logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » فناوری آی تی » ترافیک با پهنای باند چه فرقی دارد؟

ترافیک با پهنای باند چه فرقی دارد؟

شنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۷ | 523 بازدید | بدون دیدگاه | فناوری آی تی
تفاوت ترافیک با پهنای باند

ترافیک ماهانه و پهنای باد مصرفی دو واژه گاها نامملوسی است که توسط ارائه دهنگان خدمات اینترنت و هاستینگ برای شما بازگو میشود. متاسفانه کم نیستند از افرادی که تفاوت میان این پهنای باند و حجم ترافیک ماهانه را نمیدانند.

سلام و عرض ادب

ترافیک اینترنت، پهنای باند، میزان حجم، سرویس حجمی، ترافیک ماهیانه، پهنای باند نامحدود و … اصطلاحاتی هستند که در زمان خرید و اتصال به اینترنت مطرح می شوند. با توجه به توسعه زیرساخت‌های اینترنتی و افزایش سطح دسترسی اقشار مختلف جامعه به شبکه جهانی، آشنایی با این واژگان بسیار مهم است. از این بین دو واژه پهنای باند (Bandwidth) و ترافیک (Traffic) مهم تر می باشند به همین دلیل در این مطلب قصد داریم توضیحاتی درباره آن ها ارائه دهیم.

ترافیک اینترنت

تعریف علمی این واژه بدین صورت می باشد: به جریان داده ها (Flow of Data) در سراسر اینترنت، ترافیک (حجم) اینترنت می گویند؛ در این تعریف به دنباله ای از بسته های دیتا، جریان یا flow می گویند که از یک پردازش در کامپیوتر مبدا تولید و به سمت یک برنامه کاربردی در کامپیوتر مقصد حرکت می کند، به عنوان مثال زمانی که فیلمی را دانلود می کنید یک جریان بین کامپیوتر شما و سرور به وجود می آید. به بیان ساده تر ترافیک به معنای تبادل اطلاعات بین تجهیزات مشترک با شبکه جهانی اینترنت و مجموعه ای از ارسال و دریافت اطلاعات می باشد. بیشتر کاربران بر این باورند که وقتی چیزی را دانلود می کنند از حجم اینترنت کم می شود در حالی که این تصوری اشتباه است و هر نوع اطلاعاتی که از طریق اتصال به اینترنت ارسال یا دریافت شود از حجم اینترنت می کاهد. با توجه به تعریف دیگرِ ترافیک، یعنی میزان ارسال و دریافت دیتا در واحد بایت (گیگابایت و ترابایت)، سرویس های حجمی را اینگونه تعریف کرده اند: به سرویسی که دارای حجم مشخص در مدت زمان معین باشد سرویس حجمی می گویند. همچنین به مجموع حجم دریافت و ارسال اطلاعات در طرح یک ماهه، ترافیک ماهیانه می گویند.

حجم اینترنت مصرفی استفاده کنندگان از خدمات اینترنت به عوامل مختلفی چون بازدید از سایت های اینترنتی، میزان آپلود و دانلود فایل ها، استفاده همزمان چندین وسیله (device) مانند لپ‌تاپ، تبلت، PC و تلفن همراه به شبکه از طریق مودم، باز کردن صفحات وب (مانند Google، yahoo و …)، ذخیره کردن عکس ها، گوش کردن به موسیقی یا رادیو های اینترنتی، تماشای ویدیو به صورت آنلاین، بروز رسانی نرم‌افزارها و سیستم عامل تلفن همراه و PC که اکثرا بصورت پس زمینه و بدون اطلاع کاربر انجام گردد، نوع رفتار و الگوی مصرف کاربر مانند بازی‌های آنلاین و حضور در شبکه های اجتماعی (مانند facebook، viber، whatsapp و…)، برقراری تماس و ارسال پیام یا مالتی‌مدیا از طریق نرم افزارها و شبکه‌های اجتماعی بستگی دارد.

کاهش ترافیک با دانلود و آپلود

همانطور که ذکر شد دریافت و ارسال اطلاعات سبب کاهش حجم می شود اما برخی از افراد به درستی با دانلود (دریافت) و آپلود (ارسال) آشنا نیستند و فکر می کنند شرکت های خدمات اینترنت مانند شرکت مخابرات، ایرانسل، رایتل و … سر آنها را کلاه می گذارند. برای آن که بدانیم چه کارهایی جزء دانلود و آپلود به حساب می آیند این دو مفهوم را بررسی می کنیم.
معنای لغوی دانلود  download پایین گذاشتن بار یا خالی کردن بار است و با توجه به اینکه منظور از کلمه بار، اطلاعات است کلمه دانلود را دریافت اطلاعات ترجمه کرده اند. بر این اساس زمانی که شما هر یک از این کارها را انجام دهید به نوعی دانلود کرده اید:
باز کردن صفحه گوگل یا هر سایت دیگر
ذخیره کردن عکس ها
گوش کردن به موسیقی یا رادیو های اینترنتی
تماشای ویدیو به صورت آنلاین
تماس از طریق نرم افزار هایی مثل وایبر
ارسال پیام از طریق نرم افزار هایی چون وایبر یا یاهو مسنجر
چک کردن ایمیل ها، پرداخت های بانکی و …

همانطور که می دانید آپلود Upload برعکس دانلود و به معنای ارسال اطلاعات است. اپلود نیز باعث کاهش حجم می شود و هرگاه شما اطلاعاتی را از روی دستگاه خود به مقصدی در اینترنت ارسال کنید به نوعی آپلود انجام داده اید. علاوه بر مواردی چون ارسال تصویر و ایمیل که همه می دانیم آپلود است، تایپ یک کلمه در گوگل و فشردن کلید Enter نیز نوعی آپلود به شمار می آید و به اندازه همان واژه از حجم شما کاسته می شود.

با این تفاسیر کاربران شبکه اینترنت برای آن که میزان حجم اینترنت خود را مدیریت کنند و از پرداخت هزینه اضافی جلوگیری کنند باید نسبت به استفاده از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های موجود دقت کافی را داشته باشند. همچنین برای کنترل ترافیک اینترنت خود نیز می توانید از یکی از این دو روش استفاده کنید:

کنترل ترافیک از طریق حساب کاربری ISP: در این روش وارد حساب کاربری خود در سایت شرکت خدمات دهنده اینترنت می شوید و ریز مصرف خود را بررسی می کنید.
با استفاده از نرم افزار های کنترل ترافیک اینترنت: با استفاده از چند نرم افزار  کم حجم می توانید میزان دانلود و آپلود خود را مشاهده کنید، NetLimiter , NetBalancer , Networx , DU Meter چند نمونه از این نرم افزارها می باشند.کنترل ترافیک با نرم افزار

پهنای باند چیست ؟

Bandwidth یا پهنای باند که گاهی آن را عرض باند نیز ترجمه می کنند در دنیای کامپیوتر به معنای میزان داده ای است که در یک زمان مشخص بر روی یک لینک ارتباطی یا اینترفیس انتقال داده می شود یا به عبارتی مقدار اطلاعات یا حجمی از اطلاعات است که در یک ثانیه ارسال یا دریافت می‌شود. پهنای باند همانند یک کانال یا جاده برای انتقال داده است و بازه ای است که دیتا (ترافیک) در آن جریان دارد؛ به آن نرخ انتقال داده (Data Transfer Rate)  نیز می گویند و واحد آن بیت بر ثانیه (Bit Per Second یا به‌اختصار bps) می باشد. واژه پهنای باند که در دنیای شبکه های کامپیوتری واژه ای متداول است از رشته مهندسی برق اقتباس شده است، در این رشته پهنای باند به معنی تفاوت حداکثر و حداقل فرکانس در یک جریان مستمر می‌باشد که با واحد هرتز (Hertz) اندازه گیری می شود.

پهنای باند همان سرعت نیست بلکه تعیین کننده سرعت است، به عبارت دیگر پهنای باند به ‌منزله ظرفیت اتصال ایجاد شده است و تعیین می کند که به طور همزمان چند بیت از کنار هم می گذرند و Speed، سرعت واقعی داده ای است که از یک خط ارتباطی درحال عبور است، این میزان انتقال دیتا را می توان کم و زیاد کرد. اتصال اینترنت با پهنای باند بیشتر اطلاعات را سریعتر از پهنای باند کم انتقال می‌دهد، همچنین هرچه پهنای باند بزرگتر باشد اطلاعات بیشتری را می توان با سرعت بهتری در واحد زمان انتقال داد.
تفاوت سرعت با پهنای باند این است که هیچ گاه سرعت یک رسانه ارتباطی از پهنای باند آن بیشتر نمی شود و پهنای باند بیشتر هرگز به‌ معنی سرعت بیشتر نیست. سرعت الزاما برابر با حداکثر پهنای باند نیست و ممکن است به خاطر کم بودن زمان پاسخگویی سروری که از آن چیزی دانلود می کنیم، سرعت دانلود کاهش یابد.
برعکس پهنای باند که واحد آن در ارتباطات و شبکه متفاوت است، واحد اندازه گیری سرعت همیشه بیت بر ثانیه می باشد. در مجموع برخی از عوامل نرم افزاری و سخت افزاری که سبب تفاوت سرعت واقعی اینترنت و پهنای باند می شوند بدین ترتیب می باشند:
نوع پروتکل استفاده شده، توانایی و کیفیت تجهیزات مورد استفاده، مسافت کاربر از مرکز مخابراتی، تعداد مشترکان شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) و نوع پروتکل‌های مورد استفاده برای دسترسی به اینترنت

آیا پهنای باند نامحدود داریم؟

خیر، هر زمان بتوان لوله ای با قطر نامحدود تولید کرد پهنای باند نامحدود نیز خواهیم داشت، برای عبور آب از یک لوله آب ۲ اینچی همیشه محدودیت داریم.
جدای از محدودیت پهنای باند، ابزار شبکه و مخابراتی هم محدودیت هایی دارند؛ کامپیوتر، مودم و کابل اتصال هر کدام دارای ظرفیت و توان خاصی هستند که هر چه توان این ابزار بالاتر باشد می تواند حجم داده بیشتری را در یک ثانیه منتقل کند. پهنای باند دریافتی کاربر با توجه به امکانات شبکه متغیر است و توانایی مودم و کابل های مخابرات در سرعت انتقال داده تاثیر گذار هستند. شرکت های ارائه دهنده اینترنت بر حسب توان شبکه و محدودیت های سخت افزاری خود ظرفیت داده پهنای باند را تنظیم می کنند، به عنوان مثال یک پهنای باند ۵۱۲ کیلو بایت و ترافیک ۴۰ گیگ عرضه می کنند.

انواع پهنای باند

پهنای باند اشتراکی: در این نوع، پهنای باند بین تعداد زیادی ISP مشترک است که همگی از آن استفاده می کنند و اغلب کاربران نمی توانند در ساعات پرترافیک از پهنای باند درخواستی خود استفاده کنند، البته این مدل ارزانتر است.
پهنای باند اختصاصی: این نوع پهنای باند به صورت Point To Point و بر بستر فیبر نوری یا لینک های وایرلس ارائه می شود، هزینه آن بیشتر از نوع اشتراکی است اما  به خاطر آن که پهنای باند بصورت اختصاصی به مشترک ارائه می شود، استفاده از سقف پهنای باند در تمام ساعات شبانه روز تضمین شده است.

کیفیت پهنای باند را بر اساس دو عامل تشخیص می دهند:
Ping Time: مدت زمانی که یک بسته از ISP به مقصد یک Host قوی در اینترنت فرستاده  می شود و پاسخ آن دوباره بازمی گردد، هرچه این زمان رفت و برگشت کمتر باشد کیفیت پهنای باند بهتر است.
Packet Loss: زمانی که یک بسته به اینترنت ارسال می شود ممکن است به دلایلی مفقود یا از دست رود. Packet Loss نسبت Packet های از دست رفته و مفقود شده به کل Packet ها می باشد که هر چه این نسبت کمتر باشد پهنای باند از کیفیت بهتری برخوردار است.

پهنای باند مقدار ثابتی است و به هر اندازه که هزینه کنید بستگی دارد، برای آن که هزینه اضافی پرداخت نکنید به نوع استفاده خود از اینترنت توجه کنید. اگر استفاده شما از اینترنت تنها به باز کردن شبکه‌های اجتماعی، مشاهده تصاویر و ویدئوها محدود می‌شود، نیاز به پهنای باند وسیعی ندارید. اما اگر از تلویزیون یا بازی های آنلاین استفاده می‌کنید، بهتر است از پهنای باند بیشتری استفاده کنید.

برای درک بهتر این مفهوم به این مثال دقت کنید؛ اتوبان یا بزرگراه دارای چند خط یا باند می باشد، در بزرگراه با ۲ خط تنها دو ماشین می توانند هم زمان از یک نقطه عبور کنند و در بزرگراه ۴ بانده ۴ ماشین امکان عبور دارند. حال اگر به جای ماشین بیت و به جای بزرگراه، سیم یا فیبر نوری که محیط انتقال اطلاعات هستند را در نظر بگیرید می توانید مفهوم پهنای باند را درک کنید. همچنین در مورد قطر لوله آب نیز می توان گفت هرچه قطر لوله‌های انتقال آب بزرگتر باشد حجم بیشتری از آب در هر لحظه منتقل می شود.

آیا شما هم مثال بهتری برای درک بهتر این مفهوم در نظر دارید؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت