logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » انتخاب بهترین پرنده خانگی

انتخاب بهترین پرنده خانگی

سه شنبه, ۷ فروردین ۱۳۹۷ | 27493 بازدید | ۲۹ دیدگاه | مطالب عمومی
انتخاب بهترین پرنده خانگی

داشتن حیوان خانگی و به خصوص پرندگان کار لذت بخشی است؛ زیرا از ایجاد ارتباط با پرندگان لذت می بریم و گاهی پرنده مونس و همدم ما می شود. اما انتخاب بهترین پرنده خانگی که مناسب با شرایط هر فرد باشد کار سختی است زیرا تنوع پرندگان بسیار زیاد است. در ادامه چند پرنده زینتی که برای نگهداری در خانه مناسب هستند معرفی می کنیم.

سلام دوستان

بهترین پرنده خانگی کدام است؟ ارزنترین پرنده خانگی چه نام دارد؟ کدام پرنده خانگی کم صدا است؟ بهترین نژاد طوطی برای نگهداری کدام است؟ آیا نگهداری از پرنده برای کودک ضرر دارد؟پرندگان مناسب برای کودکان از کدام نژاد هستند؟  نام بهترین پرنده سخنگو که به سرعت حرف زدن را یاد می گیرد، چیست؟

اگر شما هم می خواهید بهترین پرنده خانگی را برای خود خریداری کنید حتما یکی از این سوالات را از خود خواهید پرسید.
در این مطلب قصد داریم شما را با ۹ تا از بهترین پرنده های خانگی که بین مردم محبوب ترین پرندگان خانگی نیز به شمار می روند، آشنا کنیم.


پرنده ها برخلاف برخی از حیوانات چون همستر، خوکچه هندی و خرگوش که تنها چند سالی است به خانه ها راه یافته اند، مدت زمان زیادی به عنوان یک حیوان خانگی در کنار انسان ها زندگی می کنند. همچنین جذابیت بیشتر، نگهداری آسان، آموزش راحت تر، بیماری کمتر، هوش بیشتر، قیمت پایین، غذای ارزان و نگهداری در فضای کم مواردی هستند که سبب استقبال بیشتر از پرندگان به عنوان حیوان خانگی شده اند.

نگهداری از پرندگانی چون مرغ، خروس، غاز، اردک، بلدرچین و کبک در اغلب خانه ها برای مصرف گوشت و تخم آنها سابقه ای طولانی دارد اما امروزه به خاطر زندگی نوین شهری امکان نگهداری از  این پرندگان وجود ندارد و مردم به سمت خرید پرندگانی می روند که قابلیت نگهداری در قفس را داشته باشند.

پرندگان زینتی گونه های  مختلف و متنوعی دارند، برخی صدای زیبا دارند، برخی رنگ های جذاب و گروهی هر دو ویژگی را دارند. هنگام انتخاب پرنده باید به اندازه و جثه، رفتار، رژیم غذایی، نیازهای مراقبتی، هزینه خرید و نگهداری و هدفی که از خرید آن دارید، دقت کنید. پرندگان از تنوع زیادی برخوردار هستند اما چند نمونه از محبوب ترین پرنده های خانگی که توسط بیشتر مردم خریداری می شوند عبارتند از:

۱- طوطی خاکستری آفریقایی

طوطی خاکستری یا کاسکو

طوطی خاکستری رنگ یا کاسکو اصلیت آفریقایی دارد و باهوش ترین پرنده است که قدرت سخنگویی و تقلید صدا دارد و آنرا بهترین پرنده تقلید کننده صدا می دانند. کاسکو همانند سایر طوطی ها بال های رنگی جذاب ندارد اما هوش، قدرت سخنگویی بالا و حافظه خیلی خوب، او را به یکی از پرطرفدار ترین پرندگان خانگی و بهترین پرنده خانگی تبدیل کرده است.

کاسکو می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند به همین دلیل از گران ترین پرنده های خانگی می باشد که با توجه به تعداد کلماتی که می گوید قیمت آن تغییر می کند.

طول عمر این طوطی زیاد است و بین ۴۰ تا ۶۰ سال عمر می کند؛ بسیار عاطفی است و به صاحب خود وابسته می شود و چون جثه بزرگی دارد باید آن را در قفس بزرگی نگه دارید. کاسکو بسیار حساس است و به محبت و توجه نیاز دارد و در صورت بی اهمیتی افسرده و مضطرب می شود بنابراین اگر زمان کافی برای نگهداری از کاسکو ندارید آنرا خریداری نکنید.

این پرنده از میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات، دانه‌های مغزدار و بذر گیاهان تغذیه می کند و بازی خارج  از قفس را دوست دارد اما اگر دو کاسکو را با هم تنها بگذارید با هم دعوا می کنند.

در ویدئو زیر طوطی خاکستری را می بینید که به زیبایی تقلید صدا می کند.


۲- فنچ

فنچ یا سهره ارزان ترین پرنده خانگی

فنچ یا همان سهره پرنده ای کوچک، زیبا، صلح جو و اجتماعی است که به شدت فعال و بازیگوش است و از پریدن به این سو و آن‌سو لذت می‌برد. فنچ ها برخلاف طوطی ها به فضای کمتری احتیاج دارند و به مراقبت خاصی نیاز ندارند. نگهداری آنها در منازل بسیار آسان است و سریع تکثیر می شوند به همین دلیل فنچ ارزان ترین پرنده خانگی و بهترین پرنده خانگی است که طرفداران زیادی دارد. غذای اصلی آن ارزن است اما برای تغذیه آن می توانید از دانه ها، سبزیجات، میوه تازه، سفیده تخم مرغ و سیب زمینی آب پز هم استفاده کنید.

بیش از ۴۰۰ گونه مختلف از این جاندار تاکنون شناخته شده است  که سهره نیز یکی از گونه های آن می باشد و هر گونه رنگ خاصی دارند، بعضی از انواع آن آوازه خوان هستند و ارزان ترین و مشهورترین آن فنچ کبکی (راه راه) و فنچ سفید می باشند.

طول فنچ کمتر از ۲۰ سانتی متر است و در صورت رسیدگی مناسب بیش از ۱۰ سال عمر می کند، در جنس ماده آن رنگ قرمز زیر پیشانی یا زیر گلوی آن کمرنگ تر از فنچ نر می باشد. این پرنده علاقه زیادی به بازی کردن در بیرون از قفس و ارتباط با انسان ها ندارد و دوست ندارند آن را لمس کنید، آب و غذای تازه، تمیز کرد قفس هفته ای یکبار و نیاز به حمام و آبتنی هفته ای دو بار، از دیگر نیازهای فنچ می باشند.

۳- مرغ عشق

مرغ عشق یا باجریگار از محبوب ترین و بهترین پرندگان خانگی

مرغ عشق که به لاتین باجریگار یا باجی نامیده می شود، پرنده ای اهلی ، هوشمند و اجتماعی است که از اعضای خانواده طوطی سانان و متعلق به قاره استرالیا می باشد. این پرنده زیبا در رنگ های سبز، زرد، سفید و آبی وجود دارد و یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی ارزان قیمت و بهترین پرنده خانگی است که از بازی کردن بسیار لذت می برد.

مرغ عشق اهلی به دو گروه انگلیسی و ساده تقسیم می شود که نژاد انگلیسی جثه ای بزرگتر دارد و در ایران هم به فروش می رسد اما در مجموع مرغ عشق اهلی از نوع وحشی بزرگتر است.

مرغ عشق اهلی بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند و در مواردی ۱۷ سال نیز ذکر شده است. این حیوان قدرت تقلید صدا و سوت و آواز خوانی را دارد و قدرت سخن گفتن آن قویتر از عروس هلندی می باشد، البته در حد چند کلمه صحبت می کند. جوجه ای که تنها باشد و در عمرش صدای مرغ عشق ماده ای را نشنیده باشد، بهتر آموزش می بیند البته آموزش دادن کار دشواری است که نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

یکی از راه های تشخیص جنسیت مرغ عشق این است که مرغ عشق ماده به جویدن اجسامی چون چوب علاقه دارد که این تمایل در جنس نر کمتر مشاهده می شود. مرغ عشق زود به محیط اطراف خو می گیرد و اهلی می شود، بهتر است مکان قفس و ظروف آب و غذای پرنده را تغییر ندهید و قفس را در محلی روشن، ساکت و در بلندی قرار دهید.

در صورت امکان ماهی یکبار پرواز و بازی در خارج قفس، بازی کردن و نوازش، قرار دادن شاخه درختان در قفس، پوشاندن کف قفس با شن مخصوص پرندگان یا روزنامه غیر رنگی، استفاده از قفس بزرگ و نگه داری آنها به صورت جفت و نگذاشتن پرنده تنها در قفس، مواردی است که رعایت آن برای مرغ عشق مفید می باشند.

این پرنده شجاع و کنجکاو است و اگر او را با یک پرنده بزرگتر نگهداری کنید ممکن است به او حمله کرده و او را زخمی کند. ارزن درشت مهم ترین خوراک مرغ عشق است اما مخلوط ارزن، کتان و هفت تخم به میزان مناسب، سبزی‌های تازه مثل تره، کاهو، اسفناج، هویج، چغندر و برگ‌های این گیاهان، میوه تازه شسته شده مثل یک قطعه سیب، گلابی، توت فرنگی یا انگور، دانه‌های پخته شده مثل عدس، باقالا، لوبیا و ماش و بادام خیس شده و خام نیز برای تغذیه مرغ عشق مناسب هستند. این حیوان در قفس نیز تخم گذاری می کند و به دوبار حمام و آبتنی نیاز دارد و به دلیل آنکه نگهداری آسانی دارد فراوان ترین نوع طوطی در پرنده فروشی ها می باشد.

۴- قناری

قناری پرنده ای با طول عمر زیاد

قناری پرنده کوچک، زیبا و جذابی است که به خانواده سهره ها تعلق دارد و مناسب افرادی است که به دنبال خرید پرنده‌ای خوش‌صدا هستند. این حیوان جثه ای کوچک دارد و طول آن به طور متوسط ۱۷ سانتی متر می باشد، همچنین قناری یکی از مقاوم ترین پرنده ها است که بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند و قابل تربیت است.

این پرنده در دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد و خاستگاه آن جزایر قناری در اسپانیا می باشد که برای اولین بار در قرن ۱۵ میلادی به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا و سپس به سایر جهان راه یافت.

قناری از نظر نوع به سه دسته تقسیم می شود که این دسته بندی بر اساس رنگ، نوع آواز و شکل و ترکیب می باشد. تعیین جنسیت قناری یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید، البته تشخیص آن از روی مشخصات ظاهری کار دشواری می باشد و نیاز به تجربه دارد. قناری از زمان بلوغ شروع به آواز خواندن می کند و تنها جنس نر می تواند آواز بخواند، به همین دلیل جنس نر گرانتر از جنس ماده می باشد و ماده تنها برای جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر به دنبال بهترین پرنده خانگی هستید، قناری گزینه خوبی است زیرا این پرنده گران قیمت نیست و برخی از نژادهای آن نسبتا ارزان هستند اما با توجه به نوع صدای آن قیمت قناری تفاوت می کند و گاهی تا چند میلیون هم به فروش می رسد.

قناری مانند مرغ عشق و فنچ دانه خوار است و تخم کتان اصلی ترین غذای آن است، و از تخم مرغ، مغز بادام، خرفه، تخم کاهو، ارزن، شاهدانه، تخم شلغم، ترب و بلغور و انواع سبزیجات تغذیه می کند. بهترین حالت نگهداری قناری این است که به تنهایی نگهداری شود، در معرض باد مستقیم و نور شدید قرار نگیرد. قفس قناری را درمکانی آرام قرار دهید و گاهی موسیقی آرام برایش پخش کنید.

قناری نیز مانند مرغ عشق به هفته ای یکبار آبتنی و شنا برای جلوگیری از آلوده شدن به انگل ها و حشرات نیاز دارد. تفاوت قناری با مرغ عشق از موارد دیگری است که در حین خرید باید به آن دقت کنید، قناری احتیاجی به بیرون آمدن از قفس و بازی خارج از قفس ندارد و دوست ندارد دستی شود؛ این حیوان برخلاف مرغ عشق که بالا رونده است شاخه نشین است و از ۴ تا انگشتی که دارد سه تای آنها رو به جلو و یکی رو به عقب می باشند.

۵- عروس هلندی

عروس هلندی پرنده ای زیبا و جذاب

عروس هلندی در زبان انگلیسی کوکاتیل نام دارد و در فارسی به آن طوطی کاکل دار می گویند. طول بدن این طوطی ۳۲ سانتی متر است و حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم وزن دارد، جثه آن از مرغ عشق و قناری بزرگ‌تر است. این پرنده در مقایسه با دیگر حیوانات خانگی طول عمر بیشتری دارد و نزدیک به ۳۰ سال عمر می کند و یکی از بهترین پرنده های خانگی است که تکثیر آن‌ آسان است و پس از مرغ عشق یکی از محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

عروس هلندی زیبا، دوست داشتنی، کنجکاو، خونگرم وشیرین است و استعداد حرف زدن، توانایی یادگیری و تقلید صدا را تا حدی دارد اما در سوت زدن بسیار حرفه ای است.

این پرنده به رسیدگی و توجه نیاز دارد و به راحتی با صاحب خود ارتباط برقرار می کند، بسیار صلح جو و آرام است و تنها در برابر افراد ناشناس محتاط است. کوکاتیل ماده نسبت به جنس نر رام تر است و علاقه بیشتری به نوازش دارد اما جنس نر سروصدای زیادی می کند و سخنگوی بهتری است. قفس بزرگ، بازی خارج از قفس و آبتنی از نیازهای این طوطی می باشند، غذای آن نیز مانند سایر پرندگان خانگی دانه، سبزیجات و میوه تازه می باشند.

کوکاتیل در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، خاکستری، دارچینی و صدفی وجود دارد و قیمت آن نسبت به کاسکو پایین تر است. اگر قصد دارید برای داشتن بهترین پرنده خانگی یک عروس هلندی خریداری کنید بهتر است پرنده ای جوان یا جوجه خریداری کنید چون زودتر به شما و محیط عادت می کند و آموزش را بهتر یاد می گیرند.

۶- کانور زرد یا طوطی خورشیدی

طوطی زرد از باهوش ترین انواع پرنده خانگی

طوطی کانور یا کونور دسته ای از طوطی های کوچک آمریکایی و یکی از باهوش ترین و پرطرفدارترین نژاد طوطی سانان است که دارای گونه های زیادی است؛ کانور پیشانی آبی، کانور گردن سفید ، کانور چشم سفید، گرینچیک چیک گوش سفید، سان کانو یا طوطی خورشیدی، کانور بال گوگردی، کانور سوکورو، کانور نوک دراز، کانور سر گیلاسی، اعضای خانواده کانورهای هستند.

کانور خورشیدی زیباترین نوع کانور است که بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ گرم وزن و ۳۰ سانتی متر طول دارد، مبدا این پرنده آمریکای جنوبی است و بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند. این پرنده خانگی بسیار پرانرژی، پرتحرک، کنجکاو، بازیگوش، هوشیار و شوخ است و به آسانی رام می شود؛ همچنین رفتار صلح آمیزی دارد و با دیگر حیوانات و پرندگان کنار می آید اما باز هم مراقب او باشید.

طوطی سان کانور بهترین پرنده خانگی است که جثه او نسبت به دیگر طوطی ها کوچک تر است و به خاطر پرهای درخشان زرد و نارنجی که دارد به طوطی خورشیدی معروف است. پرهای کانور نابالغ سبز رنگ است که با گذشت زمان و حدود ۱۸ ماهگی پرهای او به رنگ زرد، نارنجی و قرمز تغییر رنگ می دهند؛ این طوطی در ۲ سالگی قادر به تولید مثل است. این پرنده خانگی قادر به تقلید صدا هست اما نه به اندازه طوطی های بزرگتر؛ همچنین کانور خورشیدی صدای بلندی دارد و پرنده بسیار پر سروصدا و شلوغی است و برای نگهداری در آپارتمان چندان مناسب نیست.

سان کانور پرنده خانگی فعال و شادابی است که به بازی کردن، جویدن و جستجو کردن علاقه دارد، این نوع طوطی، پرنده ای اجتماعی است که به توجه، نوازش و بازی کردن با صاحب خود نیاز دارد، بهترین مکان برای قفس این کانور مرکز خانه است به همین دلیل برای افرادیکه زمان کافی ندارند اصلا پرنده مناسبی نیست.

۷- مرغ مینا

مینا پرنده ای جسور و فعال که از خانواده سار

مرغ مینا پرنده کوچک، اجتماعی، جسور و فعالی است از خانواده سار که تا حدودی مانند سار حالت تهاجمی دارد. تاکنون در دنیا بیش از ۲۱ گونه از مینا شناخته شده است که این گونه ها را در سه جنس گوشواره ای، معمولی و بالی تقسیم بندی می کنند. مینای گوشواره ای و معمولی معروفترین نژاد مینا هستند که برخلاف مینای بالی رنگی سیاه و تیره دارند.

شاید با خود بگویید چگونه پرنده مینا بهترین پرنده خانگی است زیرا این پرنده ظاهر زیبایی ندارد، اما خوب است بدانید مینا بسیار باهوش است و قادر است که واژه‌ها و صداها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، البته جنس نر نسبت به ماده باهوش تر است و پس از کاسکو دومین پرنده سخنگویی است که به خوبی تقلید صدا می کند. اگر با مینا صحبت کنید و کلمات را تکرار کنید پس از مدتی به حرف می آید، به همین دلیل به آن مینا سخنگو یا مینا مقلد نیز می گویند.

مینا به سرعت با محیط و شرایط اطراف خود خو می گیرد و حساسیت کمتری نسبت به سایر پرندگان و به خصوص طوطی ها از نظر جابجایی و تغییر مکان زندگی دارد و پس از خریداری و انتقال به خانه کمتر افسرده می شود؛ به همین دلیل می توان آن را بهترین پرنده خانگی دانست. آنها به هر شرایطی خود را وفق می دهند و پرندگان مقاومی هستند، طول عمر آنها حداکثر ۱۵ سال می باشد. مرغ مینا همه چیز خوار است و از انواع میوه و دانه، ارزن و جو و سبزیجات تغذیه می کند و خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خودش عادت می کند.

کثیف کاری بیش از اندازه یکی از مشکلات این پرنده است که به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز دارد و باید قفس آن را مرتب هر روز تمیز کنید و روزنامه آن را تعویض کنید. قفس این پرنده باید مکعبی شکل باشد و اندازه آن به حدی باشد تا مینا فضای کافی برای بازی و گردش داشته باشد. مینا علاقه زیادی به آبتنی دارد و باید در فواصل زمانی منظم  آب تازه و تمیز در اختیار آن قرار دهید. آب تنی منظم و پاشیدن آب روی بدن مینا موجب شادابی و پاکیزگی پرنده می شود و احتمال ابتلا به بیماری های پوستی را در آن کاهش میدهد.

۸- طرقه

طرقه یا چکاوک پرنده ای آواز خوان

طُرقِه، جَل یا چکاوک طوقی نام پرنده ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان و از تیرهٔ چکاوکیان که شبیه به گنجشک اما کمی بزرگتر است. طرقه در نواحی خشک و نیمه خشک یافت می شود و به آن گنجشک صحرایی نیز می گویند، جنس نر آن با یک طوق مشکی بر روی گردن از جنس ماده قابل تشخیص است.

طرقه جزء پرندگان آواز خوان است و بهترین پرنده خانگی است که توانایی تقلید صدای تعداد زیادی از پرندگان را دارد و بیشتر افراد برای تعلیم آواز آن را پرورش می دهند. برای اینکار باید جوجه طرقه را خریداری کنید تا بتوانید آن را رام کنید، برای تعلیم آواز خوانی باید آواز یکی از پرندگان مانند قناری، سهره و بلبل را با دستگاه برایش پخش کنید. اکثرا طرقه ها از هفت  ماهگی به بعد شروع به خواندن می کنند که شاه مرغ یا شاه طرقه (اولین جوجه ای که از تخم خارج می شود) صدای بلندتری دارد. البته این پرنده برای آواز خواندن نیاز به تمرین زیاد دارد و مناسب افرادی می باشد که زمان و حوصله کافی دارند.

قفس طرقه به شکل گرد است و برخی افراد برای تزئین یک آینه و زنگوله در آن قرار می دهند. درون قفس یک سنگ پا قرار دهید تا طرقه نوک خود را به آن بمالد، طرقه ها اینکار را برای آنکه نوکشان رشد نکند انجام می دهند. این پرنده برخلاف قناری و مرغ عشق برای پاکسازی پرهایش به خاک نیاز دارد، پس هفته ای دو بار  برای آن خاک قرار دهید یا کف قفس را خاک نرم بپاشید.

طرقه ای که در قفس یا حتی یک اتاق بزرگ زندگی می کند نمی تواند تخم گذاری کند چون طرقه ها نیز مانند گنجشک ها برای جفت گیری به محیط بزرگ احتیاج دارند و باید به دنبال ماده بروند. این پرنده در طبیعت اغلب روی زمین لانه سازی می کند، به همین دلیل افراد جوجه های آنرا به راحتی از لانه برمی دارند و می فروشند. تغذیه جوجه های طرقه دانه پارس خیس خورده، سویای خیس خورده و مقدار کمی گوشت است که زمانیکه بزرگتر شدند غذای اصلی آنها دانه کتان است و از هفت تخم، دانه پارس، شاهدانه،کاهو، کلم و سیب هم به میزان کم می توانید به آن ها بدهید.

۹- طوطی رزیلا

رزیلا یا روسلا (Rosella) یکی از گونه های پاراکیت ها و بومی استرالیا است که جثه ای کوچک دارد و بهترین حیوان خانگی  برای افرادی است که به دنبال یک طوطی زیبا، تمیز و خوش صدا می باشند.

این طوطی تزئینی همانند لوری و لوریکت ها تنوع رنگی زیادی دارد و یکی از رنگارنگ ترین و زیباترین طوطی ها است که همین ظاهر زیبا باعث جلب توجه آن شده است. طوطی رزیلا  یکی از بهترین پرندگان خانگی است که دارای آوازی زیبا و گوش نواز است و صدای جیغ و آزار دهنده ندارد.


روزیلا استعداد تقلید صدای انسان را ندارد و حدود ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند. بهترین قفس برای نگهداری این طوطی قفسی بدون هر نوع رنگ و زنگ زدگی است و قفس استیل با مسی مناسب است. رام کردن آن بسیار مشکل است و باید برای اجتماعی کردن با آن مداوم ارتباط برقرا کرد چون در غیر اینصورت پرنده ای عصبانی می شود؛ بهترین سن برای پرورش رزیلا بین  ۱۸ تا ۲۴ ماهگی است.

این حیوان خانگی با عروس هلندی و مرغ عشق کمی سازگار است و تمایل به زندگی اجتماعی در محیط های باز با همنوع خود دارد و بهتر است در قفس به صورت جفت نگهداری شود.  این پرنده علاقه زیادی به خوردن میوه و سبزیجات دارد و به عفونت های قارچی و عفونت های کرم روده بیشتر حساس است و مستعد پوکی استخوان می باشد.

این طوطی دارای نژادهای مختلفی است که طوطی رزیلا پرنسسی رایج ترین نوع آن است و از  انواع طوطی روسلا می توان به روسلای زرشکی، رزیلای شرقی، رزیلای سر سیاه، رزیلای زرد و رزیلای سبز اشاره کرد.

ضرر پرنده برای کودک

حال که با چند نمونه از بهترین پرنده های خانگی آشنا شدید و قصد خرید یکی از آن ها را دارید بهتر است به این نکته توجه کنید: ضرر پرنده برای کودک

بهترین پرنده برای کودک

بیشتر بچه ها علاقه دارند یک حیوان خانگی داشته باشند و یک سوال اساسی که برای والدین وجود دارد این است که بهترین حیوانات خانگی برای کودکان کدام است؟ اما بیشتر بچه ها اصرار دارند که از یک پرنده نگهداری کنند. اگر به دنبال بهترین پرنده خانگی برای فرزند خود هستید بهتر است بدانید، قناری، فنچ، مرغ عشق و عروس هلندی پرندگان مناسب برای کودکان هستند. البته با توجه به آن که پرندگان حیوانات زیاد اهلی نیستند و حرکات سریعی دارند، بهتر است کودکان ۱۲ سال به بالا مسئولیت نگهداری از یک پرنده را به عهده بگیرند.

اما آیا نگهداری از پرنده برای کودک ضرری هم دارد؟ با توجه به نوع نگهداری پرنده و عدم ارتباط او با دیگر حیوانات، بیماری‌های قابل انتقال از پرندگان به انسان نسبت به سایر حیوانات کمتر است اما بیماری هایی هستند که بین انسان و پرنده مشترک اند و می توانند خطرناک باشند.
تب طوطی یا سیتاکوزیس، سل، آنفلوآنزای پرندگان، عفونت‌های قارچی، بیماری‌های انگلی، آلرژی یا حساسیت چند نمونه از بیماری های مشترک انسان و پرنده است که با رعایت توصیه‌های بهداشتی و مراجعه منظم به دامپزشک می‌توان خطر انتقال بیماری‌های مذکور را به شدت کاهش داد.

افراد مبتلا به آسم یا آلرژی، افرادیکه حساسیت خاصی به پرنده دارند، افراد دچار نقص سیستم ایمنی مانند مبتلایان به ویروس عامل ایدز، ‌بیماران تحت شیمی درمانی، ‌نوزادان و کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری ها هستند و بهتر است از نگهداری پرنده در خانه صرفنظر کنند.

بهتر است رعایت این توصیه های بهداشتی را به کودکان و دیگر اعضای خانواده گوشزد کنید:

۱- بعد از بازی با پرنده یا تمیز کردن قفس، دستان خود را با آب و صابون بشویید.

۲- اگر پرنده علایمی چون کسلی، ‌بی‌حالی، ‌بی‌اشتهایی و اسهال داشت برای گرفتن پرنده دستکش بپوشید.

۳- ظرف آب و غذای پرنده را در سینک ظرفشویی نشویید.

۴- حتی الامکان پرنده خود را نبوسید.

۵- نوک زدن پرنده به ظرف غذا یا فنجان شما اشتباه است.

۶- غذای پرنده را از مکان های مطمئن و از مدل هایی که تایید پهداشت دارد، تهیه کنید.

۷- حتی بهترین پرنده خانگی نیز به معاینات منظم و دوره ای برای پیشگیری از بیماری احتیاج دارد.

آیا شپش پرندگان به انسان منتقل می شود


در این مطلب به معرفی چند نوع پرنده زینتی و خانگی پرداختیم؛ البته تعداد پرندگانی که می توان به عنوان بهترین پرنده خانگی خریداری و نگه داشت بیش از این تعداد است. کبوترها نیز به عنوان حیوان خانگی طرفداران زیادی دارند که به دلیل وسعت گونه های آن در مطلب دیگری انواع کبوتر را معرفی خواهیم کرد.

اگر شما نیز تا کنون تجربه نگهداری از یک پرنده خانگی را داشته اید، لطفا تجربیات و نظرات خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

۲۹ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. امیررضا گفت:

  سلام من میخوام یه پرنده خونگی داشته باشم که سر و صدا نداشته باشه زیاد گرون نباشه و خیلی اروم و دوست داشتنی باشه میشه بگین چه پرنده ای بخرم؟

 2. HOSEIN گفت:

  سلام. من بار اولمه که میخوام پرنده بخرم. به خاطر همین میخوام ی پرنده بخرم که ارزون باشه مثلا تا پنجاه تومن. چی بخرم به نظرتون. پرسرصداهم نباشه. ممنون

  • سلام
   به نظر من فنچ و قناری در رده ی اول بهترین ها هستند، زیرا که نگهداری از آنان نسبت به دیگر گونه ها آسان تر است و صدای زیبا و گوش نوازی دارند.
   مرغ عشق یا باجریگا هم پرنده خوبیست که رفتارهای آن بسیار جذاب بوده و حتی می تواند حرف زدن یاد بگیرد. نگهداری و مراقبت از آن آسان است و شخصیت ملایمی دارد که به راحتی با صاحبان خود خو می گیرد.

 3. هادی گفت:

  سلام من یه پرنده خوش صدا میخواستم که صداش جیغ و آزار دهنده نباشه یه جورایی آرامش بخش باشه و زیبا و اگه با آدم ارتباط خوبی برقرار کنه چه بهتر شما چی پیشنهاد میدید؟ممنون میشم

  • سلام
   در پاسخ به سوال قبلی چند مورد پرنده که صدای آرامی دارند را معرفی کردیم. پرندگان دیگری چون قناری، مرغ عشق، فنچ و عروس هلندی هم پرندگان آرامی هستند که به شرط آنکه با صبر برایشان وقت بگذارید و تمرین کنید، قابلیت تعلیم پذیری دارند

 4. علی روزا گفت:

  سلام دوست عزیز
  من آمریکا زندگی میکنم
  برای کادوی تولد خانومم به ذهنم رسیده پرنده بگیرم
  قیمتش برام مهم نیست
  و حتی حرف زدن
  برای من کم سرو صدا بودن و زود اهلی و خانگی شدن مهم است
  و البته توی دست و بغل اومدن
  ممنون میشوم از راهنماییتون

  • سلام؛ پرنده ها موجودات اجتماعی هستند که از طریق صحبت کردن با هم ارتباط برقرار می کنند به همین دلیل هیچ پرنده ای کاملا ساکت نیست؛ در ادامه چند پرنده زیبا که صدای آرامی دارند را معرفی میکنم:
   .
   طوطی دم دراز: توانایی صحبت کردن دارد اما جیغ بلند نمی کشد و چون صدای ضعیفی دارد خیلی متوجه حرف هایش نمی شوید.
   طوطی پروتلت: این طوطی کوچک و با مزه مانند دیگر طوطی ها صدای گوش خراشی ندارد و نگهداری از آن ساده است. این طوطی به زمان کافی برای بازی و تعامل نیاز دارد تا طوطی اهلی بودن خود را حفظ کند.
   طوطی سنگال: این طوطی جثه ریزی دارد و به آرام بودن در میان طوطی ها شهرت دارد، در ضمن توانایی حرف زدن دارد.
   طوطی آوازه خوان: پرنده ای نسبتا کوچک با ظاهری زیبا و منحصر به فرد که به خاطر صدای خوب به این نام معروف است.
   .
   و اما در مورد اهلی کردن و خانگی شدن پرندگان نیز باید به مشخصات رفتاری پرنده دقت کنید؛ به عنوان مثال مرغ مینا حتی در صورتیکه به شما عادت کرده باشد از حس گرفتاری در دست انسان بیزار است به همین دلیل نوک می زند.
   اما برای اهلی کردن باید در کمال آرامش و صبر و در یک محیط بی‌سر و صدا به پرنده اطمینان دهید دست شما جای امنی است. جوجه ها نسبت به پرنده بالغ بیشتر مستعد اهلی و دستی شدن هستند پس اگر می خواهید به سرعت به نتیجه برسید جوجه را انتخاب کنید

 5. محمد گفت:

  سلام ممنون متنتون عالی بود
  من پرنده ایی میخواستم که زود اهلی و وابسته شود و وقتی به بیرون میبرمش فرار نکند یا برگردد و قیمتش هم ارزان باشد چه پرنده ایی پیشنهاد میکنید؟

  • سلام- تا جائیکه من اطلاع دارم کبوتر تنها پرنده ایست که پس از پرواز در فضای آزاد به خانه خود بر می گردد. البته با استفاده از جلیقه پرواز می توانید به راحتی در هنگام گردش بیرون منزل یا داخل بالکن پرنده خود را کنترل کنید.

 6. چاوشی گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من تو آپارتمان کوچکی زندگی میکنم
  میخوام یه پرنده کم سرو صدا بخرم
  و اینکه من خودم فقط عصر به بعد میرم خونه
  چه پرندده ای میتونم داشته باشم
  عروس هاندی میشه؟

  • بهار گفت:

   سلام جناب چاوشی
   عروس هلندی پرنده خونگرمی است که به توجه زیادی نیاز دارد، عاشق بازی و تعامل با صاحب خود است، با اسباب بازی های خود در قفس سرگرم می شود، به خارج شدن از قفس علاقه دارد.
   باید حداقل در روز ۱ ساعت وقت خود را به بازی با عروس هلندی اختصاص دهید زیرا در صورت بی توجهی جیغ می زند.
   البته اگر تا کنون تجربه نگهداری از یک پرنده یا حیوان خانگی را نداشته اید فنچ، مرغ عشق و قناری هم گزینه خوبی است. اگر قصد دارید عروس هلندی بخرید نوعی را انتخاب کنید که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده زیرا بهتر با انسان سازگار می شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت