logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » تفاوت سمند LX با سمند EF7

تفاوت سمند LX با سمند EF7

سه شنبه, ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ | 11619 بازدید | ۳ دیدگاه | مطالب عمومی
سمند EF7 در مقایسه LX

سلام زمانیکه با وجود گذشت سه دهه از تولید ماشینِ ساخت شرکت تالبوت انگلیس به نام پیکان هیچ تنوعی در شکل ظاهری و فنی آن رخ داد نیاز مبرم به طراحی و ساخت خودرویی جدید و کاملا متفاوت احساس شد. این قضیه باعث شد شرکت ایران خودرو با همکاری مهندسین و متخصصین ایرانی به طراحی و تولید اولین خودروی ملی با نام سمند روی بیاورد. سمند به معنای اسب سفید در سال ۱۳۸۱ به وسیله گروه صنعتی ایران خودرو و طبق پلتفورم پژو ۴۰۵ تولید شد و اکنون یکی از پرفروش ترین خودروهای داخلی در بازار است که عواملی چون […]

سلام

زمانیکه با وجود گذشت سه دهه از تولید ماشینِ ساخت شرکت تالبوت انگلیس به نام پیکان هیچ تنوعی در شکل ظاهری و فنی آن رخ داد نیاز مبرم به طراحی و ساخت خودرویی جدید و کاملا متفاوت احساس شد. این قضیه باعث شد شرکت ایران خودرو با همکاری مهندسین و متخصصین ایرانی به طراحی و تولید اولین خودروی ملی با نام سمند روی بیاورد. سمند به معنای اسب سفید در سال ۱۳۸۱ به وسیله گروه صنعتی ایران خودرو و طبق پلتفورم پژو ۴۰۵ تولید شد و اکنون یکی از پرفروش ترین خودروهای داخلی در بازار است که عواملی چون قیمت مناسب، قطعات یدکی ارزان و در دسترس، ایمنی بالا به دلیل برخورداری از بدنه مستحکم، راحتی سرنشینان باتوجه طراحی صندلی ها و فضای داخل اتاق باعث استقبال مردم شده است. همچنین این خودرو به کشورهای روسیه، چین، ترکیه، آذربایجان و چند کشور عربی مانند عراق و قسمت هایی در آفریقا و آمریکای مرکزی شامل بولیوی و ونزوئلا صادر می شود.

ماشین سمند بین خودرو سواران ایرانی به ماشین جاده و مسافرت معروف است که یکی از دلایل آن عملکرد مناسب این خودرو در حرکت های مارپیچ می باشد، وزن بیشتر، قدرت موتور و آیرودینامیک مناسب سبب این برتری شده اند. اما اندازه بزرگ داشبورد، ستون های پهن جلوی خودرو که گاهی دید راننده را محدود می کند، به صدا افتادن زود هنگام اتاق و ارگونومی متوسط از معایب سمند می باشند.

خودرو سمند دارای مدل های زیاد است که هر کدام آپشن ها و امکانات مختلفی دارند؛ سمند معمولی، سمند SE، سمند EL، سمند LX بنزینی و گازسوز، سمند LX EF7 بنزینی، LX EF7 پایه گازسوز، TU5 اتوماتیک یا دنده‌ای و انواع سمند هستند که سریر، سورن و دنا نام برخی از مدل های این خودرو می باشند. استحکام بالا، بدنه قوی، چالاکی و استقامت بالا، سواری راحت و فرمان پذیری نرم و فضای صندوق عقب مناسب از ویژگی های مشترک تمامی این مدل ها می باشند. همچنین تمامی مدلها به جز سورن و سورن ELX ظاهر یکسانی دارند اما طراحی داخلی و بدنه سورن زیباتر از دیگر مدل ها می باشد و نسبت به مدل LX امکانات بیشتری دارد.

از بین مدل های نام برده قصد داریم به مقایسه دو مدل LX ساده و EF7 LX بپردازیم و تفاوت این دو را مختصر بیان کنیم.

تمام بخش های این دو مدل شبیه یکدیگر هستند و از نظر آپشن دقیقا مشابه یکدیگر می باشند. تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو، تنظیم برقی آیینه های جانبی با حسگر دماسنج، چراغ مه شکن جلو، آنتن اکتیو، دسترسی به صندوق از داخل اتاق، چراغ نقشه خوان، حسگر دنده عقب (سامانه کمک پارک)، بازکن در صندوق از داخل اتاق و از روی سوییچ و شیشه بالابر برقی درهای عقب از امکانات مشترک ef7 و lx می باشند. اما تنها تفاوت آن‌ها در بخش قوای محرکه و عملکرد آن است و مقایسه بین مشخصات فنی در این دو مدل مساله مهم است که می توانید تفاوت فنی بین این دو مدل را در جدول زیر ببینید.

سمند EF7 سمند LX
حجم موتور cc ۱۶۴۵ ۱۷۶۱
تعداد سوپاپ ۱۶ ۸
حداکثر توان موتور hp ۱۱۳ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه ۹۴ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور Nm ۱۵۵ نیوتن متر در ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دور در دقیقه ۱۵۳ نیوتن متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت
شتاب صفر تا صد (ثانیه) ۱۲ ۱/۱۳
سیستم انژکتوری پاشش الکترونیکی چند نقطه ای پاشش چند نقطه ای
مصرف سوخت در ۱۰۰ کیلومتر خارج از شهر (لیتر) ۹/۵ ۸/۶
مصرف سوخت در ۱۰۰ کیلومتر ترکیبی (لیتر) ۵۴/۷ ۳۴/۸
استاندارد آلایندگی یورو ۴ یورو ۴
گنجایش باک بنزین ۷۵ لیتر ۷۰ لیتر
وزن ۱۲۴۰ کیلوگرم نوع بنزینی و
۱۳۴۰ کیلوگرم در پایه گازسوز
۱۲۲۰ کیلوگرم
نسبت تراکم ۱۱ ۳/۹
نوع سوخت سازگار بنزین بدون سرب اکتان ۹۵ بنزین بدون سرب اکتان ۹۵
سیستم انتقال قدرت ۵ دنده دستی (BE3) ۵ دنده دستی (BE3)

موتورهای به کار رفته در خانواده سمند XU7 بنزینی یا EF7 بنزینی، پایه گازسوز و توربو هستند که در مدل LX و SE از موتور XU7 استفاده کرده اند و مدل های سورن، دنا و ال ایکس EF7 نیز با موتور EF7 تولید می شوند.

سمند EF7 در مقایسه سمند LX

سمند ال ایکس در سال ۱۳۸۳ تولید شد که در ساخت آن از موتور XU7 پژو ۴۰۵ GLX استفاده شده بود؛ برتری این ماشین به نوع معمولی در داشتن تجهیزات و امکانات بیشتر (مانند تغییر در چراغ های عقب و نصب سنسور دنده عقب)، تغییر جزئی در ظاهر و بهبود بدنه خودرو می باشد که در سال ۸۹ نیز به سیستم عیب یاب خودکار مجهز شد اما از لحاظ گیربکس و انتقال قدرت هیچ تغییری نسبت به سمند معمولی نداشت. شرکت ایران خودرو مدعی است سمند ال‌ایکس دارای قدرت فرمان‌پذیری خوبی می باشد و ایمنی را مهم ترین نکته در طراحی مدل lx می داند. مشخصات فنی و امکانات سمند LX گازسوز نیز شبیه مدل LX بنزینی می باشد با این تفاوت که سوخت دوم پیشرانه سوخت گاز است. مصرف بنزین بالا و قدرت کم موتور از معایب سمند LX ساده می باشد.

سمند LX در دو نوع عرضه می شود که این دو تیپ از لحاظ ظاهری تفاوتی ندارند و تنها در دو نوع با نام های موتور XU7 و با موتور EF7 عرضه می شود. مشخصات فنی ال ایکس با موتور XU7 دقیقا مانند سمند SE می باشد و تنها بعضی از تجهیزات آن مانند شیشه بالابر برقی درهای جلو، سیستم هشدار دهنده مرکزی، هشدار دهنده موانع عقب، قفل مرکزی با ریموت، سیستم گویا، قابلیت تنظیم ارتفاع و سیستم مالتی پلکس با هم تفاوت دارند.

سمند ال ایکس در دو نوع تولید شده است که این دو از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی ندارند و همانطور که گفتیم نوع موتور آن ها با هم فرق می کند.
در حال حاضر این مدل از ماشین سمند با موتور ef7 نیز تولید می‌شود که با توجه به میانگین مصرف سوخت آن (۲/۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) یکی از کم مصرف ترین خودروهای بازار به شمار می رود.  اساس کار موتور سمند LX EF7 بر پایه سوخت گاز است و قابلیت کار با بنزین را نیز دارد به اینصورت که گاز را سوخت اول می داند که در صورت اتمام آن بدون احساس در تغییر عملکرد خودرو نوع سوخت تغییر می کند. موتورEF7 حاصل همکاری مرکز تحقیقات آلمان F.E.V و ایران‌خودرو می باشد که تفاوت‌های زیادی با موتور XU7 دارد، به عنوان مثال این موتور بین ده موتور برتر گازسوز دنیا رتبه سوم را دارد. علاوه بر مدل ال ایکس ef7 مدل های سورن و دنا نیز با این پیشرانه تولید می شوند. مدل ال ایکس ef7 نیز مانند سمند ال ایکس ساده از بهترین خودروهای بازار است که استفاده پیشرفته ترین موتور جهان در کنار مصرف پایین سوخت، شتاب و قدرت بی نظیر مهم ترین ویژگی آن می باشد. تجهیزات سمند EF7 همانند همان سمند LX با موتور XU7 است و امکاناتی مانند آینه های جانبی برقی، آینه آرایش چراغ دار، ایموبیلایزر، سیستم هشدار دهنده هوشمند مرکزی، سنسور دنده عقب و هشدار دهنده موانع را دارد و سیم کشی آن از نیز از نوع مولتی پلکس می باشد.

علاوه بر پیشرانه استفاده شده در این مدل ها سیستم های الکترونیکی آنها نیز با هم تفاوت دارند؛ در مجموع سیستم های الکترونیکی به‌کار رفته در مدل های سمند به سه دسته تقسیم می شوند که سامانه الکترونیکی ساده در سمند SE، سامانه هشدار دهنده الکترونیکی گویا در برخی از انواع سمند LX و سامانه هشداردهنده مالتی پلکس نیز در سورن ELX و برخی مدل های سمند EF7 بکار می رود.

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. سوله سبک خرپایی گفت:

    خوب بود

  2. ویدائو گفت:

    عالی قشنگ بود

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت