logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » بزرگ ترین درخت جهان با نامی عجیب

بزرگ ترین درخت جهان با نامی عجیب

چهارشنبه, ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ | 1041 بازدید | ۲ دیدگاه | مطالب عمومی
بزرگ ترین درخت جهان

بزرگ ترین درخت جهان بسیار باشکوه است، چرا که شاهد ظهور و سقوط تمدن های متعددی بوده است.

سلام دوستان

درخت یکی از زیباترین آفرینش های خداوند است که در اشکال، اندازه های مختلف و انواع گوناگون وجود دارد و رشد آن در تمام نقاط کره زمین زیبایی خاصی به محیط بخشیده است. هرچند تمام این گیاهان دیدنی و جذاب هستند اما در این بین مشاهده برخی از این مخلوقات الهی علاوه بر آنکه ما را شگفت زده می کنند، نشانه­ ای می شوند که بزرگی و عظمت خداوند را به ما یادآوری می ­کنند. اگر دوست دارید با یکی از عجایب خلقت، بزرگ ترین و یکی از قدیمی ترین درختان دنیا آشنا شوید ما را همراهی کنید.

رکورد بزرگترین درخت دنیا از نظر حجم متعلق به یک سکویای غول پیکر  است که بعد از پایان جنگ داخلی آمریکا و در سال ۱۸۷۹ به افتخار با استعدادترین ژنرال جنگ یعنی ویلیام شرمن نامگذاری شد و آنرا جنرال شرمن (General Sherman) نامیدند. درختان سوزنی برگ سکویا که با نامهای دیگری چون ماموت، درخت غول، سرخ چوب غول پیکر و درخت عظیم کالیفرنیا نیز شناخته می شوند از بزرگترین درختان جهان هستند و بیشترین تعداد آن در شهر کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا  قرار دارد. ژنرال شرمن نیز در پارک ملی سکویا واقع در کالیفرنیای آمریکا وجود دارد و با قطر ۱۱ متر، ارتفاع ۸۴ متر و وزن تخمینی ۳۸۵ تن نزدیک به ۱۵۰۰ متر مکعب چوب دارد که بزرگترین موجود زنده در این سیاره و بزرگترین درخت تک ریشه ای جهان می باشد. برای آنکه به درک بهتری از وزن و حجم این سکویا برسید، باید گفت وزن بزرگترین حیوان زمین یعنی وال آبی تنها ۲۲۰ تن می باشد. از دیگر ویژگی های جذاب این سکویای عظیم این است که این گیاه در رده قدیمی ترین درختان دنیا نیز قرار دارد و طبق نظر دانشمندان در زمان قبل از تولد حضرت مسیح به وجود آمده و سن تقریبی آن ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ سال برآورد شده است.

دقت کنید جنرال شرمن بزرگترین درخت است ولی بلندترین نیست، در ادامه با بلندترین درخت جهان نیز آشنا می شویم.

تا قبل از سال ۲۰۰۶ صنوبر غول پیکری که به غول استراتوسفر معروف بود و در پارک ایالتی ماموت هامبولت ردوود کالیفرنیا وجود داشت با ارتفاع حدود ۱۱۲ متر بلندترین درخت در جهان شناخته شده بود و طولی دو برابر مجسمه آزادی داشت. غول استراتوسفر این لقب خود را در ۲۵ آگوست ۲۰۰۶ از دست داد، در این زمان دو طبیعت شناس به نام‌های کریس اتکینز و مایکل تیلور توانستند در پارک ملی ردوود کالیفرنیا سه درخت بلندتر از غول استراتوسفر پیدا کنند.

بلندترین درخت دنیادر این گروه سه تایی، هایپریون (Hyperion) بیشترین ارتفاع را داشت و با ۱۱۵ متر و ۵۵ سانتی متر ارتفاع از غول استراتوسفر بلند تر بود. پس از این کشف یک تیم از دانشمندان تحت نظارت بوم شناسی از دانشگاه هامبولت استیت به نام استیو سیلت به این پارک رفتند تا هایپریون را بار دیگر اندازه گیری کنند. بعد از تایید هایپریون به عنوان بلندترین درخت دانشمندان عمر آن را ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال تخمین زدند که قطر آن ۴۸۴ سانتی متر است و حدود ۵۳۰ متر مکعب چوب دارد. هایپریون در دامنه کوه و در زمینی مسطح و آبرفتی و در نقطه ای از پارک ردوود قرار دارد، این پارک به داشتن درخت هایی زیبا و بلند معروف است، همچنین وجود گونه های جانوری مختلف سبب جذب گردشگران زیادی شده است. این پارک ملی که به عنوان جنگل نیز از آن یاد می شود در طول تاریخ همواره مورد هجوم چوب بُرها قرار می گرفته به همین دلیل مکان دقیق هایپریون مخفی است؛ مخفی بودن مکان Hyperion  این درخت را از صدمات ناشی از هجوم و تخریب گردشگران حفظ می کند. طبق مطالعات استیو سیلت و طبق استاندارد درختان، هایپریون هنوز جوان است و با سرعت رشد می کند؛ هرچند اکنون هایپریون رکورد دار بلند ترین درخت است اما در آینده ممکن است درختانی با ارتفاع بیشتر پیدا شوند. البته محاسبات دانشمندان نشان داده است که این گیاهان به دلیل ناتوانی شبکه آوندها در انتقال آب و مواد غذایی به ارتفاع بالاتر از ۱۱۵ متر نمی توانند برسند.

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. منتظر نظرات خوب شما دوستان هستم…

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. Sama گفت:

    جالب بود عزیزم

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت