logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » پاسپورت یا ویزا، بهترین مدرک برای خروج از کشور کدام است؟

پاسپورت یا ویزا، بهترین مدرک برای خروج از کشور کدام است؟

چهارشنبه, 25 آوریل 2018 | 1172 بازدید | ۴ دیدگاه | تفریحی
تفاوت پاسپورت با ویزا

سفرهای خارجی مقدمات بیشتری نیاز دارند، پاسپورت و ویزا مدارکی هستند که باید با توجه به هدفی که از سفر دارید نوعی از آنرا تهیه کنید.

سلام دوستان گرامی

سفر فرصتی برای کشف دنیای جدید و کسب تجارب بیشتر می باشد، حال اگر این سفر به خارج از کشور و آن سوی مرزها باشد مقدمات و آگاهی بیشتری نیاز دارد. پاسپورت و ویزا دو رکن اساسی در سفرهای خارجی به شمار می آیند که معمولا بسیاری از افراد آنها را با هم اشتباه می گیرند و در مورد تفاوت آنها اطلاعی ندارند. از آنجا که هر فردی که قصد سفر به خارج از کشور را دارد باید با ویژگی و تفاوت این دو مدرک آشنا باشد در ادامه توضیح مختصری در رابطه با پاسپورت ،ویزا و تفاوت آنها ارائه خواهیم داد.

پاسپورت passport
پاسپورت که نام فارسی آن گذرنامه می باشد و در قدیم تذکره مرور نام داشت یک نوع سند هویتی بین المللی است برای شناسایی رسمی فرد که تابعیت او را مشخص می کند. اولین پاسپورت مربوط به ۴۵۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد و اولین گذرنامه به شکل فعلی در اواخر قرن نوزدهم رایج شد، زمانیکه امپراتوری بریتانیا برای تسهیل سفر شهروندان در سراسر قلمرو خود گذرنامه ای یک برگه ای ایجاد کرد.
پاسپورت یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای خروج از کشور می باشد و باید برای شروع یک سفر خارجی در کنار تهیه بلیط و رزرو هتل برای گرفتن پاسپورت نیز اقدام کنید؛ زیرا این مدرک مجوز خروج از کشور است و تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها می باشد. همچنین گذرنامه مدرکی است که دولت ها برای شهروندان خود صادر می کنند و بدین وسیله از دیگر دولت ها اجازه می خواهند تا به افراد دارای گذرنامه اجازه گذر و ورود به خاک خود را بدهند (منظور از اجازه ورود همان ویزا است).

اعتبار پاسپورت کشورها و رتبه بندی قدرتمندترین پاسپورت های دنیا توسط موسسه بین المللی هنلی و شرکاء که در حوزه مسائل مربوط به اقامت و شهروندی فعالیت می‌کند به صورت سالانه انجام می شود که شاخص تعیین معتبرترین گذرنامه تعداد کشورهایی است که می توان بدون ویزا به آن ها سفر کرد. در این گزارش کشور سنگاپور با امکان سفر بدون ویزا به ۱۶۰ کشور دنیا در رتبه ی اول معتبرترین پاسپورت های دنیا قرار گرفته است و جایگاه و اعتبار پاسپورت ایران با امکان سفر بدون ویزا به ۳۶ کشور دنیا در رتبه ۹۰ قرار دارد. که در ویدئو زیر می توانید ۱۰ تا از برترین و بدترین گذرنامه های دنیا را مشاهده کنید.

ارمنستان ،بولیوی ،دومنیکا ،آذربایجان ،کیپ ورد ،اکوادور ،کومور ،گرجستان ،کامبوج ،جیبوتی ،هاییتی ،ساحل عاج ،گینه بیسائو،مالزی ،لائوس ،لبنان ،صربستان ،ترکیه ،ونزوئلا ،قطر ، کردستان عراق ،سریلانکا ،ماداگاسکار و نپال چند مورد از کشورهایی هستند که شهروندان ایرانی برای ورود به آن ها نیاز به گرفتن ویزا ندارند و یا می توانند در فرودگاه کشور مقصد اقدام به گرفتن ویزا کنند.

گذرنامه های ایران طبق قانون ۱۳۵۱ در سه دسته کلی صادر می شود:
گذرنامه سیاسی مخصوص مقامات سیاسی و همسرانشان است و شرایط گرفتن پاسپورت سیاسی کمی متفاوت است.
گذرنامه عادی یا توریستی که مخصوص مردم عادی است و صدور آن در ایران به عهده نیروی انتظامی و در خارج با ماموران کنسولی می باشد و برای افرادی با هدف تحصیل ،گردشگری ،تجارت ،درمان و… مناسب می باشد.
گذرنامه خدمت مخصوص کارکنان دولتی است که برای انجام ماموریت کاری به خارج کشور می روند و توسط وزارت خانه ای که فرد در آن مشغول است صادر می شود، قوانین صدور پاسپورت خدمت مشابه نوع سیاسی می باشد.

پاسپورت در دنیا از نظر ظاهر به دو شکل سنتی و بیومتریک وجود دارد. گذرنامه بیومتریک یا گذرنامه زیست سنجی ترکیبی از داده های روی کاغذ مانند تصویر و نام و داده های دیجیتالی بیومتریک که قابل اندازه گیری و غیر قابل تغییر می باشند (اثر انگشت، رنگ و طرح اسکن قرنیه) است که این اطلاعات درون یک ریز تراشه قرار دارد. گذرنامه الکترونیک که تنها یک ریز تراشه نسبت به نوع سنتی بیشتر دارد امکان جعل و تقلب را محدود کرده است اما در مقابل هزینه گرفتن پاسپورت الکترونیکی بیشتر از نوع دیگر می باشد. ایران از سال ۲۰۱۱ گذرنامه بیومتریک نیز صادر می کند.
در زمان ورود و خروج مسافر در پاسپورت او مهری زده می شود که شکل مهر هر کشور و رنگ مهر ورود و خروج آن با هم متفاوت می باشد و اطلاعاتی چون زمان ورود و خروج، نام کشور، و نوع وسیله را می توان از طریق مهر بدست آورد.

ویزا  Visa
برای ورود به یک کشور خارجی باید قبل از ورود و از طریق مجاری قانونی کشور مورد نظر اجازه بگیرید، به اجازه ای که برای سفر و داخل شدن به خاک کشورها گرفته می شود ویزا یا روادید می گویند. Visa در حقیقت مدرکی است که در قالب برچسب، لیبل یا مهر روی گذرنامه چسبانده یا زده می شود و یا به شکل برگه ضمیمه آن می شود و نشاندهنده این است که یکی از نمایندگان کشور مقصد در سفارتخانه یا کنسولگری واقع در کشور مبدا درخواست متقاضی را برای ورود به آن کشور و اخذ ویزا بررسی کرده و از آنجا که درخواست او شامل هیچ مانع قانونی یا امنیتی نمی شود با آن موافقت کرده است. ویزا نشاندهنده مدت زمان اقامت، تاریخ ورود، قلمرو سفر، تعداد دفعات ورود به کشوری و هدف از سفر می باشد. برای دریافت ویزا باید به سفارتخانه کشور مورد نظر مراجعه کنید و نسبت به ارائه مدارک لازم و تکمیل فرم ها اقدام کنید؛ شرایط دریافت ویزا و مدارک مورد نیاز با توجه به کشور مقصد و نوع ویزا متفاوت می باشد. هم اکنون اخذ ویزا از کشورهای اروپایی ، کانادا و آمریکا ساده نیست و به مدارک بیشتری نیاز دارد؛ پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار، مدارک هویتی، مدارک مالی و عکس از مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزا می باشند. باتوجه به روابط سیاسی و قراردادهای بین المللی بین کشورها، شرایط ویزا برای سفر به کشورهای خارجی متفاوت می باشد؛ یا کشور مزبور از مسافر درخواست ویزا می کند یا طبق قرارداد منعقد شده بین کشورها (تفاهم نامه لغو رواید) برای ورود، داشتن گذرنامه کفایت می کند. به همین دلیل قبل از سفر در مورد قوانین ویزا در کشور مقصد تحقیق کنید همچنین مدت زمان سفر هم در گرفتن ویزا موثر است به عنوان مثال اقامت در کشور تانزانیا برای بیش از ۳ ماه به ویزا نیاز دارد در غیر اینصورت می توان بدون روادید به آن سفر کرد. این نکته را مدنظر داشته باشید که داشتن ویزا تضمین کننده ورود به خاک یک کشور نیست بلکه تنها تضمین کننده رسیدن به مرز کشور می باشد، مقامات مرزی مانند پلیس مرزی و افسران مهاجرت حق دارد ویزای مسافرین ورودی را مجدد بررسی کند و در صورت بروز مشکل می توانند از ورود شخص به محدوده کشور جلوگیری کنند.

ویزا در حقیقت مهر زده شده به گذرنامه است.

همانطور که ذکر شد ویزا یک سند رسمی یا مجوزی است که توسط سفارتخانه یک کشور برای اتباع بیگانه صادر می شود، اما ویزا دارای انواع و اقسام مختلفی میباشد که شخص باید با توجه به نیاز و هدفی که از سفر دارد به دنبال ویزای مناسب باشد.

انواع ویزا با توجه به هدف از سفر
یکی از عواملی که نوع ویزا را مشخص می کند هدف از سفر می باشد، هر کدام از انواع ویزا دارای یک تاریخ شروع ، تاریخ اتمام و یک مدت معین شده جهت اقامت می باشد که باید حتما دوره سفر بین تاریخ های مشخص شده باشد. برخی از انواع روادید عبارتند از:
توریستی یا گردشگری (مدت اعتبار ۱۵ تا ۶ ماه) ،ملاقات دوستان و اقوام (شبیه به ویزای توریستی است اما دریافت آن آسانتر می باشد، برای بستگان درجه ۱ و ۲ و به مدت ۳ تا ۶ ماه اعتبار دارد) ،درمان ،تجاری و بازرگانی ،عبوری یا ترانزیت (اعتبار و مدت زمان کمتری دارد) ،کاری ،اقامتی ،دانشجویی یا تحصیلی ، مهاجرتی ،ویزای شینگن ،مطبوعاتی

انواع ویزا از نظر دفعات اجازه ورود و خروج
ویزا
ی یک بار ورود یا سینگل (Single visa): با یکبار ورود و خروج به کشور مقصد اعتبار خود را از دست می دهد، به عنوان مثال ویزای توریستی single می باشد.
ویزای دو بار ورود یا دابل (Double visa): این اجازه صادر شده است که قبل از اتمام اعتبار ویزا به کشور مقصد دوبار سفر کنید.
ویزای چندبار ورود یا مولتیپل (Multiple visa): سفر به دفعات نامحدود به کشور مقصد تا قبل از اتمام اعتبار و مدت زمان ویزا که ویزای تحصیلی نمونه ای از آن می باشد.
ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport transit visa): افرادیکه مجبور هستند در سفر به یک کشور خارجی در یک کشور واسط هواپیمای خود را تعویض کنند باید برای خروج از هواپیما ،رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیمای بعدی روادید ترانزیت دریافت کنند.

انواع ویزا از نظر نحوه اقدام کردن
مراجعه مستقیم به سفارت ،پر کردن فرم و درخواست ویزا
انجام مراحل دریافت ویزا از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه
گرفتن ویزا به صورت آنلاین

انواع ویزا از نظر شرایط و محل صدور
روادید به دوشکل معمولی و بدو ورود صادر می شود که در نوع معمولی روادید قبل از سفر و توسط سفارتخانه صادر می شود اما در نوع دیگر روادید را در لحظه ورود به کشور مقصد صادر می کنند و دیگر نیاز به صرف وقت و منتظر ماندن در نوبت سفارت نیست.

تا اینجا در مورد ویزا و پاسپورت نکاتی ارائه کردیم که با مطالعه آن می توان به تفاوت پاسپورت با ویزا پی برد اما این تفاوت ها در جدول زیر نیز آورده شده است.

 

پاسپورت ویزا
سندی معتبر است که تابعیت و هویت دارندگان خود را تأیید می کند و
توسط کشوری که در آن به دنیا آمده اید و زندگی می کنید صادر می شود
اجازه ورود است و توسط کشور مقصد صادر می شود.
گردشگران هنگام برگشت به کشور خود به این مدرک نیاز دارند. مسافران هنگام ورود به کشور مقصد به این مدرک نیاز دارند.
۵ سال اعتبار دارد. اعتبار آن به طور موقت و توسط کشور مقصد تعیین میشود.
برای سفر به تمامی کشورهای خارجی داشتن گذرنامه الزامی است. لزوم داشتن ویزا به قرارداد بین دولتها بستگی دارد.
مدرکی است که به صورت کاغذی یا الکترونیکی صادر می شود. برچسب یا مهری است که در گذرنامه زده می شود.
داشتن ویزا یکی از شرایط گرفتن پاسپورت نمی باشد. اخذ ویزا بدون داشتن گذرنامه ممکن نیست.

امیدوارم این مطلب برای شما دوستان مفید بوده باشد، اگر در زمینه اخذ ویزا یا گذرنامه سوال یا تجربه ای دارید لطفا آنرا با کاربران و دوستان خودتان در میان بگذارید.

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. عباس گفت:

  سلام
  مطالب خوبی ارائه می کنید
  سپاس

  • بهار گفت:

   سلام- من نیز از شما به خاطر ثبت دیدگاهتون تشکر می کنم و خوشحالم از اینکه مطالب ارائه شده توانست نظر شما را جلب کند.

 2. هیراد گفت:

  سلام جالب بود
  منکه الان دارم نمیرم خارج
  ازکدومش استفاده کنم

  • بهار گفت:

   سلام دوست گرامی- خوشحالم که از مطلب لذت بردید
   اما ظاهرا به درستی آنرا مطالعه نکردید چون برای فردیکه تصمیمی برای سفر خارجی ندارد داشتن پاسپورت یا ویزا ضرورتی ندارد؛ در سفرهای داخلی هم که تنها کارت ملی کفایت می کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت