logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » کدام وکیل بهتر است؛ وکیل پایه یک یا پایه دو

کدام وکیل بهتر است؛ وکیل پایه یک یا پایه دو

یکشنبه, 17 ژوئن 2018 | 2779 بازدید | ۶ دیدگاه | مطالب عمومی
تفاون وکیل پایه یک با وکیل پایه دو چیست

برای خیلی ها پیش آمده است که نیاز به یک وکیل پایه یک دادگستری دارند ولی نمی دانند کدام وکیل دادگستری را انتخاب نمایند.

سلام دوستان

بیشتر افرادی که درگیر یک مسئله حقوقی و کیفری هستند برای تسریع در انجام امور، به سرانجام رسیدن درست و اصولی پرونده خود به یک وکیل دادگستری مراجعه می کنند. اما مسئله مهم این است که ابتدا باید از پایه وکیل و حوزه اختیارات او اطلاع کافی داشت، چون انتخاب وکیل بدون در نظر گرفتن این مورد ممکن است روند پرونده را تحت تاثیر قرار هد. برای آن که بتوانید بهترین وکیل را با توجه به پرونده خود انتخاب کنید بهتر است با مفهوم وکالت، معیارهای یک وکیل خوب و تفاوت وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو آشنا باشید. در ادامه توضیحاتی راجع به این موضوعات ارائه خواهیم داد.

وکیل واژه ای عربی و به معنای کسی است که کاری به وی واگذار شده است؛ این لغت و مشتقات آن در قرآن هم به کار رفته است که کلمه توکل کردن به خدا به معنی خدا را وکیل گرفتن، یکی از این مشتقات می باشد.
وکالت قرارداد و عقدی است مانند دیگر قراردادها که در صورت داشتن شرایطی چون رضایت و توافق هر دو طرف معامله، داشتن اهلیت لازم موکل برای انعقاد عقد، داشتن پرونده وکالت، معین بودن موضوع مورد معامله و مشروعیت جهت معامله، قابل اجرا و صحیح می باشد. به موجب این قرارداد یکی از طرفین، دیگری را برای انجام امری نایب خود می کند که به شخص نیابت دهنده موکل و به شخص نایب وکیل می گویند. پیگیری دعاوی در دادگستری و امور حقوقی اعمالی هستند که قابلیت نیابت و وکالت دادن را دارند مانند تنظیم معاملات و قراردادهای تجاری نظیر خرید و فروش و اجاره، صدور و قبول اسناد تجاری نظیر چک، سفته و برات، انعقاد نکاح و طلاق، اداره‌ی اموال موکل و نیز طرح و پیگیری تمامی دعاوی حقوقی و کیفری در دادگاه یا اصطلاحا وکیل در محاکمه بودن اما در مقابل برخی از امور قابل نیابت پذیری نیستند و قائم به شخص موکل هستند که شهادت، اقرار، لعان و تمکین از آن جمله می باشند و انعقاد وکالت در مورد آن‌ها باطل است.

وکلای دادگستری تنها می توانند از جانب اشخاص حقوقی یا حقیقی در مراجع قضایی اعلام وکالت کنند  و محدوده اختیارات وکیل و موضوع وکالت توسط موکل و در وکالتنامه مشخص می شود که اعمال خارج از حدود اذن قابل قبول نیستند. وکیل دادگستری در زمینه ی امور حقوقی و مشاوره، تنظیم دادخواست، ارسال لایحه و دفاعیه در رابطه با موضوع حقوقی موکل خود فعالیت می کند.
وکالت دادگستری عبارت است از نیابت و نمایندگی امور حقوقی از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی در مراجع قضایی در محدوده امور محوله برای مطالبه و دفاع از حقوق موکل توسط کسانی که پروانه وکالت از مراجع ذی صلاح دارند.

وجود وکیل لازمه هر پرونده ای است و امروزه استفاده از وکیل تبدیل به یک فرهنگ شده است.
وکیل با استفاده از فنون دفاع و شواهد به دست آمده سعی می کند قاضی را متقاعد کند و دیدگاه او به پرونده با دیدگاه قاضی متفاوت است. وکیل تعهد به وسیله دارد و نه تعهد به نتیجه، یعنی متعهد نیست که حتما موکل در دعوا پیروز شود بلکه متعهد است جریان منطقی دعوا را مطابق با مصلحت موکل خویش دنبال کند.

تفاوت وکیل پایه یک و دو

معیارهای انتخاب وکیل
۱- مسئولیت پذیر باشد و در انجام تعهداتی که داده است نهایت دقت، سعی وتلاش خود را به کار گیرد.
۲- عدالت و انصاف را همواره سرلوحه کار خود قرار دهد.
۳- در کار خود تجربه و مهارت فن بیان را داشته باشد زیرا تخصص و مهارت در گفتار و بیان از ویژگی های وکیل خوب است.
۴- تسلط به قوانین عام و قوانین خاص و قوانین جدید
۵- صبر و حوصله جهت پیدا کردن راهکارهای پرونده و پیگیری پرونده
۶- داشتن روحیه حق طلبی و عدل و داد و عدالت خواهی
۷- درستی و راستی با موکل و امانت داری

اجرت وکیل یا حق الوکاله تابع قرارداد میان وکیل و موکل است و هرچند تعرفه هایی در خصوص حق الوکاله تصویب شده است اما سقفی برای آن وجود ندارد.
وکلای دادگستری می توانند از حقوق موکل خود در دادگاه های سراسر کشور دفاع کنند اما تنها در شهری که پروانه آن را دارند اجازه دارند دفتر وکالت دایر کنند.

فارغ التحصیلان رشته حقوق برای تحقق رویای وکالت باید در آزمون وکالت که توسط کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه (معروف به وکلای ماده ۱۸۷) برگزار می گردد، قبول شوند. کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضائیه هر دو مرجعی رسمی و معتبر هستند، هرچند کانون وکلا قدمت بیشتری دارد اما وکلای این دو مرجع از لحاظ صلاحیت تفاوتی با هم ندارند. ترتیب کار برای رسیدن به عنوان وکیل پایه یک کمی متفاوت است؛ افرادی که آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری را قبول می شوند ابتدا کارآموز وکالت و سپس وکیل پایه یک دادگستری می شوند اما قبول شدگان آزمون مرکز امور مشاوران ابتدا کارآموز سپس وکیل پایه دو و در نهایت وکیل پایه یک می شوند. نحوه گزینش کانون وکلا سخت تر از مرکز امور مشاوران است، اما کارآموزان هر دو مرجع پس از اتمام دوره کارآموزی در صورت قبولی در آزمون اختبار، پروانه وکالت خود را دریافت می کنند که وکلای مرکز مشاوران پس از گذشت دو سال از دریافت پروانه پایه دو، در صورت قبولی در آزمون دیگری پروانه وکالت پایه یک را بدست می آورند.
مستقل بودن وکیل به شکلی که بتواند بدون ترس از بیکار شدن و ابطال پروانه در هر پرونده ای به خصوص پرونده سیاسی و جنایی از موکل خود دفاع کند، اصل بسیار مهمی است که این حق در ایران برای کانون وکلای دادگستری وجود دارد و تا حدودی دارای استقلال از دولت و حاکمیت می باشند.

هر وکیلی که مجوز و پروانه رسمی وکالت را از مراجع ذیصلاح کسب کرده باشد می تواند در تمامی دعاوی حقوقی و کیفری اعم از معاملات، چک، ارث، وصیت، خانواده و … وکالت کند و اینکه وکلا در دسته بندی های کوچک تر و تخصصی تر (وکیل کیفری، وکیل حقوقی، وکیل چک، وکیل خانواده، وکیل طلاق، وکیل انحصار وراثت، وکیل ملکی، وکیل قراردادها و …) فعالیت می کنند بدین معنا نیست که فقط در یکی از موضوعات می تواند وکالت کنند یا پروانه آنان با هم فرق دارد، بلکه به دلیل پیچیدگی‌های روزافزون انواع دعاوی در کشور به صورت تخصصی کار می کنند. هرچند در حدود اختیارات و جواز وکالت بین وکیل پایه یک و دو تفاوت هایی وجود دارد.

تا این قسمت از متن در رابطه با مفهوم وکیل و معیارهای انتخاب آن، وکالت، نحوه دریافت پروانه و مراجع صدور جواز، نکاتی را آموختید، در ادامه به تفاوت وکیل پایه یک و دو خواهیم پرداخت.

پروانه های وکالت دارای عناوین پایه یک یا پایه دو هستند که هرچند در ظاهر با هم تفاوتی ندارند اما در برخی موارد با هم متفاوت هستند. در جدول زیر چند نمونه از آن را مشاهده می کنید.

وکیل پایه یک دادگستری وکیل پایه دو دادگستری
متقاضیانی که آزمون کانون وکلای دادگستری قبول می شوند می توانند در دوره کارآموزی خود تحت نظر وکیل سرپرست در زمینه پرونده قضایی اعلان و قبول وکالت کنند. متقاضیانی که آزمون حقوقی مرکز مشاوران قوه ی قضاییه قبول می شوند حق اعلان و قبول وکالت در دعاوی را در طول مدت کارآموزی ندارند.
مرجع اعطای پروانه ی وکالت پایه یک، کانون وکلای دادگستری است. مرجع اعطای پروانه ی وکالت پایه دو، مرکز مشاوران قوه ی قضاییه است
وکیل پایه یک دادگستری زیر نظر کانون وکلای دادگستری فعالیت می کنند. وکلای پایه دو دادگستری تحت نظر مرکز مشاوران قوه ی قضاییه فعالیت می کنند.
وکلای پایه یک دادگستری در حق اعلان و قبول وکالت هیچ محدودیتی ندارند. وکیل پایه دو به مدت دو سال برای شرکت در محاکم کیفری و حقوقی محدودیت هایی دارد.

وکیل پایه یک دادگستری
کانون وکلای دادگستری مرجعی است که حق صدور پروانه وکالت دارد و بیش از یک صد سال سابقه تاسیس دارد، این مجمع از سال ۱۳۳۱ از نهادهای مستقل از حکومت به شمار می آید. کانون وکلا از زمان تاسیس خود با برگزاری آزمون در استان های دارای کانون وکلا از میان دانش آموختگان قضایی برای برترین افراد پروانه وکالت صادر می کند. دکتر محمد مصدق، سیدهاشم وکیل و محمدعلی دادخواه اولین اعضای این کانون هستند و دکتر ناصر کاتوزیان، دکتر عبدالله شمس و دکتر رضا نوربهاء از اعضای متاخر این کانون می باشند.

پس از قبولی در این آزمون ابتدا داوطلبان دوره کارآموزی خود را به مدت ۱۸ ماه و زیر نظر وکیل سرپرست طی می کنند، کارآموزان در این مدت می توانند به دفاع از حقوق موکل خود بپردازند. سپس بعد از تکمیل این دوره در صورت قبولی در آزمونی دیگر و تأیید صلاحیت علمی و گزینش‌های مربوطه می توانند پروانه وکالت پایه یک خود را کسب کنند. وکیل پایه یک دادگستری زمینه کاری گسترده ای دارد و می تواند در تمامی محاکمه ها از جمله محاکم حقوقی و کیفری شرکت کند، همچنین می تواند در کلیه دعاوی و کلیه مراجع قضایی و دادگستری مداخله کند و هیچ گونه محدودیت و ممنوعیت قانونی وجود ندارد.

از وظایف وکیل پایه یک می توان به مشاوره به موکلان، قبول وکالت آن ها در دادگاه های کیفری یا مدنی، تحقیق و تهیه موارد مورد نیاز پرونده اشاره کرد. البته وکلا از لحاظ قانونی نمی توانند هر پیشنهادی را قبول کنند و باید با توجه به یکسری معیارها که هر کدام به نوع تشخیص و نگرش وکیل بستگی دارد، پرونده ای را قبول کنند.

حدود اختیارات وکیل پایه یک و دو

وکیل پایه دو دادگستری
قوه قضاییه مرجع دیگری است که بر اساس قانون و با برگزاری آزمون اختصاصی از بین لیسانس‌های حقوق قضایی و فقه وحقوق اقدام به استخدام وکلا و کارشناسان می کند و حق صدور پروانه وکالت را نیز دارد. این داوطلبان پس از قبولی در آزمون و طی مراحل اداری و آموزش های علمی وعملی پروانه کارآموزی خود را دریافت می کنند. این افراد در دوره کارآموزی حق قبول پرونده و یا دخالت در امر قضا را ندارند. پس از دوره کارآموزی که اغلب ۶ ماه طول می کشد پروانه وکالت پایه دو برای این افراد صادر می شود و اگر فرد بتواند طی ارزیابی های انجام شده از لحاظ علمی و عملکردی رتبه خوبی کسب کند، با تایید مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه پس از دو سال پروانه پایه یک را دریافت می کند.
وکیل پایه دو دادگستری محدوده کاری کمتری به نسبت وکیل پایه یک و کارآموز وکالت دارد و مانند پایه یک اجازه ندارد در تمامی موضوعات حقوقی به معنای عام خود، امور وکالتی انجام دهد.

محدوده کاری وکیل پایه دو که در واقع همان تفاوت وکیل پایه یک و دو نیز هست، بدین ترتیب می باشد:
وکلای پایه دو تنها حق شرکت در پرونده های کیفری که به جرایم تعزیری چون حبس کمتر از ده سال، شلاق و جزای نقدی می پردازد، را دارند. همچنین پرونده‌های حقوقی زیر ۵۰ میلیون تومان و محاکمه های غیر مالی به جز اصل نکاح و طلاق و اثبات نسب و نفی نسب را نیز می توانند قبول کنند. این وکلا نمی‌توانند در دیوان عدالت اداری وکالت بپذیرند.

بین صاحبان پرونده قرار گرفتن اصطلاح پایه یک پس از نام یک وکیل نوعی اطمینان خاطر است، درست است که اخذ پروانه پایه یک به نوعی اعتبار و پشتوانه سوابق کاری وکلا به حساب می آید اما گاهی تجربه یک وکیل مجرب با ارزش تر از داشتن مدرک پایه یک می باشد و نمی توان با قطعیت گفت وکیل پایه یک بهتر از وکیل پایه دو می باشد.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد.

آیا تاکنون یک وکیل شما را در روند پرونده ای همراهی کرده است؟ به نظر شما کدام وکیل بهتر است؟

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. رضا گفت:

  آیا وکیل پایه دو میتواند بعنوان وکیل پرونده حصر وراثت را بعهده بگیرد؟ متاسفانه برای انجام حصر وراثت وکالت به یک وکیل پایه دو داده‌ام اما ظاهرا اقدامی نکرده فقط پول گرفته و هر چه از او میخواهم مدارکی دال بر پیشبرد کار به من نشان دهد طفره میرود نمیدانم حال باید چکار کنم .ایا از عهده ی او خارج بوده و خواسته فقط پول بگیرد یا موضوع دیگری بوده .باید به کجا شکایت کنم

  • سلام
   تا جاییکه بنده اطلاع دارم یکی از مدارک لازم برای دریافت گواهی انحصار وراثت دادخواست یا همان تقاضای گواهی انحصار وراثت است که معمولاً توسط عریضه نویسان مستقر در شوراها تنظیم می گردد. اما بهتر است از وکیل پایه یک دادگستری مشاوره بگیرید و نسبت به تهیه دادخواست انحصار وراثت اقدام کنید.
   .
   از آنجا وکیل شما حاضر به همکاری یا برگرداندن پول شما نیست، فکر میکنم بهترین راه شکایت از وکیل باشد.
   .
   برای شکایت از وکیل می توانید شکایت خود را به صورت کتبی یا شفاهی به کانون وکلایی که آن وکیل در آن عضو است تقدیم کنید.
   علاوه بر شاکی، رئیس کانون وکلا، رئیس شعبه اول دادگاه عمومی شهرستان، رئیس شعبه اول دادگاه تجدید نظر ودادستان نیز می توانند تخلف وکیل رابه صورت کتبی به اطلاع دادسرای انتظامی وکلا برسانند.
   امیدوارم بتوانید به سرعت به حق خود برسید…

 2. مهدى گفت:

  سلام وقت بخیر
  کارآموز وکالت کانون هم مثل وکیل پایه ٢ محدودیت داره؟!؟!

  • سلام
   بله- کارآموز وکالت هم محدودیتهایی دارد. به عنوان مثال
   ۱- از تاسیس هرگونه دفتر یا موسسه ، منفردا یا متفقا با کارآموزان دیگر و وکلا ممنوع بوده و مکلف است در دفتر وکیل سرپرست حاضر شود. تخطی از این امر تخلف انتظامی محسوب می شود.
   ۲- تا سال ۱۳۹۶ کارآموز وکالت صرفاً حق وکالت در دعاوی مالی با خواسته تا ۵۰ میلیون تومان را داشت اما پس از سال ۱۳۹۶ مبلغ مذکور به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است
   ۳- کارآموز وکالت حق شرکت در دعاوی که مرجع تجدیدنظر آن دیوان عالی کشور است را ندارد اما حق حضور در دعاوی دیوان عدالت اداری را دارد.
   ۴- کارآموز وکالت تحت نظر وکیل سرپرست خود اقدام به وکالت در دعاوی مینمایند و میبایست در تمامی اقدامات خویش موافقت و امضای وکیل سرپرست را دریافت نماید

   البته محدودیت های کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری کمتر از محدودیت های کارآموز وکالت در مرکز امور مشاوران است زیرا کارآموز وکالت کانون حق وکالت در دعاوی را البته همراه با محدودیتهایی دارد اما کارآموز وکالت در مرکز امور مشاوران تا زمان دریافت وکالت پایه دو حق وکالت ندارد.

   این محدودیت ها به معنای دانش کم نیست بلکه در بیشتر مواقع چون کارآموز وکالت به تازگی آزمون وکالت را گذارانده است از لحاظ علمی از وکیل پایه یک به روزتر میباشد ولی از لحاظ تجربه یک کاری در دادگاه ها معمولاً ضعیفتر از وکیل پایه یک میباشد

 3. مسعود گفت:

  من دو بار برای احقاق حقم ناچار به گرفتن وکیل شدم که هر دوبار هم غیر از دادن پول مفت به آنها نتیجه مطلوبی نگرفتم چون وکلا در ایران اگر موکل هلشان ندهد کاری انجام نمیدهند البته بخش بزرگی از این مشکلات به روند نابسامان و خرتو خر دادنگستری ایران و قضات نالایق آن مربوط میشود پرونده من از سال ۱۳۸۲ در دادگاه تشکیل شده که به صورت عقلی ومنطقی فقط یک موضوع را تشکیل میداد تخریب وکلاهبرداری! ولی در روند رسیدگی به بیش از ده پرونده رسید با بهانه هایی مثل کیفری و حقوقی و چک و …! که در هرکدام هزاران تومان از من تلکه کردند نهایتا درسال ۹۵ یعنی پس از ۱۳ سال دادگاه لطف کرد و کلاهبردار را محکوم به پرداخت ۵۰% خسارت کرد اکنون که سال ۹۷ است من فقط توانسته ام از مبلغ مزبور فقط یک پنجمش را بگیرم !!! وکیل هم فقط یک بار حکم جلب سیار گرفته و هیچ غلطی نتوانسته بکنه ! عدالت در ایران مرده است به قول یک مثل ترکی عدالت دیر رس ظلم است

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   از اینکه نظر و دیدگاه خود را به همراه یک ضرب المثل ترکی زیبا برای ما ارسال کردید، بسیار سپاسگزارم و از اینکه می بینم یکی از هموطنانم برای رسیدن به حق خود ۱۳ سال انتظار کشیده است بسیار متاثر شدم. اما با این وجود فکر می کنم اینکه تمام وکلا را بی مسولیت بخوانیم، دور از انصاف است.

   اطاله دادرسی یا طولانی شدن زمان رسیدگی به یک پرونده از دغدغه ها و نگرانی های اکثر مردم است که قوه قضائیه کمبود نیروی انسانی و کمبود شعب دادگاه را دلیل آن می داند. در حال حاضر مدت زمان رسیدگی به پرونده های حقوقی به صورت میانگین ۲ سال و پرونده های کیفری ۶ ماه طول می کشد که این مدت زمان طبق ماده ۲۱۱ قانون برنامه پنجم توسعه کشور قرار است برای پرونده محاکم کیفری حداکثر تا ۳ ماه و برای پرونده های حقوقی تا حداکثر ماه۵ کاهش یابد.
   البته عدم شناخت یکی از طرفین دعوا به تشریفات قضایی، مشکلات دایره ابلاغ و در برخی موارد کم کاری نیروی انتظامی در ابلاغ حکم نیز باعث طولانی شدن زمان رسیدگی به یک پرونده می شوند.
   در مورد نقش وکیل در اطاله دادرسی می توان گفت؛ وکیل با نوشتن یک دادخواست خوب و مفید، شرکت به موقع در جلسه دادرسی، دعوت دو طرفین دعوا به سازش، طرح دعوا در دادگاه صالح و با بررسی نحوه طرح دعوا و اینکه آیا این فرد با طرح این دعوا بر اساس قانون حقی دارند یا نه می تواند باعث تسریع در دادرسی شود.

   در آخر به این نکته نیز دقت کنید که مذاکره و صلح با طرف دعوا به مراتب بهتر از مراجعه به مراجع قضایی می باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت