر مقدونی آن را تصرف کرد؛ بزرگانی چون حضرت مسیح (ع) و پولس مقدس نیز از صیدا دیدن کرده اند. واژه صیدا به معنای جای ماهیگیری است و نام آن در کتاب مقدس نیز آمده است. خیابان باستانی فنقی ها در جنوب صیدون، قلعه‌های زیبای دریا، خان الفرنج و موزه صابون از بخش های قدیمی و دیدنی این شهر می باشند.

۸-پلوودیو واقع در بلغارستان- Plovdiv

شهری باستانیپلوودیوو در بغارستانپلودیو دومین شهر بزرگ و مهم بلغارستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان و اروپا است که ۶۰۰۰ سال قبل تاسیس شده است. شهر پلودیو در یک منطقه حاصلخیر در جنوب مرکزی بلغارستان و بر روی هفت تپه سینیت که برخی از آن ها ۲۵۰ متر ارتفاع دارند واقع شده است به همین دلیل گاهی به پلوودیو شهر هفت تپه نیز می گویند. این شهر از نظر اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار است و کشف سفالینه‌ و دیگر اشیایی که تاریخ آنها به هزاران سال پیش باز می‌گردد، نشاندهنده این است که پلوودیو در دوران نوسنگی بنا نهاده شده است. پلوودیو دارای دو بخش قدیمی و مدرن است که بخش قدیمی آن از نظر معماری سرآمد می باشد و مورد توجه باستان شناسان و گردشگران است. این شهر یک مرکز فرهنگی است و آمفی تئاتر دوران روم، مسجد، قنات‌ها و حمام‌های دوران عثمانی از آثار باستانی آن می باشند.

۹-غازیان تپه ترکیه- Gaziantep

غتزیان تپه ترکیهغازی عینتاب ترکیهغازیان تپه یا غازی عِینتاب مرکز استان غازی عینتاب و در جنوب شرقی ترکیه و نزدیک مرز سوریه قرار دارد. این شهر یکی از مهم ترین قطب های اقتصادی ترکیه به شمار می رود و حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد، دانشگاه غازی عینتاب در این شهر قرار دارد. غازیان تپه حدود ۵۶۵۰ سال پیش توسط سلسله یام‌هاد از اقوام سامی بنیان‌گذاری شد. دژ راواندا که در قرن ششم توسط امپراطوری رم شرقی بازسازی شد و موزاییک های مربوط به دوران رم در این شهر قرار دارند. موزه باستان شناسی، موزه موزائیک، مسجد عمریه، مسجد سیروانی، کلیسای کندرلی، خانه های قدیمی غازیان تپه و حمام ترکی از جاذبه های توریستی و مناطق قدیمی غازیان تپه می باشند.

۱۰- بیروت لبنان- Beirut

بیروت شهری باستانیبیروت شهری کهن
بیروت بزرگ ترین شهر و پایتخت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی لبنان است که از قدیمی ترین شهرهای خاورمیانه می باشد و به عروس خاورمیانه معروف است. بیروت از واژه کنعانی بعیورت به معنای چاه ها گرفته شده است و هم اکنون نیز منابع آب زیر زمینی فراوانی وجود دارد. تاریخچه این شهر به ۵۰۰۰ سال قبل برمی گردد و در حفاری های آن بقایایی از تمدن های فینیقی، هلنی، رومی و عثمانی کشف شده است. نام این شهر باستانی در لوحه های عمارنه آورده شده است و آثار مهمی از دوره های مختلف در بیروت کشف شده است؛ بازارهای سنتی، کلیسای حریصا و نهر الکلب به خاطر سنگ ‌نوشته‌های آن دارای اهمیت تاریخی هستند که اولین سنگ نوشته در ۱۹۴۶ نصب شده است.

شهرهای دیگری چون اورشلیم فلسطین، صور لبنان، اربیل و کرکوک عراق، بلخ افغانستان، آتن یونان، لارناکا واقع در قبرس، بِنارس هند و … نیز از شهرهای باستانی دنیا می باشند.

آیا تاکنون به یک شهر تاریخی و قدیمی سفر کرده اید؟ قدمت آن شهر چند هزار سال بوده است؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت