logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » مقایسه کولر آبی پوشالی با سلولزی

مقایسه کولر آبی پوشالی با سلولزی

جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ | 5079 بازدید | ۴ دیدگاه | مطالب عمومی
مقایسه کولر سلولزی با کولر معمولی

سلام دوستان کولر آبی با الهام از بادگیرها طراحی و ساخته است و از آنجا که در ایران بیش از دیگر نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرد گاهی به کولر ایرانی نیز شناخته می شود. کولر آبی وسیله سرمایشی است که مانند سایر وسایل و صنایع همراه با پیشرفت روز افزون علم تغییرات زیادی کرده است؛ اگرچه این تنوع محصول حق انتخاب مشتری را افزایش داده است اما کار انتخاب کمی برای او دشوار و پیچیده شده است. در بازار فروش کولر نیز انواع مختلفی چون کولر آبی، کولر سلولزی، کولر گازی و نسل جدید آن اسپیلت با اندازه […]

سلام دوستان

کولر آبی با الهام از بادگیرها طراحی و ساخته است و از آنجا که در ایران بیش از دیگر نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرد گاهی به کولر ایرانی نیز شناخته می شود. کولر آبی وسیله سرمایشی است که مانند سایر وسایل و صنایع همراه با پیشرفت روز افزون علم تغییرات زیادی کرده است؛ اگرچه این تنوع محصول حق انتخاب مشتری را افزایش داده است اما کار انتخاب کمی برای او دشوار و پیچیده شده است. در بازار فروش کولر نیز انواع مختلفی چون کولر آبی، کولر سلولزی، کولر گازی و نسل جدید آن اسپیلت با اندازه و قدرت های متفاوت در اختیار مشتریان قرار گرفته است که شناخت این محصولات و مزایا و معایب هر کدام در یک خرید خوب موثر می باشند. از این بین کولر آبی به خاطر داشتن مزایایی چون قیمت ارزان، عدم تولید آلودگی و گازهای سمی، بهترین سیستم سرمایشی مناسب آب و هوای گرم و خشک، سیستم خنک گنندگی ساده، تعمیر و نگهداری آسان و کم هزینه، بازدهی بالا در کنار مصرف انرژی پایین، استفاده از آب به عنوان سیال خنک کننده که خاصیت خورندگی و آلایندگی ندارد و ارائه کولر در ظرفیت ها و ابعاد مختلف؛ بیش از دیگر انواع سیستم های سرمایشی مورد توجه قرار گرفته است. البته این سیستم سرمایشی مانند هر وسیله دیگری معایبی نیز دارد که مصرف بالای آب، هزینه های جانبی چون تعویض تسمه، پوشال و پد سلولزی، دارای محدودیت استفاده برای مناطق مرطوب شرجی، امکان بروز زنگ زدگی و ایجاد رطوبت بالا از آن جمله می باشند. علاوه بر موارد ذکر شده برخی از مصرف کنندگان عیوب دیگری چون بوی نامطبوع این نوع کولر و ورود آلودگی توسط کولر در شهرهایی چون تهران را سبب استفاده از کولرهای گازی می دانند اما جالب است بدانید هر دو عیب نامبرده هم اکنون قابل برطرف شدن هستند. برای رفع بوی نامطبوع کولر یک لیوان سفید کننده یا شیشه شوی به آب کولر اضافه کنید و نیم ساعت بدون روشن بودن دینام، پمپ را روشن کنید و پس از آن آب محفظه را تعویض کنید. برای رفع انتقال آلودگی هوای بیرون به درون خانه در شهرهای بزرگ نیز استفاده از سیستم فیلتراسیون هوا بر روی دریچه درون اتاق مشکل را حل می کند. با توجه به این که کولر های آبی موجود در بازار در دو مدل معمولی و سلولزی عرضه می شوند ما نیز در این مطلب به تفاوت کولر آبی سلولزی با پوشالی و مزایای هر کدام خواهیم پرداخت تا با آگاهی بهترین کولر آبی را خریداری کنید.

اساس کار سیستم سرمایشی تبخیری بدین شکل می باشد که هوای گرم از روی پدهای خیس عبور می کند و گرمای خود را به آب می دهد و پس از آنکه خنک شد توسط فن به بیرون هدایت می شود و محیط را خنک می کند، آب نیز با فرآیند تبخیر از چرخه عملیات خارج می شود.

کولر آبی سلولزی یا پوشالیبه بستری که در این مکانیسم وظیفه انتقال حرارت را بر عهده دارد واسط تبخیری می گویند. در ابتدا واسط تبخیر از جنس چوب بود اما از آنجا که اساس کار کولر آبی تبخیر آب می باشد و مصرف آب آن نیز زیاد است به تازگی واسط های تبخیری جدیدی به نام پدهای سلولزی روانه بازار شده اند که جایگزین مناسب و بهینه ای برای پوشال می باشند.

کولر آبی پوشالی
کولر پوشالی از پرکاربردترین و قدیمی ترین انواع کولر مصرفی در میان مردم می باشد که به دلیل قیمت مناسب و بازدهی خوب طرفداران زیادی دارد. واسط تبخیری این نوع کولر از جنس پوشال است و در توان های ۵، ۷ و ۱۲ هزار در بازار موجود است که متناسب با آب و هوای ایران و نیاز داخلی توسط کارخانجات ایرانی نیز تولید می شود. توان کولر و قدرت مکندگی و دمش آن متناسب با عدد درج شده روی آن می باشد و هرچه آن عدد بیشتر باشد، کولر از توان بالاتری برخوردار است و سرمای بیشتر و پرقدرت تری را تولید می کند. در هنگام خرید کولر آبی باید متراژ محل مورد نظر، تعداد خروجی هوا، آفتابگیر بودن محل، ضخامت دیوارها و شدت گرمای آن منطقه را در نظر داشته باشید و با توجه به آن کولری با توان مناسب خریداری کنید؛ البته کانال کشی صحیح و عایق بندی دیوار و پنجره ها در هوادهی و سرمادهی کولر نیز موثر می باشد.

تولید پوشال کولر آبی

تولید پوشال کولر آبی

همانطور که ذکر کردیم واسط تبخیری این مدل کولر پوشال می باشد، پوشال که به معنای سبک و میان تهی می باشد رشته هایی از جنس چوب هستند که توسط ماشین های پوشال سازی و به شکل مکعب تولید می شوند. عرض این رشته های چوب ۱ الی ۲ میلی متر است و اغلب از چوب درختان صنوبر و سپیدار تهیه می شوند؛ تخلخل بالا و ساختمان فیبری این پوشالها سبب انتقال حرارت بین هوای گرم و مرطوب می شود. پوشال ها دارای معایب و مزایایی می باشند که برخی از آنها بدین ترتیب می باشند:
وزن سبک ناشی از ساختار متخلخل و چوبی بودن آن، قیمت ارزان، عدم محدودیت در ابعاد و اندازه، دسترسی آسان و ریت انتقال حرارت مناسب در طول این پوشال ها از مزایای آن می باشند و از معایب پوشال می توان به این موارد اشاره کرد: امکان جذب گرد و خاک محیط توسط پوشال و انتقال آن به فضای خانه، امکان رسوب زدایی و برطرف کردن آلودگی های پوشال به خاطر ساختار آن وجود ندارد، پوسیدگی پوشال ها در اثر تماس چوب با آب و نیاز به تعویض دوره ای، تغییر شکل پوشال پس از مدتی، کاهش بازدهی کولر به دلیل ریزش و افتادگی پوشال ها، ساطع شدن بوی بد از پوشال، محل تجمع باکتری ها و ایجاد ، ساختار نامتقارن پوشال باعث ریزش مقدار زیاد آب و در نتیجه افزایش هزینه و هدر رفت آب می شود، ناهموار بودن سطح پوشال مانع از پخش یکنواخت آب می شود و بخشی از آن خشک و بخش دیگر مملو آب می شود، کاهش راندمان کولر به خاطر خشک ماندن بخشی از سطح پوشال، تجمع باکتری و میکروب در بخش های خیس پوشال و ایجاد بیماری، جدا شدن ذرات ریز پوشال به دلیل بافت نامنسجم و شکننده پوشال که پخش شدن آن در هوا احتمال ابتلا به انواع آلرژی، اختلالات تنفسی، بیماری های ریوی و حساسیت ها را افزایش می دهد.

کولر آبی سلولزی
ویژگی های کولرهای سلولزی تقریبا مشابه کولر پوشالی می باشد و آنچه بین این دو نوع کولر متفاوت است جنس واسط تبخیری آن می باشد. در کولرهای سلولزی به جای پوشال از پدهای سلولزی متراکم استفاده شده است که ضریب عملکرد و راندمان سیستم های خنک کننده را افزایش می دهند. پد سلولزی از صفحات کاغذی سلولزی (Cellulose Paper Sheets) ساخته می شود که بسیار نازک بوده و خاصیت موئینگی و جذب زیادی دارد؛ این پدها که به صورت منظم و موجدار می باشند دارای شیارهای مشخص، زوایای شیار مخصوص و روکش رزینی می باشند و قابلیت کارکرد با آب تا دمای ۴۸ درجه و  PHمابین ۶ تا ۹ را دارند. این پدهای سلولزی در انواع مختلفی تولید می شود که پدهای سلولزی ۷۰۹۰ و ۵۰۹۰ متداولترین انواع آن می باشند؛ طول، عرض، عمق و زاویه و ارتفاع شیارها در هر کدام متفاوت است و بر اساس نیاز کاربر طراحی شده است. چنانچه لایه های کاغذ پد سلولزی با طول موج ۵ میلی متر بر روی هم قرار بگیرند و زاویه ۹۰ درجه را تشکیل دهند، آنرا مدل ۵۰۹۰ می نامند که برای کولرهای موجود در اماکن مسکونی، تجاری و صنعتی مناسب می باشد؛ ابعاد پدهای ۵۰۹۰ بنابر انتخـاب مشتری، براساس ظرفیت و ابعاد دستـگاه است و محاسبه ارزش آن بر اساس متر مکعب می باشد. در مورد ساخت پد ۷۰۶۰ که برای سرمایش گلخانه ها، انبارها و مرغداری استفاده می شود لایه های کاغذ با طول موج ۷ میلی متر بر روی هم قرار می دهند و زاویه ۶۰ درجه تشکیل میدهند.

در ویدئو زیر می توانید مراحل ساخت پد سلولزی را مشاهده کنید.

برخی از مزایای کولر سلولزی در برابر کولر معمولی بدین ترتیب می باشند:
پدهای سلولزی به خاطر طراحی خاص زوایای آن در برابر هوا از خود مقاومت نشان نمی دهند و بیشترین سطح تماس بین آب و هوا را به وجود می آورند که علاوه بر افت فشار کمتر سبب کاهش برق مصرفی کولر نیز می شوند، در نتیجه راندمان خنک سازی آن افزایش می یابد.
قرار گرفتن لایه های سلولز به صورت منظم و موجدار. قدرت جذب بالا از عوامل مهم در خنک کنندگی سیستمهای تبخیری می باشد که پد سلولزی با قدرت جذب بالا (یک متر مکعب قادر به جذب حدود ۱۰۰ لیتر آب) در مقابل هوا مرطوب باقی می ماند و هوایی خنک و مطبوع را به وجود می آورد.
وجود ساختار هندسی منظم پد سلولزی سبب توزیع یکنواخت آب و خنک سازی بهتر و بیشتر می شود. همچنین عدم تجمع آب در برخی از نقاط پد مانع از ریزش آب به پایین و آسیب دیدن موتور می شود.
پدهای سلولزی دارای ویژگی خودشویی هستند و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا رسوب بگیرد در نتیجه عمر مفید آن بیش از پوشال است.
پد سلولزی در برابر آب تغییر شک نمی دهد و با جذب گرد و غبار و آلودگی محیط عملکردی بدون آلودگی دارد.
قابلیت کاهش درجه حرارت هوا تا ۱۵ درجه سانتی گراد توسط این پدها باعث کاهش برق مصرفی می شود.
پدهای سلولزی نیز مانند پوشال نیاز به تعویض دارند اما عمر مفید آنها بیش از پوشال است و بین ۳ تا ۵ سال می باشد. همچنین قابل شستشو بودن، رسوب زدایی آسان، عدم ایجاد آلرژی، عدم انتقال باکتری و امکان رشد قارچ نیز از فواید آن می باشند.

قیمت نسبتا بالای پد سلولزی از معایب کولر سلولزی می باشد که البته در برابر مزایایی چون افزایش میزان راندمان، بهبود عملکرد و خنک سازی بهتر، کاهش هزینه های مصرف انرژی برق، هدر رفت آب و هزینه های نگهداری، تعمیر، تمیزکاری و تعویض سالانه این پدها مقرون به صرفه تر از پوشال می باشند.

در  این مطلب به معرفی دو نوع کولر آبی پرداختیم، اگر تصمیم خرید کولر را دارید بهترین زمان آن قبل از شروع تابستان می باشد و به این نکته دقت کنید که حتی اگر شما یک کولر آبی کم مصرف خریداری کنید اما به آن رسیدگی نکنید، کولر کارایی خود را از دست خواهد داد. بنابراین برای بهینه سازی آن این نکات را مدنظر داشته باشید:
انجام سرویس دوره ای قبل از تابستان، روغن کاری یاتاقان های کولر به صورت منظم، بررسی تسمه کولر، جرم گیری شلنگ انتقال آب، غبارگیری از فن داخل کولر و پره های آن، تراز بودن کولر، تنظیم شناور آب، رسوب گیری کف کولر، تمیز کردن توری پمپ آب کولر و بازدید برزنت (محل اتصال دهانه کولر به کانال)

شما در محل زندگی خود از کدام نوع کولر استفاده می کنید؟ به نظر شما کولر معمولی بهتر است یا سلولزی؟

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. علی گفت:

  سلام .خیلی عالی بود .فقط یک نکته اینکه آیا برای جلوگیری از بو گرفتن کولر سلولزی هم میتوان از مایع سفیدکننده استفاده کرد؟

  • سلام- از شما ممنونم
   .
   اولا توصیه می شود از شرکت های معتبر پد سلولزی خریداری کنید، (فنلاند بهترین و مرغوب ترین نوع مواد اولیه را تولید می کند) زیرا پدهای مرغوب حداقل سه سال عمر می کنند.
   ثانیا از ضد رسوب های دارای فسفات، یا شوینده های شیمیایی و جوهر نمک برای از بین بردن رسوب پد استفاده نکنید زیرا باعث خوردگی پد و کاهش طول عمر آن می شود.
   ثالثا برای از بین بردن بوی نامطبوع کولر (چو پوشال معمولی چه سلولزی) از مایع سفید کننده استفاده نکنید چون باعث مشکلات تنفسی و حساسیت افراد میشود. ایجاد بوی نامطبوع یکی از معایب واسط های تبخیری است که در مورد پوشال های معمولی بیشتر و زننده است؛ در این پوشال ها به دلیل عدم یکنواختی ضخامت و وجود خلل و فرج نامتناسب، مواد، آلودگی ها و آب در آن مانده و سبب ایجاد بوی نامطبوعی می شوند. اما در مورد پد سلولزی به خاطر ساختار ویژه ای که دارد (ضخامت پدهای سلولزی در همه جای آن یکنواخت است) بو وجود ندارد.
   شما برای از بین بردن بوی نامطبوع کولر باید علت را شناسایی کنید اما به نظر من استفاده از خوشبوکننده هوا بهتر از وایتکس است.

 2. محسن گفت:

  سلام
  دوست عزیز مطلب خیلی خوبی بود .اما این فایل ویدیویی که آپلود کردی ربطی به تولید پد سلولزی نداره بلکه مراحل تولید هانی کامب است

  • بهار گفت:

   سلام- از اینکه مطلب را مطالعه کردید، متشکرم.
   حقیقتا تا جائیکه بنده اطلاع دارم honeycomb یا شبکه لانه زنبوری در انواع مختلفی وجود دارد که از جنس آلومینیوم، کامپوزیت، کاغذ، ترموپلاستیک و یا نامکس می باشد. این ساختار در صنایع مختلف نظامی و غیر نظامی کاربرد دارد که تجهیزات نظامی، وسایل ورزشی، تجهیزات مخابراتی، صنایع هوایی (هواپیما سازی)، صنایع خودروسازی، صنعت مبلمان و وسایل منزل، صنعت بسته بندی و حمل و نقل چند مورد از کاربردهای هانی کامب می باشند و پد کولر نیز از آن جمله است.
   اما اگر بازهم یکی از دوستان اطلاعات بیشتری دارد خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت