logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » استفاده از موبایل برای کودکان، خوب یا بد؟

استفاده از موبایل برای کودکان، خوب یا بد؟

پنج شنبه, ۹ فروردین ۱۳۹۷ | 1114 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
استفاده کودکان از موبایل

بسیاری از تکنولوژی هایی که بشر با پیشرفت علم به آنها دست پیدا می کند، مانند چاقوی تیزی است که هم می توانند مفید باشند و هم آسیب رسان، تلفن همراه هم از این قاعده مستثنا نیست.

سلام

موبایل و استفاده از آن، معایب و مزایای گوشی همراه و مناسب ترین سن برای داشتن تلفن همراه هوشمند و تبلت مسائلی هستند که امروزه ذهن بیشتر پدر و مادر ها را درگیر کرده اند و به یکی از نگرانی های آنان تبدیل شده اند. از یک طرف این ابزار می توانند سلامت و آینده کودکشان را به خطر بیاندازند و از طرفی اثرات مثبت تکنولوژی در کیفیت زندگی غیر قابل انکار می باشد. گوشی همراه ابزار ارتباطی است که به بخش جدایی ناپذیری از زندگی بزرگسالان و کودکان تبدیل شده است، به کمک آن می توانید در هر زمان و مکانی به کودک خود دسترسی داشته باشید. اما در مقابل آن، امواج دستگاه و وابسته شدن کودک به گوشی که به اعتیاد کودک تعبیر می شود از بزرگ ترین نگرانی ها در زمینه استفاده از موبایل می باشند. در این مطلب قصد داریم جنبه های مثبت و منفی استفاده کودکان از  تلفن همراه را بررسی کنیم.

این دستگاه قابلیت های فراوانی دارد که استفاده از آن می تواند کودک را ساعت ها سرگرم کند،استفاده از گوشی به عنوان آلارم برای بیدار شدن، جستجو و کسب اطلاعات، گوش دادن موسیقی، خواندن کتاب های الکترونیکی، بازی‌ها و اپلیکیشن‌های آموزشی، ارسال و دریافت تماس تلفنی، تماشای ویدئوهای کوتاه، دسترسی سریع به عکاسی و فیلمبرداری از فواید گوشی همراه می باشند اما استفاده زود هنگام و بیش از حد معمول از تلفن همراه آسیب هایی به همراه دارد که برخی از والدین از آن بی اطلاع هستند. برخی از آثار مخرب گوشی همراه بدین شرح می باشند:

۱- بازی کردن با دستگاهی که همه چیز را آماده در اختیار کودک قرار می دهد، فرصت فکر کردن را از او می گیرد و در نتیجه خلاقیت کودک از بین می رود.

۲- اکثر دانش آموزانی که گوشی دارند برخلاف قانون آن را با خود به مدرسه می برند، استفاده از تلفن همراه سر کلاس سبب کاهش تمرکز و افت تحصیلی آنان می شود.

۳- کودکانی که در بازی موبایل و تبلت مدام شکست می خورند از اعتماد به نفس کمی برخوردار هستند.

۴- بازی با گوشی آنها را از فعالیت  و تحرک باز می دارد، به همین دلیل بین اندام آنها هماهنگی به خوبی شکل نمی گیرد و فرد دچار مشکلات حسی و حرکتی می شود.

۵- استفاده از موبایل و ابزارهایی که Wi-Fi دارند برای کودکان کمتر از ۱۰ سال خطرناک می باشند. اگرچه هنوز ارتباط بین استفاده از این وسایل و امواج الکترومغناطیسی آن با ابتلا به سرطان و تومور مغزی به طور کامل اثبات نشده است اما چون سیستم ایمنی کودکان مانند بزرگسالان  تکامل نیافته، قطر جمجه آنها نازک تر از بزرگسالان است و سیستم عصبی آنها در حال رشد است و انرژی بیشتری جذب می کند، آثار مخرب آن بر روی کودکان به مراتب بیشتر است. همچنین استفاده از بیسفنول در ساخت تلفن همراه یکی دیگر از نگرانی هایی است که سبب کاهش رشد مغز می شود.

۷- کودکانی که با گوشی خود به اینترنت دسترسی دارند ممکن است به اطلاعاتی دست یابند که مناسب سن و روحیه آنان نباشد. همین امر سبب بلوغ زودرس، توجه به مسایل مربوط به بزرگسالان و مشغله فکری آنان می شود.

عوارض استفاده از موبایل برای کودکان

۸- بسیاری از کودکان از این موضوع که مبادا والدینشان به اطلاعات گوشی دست پیدا کنند، نگران و دلواپس هستند. این اضطراب و دلهره سبب می شود به پدر و مادر خود دروغ بگویند.

۹- بازی با گوشی همراه  و رعایت نکردن فاصله چشم از صفحه گوشی می تواند به بینایی کودک آسیب وارد کند و سبب بروز خستگی چشم، حساسیت به نور، تاری دید، تنبلی چشم، آب مروارید و پیری چشم  شود.

۱۰- کودکانی که مدت زمان زیادی از صفحه لمسی ابزارهای الکترونیکی استفاده می کنند و زمان کمتری برای انجام بازی و نقاشی کشیدن دارند، دچار آسیب انگشتان، دست و درد مفاصل می شوند، عضلاتشان روز به روز تحلیل می‌روند و حرکاتشان تاخیر بیشتری خواهند داشت.

۱۱- زدن عطسه یا سرفه در حین صحبت با تلفن همراه این ابزار را به وسیله ای آلوده تبدیل می کند که می تواند آلودگی را انتقال دهد. حال اگر این گوشی در اختیار کودک زیر ۲ سال قرار بگیرد امکان دارد کودک تلفن را در دهان خود بگذارد که در اینصورت میکروب ها از طریق دهان وارد بدن او می شوند و منجر به بروز بیماری می شوند.

۱۲- وابستگی شدید یا اعتیاد به گوشی، کاهش ارتباط با همسالان، منزوی شدن و دوری از والدین از دیگر خطرات روحی و روانی استفاده از موبایل می باشند. این کودکان به جای بازی با دوستان و تحرک و فعالیت بدنی تمام وقت خود را صرف بازی های گوشی می کنند و دچار چاقی و اضافه وزن می شوند. همچنین این کودکان در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می شوند.

۱۳- یکی دیگر از مشکلات جسمی ناشی از بازی با گوشی، اختلال در سیستم اسکلتی بدن کودک می باشد. فشاری که به عضلات گردن، شانه و دست کودک وارد می شود و وضعیت نامناسب نشستن باعث می شود کودک قوز کند و از آنجا که ستون فقرات کودک نرم است این مشکل ممکن است باعث تغییر اسکلت او شود.

۱۴- کودکانی که گوشی خود را به رختخواب می برند و تا دیر وقت به ارسال و دریافت پیامک می پردازند دچار اختلال خواب می شوند و این اختلال هوش و رشد جسمی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین امواج بلولایت ساطع شده از صفحات تاچ اسکرین با اختلال در ترشح هورمون ملاتونین در مغز ، نظم ساعت بیولوژیک بدن را به‌هم می‌زنند و باعث می شود کودک به سختی به خواب رود.

استفاده از تلفن همراه در رختخواب

با مقایسه مضرات و فواید تلفن همراه می توان گفت این دستگاه  به سلامت کودکان آسیب زیادی وارد می کند اما امروزه تلفن همراه به یک ابزار ضروری در زندگی تبدیل شده است و خانواده ها و فرزندانشان برای خرید آن دلایل زیادی دارند. اکثر خانواده ها به خاطر افزایش امنیت و حفظ ارتباط با کودکشان زیر بار خرید تلفن همراه می روند. اما خوب است در صورت خرید، استفاده درست از گوشی را به کودک خود آموزش دهید و بازی‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی در گوشی نصب کنید و برای استفاده از آن چنین قوانینی وضع کنید:
استفاده از تلفن باید محدود باشد مثلا قبل از ورود به مدرسه، هنگام انجام تکالیف، در مهمانی رسمی و هنگام غذا خوردن تلفن را خاموش کنید، برای کم کردن مضرات امواج رادیویی تا حد امکان پیامک را جایگزین تماس تلفنی کنید، هفته ای یکبار در حضور کودک اطلاعات گوشی را چک کنید و …

در آخر می توان اینگونه نتیجه گرفت که تکنولوژی چیز بدی نیست و همه ما و حتی کودکانمان باید با علم روز و پیشرفت جهانی آشنا باشیم اما آنچه نگران کننده است تعادل نداشتن در استفاده از موبایل است که سبب می شود عوارض ناشی از آن خیلی زود به سراغ کودکان بیایند و در رشد و نمو آنها تاثیر منفی داشته باشند. مغز کودک تا ۲ سالگی به سرعت در حال رشد است، به همین دلیل دسترسی و نگاه به صفحه نمایش موبایل، تبلت و لپ تاپ برای کودکان زیر ۲ سال مضر می باشد. همچنین برای کودکان ۲ تا ۶ سال بیشتر از ۱ ساعت بازی با موبایل زیان بار است. بهترین زمان برای بازی با موبایل در کودکان ۶ تا ۱۱ سال نیز ۳ ساعت می باشد و در مجموع کودکانی که کمتر از تلفن همراه استفاده می کنند شرایط روانی بهتری دارند، کمتر دچار نگرانی و استرس می شوند و روند تحصیلی آنها بهتر است. هرچند سن استفاده از تکنولوژی به محیط رشد کودک بستگی دارد اما معمولا از سه سالگی به بعد کودک می تواند از این وسایل استفاده کند. شاید بتوان گفت بهترین سن برای خرید گوشی شروع سن بلوغ و دوره نوجوانی می باشد، چون در این زمان دیگر فرزند شما یک کودک نیست و تا حدی می تواند خوب و بد را از هم تشخیص دهد.

در مورد نحوه استفاده از تلفن همراه نمی توان برای تمام خانواده ها یک الگوی مشخص تعیین کرد و با توجه به میزان نفوذ قدرت پدر و مادر به فرزندان، شیوه تربیتی خانواده و قوانین خانه، راهکارهای متفاوتی وجود دارد. آنچه که واضح است این است که در شرایط کنونی که تمام خانواده ها در ارتباط شدید با این تکنولوژی هستند، استفاده کودکان از موبایل نیز امری طبیعی است و هیچگاه نمی توان بین کودکان و تلفن همراه سدی ساخت تا دسترسی نداشته باشند بلکه باید با مدیریت صحیح و استفاده درست از این ابزار تا حد امکان اثرات مضر آن را کاهش داد .

نظر شما در مورد استفاده کودکان از موبایل چیست؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت