logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » بزرگ ترین تفاوت الماس با برلیان

بزرگ ترین تفاوت الماس با برلیان

شنبه, ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ | 2271 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
تفاوت الماس با برلیان

اکثر افراد فکر می کنند الماس همان برلیان است اما این موضوع کاملا غلط است، این دو کاملا با هم متفاوت هستند.

سلام دوستان

الماس و برلیان اصطلاحاتی هستند که بین مردم و حتی برخی از افراد شاغل در این زمینه به اشتباه به جای هم بکار میروند. عده ای از مردم فکر می کنند برلیان سنگ یا گوهری خاص است و عده ای آن را نوع دیگر الماس می دانند، این اشتباهات از عدم اطلاع آنها نشات گرفته و بین عموم نیز سرایت کرده است. برای برطرف شدن این ابهامات در این مطلب به مقایسه الماس با برلیان خواهیم پرداخت.

الماس (Diamond)
الماس یکی از پر کاربرد ترین سنگهای تزیینی در بازار طلا و جواهرات می باشد که از کلمه یونانی آداماس (Adamas) به معنى تسخیر ناپذیر گرفته شده است. این سنگ یک کانی کمیاب، زیبا و طبیعی می باشد و از کربن خالص تشکیل شده است. الماس معمولا در عمق زمین و گلوگاه آتشفشان خاموش شده یافت می شود و در حال حاضر بزرگترین معادن الماس در آفریقا وجود دارد. اتم های آن با پیوند کووالانسی که قوی ترین پیوند اتمی می باشد به هم متصل شده اند به همین دلیل این سنگ سخت‌ترین ماده شناخته شده جهان‌ است که از آن برای بریدن سنگ های سخت و فلزات استفاده می کنند. همچنین هدایت گرمایی این ماده ۵ برابر مس است، شاخص بازتابش آن بالا است و خواص نیمه‌رسانایی قابل توجهی دارد. این سنگ بسیار گرانقیمت است و گاهی پشتوانه پول یک کشور به شمار می آید و این قیمت بالا باعث محدود شدن کاربردهای این سنگ شده است. امروزه در کوره های برقی نوع مصنوعی آن نیز تولید می شود که در برابر نوع طبیعی از کیفیت خوبی برخوردار است. الماس شفاف و بی رنگ معروف ترین نوع آن می باشد که در مصارف تزئینی کاربرد دارد و الماس هایی که ناخالصی دارند سیاه رنگ می باشند و در صنایع به کار می روند؛ صنعت فضا، برش، حفاری، ابزارهای تراش و پولیش از موارد مصرف آنها می باشند. این سنگ پس از استخراج از معدن به کشوری نظیر بلژیک فرستاده می شود و در آنجا به اشکال گوناگونی برش می خورد و قبل از آنکه آن را در ساخت جواهرات بکار ببرند تراش می دهند، تراش و پرداخت الماس در درخشندگی آن تأثیر فراوان دارد.

برای تعیین کیفیت الماس به ۴ فاکتور برش (Cut)، شفافیت (Clarity)، قیراط (Carat) و رنگ (Color) دقت می کنند و هرچه کیفیت این ۴ C بالاتر باشد قیمت آن بیشتر است. شکل برش (شکل هندسی سنگ) و سبک برش دو مفهوم متفاوت در مبحث تراش گوهرها می باشند. منظور از سبک برش سنگ، تعداد و نحوه قرار گیری صفحات برش است که تناسب بین صفحات و کیفیت تراش باعث ایجاد بیشترین انعکاس نور می شود. برلیان، مارکیز، پرنس و باگت نمونه هایی از سبک برش می باشند که برلیان ارزانترین و رایج ترین نوع آن و سبک مارکیز نادر ترین نوع تراش هستند.

الماس گرد یکی از اشکال برش است که نزدیک ۷۵ درصد از الماس موجود در بازار را به خود اختصاص داده است و اصطلاحا برلیان نامیده می شود. برای آشنایی با چند نوع شکل برش الماس ویدئو زیر را مشاهده کنید.

این سنگ از نظر افرادیکه به سنگ درمانی اعتقاد دارند دارای خواصی از این قبیل می باشند:  تقویت انرژی های درونی، از بین بردن تردید و دودلی، تحرک و شادابی، افزایش عزت نفس، تقویت مثانه و کلیه ها و جلوگیری از به وجود آمدن سنگ کلیه و مثانه، رفع مشکلات و ناراحتی دستگاه گوارش و مسمومیت ها

برای تشخیص الماس اصل از بدل چندین راه وجود دارد، تست نفس کشیدن و ذره بین دو نمونه از آنها هستند. در تست نفس کشیدن سنگ را در مقابل دهان خود قرار دهید و مانند زمانیکه روی شیشه، ها می کنید و مه درست می شود، روی الماس مه درست کنید. اگر موفق شوید روی آن مه درست کنید این سنگ اصل و با کیفیت نیست. در روش دیگر که به کمک ذره بین است، در سنگ به دنبال یک زائده یا خال کوچک بگردید، الماس های تقلبی یکدست هستند و زائده ای ندارند.

برلیان (Brilliant)
برلیان نوعی تراش سنگ است که برای سنگ های قیمتی چون الماس و سنگ های نیمه قیمتی بکار می رود، این برش برای ایجاد براقی بیشتر در سنگ هایی شفاف با سختی و ضریب شکست بالا بکار می رود. Brilliant مخفف “برش درخشان” است و روشی است که بیشترین بازتاب نور و بیشترین درخشش را به وجود می آورد و بهترین انتخاب برای حلقه نامزدی تراش برلیان است. این نوع تراش یکی از انواع تراش سوییسی می باشد که در گذشته برای انواع و اقسام سنگ های مختلف بکار می رفت و برای اولین بار در ۱۹۱۹ توسط Marcel Tolkowsky ابداع شد. هدف از این تراش این است که جلوه های دیداری سنگ را بیشتر به نمایش بگذارد، به همین دلیل جواهر سازان زاویه و نوع برش را طوری طراحی می کنند که نور وارد شده به صفحات بیشتری از سنگ برخورد کند و چشم بیننده را خیره کند. هنگام تراش یک سنگ گرانبها گوهر تراشان سعی می کنند به کمک تراش سنگ، جلوه، درخشش و بازی نور را افزایش دهند و این قضیه در مورد الماس اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا  که الماس سنگی بدون رنگ است و شکست و تابش نور در جلوه و زیبایی آن تاثیر بسزایی دارد.

تراش دادن الماستراشکاران در طول سال ها سعی کردند برش های مختلف و متفاوتی را در سنگ امتحان کنند تا به بیشترین جلوه دست یابند و دانشمندان موسسات بزرگ آمریکا و بلژیک برای رسیدن به بهترین نوع تراش هر ساله استانداردهای جدیدی را معرفی می کنند که تمام فعالان این بخش، چه کسانی که به صورت سنتی کار می کنند و چه افرادی که با دستگاه های پیشرفته سنگ تراش می دهند باید از این استانداردها پیروی کنند. تراش برلیان برای سنگ الماس در حال بهبود و پیشرفت است به همین دلیل عموم مردم این سنگ را با نام برلیان می شناسند؛ با آنکه برلیان تنها یک نوع تراش است که برای سنگ های دیگر نیز بکار می رود.

با توجه به موارد ذکر شده دریافتیم که الماس نوعی سنگ زینتی کمیاب است که کاربردهای فراوانی دارد و برلیان نوعی تراش سنگ می باشد. حال که با این دو اصطلاح آشنا شدید ممکن است این سوال نیز برای شما پیش آمده باشد که آیا الماس حکم طلا را دارد و استفاده از انگشتر الماس برای مردان اشکال دارد یا نه؟ در جواب این سوال باید گفت اگر این سنگ زینتی روی حلقه طلا نصب شده باشد دست کردن آن برای مردان حرام است ولی اگر بر روی حلقه نقره نصب شده باشد اشکالی ندارد.

امیدوارم پس از مطالعه این مطلب به درک درستی از دو مفهوم الماس و برلیان رسیده باشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت