logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » مقایسه رشته های مهندسی

مقایسه رشته های مهندسی

چهارشنبه, 13 ژوئن 2018 | 2879 بازدید | ۲ دیدگاه | آموزشی
مقایسه رشته های مهندسی

رشته های مهندسی در کنار پزشکی و وکالت از جذاب ترین رشته ها برای دانش آموزان می باشند.

سلام دوستان

رشته های مهندسی از پرطرفدار ترین رشته های گروه آزمایشی کنکور ریاضی می باشند که در بین تمام رشته ها سریع ترین پیشرفت را دارند و در تمام دنیا از پر درآمدترین مشاغل می باشند. قبولی در یکی از رشته های مهندسی و به دست آوردن لقب مهندس هدف و آرزوی بسیاری از دانش آموزان رشته ریاضی و فیزیک است. با توجه به اینکه انتخاب رشته یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین انتخاب های زندگی است و به طور مستقیم آینده فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین باید این انتخاب به دقت انجام شود. ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی و شرایط جامعه عواملی هستند که بر انتخاب رشته تاثیر می گذارند. دوستانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل یکی از رشته های مهندسی را انتخاب کنند بهتر است قبل از انتخاب با انواع رشته های مهندسی و به خصوص پرطرفدار ترین آن آشنا شوند. در ادامه چند مورد از رشته های مهندسی که بیشتر توسط رتبه های برتر کنکور انتخاب می شوند را بررسی خواهیم کرد.

مهندسی برقمهندسی برق (Electrical engineering) یکی از رشته های مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. یکی از بهترین تعریف های مهندسی برق این است: محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است که البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد. رشته برق در ابتدا با مکانیک همراه بوده و الکترومکانیک نام داشت اما با رشد و پیشرفت صنعت برق، این رشته از مکانیک جدا شد و به عنوان یک رشته مستقل مطرح گردید.
استفاده فراوان از انرژی الکتریکی، افزایش نیاز به انتقال و پردازش سریع اطلاعات باعث شده مهندسی برق به یکی از پرطرفدار ترین رشته های مهندسی تبدیل شود.
کاربرد رشته مهندسی برق: این رشته در صنایع و مکان های مختلف کاربرد دارد؛ از طراحی یک نیروگاه برق گرفته تا طراحی یک تراشه ظریف الکترونیکی، ساخت و راه اندازی ایستگاه‌ برق، طراحی رایانه، کار در نیروگاه، کارخانه، کشتی و هر جایی که از الکتریسته استفاده می کنند.
این رشته دارای ۴ گرایش است که در مقطع لیسانس چندان با هم تفاوت ندارند و تنها ۳۰ واحد آن تخصصی است. البته در بعضی دانشگاه ها از ابتدا این تفکیک گرایش ها وجود ندارد و دانشجو با عنوان کلی مهندسی برق وارد دانشگاه می شود بعد از ترم ۳ تا ۵ گرایش خود را تعیین می کند.
الکترونیک
این رشته در زمینه ساخت قطعات الکترونیکی و کاربرد آن در مدارها فعالیت می کند، به عبارت دیگر «ساخت قطعات و کاربرد مداری قطعه» و «طراحی مدارهای الکتریکی» دو شاخه اصلی مهندسی الکترونیک می باشند.
مخابرات
این گرایش در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات فعالیت می کند که این اطلاعات به شکل صوت، تصویر و داده های کامپیوتری است. هدف از این رشته پرورش متخصصان در چهار زمینه اصلی این گرایش یعنی فرستنده، مرحله میانی (خط انتقال و محاسبات مربوط)، گیرنده (آنتن، نحوه دریافت، تشخیص) و گسترش شبکه (تعمیم خط ارتباطی ساده، ادوات سویچینگ، ارتباط بین مجموعه کاربرها) می باشد. دو شاخه اصلی در این رشته میدان و سیستم های مخابراتی است؛ در گرایش میدان، دانشجویان با مفاهیمی چون میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو و آنتن آشنا می شوند تا بتوانند بهترین وسیله را برای انتقال یک موج از نقطه ای به نقطه دیگر پیدا کنند. در واقع مهندسین میدان بیشتر با جنبه فیزیکی چگونگی انتقال امواج حاوی اطلاعات، از نقطه‌ای به نقطه دیگر  کار دارند. یکی از فعالیت های یک مهندس مخابرات گرایش سیستم این است که فیلترهایی طراحی کند که بتواند امواج مزاحم و پارازیت را از امواج اصلی تشخیص دهد و آن ها را حذف کند. گرایش سیستم به ساختار فیزیکی سیستم توجه زیادی ندارند و تمرکز اصلی آن بر بهبود پارامتریک سیگنال از دیدگاه ریاضیات می باشد و با مباحث ریاضی کاربردی مثل آنالیز نزدیکی بسیاری دارد. امروزه به دلیل توسعه مخابرات بی سیم یک مهندس مخابرات باید از هر دو گرایش اطلاعاتی داشته باشد تا بتواند یک دستگاه بی سیم طراحی کند؛ البته درسهای این گرایش نسبت به دیگر گرایشات برق کمی سخت تر است.
قدرت
این گرایش را می توان تولید نیروی الکتریکی به روش های گوناگون و انتقال و توزیع این نیروها با بازده و قابلیت اطمینان بالا، تعریف کرد و هدف از این رشته تربیت افرادی متخصص در زمینه تولید، انتقال و توزیع است. در این گرایش آموزش هایی در زمینه طراحی و ساخت سیستم های مورد استفاده در تولید، توزیع، مصرف و حفاظت از برق به دانشجویان ارائه می شود. به عنوان مثال در شاخه تولید دانشجو با انواع نیروگاههای آبی، گازی، سیکل ترکیبی و … آشنا می شود و در بخش توزیع روش های مختلف انتقال برق همچون کابلهای هوایی و زیرزمینی را یاد می گیرد. آشنایی با ماشین های الکتریکی چون ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی هم از زمینه های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت می باشد.
کنترل
علم کنترل در بسیاری از رشته های مهندسی همچون مهندسی سازه، شیمی، هوافضا، مکانیک وجود دارد اما نوع سیستم کنترلی در هر رشته متفاوت است. اما هدف یک مهندسی کنترل، طراحی سیستمی است که بتواند عملکرد یک دستگاه را در حد مطلوب حفظ کند.
این گرایش در فضاپیماها، هدایت موشک و هواپیما، فرآیندهای صنعتی و تولیدی نقش کلیدی دارد و به کمک آن می توان به خودکار کردن یا اتوماتیک کردن خط تولید، عملکرد بهینه سیستمهای پویا، بهبود کیفیت و ارزانتر شدن فرآورده ها، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته کننده دستی دست یافت.
بازار کار مهندسی برق
امروزه با توجه به صنایع کوچک و بزرگ در کشور و همچنین افزایش نرخ رشد انرژی الکتریکی و نیاز به احداث نیروگاه های جدید، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق وجود دارد. به شرطی که تنها به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه ای آن هم فقط در شهر تهران نباشند. این فرصت شغلی برای مهندسی است که بتواند با اتکا به معلومات خود و شناخت نیاز های فنی و صنعتی کشور، سیستم و مدارهای مناسبی را طراحی کند که این نیازها را برطرف کند. البته هر کدام از این گرایش ها در یک کارخانه، موسسه یا وزارتخانه خاص جذب می شوند؛ به عنوان مثال هر جا که یک مجموعه عظیمی از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و … وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است یا مهندس مخابرات می تواند جذب وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود.
تسلط بر مفاهیم فیزیک و اصول ریاضی در کنار ضریب هوشی بالا، علاقه مندی، ذهنی خلاق و تحلیل گر از ضروریات یک دانشجوی برق می باشد.

مهندسی مکانیک

مکانیک یکی از مهم ترین رشته های مهندسی

مهندسی مکانیک یکی از رشته های مهندسی است که با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌ها سر و کار دارد، این مهندسان اصول اساسی نیرو، انرژی، حرکت و گرما را به کار می برند و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرایندهای گرمایی را طراحی می کنند. درحقیقت این رشته در برگیرنده‌ تمامی‌ علوم‌ و فنونی‌ است‌ که‌ با تولید، تبدیل‌ و استفاده‌ از انرژی‌، ایجاد و تبدیل‌ حرکت‌ و انجام‌ کار، تولید و ساخت‌ قطعات‌ و ماشین‌آلات‌ و به‌ کارگیری‌ مواد مختلف‌ درساخت‌ آنها و همچنین‌ طراحی‌ و کنترل‌ سیستم‌های‌ مکانیکی‌، حرارتی‌ و سیالاتی‌ در ارتباط است؛ این رشته را می توان رشته تحلیل و طراحی سیستم های دینامیکی و استاتیکی دانست. در تمام دنیا محاسبات‌ فنی‌، مدلسازی‌ و شبیه‌سازی‌، طراحی‌ و تهیه‌ نقشه‌ها، تدوین‌ روش‌ ساخت‌، تولید و آزمایش‌ تمامی‌ ماشین‌ آلات‌ و تاسیسات‌ توسط مهندسان مکانیک انجام می شود.
رشته مهندسی مکانیک یکی از یکی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین رشته های مهندسی است که برخی از دروس آن با دیگر رشته ها ی مهندسی چون مهندسی دریا، مهندسی شیمی، مهندسی هوا فضا مشترک می باشد.
در حقیقت رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می پردازند. این رشته ارتباط تنگاتنگی با ریاضی دارد که جمله زیبا «لئونارد اولر» ریاضی دان بزرگ سوئیسی بیانگر این واقعیت می باشد: «مکانیک بهشت ریاضیات است.»  البته برای موفقیت در این رشته علاوه بر ریاضی و فیزیک به ذهنی خلاق که دارای قدرت تجسم کافی باشد، نیاز است تا بتواند در طراحی مکانیزم ها موفق باشد.
رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های ایران دارای سه گرایش طراحی جامدات، حرارت و سیالات و ساخت و تولید می باشد.
طراحی جامدات
دانش آموختگان این رشته قادرند در مراکز تولید و کارخانه ها، اجزاء و مکانیزم ماشین آلات مختلف را طراحی کنند و می توانند در کارخانجات مختلف نظیر خودروسازی، صنایع نفت، ذوب فلزات و صنایع غذایی و غیره مشغول شوند. تسلط بر دروس جبر و مثلثات، هندسه، فیزیک، مکانیک و زبان خارجه در موفقیت دانشجویان این رشته تاثیر فراوانی دارد. این رشته بازار کار خوبی دارد و دانشجوی آن می تواند در زمینه طراحی ماشین آلات صنعتی، خطوط تولید کارخانجات و طراحی سیستم‌های انتقال نیرو فعالیت کند.
حرارت و سیالات
متخصصان این رشته در زمینه طرح و محاسبه اجزاء سیستم هایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی، انتقال حرارت و جرم است، دانش کافی را بدست می آورند. فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در زمینه های طراحی موتورهای احتراق داخلی، موتورهای جت، بررسی‌های آیرودینامیکی، هوافضا، طراحی سیستم‌های هیدرولیکی و نیوماتیکی، نیروگاه‌های حرارتی، گازی و آبی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، پتروشیمی و تأسیسات مکانیکی ساختمان، فعالیت کنند.
ساخت و تولید
دانشجویان این گرایش با تکنولوژی هایی چون ابزارسازی، ریخته گری، جوشکاری و فرم دادن فلزات آشنا می شوند و می توانند در صنایعی چون ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی، کارگاه قالب سازی، ماشین ابزار، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولیدی ماشین آلات صنعتی، طراحی کارگاه و یا کارخانه تولیدی بپردازند و بر روند صحیح اجرای طرح ها نظارت کنند. همانند دیگر گرایش های مکانیک، درس ریاضی، فیزیک و مکانیک از دروس اساسی است و بیشتر دروس به صورت عملی ارائه می شود.
بازار کار مهندسی مکانیک
مهندس مکانیک مثل یک موم خام است که دانش کافی را دارد و می تواند در هر زمینه ای متخصص شود، به همین دلیل زمینه کاری گسترده ای در برابر این مهندسان وجود دارد؛ البته بازار کار این رشته ارتباط مستقیمی با رونق صنعت در هر منطقه دارد. این رشته در تمام صنایع و زمینه‌ها، پروژه‌ها و عملیات‌ها به هر شکل و اندازه به کار می‌آید و این مهندسان می توانند در هر مجتمع، کارگاه صنعتی و هر سازمانی که کارخانجات تولیدی دارد، فعالیت کند. معروف ترین شرکت برای معرفی توانمندی مهندسان مکانیک ایرانی شرکت مپنا می باشد.
تحلیل و طراحی خودرو، طراحی و ساخت ماشین های ابزار، تولید موتورها و سیستم‌های کنترل، طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاههای فسیلی، اتمی، خورشیدی، بادی و آبی، دستگاه‌های پزشکی، چرخ‌دنده‌ها، فناوری لیزر، طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و تولید به کمک رایانه، ساخت روبات‌ها و بازوهای مکانیکی، دستگاه‌های تهویهٔ مطبوع و تجهیزات کارخانه ای، طراحی و ساخت تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمانها و اماکن، بالابرها و آسانسورها، ساخت تجهیزات دفاعی مانند تانک و راکت گوشه ای از فعالیت های مهندسان مکانیک می باشند.

مهندسی کامپیوتر
مهندسی کامپیوتر (Computer engineering) ترکیبی از مباحث رشته‌های مهندسی الکترونیک، مهندسی برق و طراحی نرم‌افزار که دارای سه گرایش نرم افزار، سخت افزار و فناوری اطلاعات می باشد.
کامپیوتر علمی است که هر روز در حال تغییر است و فعالان این زمینه باید مطالعه و تحقیقات مستمر داشته باشند. جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات و روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه سبب گرایش بیشتر به مهندسی کامپیوتر شده است.
فرصت های شغلی یک مهندس کامپیوتر بسیار متنوع است و حتی قبل از تکمیل تحصیلات نیز می توان وارد بازار کار شد؛ پیدا کردن شغل هایی برای خانم ها متناسب با شان و شخصیت آن ها یکی دیگر از برتری های این رشته می باشد. مهندسان کامپیوتر می توانند در شرکت های تولیدکننده نرم افزار، شرکت های تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی – تولیدی، شرکت ها و موسسات خدماتی و مراکز آموزشی فعالیت کنند، همچنین می توانند با توجه به نیاز بازار و سفارشاتی که دریافت می کنند نرم افزار یا سخت افزاری را آماده کنند.

مهندس نرم افزار

نرم افزار
نرم افزار بخش های غیر قابل لمس کامپیوتر است و مانند روح کامپیوتر است که به سخت افزار جان می دهد. نرم افزار به برنامه ای گفته می شود که برای به کارگیری سخت افزار ساخته شده است و در دو نوع سیستمی و کاربردی وجود دارد. در این گرایش مباحث کلی کامپیوتر مطرح می شود و در بین گرایش های کامپیوتر از همه سخت تر است. هدف از این رشته آموزش و پژوهش در زمینه زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی، سیستم‌های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم‌ها می‌باشد. دانشجوی نرم افزار با انواع برنامه ها، نحوه کار کردن آن و اصول برنامه نویسی آشنا می شود و یاد می گیرد که چگونه نرم‌افزارهای بزرگ و عظیم را طراحی و برنامه‌ریزی کند،‌ تست و ارزیابی نهایی نماید و در نهایت مستند سازد.
برای آن که در این رشته موفق شوید باید پایه ریاضی و فیزیک خوبی داشته باشید، در کنار علاقه، فردی خلاق باشید و بتوانید با کمترین هزینه، بهترین راه را پیدا کنید، دانشجوی پر تلاشی باشید و همیشه اطلاعات خود را به روز نگه دارید.
بازار کار مهندسی نرم افزار
در صورت داشتن شرایط فوق هیچ وقت بیکار نمی مانید. همچنین با توجه به اینکه این رشته به تجهیزات زیادی احتیاج ندارد فرصت های شغلی فراوانی در انتظار فارغ التحصیلان این رشته می باشند. اگر بتوانید برنامه نویسی را به طور حرفه ای دنبال کنید با درآمد بالا جذب بازار کار می شوید.
استخدام در اداره های مختلف برای قسمت پشتیبانی و خدمات کامپیوتری ، استخدام در بانک به منظور تصدی امور بانکی، تاسیس شرکت و طراحی وب سایت، نرم افزار های موبایل، برنامه های کامپیوتری، برنامه‌نویسی برای سایت‌ها با توجه به محتوای درخواستی و مکانیزم عمل تست‌های مختلف یک برنامه، برنامه‌نویسی سیستمی طراحی مدارهای مجتمع (IC)، طراحی سیستم‌های خبره و سیستم‌های اطلاعاتی، فراهم کردن ساخت نرم‌افزارها برای استفاده در کامپیوتر، از جمله فعالیت های مهندس نرم افزار می باشند.
سخت افزار

مهندس سخت افزارمهندسی سخت افزار ترکیبی از مهندسی برق و کامپیوتر است و ساخت اجزای مورد نیاز شبکه و کامپیوتر از اهداف این رشته می باشند. گرایش سخت‌افزار در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت‌افزاری، کنترل سخت‌افزاری وشبکه‌های کامپیوتری می‌پردازد. سخت افزار قسمت های فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر است مانند مدارها، بردهای الکترونیکی، مادربرد، رم، هارد، سی پی یو، صفحه کلید، صفحه نمایش، چاپگر، دیسک، که دانشجوی سخت افزار با این قسمت ها و فناوری و تکنولوژی ساخت آن آشنا می شود.
بازار کار مهندسی سخت افزار: گرایش سخت افزار در برگیرنده فعالیت های آموزشی، پژوهشی و صنعتی در خصوص سیستم های کامپیوتری است و با توجه به اینکه ایران در زمینه تولید سخت افزار بیشتر مصرف کننده است تا تولید کننده، برای پیدا کردن کار باید تلاش بیشتری کرد. البته فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان پشتیبان فنی در اداره های گوناگون استخدام شوند. همچنین ساخت مدارهایی که قادر به ارتباط با کامپیوتر باشند، ساخت ابزارهای جانبی برای کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت سخت‌افزارهایی که برای پردازش الگوریتم‌هایی که با کامپیوترهای معمول قابل پیاده‌سازی نیستند نیز از فعالیت های مهندسان این رشته می باشد.
فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات (Information Technology یا IT) برای اولین بار در سال ۱۳۸۰ وارد دانشگاه شد. فناوری اطلاعات یک رشته میان رشته ای است و از ترکیب رشته های مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک  و کامپیوتر و به ویژه نرم افزار به وجود آمده است. اهداف آی تی به شرح زیر می باشند:
۱-مطالعه، طراحی، ساخت، راه اندازی و نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری
۲-جمع آوری، سازماندهی، طبقه بندی و انتقال اطلاعات
مهم ترین توانمندی دانشجویان این رشته، استفاده صحیح و بهره برداری به موقع از اطلاعات، روش های جمع آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن است.
برخی افراد فناوری اطلاعات را با  مهندسی نرم افزار اشتباه می گیرند و فکر می کنند این نام جدید این رشته است، در حالیکه ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است. مهندسی نرم افزار به صورت ریشه ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه های تکنولوژیک و کاربردی نرم افزار را بررسی می کند. همچنین مهندس نرم افزار به ارایه راه حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می پردازد، در حالی که مهندس IT این راه حل ها را با استفاده از تکنیک پیاده سازی می کند. کامپیوتر در فناوری اطلاعات به عنوان یک ابزار بکار می رود و فناوری اطلاعات از علم رایانه وسیع‌تر و پیچیده تر است.
فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اساسی انسان، ساز و کار، ابزار و ساختار می باشد و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربر می‌گیرد. متخصص فناوری اطلاعات وظایف گوناگونی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی گرفته تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی.
فناوری اطلاعات
رشته پرطرفداری است که به دلیل قدمت کمی که دارد با نقاط ضعفی روبرو می باشد، به عنوان مثال فقدان منابع آموزشی مناسب و عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجو از چالش های موجود در مسیر ارایه این رشته است.
بازار کار فناوری اطلاعات
: بسیاری از مراکز نظیر مدارس و بانک ها به سیستم کامپیوتر مجهز هستند و به افرادی نیاز دارند که بتوانند از این سیستم ها نگهداری و پشتیبانی کنند که حتی فردی که کاردانی فناوری اطلاعات را گرفته باشد می تواند از پس این کار برآید. همچنین در صورت الکترونیکی شدن سیستم تجارت ایران مانند سایر کشورهای پیشرفته، به تعداد قابل توجهی متخصص IT نیاز خواهیم داشت.

مهندسی شیمی
مهندس شیمی یکی از رشته های مهندسی است.مهندسی شیمی
(Chemical engineering) یکی از رشته های مهندسی است که در آن از علم ریاضیات و فیزیک برای تبدیل مواد خام به محصولی ارزشمند استفاده می کنند. در گذشته طراحی و نظارت بر ساخت فرایندهای شیمیایی و صنایع شیمیایی توسط دو گروه مهندسان مکانیک و شیمی دان ها انجام می شد زیرا شیمی دان ها از تئوری شیمی و علوم آزمایشگاهی آگاهی داشتند اما اطلاعات فنی و تجارب صنعتی نداشتند؛ مهندسان هم با وجود تجربه طراحی صنعتی، اطلاعات کافی از فرایندهای شیمیایی نداشتند. در نتیجه رشته مهندسی شیمی در دانشگاه ها پایه گذاری شد؛ این رشتته برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۱۴ در دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت تدریس شد.
اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت سه قانون اساسی فیزیک هستند که از آن ها برای طراحی و کنترل واحدهای فرآیندی شیمیایی از قبیل واحدهای یک پالایشگاه پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ استفاده می کنند.
یک مهندس شیمی فردی است با قابلیت طراحی و کنترل وسایل و تجهیزات صنعتی برای تولید مواد شیمیایی که در عین حال به مقداری از علم شیمی که در طراحی‌های صنعتی نیز لازم است اشراف دارد. در واقع مهندس شیمی، مهندسی است که کمی شیمی یاد دارد و کشفیات آزمایشگاهی شیمیدان ها را تا تولید در مقیاس صنعتی توسعه می دهد. در یک تعریف ساده، مهندسی شیمی را اینگونه می توان تعریف کرد: طراحی فرایند برای صنایع شیمیایی، جهت تبدیل مواد اولیه به فرآورده هایی با ارزش افزوده
به عنوان مثال در یک کارخانه محصولات غذایی منجمد، مهندس شیمی وظیفه نظارت و طراحی بهترین فرآیند برای استفاده از مواد اولیه برای تولید محصولاتی با کیفیت در کنار صرف کمترین هزینه و زمان را بر عهده دارد.
همانطور که از نام این رشته مشخص است، دانشجوی این رشته باید ریاضی و شیمی قوی داشته باشد، همچنین باید از دقت بالا، توانایی تحلیل اطلاعات، حل مساله و مهارت مدیریتی برای مدیریت پروژه ها، افراد و بودجه ها برخوردار باشد. گستره کاری وسیع این رشته سبب تنوع گرایش های آن شده است؛ مهندسی شیمی در دوره کارشناسی دارای ۸ گرایش می باشد:
پالایش، پتروشیمی، پلیمر، صنایع گاز، صنایع شیمیایی معدنی، صنایع غذایی، طراحی فرآیندهای صنایع نفت و بیوتکنولوژی
بازار کار مهندسی شیمی
مهندس شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید و طراحی و کنترل وسایل در توسعه و تولید محصولات با ارزش شرکت می کند، در واقع مهندس شیمی که محل کار او آزمایشگاه، دفتر کار یا بخش های مختلف کارخانه یا پالایشگاه است در بخش تحقیق و توسعه و یا در بخش تولید مشغول به کار می شود.
کارخانجات بسیاری از قبیل واحدهای یک پالایشگاه، هوافضا، خودروسازی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی، نساجی، پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع غذایی، صنایع داروئی و تجهیزات پزشکی، صنایع سلولزی، صنایع پلیمر، صنایع شیمیایی معدنی، کارخانه های تولیدی و بسیاری دیگر از صنایع به‌طور مستقیم به مهندس شیمی نیاز دارند.
تعداد زیادی از فارغ التحصیلان این رشته در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور مشغول به کار هستند که تجربه و سابقه کاری آن ها در حقوقشان تاثیر گذار است. دانشجویان این رشته که به دنبال کار هستند بهتر است بر یکی از نرم افزارهای تخصصی رشته خود تسلط داشته باشند چون امروزه اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس شیمی را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی شیمی قرار داده اند.
hysys (نرم افزاربهینه سازی فرآیندهای شیمیایی، ASPEN ONE (نرم افزار طراحی و شبیه سازی)، FLUENT،  Portable WinDrawChem (نرم افزار رسم ساختمان ملکول و نمادهای شیمی)،OLGA و CHEMCAD (نرم افزار شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی) چند نمونه از این نرم افزارها می باشند.

مهندسی عمرانمهندسی عمران یکی از قدیمی ترین رشته های مهندسیمهندسی عمران یکی از  رشته های مهندسی است که به برنامه ریزی، طراحی، ساخت و ساز، حفظ و نگهداری، ایجاد زیرساخت‌ها، حفاظت از سلامت عمومی و محیطی و بهبود زیرساخت‌های کنونی می‌پردازد. این رشته از قدیمی ترین رشته های مهندسی در جهان می باشد که با ساخت ساختمان و نگهداری از طبیعت در ارتباط است و فعالیت هایی چون ساختمان سازی، سد سازی، کارهای جاده ای، مجاری انتقال آب و فاضلاب و ساخت پل توسط مهندسان عمران انجام می شود. جنس بیشتر درس های عمران مانند مکانیک است، ریاضیات و فیزیک، درس‌های استاتیک، مقاومت مصالح و مکانیک سیالات درس های مشترک این رشته می باشند اما به مرور درس های تخصصی شروع می شوند. در این رشته نیز نقشه برداری به کمک رایانه انجام می شود و فراگیری نرم افزارهایی چون اتوکد بسیار مهم است.
اهرام مصر، سامانه مدیریت قنات آب ایران، جادهٔ آپیا در روم باستان و دیوار چین نمونه هایی از قدیمی ترین سازه های جهان هستند. سدهای بزرگی مانند کارون ۳ و ۴، تونل‌های خاص با شرایط ویژه در جاده‌های شمالی و غربی کشور، برج میلاد و عملیات‌های بزرگ عمرانی در حرم امام رضا (ع) نیز گوشه ای از فعالیت مهندسان عمران ایران می باشند.
بازار کار مهندسی عمران
زمینه کاری این رشته شامل سه موضوع طراحی و مشاوره، پیمانکاری و اجرا و نظارت می باشد و مانند خیلی از رشته های دیگر بازار کار آن به رونق اقتصادی کشور، تعداد پروژه های عمرانی و بازار مسکن بستگی دارد.
مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۹ گرایش است: مهندسی سازه، مهندسی ژئوتکنیک (خاک و پی)، مهندسی حمل‌ونقل، مهندسی محیط زیست، مهندسی سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی زلزله، مدیریت ساخت، راه و ترابری، سازه‌های دریایی
این رشته در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش عمران، نقشه برداری و مهندسی آب می باشد.
نقشه برداری
این گرایش در کشورهای پیشرفته ژئوماتیک نام دارد و ژیودزی، سامانه‌های اطلاعات مکانیGIS، سنجش از دور، فتوگرامتری وهیدروگرافی زیر شاخه های آن هستند. پس از آن که محل ساخت یک سازه مشخص شد کار این مهندسان آغاز می شود؛ مطالعه درباره زمین، مشخص کردن پستی بلندی های زمین، تهیه نقشه محل برای تعیین مکان خاک‌برداری، میزان خاک برداری، نحوه خاک‌برداری، سطح مناسب برای پی سازی سازه و تهیه نقشه های گوناگون ترسیمی، رقمی و تصویری از منطقه، از جمله فعالیت های مهندسان می باشند.
نقشه برداری پایه و اساس هر پروژه عمرانی است و فارغ التحصیلان این رشته آگاهی علمی کافی و مهارت فنی لازم را در زمینه نقشه‌برداری بدست می آورند و در زمینه مدیریت گروه‌های اجرایی در عملیات نقشه‌برداری، طرح و برنامه‌های سیستم نقشه، محاسبات و برنامه‌ریزی در زمینه‌های مختلف فنی نقشه‌برداری، توانایی زیادی دارند. داوطلبان این رشته باید در زمینه ریاضیات (هندسه، مثلثات)، فیزیک و آمادگی جسمانی از توانایی خوبی برخوردار باشند. دانشجویان این گرایش پس از تکمیل تحصیلات می توانند در سازمان نقشه‌برداری وزارت‌ برنامه بودجه، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتیرانی، اداره جغرافیایی ارتش، سپاه و بخش خصوصی مشغول به کار شوند. با توجه به ماهیت این رشته داوطلبان باید سختی کار در بیابان، کوهستان و شرایط سخت نقشه‌برداری را نیز در نظر بگیرند.
عمران
به این رشته راه و ساختمان هم گفته می شود و فارغ التحصیلان آن در دو زمینه فعالیت می کنند:
– محاسبه و طراحی سازه‌های متفاوت تحت نیروهای مختلف مانند باد، زلزله، سیل، آتش و وزن خود ساختمان یا سازه
– اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌سازی، سد سازی، پل سازی و تاسیسات آبی
دارا بودن دانش قوی ریاضی و فیزیک و توانایی جسمانی از ضروریات این رشته است و این مهندسان می توانند در وزارتخانه‌ها (نظیر وزارتخانه‌های راه و ترابری، مسکن و شهرسازی و نیرو)، شرکتهای دولتی و خصوصی به فعالیت بپردازند.
مهندسی آب (هیدرولیک)
توسعه کشور در زمینه های صنعتی، کشاورزی و عمران به میزان آب قابل استفاده بستگی دارد و صنعت آب در زمره صنایع مادر می باشند. در این گرایش مسائل مربوط به پیش‌بینی میزان سیلاب ها و روان‌آبهایی که در رودخانه‌ها جریان دارد، نحوه جمع‌آوری و نگهداری آب در مخازن پشت سدها، نحوه توزیع آن در کانالهای آبیاری و ساخت کانالهای آبیاری به دانشجو تدریس می شود و هدف این رشته تربیت مهندسانی است که در زمینه‌ شناخت منابع آب، کنترل و بهسازی کیفیت منابع آب اطلاعات لازم داشته باشند و بتوانند در مراحل مختلف طراحی، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب فعالیت کنند. این فارغ التحصیلان در زمینه‌های مربوط به کارشناسی مطالعه منابع آب، تاسیسات آبی و سازه‌های هیدرولیکی، کارشناسی آب و فاضلاب، نظارت بر حسن اجرای طرح های آبی توانایی های لازم را دارند و وزارت جهاد سازندگی، وزارت نیرو و بخش خصوصی مراکزی برای جذب این افراد می باشند.

در این مطلب به بررسی ۵ مورد از رشته های مهندسی که بیشتر مورد استقبال داوطلبان قرار گرفته اند، پرداختیم.
امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد و بهترین شغل را برای آینده خود انتخاب کنید.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید….

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. محمدرضا گفت:

    بسیار عالی بود مرسی از راهنمای که کردید

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت