logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » تفاوت خوک با گراز چیست؟

تفاوت خوک با گراز چیست؟

یکشنبه, 24 ژوئن 2018 | 48933 بازدید | ۱۸ دیدگاه | مطالب عمومی
تفاوت خوک با گراز چیست؟

خوک و گراز پستاندارانی هستند که بسیار به هم شباهت دارند؛ به عنوان مثال مصرف گوشت هر دو آنها از نظر اسلام ممنوع است. در حقیقت گراز نوعی خوک است که در طبیعت رشد یافته و ویژگی های خاصی دارد. یکی از مهم ترین تفاوت های خوک با گراز این است که خوک اصلاح نژاد یافته گراز است.

سلام دوستان

گراز حیوانی است که به تازگی مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است و شکار گراز نیز در بسیاری از مناطق رواج یافته است. این حیوان شباهت هایی با خوک دارد و گوشت آن از نظر دین مبین اسلام حرام است. در مطلب “گوشت گراز حرام است یا حلال” به طور مفصل در مورد علل این حکم صحبت کردیم.
از آن جا که هنوز برای عده ای از دوستان سوال است که تفاوت خوک با گراز چیست و خوک چه فرقی با گراز دارد؛ در این مطلب قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

بیشترین علت شکار گراز یا پرورش خوک، استفاده از گوشت آن ها است؛ شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید ۱۰ کشور برتر تولید کننده گوشت خوک،  کدام کشورها هستند؟

گراز

گراز (نام انگلیسی: Wild Boar) یا خوک وحشی (نام علمی: Sus scrofa) نوعی خوک است که نیای بیشتر خوک‌های اهلی (اجداد خوک های اهلی) به شمار می‌رود و پستاندار بزرگی است از راسته زوج سُمی ها و زیر راسته خوک شکلان که بدنی سنگین دارد و از خوک اهلی بزرگ تر و قویتر است.
این حیوان مناطق پر آب با پوشش گیاهی بلند را ترجیح می دهد و بیشتر در جنگل های پست، بیشه‌زار، نیزار، بوته‌زارهای کنار رود و مرداب زندگی می‌کند و در ایران نیز در بیشتر مناطق جنگلی، بیشه‌ها و نواحی سبز در گیلان، مازندران، گرگان، خراسان، آذربایجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان دیده شده است. این حیوان بیشتر بومی مناطق شمالی و مرکزی اروپا، نواحی مدیترانه‌ای (از جمله کوه‌های اطلس در شمال آفریقا) و بیشتر مناطق آسیایی چون ژاپن، چین، هند، پاکستان و افغانستان است. در مجموع گراز حیوان سازگاری است و در هر نقطه ای که آب به اندازه کافی وجود داشته باشد، لانه خود را می سازد.

مقایسه گراز با خوک

مشخصات ظاهری
گراز سری بزرگ و دراز، گردنی کوتاه، گوشی بزرگ و نوک دار، بدنی حجیم و سنگین و چشم های نسبتا کوچکی دارد، پوزه این حیوان دراز و استوانه ای شکل است که مقدار زیادی به سمت جلو امتداد پیدا کرده و به صفحه ای پهن، مسطح، برهنه و مرطوبی منتهی می‌شود که در آن سوراخ های بینی قرار دارد. این حیوان قدرت بینایی ضعیفی دارد اما در عوض حس بویایی و شنوایی فوق العاده قوی دارد؛ حس بویایی گراز ۲۰۰۰ برابر انسان است. پاهای گراز کوتاه و نازک است و در هر پا ۴ انگشت دارد که هر کدام به سم بلند و باریکی منتهی می‌شوند و تنها دو تا از این سم ها روی زمین قرار دارد.
بدن مسطح، شانه های بلند و دم کوتاه و راستی دارد. بدن این حیوان دارای موهای زبر، ضخیم و بلندی است که در بالای سر و گردن و تا بالای شانه و قسمتی از وسط پشت، موها بلندتر هستند. رنگ این حیوان از قهوه ای تا خاکستری تیره و سیاه متغیر است، انتهاهای پاها، گوش ها و دم تیره تر می‌باشد و رنگ بچه های این حیوان نسبت به بالغ‌ها کاملا تفاوت دارد؛ مو بچه ها روشنتر و نرمتر و همراه با خطوط زرد وقهوه ای می باشد که با افزایش سن این خط ها کمرنگ تر می شوند.

البته در نواحی مختلف تنوع رنگی زیادی وجود دارد به طوری که در آسیای میانه گرازهایی مایل به سفید دیده شده‌اند. گراز ها بنیه قوی دارند و می توانند روزانه در حدود ۲۰ کیلومتر را با سرعت متوسط ۴۰ کیلومتر بر ساعت طی کنند، همچنین این حیوانات شناگران ماهری هستند که به راحتی از رودخانه عبور می کنند.
گرازهای نر بزرگسال بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر طول دارند و میانگین وزن آن ها بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم است؛ با توجه به تفاوت زیاد وزن در میان گرازها، نمونه هایی با وزن ۱۵۰، ۲۲۷ و حتی ۳۰۰ کیلوگرم نیز شکار شده اند.

گرازهای نر به صورت دسته جمعی و معمولا در گله های ۲۰ تا ۵۰ تایی زندگی می کنند و ماده ها نیز به همراه فرزندانشان هستند (معمولا چند خوک ماده با بچه‌های سال جاری و بچه‌های سال پیش با هم زندگی می‌کنند) نرها تنها در زمان جفت گیری در گروه ماده ها دیده می شوند.
دندان های نیش گراز در زمان جنگیدن و حفر زمین بسیار به او کمک می کند، این عاج که تقریبا ۱۰ سانتیمتر از آن بیرون از دهان و به شکل خمیده و به طرف بالا آمده است، ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر طول دارد و در جنس ماده کوتاهتر است.

گراز وحشی خجالتی است و به ندرت در نور دیده می شود. این حیوان معمولا شبگرد است و در طول روز در لانه و انبوه درختان پنهان می ماند و شب ها به شکار کردن، خوردن و غارت کردن بعضی مزارع می پردازد؛ گرازها در زمان بارندگی و وقوع سیلاب لانه را ترک می‌کنند. گرازها بسیار بد اخلاق تر از خوک ها هستند و اگر احساس نگرانی و استرس کنند، مهاجم و وحشی می شوند.

در صورتی که لانه این حیوانات به محصولات کشاورزی نزدیک باشد، خسارت فراوانی وارد می کنند. گراز در جستجوی خوراکی و ریشه درخت، زمین را حفر می کند، این عمل او در بعضی مناطق باعث آسیب به درختان و محصولات می شود اما در بعضی مناطق باعث گسترش گونه های گیاهی می شود.
در مجموع این حیوان از نظر اکولوژیک حیوان مفیدی است و آن را بهترین جنگلبان و باغبان طبیعت می نامند؛ این حیوان با عاج های خود خاک زمین را زیر و رو می کند که این عمل چندین فایده دارد: خاک جنگل را مخلوط می کند و باعث پوک شدن خاک و رسیدن هوا به همه لایه های خاک می شود که در رویش گیاهان موثر است، باعث خروج حشرات مضر از زیر خاک و نابودی آنها در فصل سرما می شود و غذای مورد نیاز برای حیوانات دیگر را در دسترس آن ها قرار می دهد.

این حیوانات تقریبا هر چیزی که قابل خوردن باشد می خورند و از این نظر با انسان رقابت می کنند؛ اما مواد گیاهی را ترجیح می دهند. از غذاهای گیاهی مانند ریشه، ساقه، برگ، دانه‌های مختلف، غلات، حبوبات و میوه جات و غذاهای حیوانی چون حشرات، لارو آنها، بی‌مهره‌های کوچک و حتی جوندگان و لاشه حیوانات بزرگ تغذیه می‌کنند. گرازها گاهی حیوانات کوچک مثل بچه گوزن را هم شکار می‌کنند و از جوجه و تخم پرندگان هم تغذیه می‌کنند.

این حیوانات به دلیل آن که می توانند به خوبی از خود دفاع کنند دشمنان زیادی ندارند و در مجموع حیواناتی صلح جو هستند که کمتر حمله می کنند اما وقتی زخمی می شوند یا راهی جز دفاع از خود ندارند، بسیار خطرناک و مهاجم می شوند و موهای پشت و پهلوی خود را سیخ می کنند تا بزرگتر به نظر برسند سپس با دندان های نیش بلند خود به مهاجم حمله می کنند. در چرخه طبیعت این حیوانات و بچه های آن ها مهم ترین منابع غذایی برای ببر، گرگ، کفتار راه راه، خرس های بزرگ، تمساح، مارهای بزرگ همچون پایتون مشبک، پرندگان شکاری بزرگ و بسیاری از گربه‌سانان وحشی هستند که شکارچی در یک فرصت مناسب به این حیوان حمله می کند. این حیوانات برای حفاظت از خود در برابر دشمن با حرکت سر خود از پایین به سمت بالا و با استفاده از دندان های تیز خود زخم هایی بر بدی دشمن وارد می‌کنند و ماده‌ها نیز که دندان ها بزرگی ندارند به وسیله گاز گرفتن با دهان بزرگی که دارند از خود دفاع می کنند. این حملات برای انسان کشنده نیست اما آسیب های جدی بر بدن او وارد می کند.

در ویدئو زیر لحظاتی از شکار گراز توسط پلنگ را مشاهده می کنید:

صدای گرازها اغلب به شکل خرناس و دندان قروچه است که آنها از این صدا برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند؛ مثلا در هنگام خطرخرناسی بلند می کشند. گراز وحشی یکی از مهم ترین منابع غذایی جوامع شکارچی بوده است و اکنون نیز خوردن گوشت گراز یکی از اهداف شکار این حیوان می باشد. شکار بی رویه باعث شد نسل گراز در بسیاری از مناطق از جمله بریتانیا، اسکاندیناوی، بخش‌هایی از شمال آفریقا، شمال ژاپن و بخش‌های بزرگی از شوروی سابق رو به انقراض رود و از آنجا که این حیوان به مزرعه آسیب وارد می کند در  بخش هایی شکار آن آزاد است و زیستگاه او تخریب شده است.
این حیوان نسبت به بیماری هایی مانند تب برفکی نیز بسیار حساس است اما به خاطر سازگاری با محیط های مختلف، استفاده از مواد غذایی متنوع، قدرت استتار خوب، تعداد زیاد بچه و شکار کمتر در برخی نقاط به خاطر گوشت و پوست حرام هنوز به طور کامل منقرض نشده است. در ضمن این حیوان حدود ۲۰ سال عمر می کند.

این حیوان در مناطق سردسیر در اواسط زمستان و در مناطق گرمسیر در اواخر زمستان جفت گیری می کند، دوران بارداری آن ۴ ماه طول می کشد و در هربار ۴ تا ۸ بچه به دنیا می آورد، البته در مواردی ۱۰ بچه نیز دیده شده است. بچه گرازها بعد از تولد به سرعت رشد می کنند و از ۱۸ ماهگی از لحاظ جنسی بالغ می شوند.

در مورد اهمیت اقتصادی گرازها برای انسان ها باید گفت در مجموع این حیوان برای انسان ضرر مالی به همراه دارد که به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد:
۱- عفونت های انگلی قابل انتقال به انسان را با خود حمل می کنند.
۲- در برخورد با انسان باعث آسیب و زخمی شدن انسان ها می شوند.
۳- جمعیت وحشی آنها باعث تخریب محیط زیست می شوند و پوشش گیاهی بومی را هنگام گشتن به دنبال غذا تخریب می کنند.
۴- در کشاورزی یک آفت به شمار می آیند که مقدار زیادی گندم و انگور را از بین می برند.
۵- رفتارهای تهاجمی و مخرب آنها سبب شده به عنوان یکی از مخرب ترین گونه ها در سراسر زمین معرفی شوند.

شکار گراز توسط انسان ها، عملی است که از زمان های قدیم تا هم اکنون و برای اهداف مختلف انجام شده است. اثبات شجاعت، مصرف گوشت یا جلوگیری از آسیب رساندن به مزارع و محصولات کشاورزی از جمله اهدافی است که افراد به خاطر آن گراز را شکار می کنند.

خوک

خوک چیست

خوک اهلی (نام علمی Sus scrofa domestica) پستانداری از خانواده گرازسانان (Suidae) و راسته جفت سُم سانان است که جد آن گراز وحشی می باشد که حدود ۱۱ هزار سال پیش در خاورمیانه و چین اهلی شده است. احتمالا برای اولین بار این حیوان از زباله های انسان ها به عنوان منبع غذا استفاده می کرده و انسان ها نیز آن را به منظور تغذیه، پرورش داده اند.

این حیوان در رژیم غذایی بسیاری از افراد نقش مهمی دارد و ۴۰ درصد گوشت مصرفی مردم جهان متعلق به خوک است؛ این گوشت عنوان پرمصرف ترین گوشت در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است و حدود ۸۶۰ میلیون خوک در مزارع سراسر دنیا وجود دارد.

گوشت خوک (pork) در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند چرب تر است و در کشورهای غربی سوسیس تهیه شده از گوشت خوک فرآوری شده بیش از غذاهای دیگر طرفدار دارد. خوک به خاطر آن که زودتر از حیوانات اهلی دیگر بالغ می شود و در هر بار بارداری تعداد زیادی بچه به دنیا می آورد و می تواند بخشی از زباله های انسان ها را به عنوان غذا بخورد و حیوانی همه چیز خوار است، از نظر کشاورزی بسیار ارزشمند است و یک منبع خوب برای پرورش گوشت به حساب می آید.

خوک را نه تنها برای مصرف گوشت بلکه برای استفاده از چرم و مو نیز پرورش می دهند. مدت بارداری این حیوان ۱۱۴ روز است و در هر دوره ۸ تا ۱۲ بچه خوک متولد می شود که از ۱/۵ سالگی می توانند عمل جفت گیری را انجام دهند و بین ۹ تا ۱۵ سال هم عمر می کنند.
خوک حس قوی بویایی دارد که انسان ها از حس قوی این حیوان برای پیدا کردن قارچ های خوراکی زیر زمینی که برای ساخت نوعی غذای فرانسوی به کار می رود استفاده می کنند.

خوک های اهلی حیواناتی باهوش و اجتماعی هستند که با صداهای خاصی چون ندا، خمیازه، غرش و سوت با هم ارتباط برقرار می کنند. خوک ها همه چیز خوار هستند، در طبیعت از برگ‌ها، علف‌ها، ریشه‌ی گیاهان، میوه‌ها و گل‌ها تغذیه می‌کنند و در مزرعه بیشتر به آن ها دانه‌ی ذرت و سویا به همراه مواد معدنی و ویتامین‌های افزوده‌شده به غذا می‌دهند. همچنین مخلوطی از گیاهان و ریشه ی سبزیجات که شامل کدو تنبل، کدو خورشی، کلم و چغندر، علف خشک،  یونجه، سبوس، ذرت، گندم و برنج باشد نیز مورد علاقه این حیوان است.

خوک ها سری بزرگ و پوزه ای دراز دارند که غضروفی گرد در نوک آن قرار دارد، از این پوزه برای حفر خاک و یافتن غذا استفاده می کنند و عضو بسیار حساسی است. خوک ها نیز در هر پای خود چهار سم دارند که بیشتر وزن حیوان را دو انگشت بزرگتر میانی تحمل می کنند. این حیوان ۴۴ دندان دارد که در جنس نر، دندان های نیش به شکل عاج هستند و رشد می کنند که در اثر اصطکاک با زمین دائما تیز می شوند.
خوک همانند خرگوش و خوکچه هندی حیوانی مدفوع خوار است، اما از آنجا که این عمل خطر ابتلا به بیماری را در آنها افزایش می دهد در مزرعه های مخصوص پرورش اجازه خوردن مدفوع را ندارند.
نام خوک در قرآن آمده اما از گراز نامی برده نشده است و گوشت خوک تنها در اسلام حرام شمرده نشده است بلکه در ادیان دیگری نیز همین حکم را دارد. در سفر لاویان تورات صریحا خداوند خوک را بر یهودیان حرام می کند و در انجیل نیز خداوند پلیدی و پلشتی را به خوک مثال می زند.

تفاوت بین گراز و خوک، تفاوت بین حالت وحشی و رام یک حیوان است، در حقیقت گراز و خوک تفاوت چندانی با یک دیگر ندارند و تقریبا یکسان هستند اما خوک را برای گوشتش پرورش می دهند، به همین دلیل اصلاح نژاد صورت گرفته است و شکل ظاهری آن با گراز فرق می کند. چون گراز و خوک با هم ارتباط نژادی دارند و هر دو نجاست خوار و حیوانی پلید هستند، گوشت هر دو در اسلام حرام است.

در آخر هم برخی از تفاوت های خوک با گراز را در جدول زیر مشاهده می کنید.

خوک گراز
خوک یکی از محصولات کشاورزی به شمار می آید خود به خود در طبیعت رشد می کند
خوک ها در مزاع از ذرت، گندم، سویا و جو تغذیه می کنند گراز ها ریشه گیاهان، میوه ها، جوندگان و خزندگان کوچک را می خورند
خوک هیچ گاه از آخور خود که به اندازۀ کافی غذا وجود دارد، دور نمی شود این حیوان مهاجر است و در جنگل های انبوه به دنبال غذا می گردد
خوک چربی دارد برعکس خوک، این حیوان بیشتر عضله دارد
خوک های اهلی حیوانات اجتماعی و باهوشی به شمار می روند گراز وحشی خجالتی است و به ندرت در نور دیده می شود
پوست خوک ضخیم ولی حساس است این حیوان پوستی پوشیده از موهای سیخ شده و ضخیم دارد
زندگی آرامی دارد و به خاطر آن که به فروش می رسد آن را پروار می کنند و گاهی شستشو می دهند و به راحتی می کشند موهای او همیشه آغشته به گرد و غبار است و تا آخرین لحظات مقاومت می کند
خوک ها در هر بار بارداری حدود ۱۲ بچه خوک به دنیا می آورند و بچه ها از حدود ۲ یا ۴ هفتگی از شیر گرفته می شوند این حیوانات در هر بار داری حدود ۶ تا ۱۴ بچه به دنیا می آورند. آن ها تا ۱۰ روزگی در لانه می مانند و بعد از سه ماه دیگرشیر مادر نمی خورند

امیدوارم از مطلب بهره کافی برده باشید؛ منتظر نظرات و دیدگاه های شما دوستان هستم…


۱۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. فرهنگ گفت:

  با سلام و سپاس از مطلب مفیدتون
  انسان که قراره صاحب تفکر باشه، براش سخته پذیرش بدون پشتوانه عقلی در باب امر یا نهی چیزی. وظیفه ماست که جوانان و افرادی را که این حکم و احکام دیگر را نمی پذیرند به روش درست و با استدلال قانع کنیم؛ نه اینکه طبق معمول بگوییم حکم است و حرام!! فرد مقابل می پرسد: آخه به چه دلیل؟!
  با توجه به اینکه احکام طی زمان بروز رسانی میشوند و قاعدتا باید تغییر کنند. وحی منزل که نیستند لاتغیر باشند.

  • همراه و دوست عزیزم درود بر شما؛
   ابتدا تشکر کنم از اظهار لطف و عنایت شما و اینکه قبول زحمت کردید و دیدگاه خود را برایمان ارسال نمودید.
   با تمام احترام برای نظر حضرتعالی و دوستان هم نظر با شما بایستی مخالفت ۱۰۰ در ۱۰۰ خود را نسبت به نظر شما اعلام کنم
   البته این مطلب به منظور حلال ویا حرام بودن گوشت گراز یا خوک نیست. و تمام سعی بنده و همکارانم این بوده که طرح و توضیح این مسئله را در مطلب و یا مطالب مربوطه محول کنیم. اما وقتی بحث حکم شرعی است دلیل و برهان جایز نیست. یا شما اسلام را قبول دارید و از احکام آن پیروی میکنید و یا اینکه به دین و منش دیگری معتقد و پایبند هستید و احکام آن را سرلوحه رفتار خود قرار میدهید. نه تنها اسلام بلکه تمامی ادیان و مکاتب( حتی مکاتبی که بصورت علمی و عملی رد شده اند) دلیل و برهان جایز نیست. اگر دلیل حکمی را فهمیدید که خوش به حال شما و اگر متوجه نشدید باید سر به اطاعت فرود آورید که اگر جایز بود خداوند قطعا دلیل آن را مشخص میکرد.( البته مخاطب این جمله تنها مسلمانان و متقدان به دین اسلام هستند).
   در مورد اینکه فرمودید احکام طی زمان بروز رسانی میشود بایستی عرض کنم که هر کسی حلال خدا را حرام ویا برعکس (که توسط پیامبر اعلام شده )اعلام دارد ( حتی امامان که خود حجت دین هستند ) بدعت گذار دین بوده و از ایشان در قرآن به عنوان منافقین یاد گردیده است.
   باز هم عرض میکنم حلال خدا هیچگاه حرام نمیشود و حرام خدا هیچگاه حلال نمیشود پس به دنبال دلیل نباشید.پیشنهاد میکنم دین خود را عوض کنید

 2. سامان گفت:

  ممنون بابت مطلبمفیدتون.
  متاسفانه آدمی به چیزی اگه تعصب داره ناخود آگاه در تحقیقش تاثیر داره.
  من فکر میکنم تا حدی یک طرفه بود مطلب.از ارزش غذایی گوشت خوک بیشتر میگفتید.مثلا پروتءین بالایش.باز هم نظر من هست .شایدم اشتباه کنم.اما تعصب نه به دینی دارم نه مخالف دین هستم.
  تشکر

 3. معین گفت:

  آیا وقت آن نرسیده که پارادایم راکنار بگزاریم واندیشه کنیم همان پیامبری که نقل میکنید گوشت خوک را حرام اعلام کرده انسانهارا به تفکر کردن نیز دعوت کرده چرا اجازه پرورش حیوانات وحشرات ونوشیدنی هایی که خودمان تمایلی به مصرفشان نداریم در کشور تولید کنیم وهم باعث اشتغال شویم وهم باصادر کردنشان مواد غذایی مورد استفاده مان را وارد کنیم سود جویان گوشت سگ به خورد مردم میدهند و افراد مهدود فکر وکهنسالی که مسعولان این کشور هستند سعی بر پاک کردن صورت مسعله دارند ۴۰ سال سعی کردند آباد کنند جز ویرانی دستاوردی نداشتند کنار بگزارید تعصب وتقلید کورکورانه را بزارید جای امنی ایجاد کنیم برای پرورش فرزندانمان .
  من از شما که صاحب رسانه هستید التماس تفکر وکمک برای تغیر دارم

  • دوست و همراه گرامی معین عزیز؛
   متاسفانه اسلام ستیزی هر روز بیشتر بین هموطنان رواج پیدا میکند.برای خودم پیش آمده که جمله ای را از امام حسین در جمعی بیان کرده ام و با مخالفت عموم مبنی بر اینکه ما دین و مسلکی بالاتر از دین اعراب داریم و با این قشر هیچ منافاتی نداریم روبرو شده ام. همان جمله را از نلسون ماندلا نقل قول کرده ام و با تشویق و همراهی عموم همراه بوده ام.
   حال من از شما تقاضا دارم مطلب را دوباره بخوانید و دوباره درباره این موضوع تحقیق کنید با عطف به اینکه ابدا در نظر نگیرید که پیامبری بنام محمد این مسئله را حرام کرده یا حلال وبعد دانش خود را در همینجا به اشتراک بگذارید.
   در نهایت از شما بابت اشتراک نظر وعقیده خود بصورت جدا از هرگونه تحقیر و فحاشی سپاسگزارم

 4. مظهر گفت:

  میگن فریز کردنش تمام مشکلاتشو برطرف میکنه

  • شاید با فریز کردن بتوان باکتری و ویروس هایی که به جسم آسیب وارد می کند را از بین برد؛ اما آنچه به روح ما آسیب وارد می کند را با هیچ روشی نمی توان از بین برد.

 5. کیوان گفت:

  ایا با وجود قیمت گوشت دوباره حکم اسلام تغییری نکرده؟
  با وجودی که مردم نمیدونن و گوشت سگ،گربه،الاغ رو خوردن بازم با این وجود گوشت گراز حرامه؟؟؟

  • دوست عزیزم کیوان؛
   بایستی عرض کنم که حکم حلال و حکم حرام اسلام که توسط شخص پیامبر (ص) جاری شده باشد را حتی وصی و جانشین برحقش هم نمیتواند تغییر دهد و هیچگاه تغییر هم نخواهد کرد.و بدیع این گونه حکم ها ملعون ترین ملعونها میباشد.
   با آرزوی روزی که خورشید حق و حقانیت در این دنیا طلوع کند و آفتاب ظهر خود را به دوستان بتاباند.

 6. بهمن گفت:

  باسلام
  مطلب خوبی چاپ کردین اما خواستم یاداوری کنم واقعا گوشت گراز وحشی از نوع خودش بی سابقه ست واقعا طعم و مزه اش از گوشت بره بهتره جدا از اینکه برای خیلی از بیماریها مفید هستش.اکنون که گوشت خر اینقدر گران شده مطمن باشید گوشت گراز پیدا نمیشه. نظر خودمو میگم گوشت گراز = درمان خیلی از بیماریها

  • همراه بزرگوار جناب آقای بهمن؛
   از آنجا که صداقت در پیام شما موج می زد و از پیام شما آنچنان برداشت میشد که یک فضای دوستانه قصد ابراز عقیده و احساسات خود را دارید از شما سپاسگزارم. ولی بابت انتشار نظر شما نگرانم زیرا که در این بین امکان دارد افرادی سودجو که تنها به منافع خود می اندیشند ، ضربه مهلکی به سلامت حیاط وحش و یا حتی سلامت جامعه بزنند. این موضوع که گوشت گراز به مزاج خیلی از هموطنان شیرین بنظر آمده را نمیتوان انکار کرد. میزان بازدید این مطلب خود گویای همه چیز است.اما در نظر داشته باشید فراگیر شدن مصرف گوشت گراز تبعات زیان باری را هم برای شخص هم برای جامعه در بر دارد.

 7. کامران گفت:

  حضرت محمد هر حیوانی در عربستان نبوده حرام کرده
  و.مار ک موش میخوره حلال کرده
  بعدشم گراز تنها حیوانی علف خواریه که حتی علفی که حیوان دیگه روش مدفوع و ادرار کرده باشه ازون علف نمیخوره بخاطر حس بویایی قویش
  اتفاقا گوشت گراز درمان هر دردیه
  از گوشت بوفالو که ایران وارد میکنه ک بهتره

  • این حرف شما کاملا اشتباه است، در ضمن گوشت مار هم حرام است.

   شاید گراز حس بویایی قوی داشته باشد اما تنها دلیل حرام بودن گوشت گراز به خاطر مصرف خوراک آلوده نیست چون در حال حاضر برای پرورش خوک اجازه نمی دهند، حیوان مدفوعش را بخورد اما بازهم گوشتش حرام است.
   شاید گوشت گراز خواصی هم داشته باشد اما حکم آن حرام است؛ گوشت خوک و گراز نه تنها بر روی جسم بلکه بر روی روح هم اثر منفی دارند.

 8. سهراب گفت:

  آیا گراز با خوک می‌تواند آمیزش یابد؟ تعداد کروموزوم های هرگونه چند تاست؟

  • بهار گفت:

   تعداد کروموزوم‌ های خوک و گراز هر دو ۱۹ است (۲n=19)
   در مورد اینکه آیا گراز با خوک می توان آمیزش یابد؟ فکر می کند امکان پذیر باشد چون هر دو از یک گونه هستند اما آیا این آمیزش به تولید موجود زنده می انجامد یا نه را نمی دانم
   همانطور که می دانید گراز (خوک وحشی) نیای بیشتر خوک های اهلی است (نیا گونه ای است که دو یا چند گونه از تغییر آن اشتقاق پیدا کرده باشند).
   شرط به وجود آمدن زاده های زیستا و زایا از آمیزش این است که نر و ماده از یک گونه باشند. هرچند ممکن است آمیزش بین دو گونه متفاوت هم صوررت بگیرد اما سدهای پیش زیگوتی و پس زیگوتی مانع اختلاط ژنتیکی دو گونه می شوند.

 9. 1580 گفت:

  ممنون که فرق گراز و خوک رو نوشتی
  راستی آقا من شنیدم گراز دریایی هم داریم راسته
  چه جور موجودیه

  • بهار گفت:

   سلام
   بله درست شنیدید.
   گُراز دریایی (نام علمی: Odobenus rosmarus) یک پستاندار بزرگ دریایی است که ناحیه پیرامون قطب شمال زیستگاه این جانور است.
   گراز دریایی به خانواده خوکان دریایی (Pinnipedia) تعلق دارد. این حیوان به سادگی از عاج های بزرگ، سبیل‌های بلند و بدن بزرگش شناخته می‌شود و نوع بالغ آن می‌تواند تا ۲ تن وزن داشته باشد ،عمری نسبتاً طولانی دارد و حیوانی اجتماعی است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت