logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » انتخاب بهترین پرنده خانگی

انتخاب بهترین پرنده خانگی

سه شنبه, ۷ فروردین ۱۳۹۷ | 53375 بازدید | ۵۳ دیدگاه | مطالب عمومی
انتخاب بهترین پرنده خانگی

داشتن حیوان خانگی و به خصوص پرندگان کار لذت بخشی است؛ زیرا از ایجاد ارتباط با پرندگان لذت می بریم و گاهی پرنده مونس و همدم ما می شود. اما انتخاب بهترین پرنده خانگی که مناسب با شرایط هر فرد باشد کار سختی است زیرا تنوع پرندگان بسیار زیاد است. در ادامه چند پرنده زینتی که برای نگهداری در خانه مناسب هستند معرفی می کنیم.

سلام دوستان

بهترین پرنده خانگی کدام است؟ ارزنترین پرنده خانگی چه نام دارد؟ کدام پرنده خانگی کم صدا است؟ بهترین نژاد طوطی برای نگهداری کدام است؟ آیا نگهداری از پرنده برای کودک ضرر دارد؟پرندگان مناسب برای کودکان از کدام نژاد هستند؟ نام بهترین پرنده سخنگو که به سرعت حرف زدن را یاد می گیرد، چیست؟

اگر شما هم می خواهید بهترین پرنده خانگی را برای خود خریداری کنید حتما یکی از این سوالات را از خود خواهید پرسید.
در این مطلب قصد داریم شما را با ۹ تا از بهترین پرنده های خانگی که بین مردم محبوب ترین پرندگان خانگی نیز به شمار می روند، آشنا کنیم.
پرنده ها برخلاف برخی از حیوانات چون همستر، خوکچه هندی و خرگوش که تنها چند سالی است به خانه ها راه یافته اند، مدت زمان زیادی به عنوان یک حیوان خانگی در کنار انسان ها زندگی می کنند. همچنین جذابیت بیشتر، نگهداری آسان، آموزش راحت تر، بیماری کمتر، هوش بیشتر، قیمت پایین، غذای ارزان و نگهداری در فضای کم مواردی هستند که سبب استقبال بیشتر از پرندگان به عنوان حیوان خانگی شده اند.

نگهداری از پرندگانی چون مرغ، خروس، غاز، اردک، بلدرچین و کبک در اغلب خانه ها برای مصرف گوشت و تخم آنها سابقه ای طولانی دارد اما امروزه به خاطر زندگی نوین شهری امکان نگهداری از این پرندگان وجود ندارد و مردم به سمت خرید پرندگانی می روند که قابلیت نگهداری در قفس را داشته باشند.

پرندگان زینتی گونه های مختلف و متنوعی دارند، برخی صدای زیبا دارند، برخی رنگ های جذاب و گروهی هر دو ویژگی را دارند. هنگام انتخاب پرنده باید به اندازه و جثه، رفتار، رژیم غذایی، نیازهای مراقبتی، هزینه خرید و نگهداری و هدفی که از خرید آن دارید، دقت کنید. پرندگان از تنوع زیادی برخوردار هستند اما چند نمونه از محبوب ترین پرنده های خانگی که توسط بیشتر مردم خریداری می شوند عبارتند از:

۱- طوطی خاکستری آفریقایی

بهترین نژاد کاسکو
طوطی خاکستری رنگ یا کاسکو اصلیت آفریقایی دارد و باهوش ترین پرنده است که قدرت سخنگویی و تقلید صدا دارد و آنرا بهترین پرنده تقلید کننده صدا می دانند. کاسکو همانند سایر طوطی ها بال های رنگی جذاب ندارد اما هوش، قدرت سخنگویی بالا و حافظه خیلی خوب، او را به یکی از پرطرفدار ترین پرندگان خانگی و بهترین پرنده خانگی تبدیل کرده است. کاسکو می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند به همین دلیل از گران ترین پرنده های خانگی می باشد که با توجه به تعداد کلماتی که می گوید قیمت آن تغییر می کند.

طول عمر این طوطی زیاد است و بین ۴۰ تا ۶۰ سال عمر می کند؛ بسیار عاطفی است و به صاحب خود وابسته می شود و چون جثه بزرگی دارد باید آن را در قفس بزرگی نگه دارید. کاسکو بسیار حساس است و به محبت و توجه نیاز دارد و در صورت بی اهمیتی افسرده و مضطرب می شود بنابراین اگر زمان کافی برای نگهداری از کاسکو ندارید آنرا خریداری نکنید. این پرنده از میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات، دانه‌های مغزدار و بذر گیاهان تغذیه می کند و بازی خارج از قفس را دوست دارد اما اگر دو کاسکو را با هم تنها بگذارید با هم دعوا می کنند.

در ویدئو زیر طوطی خاکستری را می بینید که به زیبایی تقلید صدا می کند.

۲- فنچ

فنچ بهترین پرنده خانگی
فنچ یا همان سهره پرنده ای کوچک، زیبا، صلح جو و اجتماعی است که به شدت فعال و بازیگوش است و از پریدن به این سو و آن‌سو لذت می‌برد. فنچ ها برخلاف طوطی ها به فضای کمتری احتیاج دارند و به مراقبت خاصی نیاز ندارند. نگهداری آنها در منازل بسیار آسان است و سریع تکثیر می شوند به همین دلیل فنچ ارزان ترین پرنده خانگی و بهترین پرنده خانگی است که طرفداران زیادی دارد. غذای اصلی آن ارزن است اما برای تغذیه آن می توانید از دانه ها، سبزیجات، میوه تازه، سفیده تخم مرغ و سیب زمینی آب پز هم استفاده کنید.

بیش از ۴۰۰ گونه مختلف از این جاندار تاکنون شناخته شده است که سهره نیز یکی از گونه های آن می باشد و هر گونه رنگ خاصی دارند، بعضی از انواع آن آوازه خوان هستند و ارزان ترین و مشهورترین آن فنچ کبکی (راه راه) و فنچ سفید می باشند. طول فنچ کمتر از ۲۰ سانتی متر است و در صورت رسیدگی مناسب بیش از ۱۰ سال عمر می کند، در جنس ماده آن رنگ قرمز زیر پیشانی یا زیر گلوی آن کمرنگ تر از فنچ نر می باشد. این پرنده علاقه زیادی به بازی کردن در بیرون از قفس و ارتباط با انسان ها ندارد و دوست ندارند آن را لمس کنید، آب و غذای تازه، تمیز کرد قفس هفته ای یکبار و نیاز به حمام و آبتنی هفته ای دو بار، از دیگر نیازهای فنچ می باشند.

۳- مرغ عشق

مرغ عشق از بهترین پرندگان خانگی است
مرغ عشق که به لاتین باجریگار یا باجی نامیده می شود، پرنده ای اهلی ، هوشمند و اجتماعی است که از اعضای خانواده طوطی سانان و متعلق به قاره استرالیا می باشد. این پرنده زیبا در رنگ های سبز، زرد، سفید و آبی وجود دارد و یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی ارزان قیمت و بهترین پرنده خانگی است که از بازی کردن بسیار لذت می برد. مرغ عشق اهلی به دو گروه انگلیسی و ساده تقسیم می شود که نژاد انگلیسی جثه ای بزرگتر دارد و در ایران هم به فروش می رسد اما در مجموع مرغ عشق اهلی از نوع وحشی بزرگتر است.

مرغ عشق اهلی بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند و در مواردی ۱۷ سال نیز ذکر شده است. این حیوان قدرت تقلید صدا و سوت و آواز خوانی را دارد و قدرت سخن گفتن آن قویتر از عروس هلندی می باشد، البته در حد چند کلمه صحبت می کند. جوجه ای که تنها باشد و در عمرش صدای مرغ عشق ماده ای را نشنیده باشد، بهتر آموزش می بیند البته آموزش دادن کار دشواری است که نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

یکی از راه های تشخیص جنسیت مرغ عشق این است که مرغ عشق ماده به جویدن اجسامی چون چوب علاقه دارد که این تمایل در جنس نر کمتر مشاهده می شود. مرغ عشق زود به محیط اطراف خو می گیرد و اهلی می شود، بهتر است مکان قفس و ظروف آب و غذای پرنده را تغییر ندهید و قفس را در محلی روشن، ساکت و در بلندی قرار دهید.

در صورت امکان ماهی یکبار پرواز و بازی در خارج قفس، بازی کردن و نوازش، قرار دادن شاخه درختان در قفس، پوشاندن کف قفس با شن مخصوص پرندگان یا روزنامه غیر رنگی، استفاده از قفس بزرگ و نگه داری آنها به صورت جفت و نگذاشتن پرنده تنها در قفس، مواردی است که رعایت آن برای مرغ عشق مفید می باشند.

این پرنده شجاع و کنجکاو است و اگر او را با یک پرنده بزرگتر نگهداری کنید ممکن است به او حمله کرده و او را زخمی کند. ارزن درشت مهم ترین خوراک مرغ عشق است اما مخلوط ارزن، کتان و هفت تخم به میزان مناسب، سبزی‌های تازه مثل تره، کاهو، اسفناج، هویج، چغندر و برگ‌های این گیاهان، میوه تازه شسته شده مثل یک قطعه سیب، گلابی، توت فرنگی یا انگور، دانه‌های پخته شده مثل عدس، باقالا، لوبیا و ماش و بادام خیس شده و خام نیز برای تغذیه مرغ عشق مناسب هستند. این حیوان در قفس نیز تخم گذاری می کند و به دوبار حمام و آبتنی نیاز دارد و به دلیل آنکه نگهداری آسانی دارد فراوان ترین نوع طوطی در پرنده فروشی ها می باشد.

۴- قناری

قناری بهترین پرنده خانگی
قناری پرنده کوچک، زیبا و جذابی است که به خانواده سهره ها تعلق دارد و مناسب افرادی است که به دنبال خرید پرنده‌ای خوش‌صدا هستند. این حیوان جثه ای کوچک دارد و طول آن به طور متوسط ۱۷ سانتی متر می باشد، همچنین قناری یکی از مقاوم ترین پرنده ها است که بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند و قابل تربیت است. این پرنده در دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد و خاستگاه آن جزایر قناری در اسپانیا می باشد که برای اولین بار در قرن ۱۵ میلادی به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا و سپس به سایر جهان راه یافت.

قناری از نظر نوع به سه دسته تقسیم می شود که این دسته بندی بر اساس رنگ، نوع آواز و شکل و ترکیب می باشد. تعیین جنسیت قناری یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید، البته تشخیص آن از روی مشخصات ظاهری کار دشواری می باشد و نیاز به تجربه دارد. قناری از زمان بلوغ شروع به آواز خواندن می کند و تنها جنس نر می تواند آواز بخواند، به همین دلیل جنس نر گرانتر از جنس ماده می باشد و ماده تنها برای جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر به دنبال بهترین پرنده خانگی هستید، قناری گزینه خوبی است زیرا این پرنده گران قیمت نیست و برخی از نژادهای آن نسبتا ارزان هستند اما با توجه به نوع صدای آن قیمت قناری تفاوت می کند و گاهی تا چند میلیون هم به فروش می رسد. قناری مانند مرغ عشق و فنچ دانه خوار است و تخم کتان اصلی ترین غذای آن است، و از تخم مرغ، مغز بادام، خرفه، تخم کاهو، ارزن، شاهدانه، تخم شلغم، ترب و بلغور و انواع سبزیجات تغذیه می کند. بهترین حالت نگهداری قناری این است که به تنهایی نگهداری شود، در معرض باد مستقیم و نور شدید قرار نگیرد. قفس قناری را درمکانی آرام قرار دهید و گاهی موسیقی آرام برایش پخش کنید.

قناری نیز مانند مرغ عشق به هفته ای یکبار آبتنی و شنا برای جلوگیری از آلوده شدن به انگل ها و حشرات نیاز دارد. تفاوت قناری با مرغ عشق از موارد دیگری است که در حین خرید باید به آن دقت کنید، قناری احتیاجی به بیرون آمدن از قفس و بازی خارج از قفس ندارد و دوست ندارد دستی شود؛ این حیوان برخلاف مرغ عشق که بالا رونده است شاخه نشین است و از ۴ تا انگشتی که دارد سه تای آنها رو به جلو و یکی رو به عقب می باشند.

۵- عروس هلندی

عروس هلندی سخنگو
عروس هلندی در زبان انگلیسی کوکاتیل نام دارد و در فارسی به آن طوطی کاکل دار می گویند. طول بدن این طوطی ۳۲ سانتی متر است و حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم وزن دارد، جثه آن از مرغ عشق و قناری بزرگ‌تر است. این پرنده در مقایسه با دیگر حیوانات خانگی طول عمر بیشتری دارد و نزدیک به ۳۰ سال عمر می کند و یکی از بهترین پرنده های خانگی است که تکثیر آن‌ آسان است و پس از مرغ عشق یکی از محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند. عروس هلندی زیبا، دوست داشتنی، کنجکاو، خونگرم وشیرین است و استعداد حرف زدن، توانایی یادگیری و تقلید صدا را تا حدی دارد اما در سوت زدن بسیار حرفه ای است.

این پرنده به رسیدگی و توجه نیاز دارد و به راحتی با صاحب خود ارتباط برقرار می کند، بسیار صلح جو و آرام است و تنها در برابر افراد ناشناس محتاط است. کوکاتیل ماده نسبت به جنس نر رام تر است و علاقه بیشتری به نوازش دارد اما جنس نر سروصدای زیادی می کند و سخنگوی بهتری است. قفس بزرگ، بازی خارج از قفس و آبتنی از نیازهای این طوطی می باشند، غذای آن نیز مانند سایر پرندگان خانگی دانه، سبزیجات و میوه تازه می باشند.

کوکاتیل در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، خاکستری، دارچینی و صدفی وجود دارد و قیمت آن نسبت به کاسکو پایین تر است. اگر قصد دارید برای داشتن بهترین پرنده خانگی یک عروس هلندی خریداری کنید بهتر است پرنده ای جوان یا جوجه خریداری کنید چون زودتر به شما و محیط عادت می کند و آموزش را بهتر یاد می گیرند.

۶- کانور زرد یا طوطی خورشیدی

نگهداری طوطی خورشیدی به عنوان بهترین پرنده خانگی
طوطی کانور یا کونور دسته ای از طوطی های کوچک آمریکایی و یکی از باهوش ترین و پرطرفدارترین نژاد طوطی سانان است که دارای گونه های زیادی است؛ کانور پیشانی آبی، کانور گردن سفید ، کانور چشم سفید، گرینچیک چیک گوش سفید، سان کانو یا طوطی خورشیدی، کانور بال گوگردی، کانور سوکورو، کانور نوک دراز، کانور سر گیلاسی، اعضای خانواده کانورهای هستند. کانور خورشیدی زیباترین نوع کانور است که بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ گرم وزن و ۳۰ سانتی متر طول دارد، مبدا این پرنده آمریکای جنوبی است و بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند. این پرنده خانگی بسیار پرانرژی، پرتحرک، کنجکاو، بازیگوش، هوشیار و شوخ است و به آسانی رام می شود؛ همچنین رفتار صلح آمیزی دارد و با دیگر حیوانات و پرندگان کنار می آید اما باز هم مراقب او باشید.

طوطی سان کانور بهترین پرنده خانگی است که جثه او نسبت به دیگر طوطی ها کوچک تر است و به خاطر پرهای درخشان زرد و نارنجی که دارد به طوطی خورشیدی معروف است. پرهای کانور نابالغ سبز رنگ است که با گذشت زمان و حدود ۱۸ ماهگی پرهای او به رنگ زرد، نارنجی و قرمز تغییر رنگ می دهند؛ این طوطی در ۲ سالگی قادر به تولید مثل است. این پرنده خانگی قادر به تقلید صدا هست اما نه به اندازه طوطی های بزرگتر؛ همچنین کانور خورشیدی صدای بلندی دارد و پرنده بسیار پر سروصدا و شلوغی است و برای نگهداری در آپارتمان چندان مناسب نیست.

سان کانور پرنده خانگی فعال و شادابی است که به بازی کردن، جویدن و جستجو کردن علاقه دارد، این نوع طوطی، پرنده ای اجتماعی است که به توجه، نوازش و بازی کردن با صاحب خود نیاز دارد، بهترین مکان برای قفس این کانور مرکز خانه است به همین دلیل برای افرادیکه زمان کافی ندارند اصلا پرنده مناسبی نیست.

۷- مرغ مینا

مرغ مینا پرنده سخنگو پرسروصدا
مرغ مینا پرنده کوچک، اجتماعی، جسور و فعالی است از خانواده سار که تا حدودی مانند سار حالت تهاجمی دارد. تاکنون در دنیا بیش از ۲۱ گونه از مینا شناخته شده است که این گونه ها را در سه جنس گوشواره ای، معمولی و بالی تقسیم بندی می کنند. مینای گوشواره ای و معمولی معروفترین نژاد مینا هستند که برخلاف مینای بالی رنگی سیاه و تیره دارند. شاید با خود بگویید چگونه پرنده مینا بهترین پرنده خانگی است زیرا این پرنده ظاهر زیبایی ندارد، اما خوب است بدانید مینا بسیار باهوش است و قادر است که واژه‌ها و صداها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، البته جنس نر نسبت به ماده باهوش تر است و پس از کاسکو دومین پرنده سخنگویی است که به خوبی تقلید صدا می کند. اگر با مینا صحبت کنید و کلمات را تکرار کنید پس از مدتی به حرف می آید، به همین دلیل به آن مینا سخنگو یا مینا مقلد نیز می گویند.

مینا به سرعت با محیط و شرایط اطراف خود خو می گیرد و حساسیت کمتری نسبت به سایر پرندگان و به خصوص طوطی ها از نظر جابجایی و تغییر مکان زندگی دارد و پس از خریداری و انتقال به خانه کمتر افسرده می شود؛ به همین دلیل می توان آن را بهترین پرنده خانگی دانست. آنها به هر شرایطی خود را وفق می دهند و پرندگان مقاومی هستند، طول عمر آنها حداکثر ۱۵ سال می باشد. مرغ مینا همه چیز خوار است و از انواع میوه و دانه، ارزن و جو و سبزیجات تغذیه می کند و خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خودش عادت می کند.

کثیف کاری بیش از اندازه یکی از مشکلات این پرنده است که به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز دارد و باید قفس آن را مرتب هر روز تمیز کنید و روزنامه آن را تعویض کنید. قفس این پرنده باید مکعبی شکل باشد و اندازه آن به حدی باشد تا مینا فضای کافی برای بازی و گردش داشته باشد. مینا علاقه زیادی به آبتنی دارد و باید در فواصل زمانی منظم آب تازه و تمیز در اختیار آن قرار دهید. آب تنی منظم و پاشیدن آب روی بدن مینا موجب شادابی و پاکیزگی پرنده می شود و احتمال ابتلا به بیماری های پوستی را در آن کاهش میدهد.

۸- طرقه

طرقه سخنگو
طُرقِه، جَل یا چکاوک طوقی نام پرنده ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان و از تیرهٔ چکاوکیان که شبیه به گنجشک اما کمی بزرگتر است. طرقه در نواحی خشک و نیمه خشک یافت می شود و به آن گنجشک صحرایی نیز می گویند، جنس نر آن با یک طوق مشکی بر روی گردن از جنس ماده قابل تشخیص است. طرقه جزء پرندگان آواز خوان است و بهترین پرنده خانگی است که توانایی تقلید صدای تعداد زیادی از پرندگان را دارد و بیشتر افراد برای تعلیم آواز آن را پرورش می دهند. برای اینکار باید جوجه طرقه را خریداری کنید تا بتوانید آن را رام کنید، برای تعلیم آواز خوانی باید آواز یکی از پرندگان مانند قناری، سهره و بلبل را با دستگاه برایش پخش کنید. اکثرا طرقه ها از هفت ماهگی به بعد شروع به خواندن می کنند که شاه مرغ یا شاه طرقه (اولین جوجه ای که از تخم خارج می شود) صدای بلندتری دارد. البته این پرنده برای آواز خواندن نیاز به تمرین زیاد دارد و مناسب افرادی می باشد که زمان و حوصله کافی دارند.

قفس طرقه به شکل گرد است و برخی افراد برای تزئین یک آینه و زنگوله در آن قرار می دهند. درون قفس یک سنگ پا قرار دهید تا طرقه نوک خود را به آن بمالد، طرقه ها اینکار را برای آنکه نوکشان رشد نکند انجام می دهند. این پرنده برخلاف قناری و مرغ عشق برای پاکسازی پرهایش به خاک نیاز دارد، پس هفته ای دو بار برای آن خاک قرار دهید یا کف قفس را خاک نرم بپاشید.

طرقه ای که در قفس یا حتی یک اتاق بزرگ زندگی می کند نمی تواند تخم گذاری کند چون طرقه ها نیز مانند گنجشک ها برای جفت گیری به محیط بزرگ احتیاج دارند و باید به دنبال ماده بروند. این پرنده در طبیعت اغلب روی زمین لانه سازی می کند، به همین دلیل افراد جوجه های آنرا به راحتی از لانه برمی دارند و می فروشند. تغذیه جوجه های طرقه دانه پارس خیس خورده، سویای خیس خورده و مقدار کمی گوشت است که زمانیکه بزرگتر شدند غذای اصلی آنها دانه کتان است و از هفت تخم، دانه پارس، شاهدانه،کاهو، کلم و سیب هم به میزان کم می توانید به آن ها بدهید.

۹- طوطی رزیلا

طوطی رزیلا سخنگو
رزیلا یا روسلا (Rosella) یکی از گونه های پاراکیت ها و بومی استرالیا است که جثه ای کوچک دارد و بهترین حیوان خانگی برای افرادی است که به دنبال یک طوطی زیبا، تمیز و خوش صدا می باشند. این طوطی تزئینی همانند لوری و لوریکت ها تنوع رنگی زیادی دارد و یکی از رنگارنگ ترین و زیباترین طوطی ها است که همین ظاهر زیبا باعث جلب توجه آن شده است. طوطی رزیلا یکی از بهترین پرندگان خانگی است که دارای آوازی زیبا و گوش نواز است و صدای جیغ و آزار دهنده ندارد.

روزیلا استعداد تقلید صدای انسان را ندارد و حدود ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند. بهترین قفس برای نگهداری این طوطی قفسی بدون هر نوع رنگ و زنگ زدگی است و قفس استیل با مسی مناسب است. رام کردن آن بسیار مشکل است و باید برای اجتماعی کردن با آن مداوم ارتباط برقرا کرد چون در غیر اینصورت پرنده ای عصبانی می شود؛ بهترین سن برای پرورش رزیلا بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی است.

این حیوان خانگی با عروس هلندی و مرغ عشق کمی سازگار است و تمایل به زندگی اجتماعی در محیط های باز با همنوع خود دارد و بهتر است در قفس به صورت جفت نگهداری شود. این پرنده علاقه زیادی به خوردن میوه و سبزیجات دارد و به عفونت های قارچی و عفونت های کرم روده بیشتر حساس است و مستعد پوکی استخوان می باشد. این طوطی دارای نژادهای مختلفی است که طوطی رزیلا پرنسسی رایج ترین نوع آن است و از انواع طوطی روسلا می توان به روسلای زرشکی، رزیلای شرقی، رزیلای سر سیاه، رزیلای زرد و رزیلای سبز اشاره کرد.

ضرر پرنده برای کودک

حال که با چند نمونه از بهترین پرنده های خانگی آشنا شدید و قصد خرید یکی از آن ها را دارید بهتر است به این نکته توجه کنید: ضرر پرنده برای کودک

آیا شپش پرندگان به انسان منتقل می شود

بیشتر بچه ها علاقه دارند یک حیوان خانگی داشته باشند و یک سوال اساسی که برای والدین وجود دارد این است که بهترین حیوانات خانگی برای کودکان کدام است؟ اما بیشتر بچه ها اصرار دارند که از یک پرنده نگهداری کنند. اگر به دنبال بهترین پرنده خانگی برای فرزند خود هستید بهتر است بدانید، قناری، فنچ، مرغ عشق و عروس هلندی پرندگان مناسب برای کودکان هستند. البته با توجه به آن که پرندگان حیوانات زیاد اهلی نیستند و حرکات سریعی دارند، بهتر است کودکان ۱۲ سال به بالا مسئولیت نگهداری از یک پرنده را به عهده بگیرند.

اما آیا نگهداری از پرنده برای کودک ضرری هم دارد؟ با توجه به نوع نگهداری پرنده و عدم ارتباط او با دیگر حیوانات، بیماری‌های قابل انتقال از پرندگان به انسان نسبت به سایر حیوانات کمتر است اما بیماری هایی هستند که بین انسان و پرنده مشترک اند و می توانند خطرناک باشند.
تب طوطی یا سیتاکوزیس، سل، آنفلوآنزای پرندگان، عفونت‌های قارچی، بیماری‌های انگلی، آلرژی یا حساسیت چند نمونه از بیماری های مشترک انسان و پرنده است که با رعایت توصیه‌های بهداشتی و مراجعه منظم به دامپزشک می‌توان خطر انتقال بیماری‌های مذکور را به شدت کاهش داد.

افراد مبتلا به آسم یا آلرژی، افرادیکه حساسیت خاصی به پرنده دارند، افراد دچار نقص سیستم ایمنی مانند مبتلایان به ویروس عامل ایدز، ‌بیماران تحت شیمی درمانی، ‌نوزادان و کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری ها هستند و بهتر است از نگهداری پرنده در خانه صرفنظر کنند.

بهتر است رعایت این توصیه های بهداشتی را به کودکان و دیگر اعضای خانواده گوشزد کنید:

 1. بعد از بازی با پرنده یا تمیز کردن قفس، دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 2. اگر پرنده علایمی چون کسلی، ‌بی‌حالی، ‌بی‌اشتهایی و اسهال داشت برای گرفتن پرنده دستکش بپوشید.
 3. ظرف آب و غذای پرنده را در سینک ظرفشویی نشویید.
 4. حتی الامکان پرنده خود را نبوسید.
 5. نوک زدن پرنده به ظرف غذا یا فنجان شما اشتباه است.
 6. غذای پرنده را از مکان های مطمئن و از مدل هایی که تایید پهداشت دارد، تهیه کنید.
 7. حتی بهترین پرنده خانگی نیز به معاینات منظم و دوره ای برای پیشگیری از بیماری احتیاج دارد.

در این مطلب به معرفی چند نوع پرنده زینتی و خانگی پرداختیم؛ البته تعداد پرندگانی که می توان به عنوان بهترین پرنده خانگی خریداری و نگه داشت بیش از این تعداد است. کبوترها نیز به عنوان حیوان خانگی طرفداران زیادی دارند که به دلیل وسعت گونه های آن در مطلب دیگری انواع کبوتر را معرفی خواهیم کرد.

اگر شما نیز تا کنون تجربه نگهداری از یک پرنده خانگی را داشته اید، لطفا تجربیات و نظرات خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

۵۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. علی گفت:

  سلام وقت بخیر میخوام عروس هلندی برای بچه هام بخرم یکی هفت سالشه و یکی دیگه دو سالشه. خودمم پرنده دوست دارم میخواستم بدونم برای بچه مشکلی نداره مخصوصا کوچیکه.
  ممنون

  • سلام – در مطلب کمی راجع به ضرر پرنده برای کودک صحبت کردیم و به مواردی هم اشاره کردیم، به عنوان مثال
   – اگر شما قصد خریداری عروس هلندی برای کودک خود را دارید لطفا به یاد داشته باشید در درجه اول کودک نیاز به مراقبت از جانب پدر و مادر و یا شخص بزرگتر از خود را نداشته باشد یعنی به سنی رسیده باشد که در مورد نگهداری از پرنده درک داشته باشد.
   – ما می توانیم با نظارت خود مسئولیت پذیری و جنبه های مختلف نگهداری از پرندگان خانگی را به کودکانمان آموزش بدهیم.
   – هرگز به کودکان اجازه ندهیم به قفس پرنده ضربه بزنند و یا با جیغ و فریاد بلند باعث ترس پرنده بشوند.
   – به آنها آموزش دهیم هرگز با نوک مداد یا چوب پرنده را مورد آزار و اذیت قرار ندهند .
   – بدون اجازه شما اقدام به گرفتن آن نکنند.
   – در عوض مراقبت از پرنده و از لوازم جانبی آن و آموزش دادن به پرنده را به کودکان یاد دهیم زیرا طبق بررسی های به دست آمده توسط دانشمندان، کودکانی که در سنین کم مسئولیت پذیری و نگهداری و مراقبت را یاد می گیرند به مراتب در بزرگ سالی افراد موفق تری در اجتماع خود می شوند.
   .
   از آنجا که خود شما هم علاقمند به نگهداری از پرنده هستید فکر نمی کنم با مشکلی مواجه شوید البته فرزند کوچکتان چون کنجکاوتر است ممکن است اذیت شود (خودتان با توجه به روحیه فرزندتان و محل زندگیتان باید تصمیم بگیرید، آیا جایی امن برای قرار دادن قس پرنده به دور از دسترس کودکتان دارید؟ کودکتان از آن دسته بچه های آرام هست یا نه؟)

 2. محمد گفت:

  سلام مثل قبلیا ملنگو و مرغ مینا بگید ممنون

  • لطفا این مطلب و مطلب “بهترین نژاد طوطی سخنگو کدام است؟” را مطالعه بفرمایید تا با این دو نوع پرنده کامل آشنا شوید. چون اگر بخواهم دوباره توضیح دهم می شود تکرار مکررات
   .
   ملنگو
   هرچند جیغ زدن در طوطی ها ذاتی است اما نژاد ملنگو بیشتر جیغ می زند، به خصوص صبح و عصر
   – برای کم کردن جیغ پرنده ها مراقب باشید حوصلشون سر نره، قفس بزرگ و اسباب بازی فراموش نشود.
   – اگر پرنده را در هوای آزاد ببرید و پرنده دیگری را ببیند جیغ می زند.
   برخی طوطی ها چون ملنگو و شاه طوطی ۳-۴ ساعت اول صبح دارای انرژی زیادی هستند و در قفس دیوانه وار می چرخند و گاهی جیغ می زنند
   ملنگو از پر سروصدا ترین طوطی هاست که بیش از چند کلمه حرف یاد نمی گیرد (در این خصوصیت با مرغ مینا شباهت دارد، منظورم سروصدای زیاد هست) در قفس تخم گذاری نمی کند و به محیط آزاد مثل پاسیو نیاز دارد.
   از نظر ظاهری قاعدتا ملنگو زیباتر از مرغ میناست (البته این نظر شخصی است)

 3. محمد گفت:

  سلام من الان طوطی گرینچیک دوست دارم اما برادرم میگه عروس هلندی شما نظرتون چیه؟اگ میشه مثل همون عروس و مینایی که گفتم بگید

  • سلام دوست عزیز
   در مورد عروس هلندی که به طور مفصل توضیح دادیم، برای آشنایی با گرینچیک هم مختصر نکاتی را مشاهده می کنید.
   اما در مورد انتخاب بین عروس هلندی و گرینچیک به شخصه عروس هلندی را ترجیح میدهم چون اغلب صاحبان گرینچیک (تا جاییکه من تحقیق کردم) از گاز گرفتن پرنده شاکی بودن
   اما چون گاز گرفتن طوطی ها علل مختلفی دارد بهتر است برای انتخاب پرنده با یک پرنده فروش ماهر هم صحبت کنید.
   .
   گرین چیک مانند دیگر طوطی ها پرنده ای اجتماعی است که برای افرادی مناسب است که وقت رسیدگی به پرنده را داشته باشند چون در غیر اینصورت افسرده و بیمار می شود. این طوطی نسبتا پر سروصداست، خیلی سخنگوی قابلی نیست چون صدای ضعیفی دارد و کلمات آن قابل فهم نیست.
   گرینچیک ها عاشق جویدن و بازی کردن هستند و هر چیزی که در دسترشان باشند را به چشم اسباب بازی نگاه می کنند، پس همیشه در قفس اسباب بازی ها چوبی و نخی متنوع برایشان قرار دهید. گاز گرفتن یکی از غریزه های گرینچیک است که نمی توان اینکار را برای همیشه متوقف کرد، جوجه گرین چیک ها برای شناخت اطراف از نوکشان استفاده می‌کنند و در اصل نمی‌خواهند گاز بگیرند. اما گاهی پرنده از روی ترس و آسیب، تغییر رفتار یا تغییر ظاهر صاحب خود یا تغییرات هورمونی پرنده هنگام ورود به سن بلوغ گاز می گیرد و پرخاشگر می شود..

 4. پرنیان گفت:

  سلام ما دوتا مرغ عشق داریم اما با هم جفت ودوست نمی شن ودائم با هم قهرند چه کاری بکنیم تا باهم دوست شوند

  • سلام دوست عزیز
   شاید مرغ عشق های شما هر دو نر یا هر دو ماده باشند. یا محل قرارگیری قفس مناسب نیست و پرنده ها از چیزی دچار استرس هستند.
   اگر از نر و ماده بودن جوجه ها اطمینان دارید و به سن بلوغ هم رسیدند، شرایط محیطی آرام و تغذیه مناسب پرنده را به سمت جفت گیری و تولید تخم و جوجه تشویق می کند.
   .
   برای این که جفت گیری مرغ عشق به بهترین صورت انجام شود باید به ۴ نکته زیر توجه کنید:
   ۱- مرغ عشق ها احتیاج به محیط آرام و دور از استرس دارند.
   ۲- نیازهای غذایی پرنده مانند: پروتئین، انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی باید به طور کامل تامین شود.
   ۳- مرغان عشق احتیاج به نور منطم حدود ۱۶ ساعت دارند.
   ۴- اگر یک جفت مرغ عشق به صورت تک در قفس نگه داری میکنید توجه داشته باشید که پرنده دچار چاقی نشود.

 5. محمد گفت:

  سلام دیدگاه قبلی اشتباه شد کلمات درست نوشته نشده بودن
  ما تو خونه ایم من ۱۳سالمه برادرم ۱۰سال و تو قفس های جدا نگهداری قراره بشن و مرغ مینا تک هست و جفت نیست و همینطور عروس هم تک هست و جفت نیست منظورم این بود که اگر تو یک خونه باشن نه تو یک قفس

  • محمد عزیز سلام
   فکر نمی کنم نگهداری دو پرنده در یک خانه مشکلی بوجود آورد و شما و برادرتان می توانید پرنده مورد علاقه خود را خریداری کنید
   امیدوارم به اندازه کافی وقت برای نگهداری پرنده خود بگذارید و از پرنده خانگی خود لذت ببرید.
   اگر بازهم سوالی داشتید در خدمتم

 6. محمد گفت:

  سلام خیلی خیلی معذرت میخوام که سوال میپرسم اما درست متوجه حرفم نشدین ما جفت خریداری یک مرغ مینا واس من تو یه قفس جدا و عروس برادرم تو یه قفس چون من ۱۳سالمه و برادرم ۱۰ سالشه و ما تو یو خونه هستیم

 7. حمید رضا گفت:

  سلام میشه بگید کدوم پرنده سروصدای کمی داره برای نگهداری در اپارتمان؟

  • سلام – تا جائیکه بنده اطلاع دارم مرغ عشق، فنچ، پاروتلت‌، طوطی اکلکتوس، طوطی باجریگار ، طوطی پاینس، طوطی دم دراز و عروس هلندی سروصدای کمی دارند. البته ممکن است این پرندگان جیغ بکشند که دلیل آن هم نیازس است که حیوان دارد. در ضمن نگهداری از بعضی پرندگان به صورت جفت باعث کمتر شدن سروصدایشان می شود.

 8. محمد گفت:

  سلام، خیلی ممنون که وقت میذارید و به سوالات ما جواب می‌دهید، اول بگم که ما تو شهرستانیم و تو آپارتمان نیستیم و باید بگم که ما قراره دوتاشو بخریم یعنی من و برادرم اون قراره عروس هلندی بخره و من قراره مرغ مینا، خوب سوالم این بود که اگر این دو تا پیش هم باشن اشکال نداره، از دوتا از دوستان پرنده فروش پرسیدم و گفتن که اشکال نداره، اما خواستم نظر شما را هم در این مورد بپرسم

  • سلام- منظورتون اینه که دو نژاد پرنده را داخل یک قفس نگه داشت؟ فکر نمیکنم مشکلی بوجود بیاد
   تعیین پرندگان سازگار برای نگهداری در یک مکان، به اندازه قفس، نقاط مشترک یا تفاوت های شخصیتی دو نوع پرنده (مثلا آیا هر دونوع پرنده به محیطی ساکت نیاز دارند یا نه؟)، جثه و اندازه هر دو،تفاوت رژیم غذایی آنها و دیگر موارد بستگی دارد.
   .
   اولا توصیه میکنیم دو نژاد پرنده را در یک قفس نگه ندارید چون ممکن است گاهی بر سر نشیمنگاه و غذا (هرچند ظروف غذا متعدد باشد) با یکدیگر دعوا کنند مخصوصا زمانی که هر دو دارای جوجه باشند که در این صورت بیشتر تهاجمی میشوند.
   ثانیا قبل از گذاشتن هردو پرنده در یک قفس ابتدا آنها را در دو قفس جداگانه کنار هم نگهدارید تا به هم عادت کنند بعد کم کم آنها را به قفس بزرگ انتقال دهید.

 9. محمد گفت:

  سلام، ببخشید زیاد سوال میپرسم، اما من کاری به ظاهرش ندارم، یعنی میگید عروس هلندی سخنگوییش بهتر از مرغ مینا ست؟

  • سلام- اولا خوشحالیم از اینکه سوالات خود را برای ما ارسال می کنید و سعی می کنیم در حد توان پاسخگو باشیم.
   اما در ادامه قصد دارم مقایسه عروس هلندی با مرغ مینا را بیان کنم، شاید سوال دیگر دوستان نیز باشد:
   شباهت ها:
   مرغ مینا و عروس هلندی هر دو پرنده هایی باهوش هستند و در صورتی که تنها پرنده ی خانه باشند به آسانی به صاحب خود عادت خواهند کرد.
   هر دو توانایی تقلید را دارند ولی باید زحمت بسیاری را صرف یادگیری آنان نمود
   عمر هر دو تقریبا برابر ذکر شده است بنابراین از نظر طول عمر مشکلی نخواهیم داشت.
   جثه ها تقریبا نزدیک به هم هستند بنابراین می توان از قفسی یکسان برای هر دو استفاده نمود(البته مرغ مینا نژادهای مختلفی دارند و گاهی برخی نژادهای آنان به اندازه ی یک کاسکو است.)
   .

   تفاوت ها:

   مرغ مینا پرنده ای وحشی است و به صورت آزادانه در سطح شهر نیز یافت خواهند شد.و به دلیل وحشی بودن خود رفتاری کاملا ناآرام دارد و میزان ریخت و پاش وی بسیار زیاد است.
   در طی نظرسنجی که از دارندگان به دست امد مرغ مینا پرنده ای بدبو ذکر شده زیرا میزان خوراک وی بالا و همچنین بدن وی مدفوع بد بویی تولید می کند.
   صدای مرغ مینا کمی بلند تر از عروس هلندی است بنابراین اگر در آپارتمان یا مجتمع های مسکونی زندگی می کنید شاید گزینه ی مناسبی نباشد.زیرا یکی از عادات عمده ی مینا ها سوت های بلند است و البته کمی گوشخراش
   با این حال مینا ها قدرت تقلید صدای انسان را به همان شیوه ی یادگرفته شده را دارند و یادگیری وی کمی زمانبر است . مینا ها قادر خواهند بود (طبق آمارها) تا ۵۰ کلمه را به راحتی یادبگیرند که اولین لغت آن همان مینا است.

   عروس هلندی از آنجایی که نسل به نسل در دست انسان ها گشته است کاملا اهلی است.
   فرم بدنی وی زیبا و هر یک از نژادهای وی زیبایی خاص خود را دارند.
   مدفوع عروس هلندی کاملا بی بو (فقط در دوران تخم گذاری بد بو است) است و میزان خوراک وی در حد متوسط و کم هزینه است.در صد بی تابی و بیقراری عروس کاملا پایین بوده و کمترین ریخت و پاش را دارند.
   صدای آنان بستگی به نوع نژاد آنان اندکی متفاوت است ولی از نظر میزان بلندی صدا در متوسط قرار می گیرد.
   عروس هلندی قدرت تقلید صدا را دارند ولی بیشتر به صورت سوت های با نت و اوازهای مختلف است و در صورتی که درسنین پایین خریداری گردد آموزش وی به راحتی امکان پذیر است.
   عروس هلندی ها برخلاف مینا ها به راحتی دستی می شوند و می توانند در بیرون از قفس نیز به سر ببرند.
   در ضمن عروس ها حرکات شیرین و نمایش هایی از خود در می آورند تا شاید وسیله ای برای جبران مهارت کم آنان در تقلید صدا باشد.
   .
   .
   جمع بندی
   مینا ها قدرت تکلم بالایی داره ولی عروس هلندی خیلی مهربانتر، بازیگوش تر و خون گرمتر است.
   میناها راست روده هستند و نیاز به تمیز کردن بیشتر دارند.
   هر دو سر و صدا دارن ولی نه اونقدر که باعث شکایت همسایه ها شوند، البته این موضوع به خود پرنده، محیطش و همسایه ها مربوط می شود.
   در کل اگر خیلی حرف زدن براتون مهم تره مینا بگیرید ولی اگر نه عروس هلندی بهتره. با اینکه عروس هلندی هم می تونه حرف زدن رو یاد بگیره.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت