logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » جاروبرقی کیسه ای بهتر است یا بدون کیسه

جاروبرقی کیسه ای بهتر است یا بدون کیسه

چهارشنبه, ۹ خرداد ۱۳۹۷ | 8368 بازدید | ۶ دیدگاه | برند یا کالای برتر
جاروبرقی کیسه دار یا بدون کیسه

خرید یک جاروبرقی شاید کار ساده ای به نظر برسد اما همین که شروع به خرید می کنید با موجی از انتخاب ها، ویژگی ها، برندها و لوازم جانبی متفاوت مواجه می شوید که فرآیند خرید کردن را بسیار سخت می کنند. یکی از این چالش ها کیسه دار بودن یا بدون کیسه بودن جارو است.

سلام

جاروبرقی یکی از اصلی ترین لوازم منزل می باشد و اساس کار آن بدین صورت است که با مکش، گرد و غبار و آشغال ها را جمع آوری می کند و در حالت کلی به ۵ دسته خانگی، هتلی، تجاری، نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم می‌شود. استفاده از این وسیله سبب تسریع در کار نظافت می شود و داشتن صدا و وزن کم، قدرت زیاد و سبک بودن دسته از مهم ترین ویژگی های آن می باشند. این دستگاه به خاطر کارایی زیاد و سهولت استفاده یکی از پرطرفدارترین وسایل نظافت و اصلی ترین لوازم خانگی به شمار می آید. قبل از خرید جاروبرقی همانند دیگر لوازم خانگی باید به این نکته دقت کنید که چه نوع جارویی نیاز من را برآورده می کند؛ باید نوع، اندازه، مارک، قیمت و سایر ویژگی های جارو برقی مورد نظر خود را تعیین کنید.
قدرت، وزن، قابلیت مانور و حرکت جارو، سبک بودن دسته، میزان صدای جارو برقی، طول کابل برق، سیم جمع کن، نوع کیسه جارو، برس های مختلف، قابلیت مکش مایعات، دمندگی، نشانگر وضعیت کیسه، فیلتر تصفیه کننده هوا و سرجارویی مثلثی مواردی هستند که باید در خرید به آن دقت کرد؛ البته ظاهر جارو آخرین چیزی است که باید در نظر گرفت.

توان یا قدرت موتور جارو برقی که با عدد نشان داده می شود و واحد آن وات است همان توان مکش نیست؛ بلکه قدرت مکش که برای مصرف کننده اهمیت زیادی نیز دارد از توان موتور کمتر است و بسته به شکل پارویی، طول و اتصالات لوله‌ها و عایق‌بندی بدنه متفاوت است.
یکی دیگر از معیارهایی که باید قبل از خرید در مورد آن تصمیم بگیرید، کیسه دار یا مخزن دار بودن جارو است که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم.
هر دو نوع جارو برقی با کیسه و بدون کیسه دارای قدرت مکندگی و امکانات مشابهی هستند. در حقیقت عملکرد این دو نوع جارو کاملا شبیه به هم است و تنها در شیوه انباشت، محل نگهداری و نوع جمع آوری زباله و تخلیه با هم تفاوت دارند.

برای پاسخ به این سوال که کدام جارو برقی بهتر است ابتدا باید مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم.

جارو برقی کیسه دار
جاروبرقی کیسه دار
متداول ترین نوع جارو برقی است که بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است؛ در جارو برقی کیسه ای از کیسه پارچه‌ای، پلیمری و یا کاغذی و به دوشکل دائمی و یک بار مصرف، برای جمع آوری گردوخاک و زباله‌ استفاده می‌کنند. آشغال و خاکروبه ها پس از مکش در کیسه این دستگاه جمع می شوند که بهتر است پس از پر شدن آن را تعویض کردنه خالی. زیرا کارشناسان معتقدند بهتر است پاکت جارو دور اندخته شود یا در غیر اینصورت در حد امکان شسته شود.
این مدل هم دارای مزایا و معایب خاص خود میباشد که چند مورد آن بدین قرار می باشند:

آشنایی با مزایا و معایب جاروبرقی کیسه ای

مزایای جارو برقی کیسه دار
بهداشتی بودن: با توجه به بسته بودن کیسه، تعویض بدون گرد و خاک کیسه و تخلیه راحت تر زباله ها از طریق درپوش کیسه، این مدل جاروبرقی بهداشتی تر است و پیشرفت های تکنولوژی سبب نگهداری ایمن خاکروبه ها، آشغال ها و آلرژی زاهای درون کیسه  شده است. همچنین در این نوع جارو نیاز به تمیز کردن مداوم فیلتر بهداشتی و شستن مخزن نیست در حالیکه در جارو مخزن دار باید به صورت مرتب فیلتر و مخزن را تمیز کرد.
عدم نیاز به نگهداری زیاد: این مدل جارو برقی نسبت به رقیب خود به نگهداری کمتری نیاز دارد؛ زیرا اغلب کیسه های این جارو از مخزن جارو بدون کیسه بزرگتر است و می تواند مقدارزیادی خاکروبه را درون خود نگه داری کند بنابراین نیاز به تخلیه زود هنگام و تعویض زود به زود ندارد. از فیلتر آن نیز می توان برای مدت زیادی بدون رسیدگی استفاده کرد.
مناسب برای افراد مبتلا به آلرژی: کیسه های این جارو  برقی به خوبی مهر و موم و هوابندی شده هستند و همانند یک فیلتر قوی عمل می کنند. این کیسه ها کاملا بسته هستند و گرد و خاک و دیگر آلاینده ها را به خوبی درون خود قرار می دهند به همین علت بازگشت خاکروبه ها و آلرژی زاها که بتوانند به هوا برگردند و سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار دهند غیر ممکن است.
سازگاری بیشتر با فیلتر هپا (Hepa): فیلترهای هپا توان جذب ۹۹/۹۷ درصد از ذرات آلرژی زا و آلاینده موجود در سطح هوا را دارد و در هر دو نوع جارو برقی کیسه دار و مخزن دار استفاده می شود اما سازگاری بیشتری با مدل کیسه دار دارد. این فیلتر ها گزینه مناسبی برای حذف گرد و خاک و گرده های هوا می باشند و به دلیل آن که می توانند ذرات با ابعاد ۳ دهم میکرون را به دام بیاندازند برای افراد مبتلا به آلرژی مناسب هستند. همچنین به خاطر آن که در این مدل جارو برقی، گرد و خاک مستقیم وارد کیسه می شوند و میزان کمتری از آن نسبت به نوع بدون کیسه وارد فیلتر می شوند، عمر مفید فیلتر افزایش می یابد.

معایب جارو برقی کیسه دار
معضل کیسه: کیسه دار بودن این جارو موجب به وجود آمدن معایبی همچون خراب شدن کیسه ها، تمام شدن کیسه و تهیه کیسه جدید، پیدا کردن دشوار کیسه برای مدل هایی که ممکن است قدیمی شده باشد، نیز شده است. برای خرید هر کیسه باید هزینه ای صرف کرد که قیمت کیسه ها بسته به مدل جارو متفاوت خواهند بود. یکی دیگر از معضلات این است که هر جارو، کیسه ای مخصوص به خود دارد و نمی توان از برندهای دیگر استفاده کرد که این قضیه در مورد جاروهای قدیمی که دیگر کیسه آن تولید نمی شود با مشکلات زیادی همراه است. همچنین اگر کیفیت کیسه خریداری شده خوب نباشد خاک به داخل موتور جارو برقی نفوذ می‌کند و به آن آسیب جدی وارد می کند.
ضعیف شدن عملکرد جارو به هنگام پر شدن کیسه: همزمان با افزایش حجم خاکروبه و آشغال درون کیسه و پر شدن آن، عملکرد جارو برقی و قدرت مکندگی آن نیز کاهش می یابد و به دلیل عملکرد کند باید زمان بیشتری را برای جارو کشیدن صرف کنید.
پر شدن کیسه، وسط جارو کشیدن نیز یکی از بدترین حالاتی است که ممکن است رخ دهد زیرا کار شما را به تعویق می اندازد و شاید مجبور شوید برای خرید کیسه زمان زبادی را صرف کنید. البته برای رفع این مشکل بهتر است زمانی که سه چهارم از کیسه پر شد آن را تخلیه کنید و منظر پر شدن کیسه نباشید. در برخی مدل ها چراغ نشانگر پر شدن وجود دارد که اعلام می کند تا پر شدن کیسه چه قدر زمان داربد.
اشغال بخشی از مخزن توسط پاکت: تخصیص بخشی از ظرفیت مخزن به پاکت و کاهش حجم مخزن یکی دیگر از مشکلات این مکنده می باشد. زود پر شدن کیسه و نیاز به مراقبت و تخلیه به موقع آن از دیگر مشکلات آن می باشند.

جاروبرقی بدون کیسه bagless
جارو برقی بدون کیسه یا جارو مخزن دار نوع دیگری از جارو برقی است که جالب است بدانید این جاروها قبل از جارو کیسه دار اختراع شده اند؛ اما به خاطر آنکه آلودگی ها به روش دستی تخلیه می شد پس از اختراع نوع کیسه دار استقبال از مدل بدون کیسه کمتر شد. اما اکنون این مدل به خاطر قدرت مکندگی بیشتر، عدم استفاده از کیسه و تخلیه آن، نگهداری آسان، نظافت کامل مخزن مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته است. در جارو برقی های مخزن دار گردوخاک و زباله‌ مکیده شده در مخزنی پلاستیکی که اغلب شفاف است جمع می شود که همراه با پیشرفت این دستگاه در مدل های جدید، محتوای مخزن فشرده می شود. این نوع جاروبرقی نیز توسط شرکت های مختلفی چون بوش، سامسونگ، ال جی، فیلیپس و هیتاچی تولید و روانه بازار می شوند و دارای مزایا و معایبی می باشند.

جاروبرقی بدون کیسهمزایا جاروبرقی بدون کیسه
۱- با استفاده از این نوع جارو دیگر برای خرید کیسه هزینه ای صرف نمی شود و به دلیل عدم نیاز به تعویض کیسه نظافت به سرعت انجام می شود.
۲- در مدل هایی از جارو برقی مخزن دار که سیستم فشرده سازی گرد و غبار یا کمپرسور وجود دارد، گرد و غبار تا سه برابر بیشتر از انواع ساده در مخزن جای می گیرند، به همین دلیل تعداد دفعات تخلیه مخزن کاهش می یابد.
۳- بیشتر مدل های جارو برقی بدون پاکت، مخزنی شفاف دارند که سبب می شود به راحتی از زمان پر شدن آن مطلع شد و آن را خالی کرد. همچنین با نگاه کردن به مخزن هم می توان از درست کار کردن جارو مطمئن شد و هم در صورت مکیدن شی با ارزش از این موضوع مطلع شد.
۴- در این نوع جارو، آشغال ها وارد مخزن می شوند که باید پس از پر شدن مخزن آن را خالی و تمیز کنید؛ به همین دلیل می توان تا پایان عمر جارو از مخزن استفاده کرد بدون آنکه آسیب بیند.
۵- جارو برقی بدون پاکت با محیط زیست سازگار است چون نیازی به تعویض کیسه و درو انداختن کیسه یکبار مصرف نیست. همچنین بعضی از افراد خاکروبه جمع شده درون مخزن را به عنوان کود به خاک باغچه اضافه می کنند که این کار در صورتی صحیح است که مواد درون مخزن عاری از ذرات پلاستیکی و غیرقابل بازیافت باشند.

معایب جاروبرقی های بدون کیسه
۱- این نوع جارو برقی نسبت به رقیب خود کمتر بهداشتی است و این به خاطر این است که در نوع کیسه ای می توان پاکت آن را پس از پر شدن دور انداخت اما در این نوع هنگام تخلیه مخزن ممکن است برخی از ذرات آلاینده وارد محیط شوند. در ضمن خالی کردن مخزن به راحتی دور انداختن پاکت جارو نیست.
۲- فیلتر در هر دو مدل وجود دارد و وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار نرم و ریز مکش شده به داخل اتاق می باشد. فیلتر اصلی به نظافت و تعویض نیاز دارد و در مدل کیسه دار بهتر عمل می کند.
۳- این جارو برای افرادی که آلرژی یا آسم دارند مناسب نیست، زیرا مواد آلرژی زا در مخزن باقی می مانند و هنگام تخلیه مشکل زا می شوند. نحوه جدا کردن مخزن جارو بدون کیسه۴- این مدل جارو برقی به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد و  تخلیه مخزن آن به مهارت نیاز دارد چون ممکن است گرد و غبار ایجاد شده محیط را کثیف کنند. البته بهتر است تخلیه مخزن در فضای خارج از اتاق انجام شود تا از مجبور نشوید دوباره اتاق را جارو کنید.

هر کدام از این دو نوع جاروبرقی مزایا و معایبی دارند اما هر دوی آن ها در زمینه تمیز کاری بسیار کارآمد هستند و هیچ گاه نمی توان به طور قطع یکی را بهتر و دیگری را بدتر نامید. بهترین انتخاب به نیاز و شرایط شما بستگی دارد. به عنوان مثال مخزن و فیلتر جارو برقی بدون کیسه باید مرتب شسته و تمیز شوند و از طرفی  خالی کردن و تهیه کیسه یکبار مصرف در جارو کیسه‌ای مطرح است؛ بنابراین شما تصمیم گیرنده نهایی هستید.

شما از کدام نوع جارو برقی استفاده می کنید: کیسه دار یا بدون کیسه؟

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. سوگل گفت:

  من جارو مخزنی ال جی دارم ۹ سال میشه ،خیلی عالی و خوبه …دوباره هم بخوام بخرم ترجیحا مخزنی میخرم …راحت خالی میشه و شستشو هم راحت و خوبه

 2. داریوش گفت:

  سلام ماهم پارس خزرپاکتی داریم خوبه ۱۶۰۰وات پاکت به سهولت عوض میشه فیلترهم تعویض میکنیم

  • بهار گفت:

   سلام – ممنون از اینکه دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید و تجربه خود را در اختیار دیگر دوستان قرار دادید.
   امیدوارم شاهد نظرات ارزشمند شما در دیگر مطالب سایت باشم….

 3. هیراد گفت:

  بنظرم من که بدون کیسه بهتره

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست عزیز-
   از اینکه دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید کمال سپاس و تشکر را دارم و منتظر نظرات شما در دیگر مطالب سایت هستم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت