logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » آشنایی با انواع تشک، اولین گام برای خرید بهترین تشک

آشنایی با انواع تشک، اولین گام برای خرید بهترین تشک

چهارشنبه, 25 جولای 2018 | 860 بازدید | ۴ دیدگاه | مطالب عمومی
انواع تشک

خواب راحت در سلامتی فرد تاثیر گذار است و برای داشتن یک خواب راحت به مواردی چون دمای اتاق، آرامش فکری و کالای خواب مناسب نیاز است. از این بین داشتن یک بالشت و تشک مناسب مهم تر است و کاهش خستگی و آرامش حین خواب را به همراه دارد

سلام دوستان

تشک لایه ای نرم از پشم، پنبه، مو، فوم و … است که روی زمین یا تخت قرار می گیرد و به دو صورت ساده و فنر دار وجود دارد؛ این محصول یکی از لوازم مهمی است که در اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد و در زیبایی سرویس خواب نیز تاثیر زیادی دارد. علاوه بر این، می تواند بر سلامت جسم و روح فرد نیز تاثیر گذار باشد و از مشکلاتی چون درد عضلانی، کوفتگی، کمر درد و بد خوابی نیز  پیشگیری کند.

تشک های اولیه از مواد طبیعی چون نی، پر، الیاف ابریشمی، پنبه یا موی اسب پر می شدند و تشک های مدرن از موادی چون لاتکس، ویسکوالاستیک یا سایر فوم‌های پلی یورتان پر می شوند.

تشک های موجود در بازار دارای تنوع زیادی هستند؛ فنری، طبی، طبی فنری، مموری فوم از انواع تشک می باشند که هر فرد باید با توجه به ویژگی های بدنی، وزن، سن، بودجه و نوع پوزیشن خواب، بهترین نمونه را انتخاب کند. در تصویر زیر تشک مناسب برای سه پوزیشن خواب را مشاهده می کنید.

بهترین تشک با توجه به پوزیشن خواب

اگر برای داشتن خوابی راحت و آسوده به دنبال خرید تشک هستید برای آشنایی با انواع آن ما را همراهی کنید.

برای تکمیل سرویس خواب خود و آشنایی با انواع بالشت، مطالعه مطلب “انواع بالشت و متکا ” را نیز از دست ندهید.

انواع تشک

۱- تشک فنری

تشک فنری
مدل فنری ارزان ترین و ساده ترین نوع است که در مدل های مختلف تولید می شود و از آنجا که قیمت آن از نوع طبی کمتر است در سراسر جهان طرفداران بیشتری دارد. تشک فنر متصل و فنر منفصل از انواع مدل های فنری می باشند که مدل فنر متصل سفت تر از فنر منفصل است. این محصولات بین ۴ تا ۶ سال عمر می کنند و به دلیل قیمت پایین علاوه بر منزل از آن در مسافرخانه، خوابگاه، آسایشگاه و … استفاده می کنند.
اسکلت تشک فنر متصل از فنرهایی با ضخامت ۲/۲ سانتی متر تشکیل شده است، این فنر های بافته شده و متصل به هم به خاطر قابلیت ارتجاعی که دارند وزن بدن را به صورت یکسان در تمام سطح تقسیم می کنند؛ تراکم فنر در هر قسمت به وزن آن قسمت از بدن بستگی دارد. افراد با هر سن و وزنی می توانند از این محصولات استفاده کنند و حتی به خاطر آنکه در ساخت آن از فنرهای با دوام و محکم استفاده می شود، افراد سنگین وزن نیز می توانند خوابی راحت را با آن تجربه کنند.

در ساخت این محصولات ها از فنر با فریم یا بدون فریم استفاده می کنند و سپس روی آن را یک لایه موکت، یک لایه اسفنج و پارپه قرار می دهند و با چسب و سپس با دستگاه دور دوزی اطراف آن را محکم می کنند. در برخی مدل ها از الیاف مقاوم در برابر تعریق و رطوبت و لایه مخصوص تهویه نیز استفاده می کنند.

تشک های فنری منفصل (Pocket spring)
تکنولوژی فنر پاکتی یا فنر منفصل و یا فنر استوانه ای نسل جدید اسکلت بندی تشک فنری است که در آن به جای استفاده از فنرهای متصل از فنرهایی از جنس استیل استفاده شده است که هر کدام به طور جداگانه داخل پاکت قرار گرفته اند. در این حالت هر فنر با توجه به میزان فشار وارد شده از طرف قسمت های مختلف بدن تغییر حالت می دهد و به همین دلیل متناسب با آناتومی بدن است. در حقیقت تراکم فنرها در این مدل به وزن هر قسمت از پستی و بلندی های بدن بستگی دارد و با توجه به وزن افراد به خود فرم مخصوصی می گیرد در نتیجه بدن در حالت استاندارد قرار می گیرد و به ستون فقرات فشاری وارد نمی شود. تشک فنر منفصل بسیار نرم و راحت است و باعث افزایش سلامتی، بهبود درد ناحیه کمر و کوفتگی های عضلانی می شود.تشک فنری منفصلدر تشک هایی که فنرها به هم متصل هستند در اثر تکان یک قسمت همه جای آن تکان می خورد و این موضوع برای تشک های دو نفره که اختلاف وزن دو طرف زیاد است چندان رضایت بخش نیست. اما در مدل فنر منفصل به خاطر عدم اتصال فنرها، تکان ها و نوسانات به دیگر فنرها منتقل نمی شود و تکان های ناشی از غلت زدن فرد به تمام تشک منتقل نمی شود و نفر دوم خوابی راحت را تجربه خواهد کرد.
پخش شدن وزن بدن روی تشک و تجربه خوابی راحت، بی صدا بودن فنرها در دراز مدت، عدم گودافتادگی تشک پس از مدتی، پیشگیری از مشکلات ستون فقرات و درد ناحیه کمر، خواب دو نفره راحت بدون لرزش و تکان، افزایش طول عمر مفید تشک به دلیل کار کرد فنر ها به صورت تکی، از فواید مدل فنر منفصل می باشند.

۲- تشک طبیتشک طبی مناسب کمر دردمدل های طبی بعد از مدل فنری از پرطرفدارترین مدل های موجود در بازار به شمار می روند و سطحی غیر قابل انعطاف، کمی سفت و قابل شستشو دارند. این تشک ها با حفظ حالت ایستاده بدن از فشار به ستون فقرات جلوگیری می کنند و برای افرادی که از گودی کمر، دیسک کمر، مشکلات ناحیه ستون مهره ها، مشکلات عضلانی یا استخوانی شاکی هستند و برای پیشگیری از کمر درد و داشتن خوابی راحت مناسب می باشد.

این محصولات هم به صورت بدون فنر و هم فنر دار وجود دارند که مدل فنر داری که سفت باشد بهتر است؛ البته باید با قوس های بدن متناسب باشد و به گونه ای نباشد که بدن در آن فرو رود. از نظر پزشکی بهترین تشک طبی مدلی است که نه خیلی سفت باشد نه خیلی نرم؛ تشک خیلی سفت به اندازه آنهایی که خیلی نرم هستند، مضر است و به ستون فقرات فشار وارد می کند.

اگر این محصول اصل باشد در ساخت آن از اسفنج استفاده می کنند اما برخی افراد سودجو از موادی ارزان قیمت استفاده می کنند که کیفیت آن ها با هم متفاوت است.
۱- اکاستیو یا یونولیت یکی از مواد ارزان قیمتی هستند که در ساخت تشک بی کیفیت بکار می روند و برای آنکه مردم متوجه نشوند دو طرف آن را اسفنج قرار می دهند اما این مواد سبک هستند و در صورت خم شدن می شکنند، طول عمر کمی دارند و سلامتی را تحت تاثیر قرار می دهند.
۲- در نوع دیگر به جای اسفنج از پلی فوم یا پلی اتیلن استفاده می کنند و اطراف آن را اسفنج قرار می دهند؛ این مدل انعطاف پذیر است اما گرمای زیاد و عرق کردن از معایب آن می باشند.
۳- استفاده از اسفنج ریباند نیز باعث تولید تشک طبی بی کیفیت می شود زیرا وزن آن زیاد است و خیلی سفت است.
۴- بهترین و ارزشمند ترین ماده برای ساخت تشک طبی اصل، اسفنج است که کیفیت آن مهم ترین عامل در خرید تشک می باشد. وجود روزنه هایی در این ماده باعث گردش هوا میشود و طول عمر آن را افزایش می دهد.

۳- تشک طبی فنریتشک طبی فنری مناسب برای هم افراد
این نوع تشک به خصوص بین افرادی که به دنبال مدل های دو نفره هستند بیشترین طرفدار را دارد و به خاطر وجود اسفنج با دانسیته بالا، لایه های ریباند، پارچه هایی مرغوب و فنر بندی خوب و محکم، طول عمر بیشتری دارد و برای همه سنین و افرادی که باید زمان زیادی را استراحت کنند، مناسب می باشد.
این محصولات از نظر قیمت و مدل بسیار متنوع می باشند و در دو مدل وجود دارند؛ یک مدل آن که ارزانتر است و عموم مردم از آن استفاده می کنند مدلی است که همانند  تشک فنری، فنر دارد اما فنرهای آن ضخیم تر هستند و مانند محصولات فنری نرم نیست. مدل دیگر که گرانتر است، تشک جک دار نام دارد و ارتفاع آن با جکی که در زیر آن قرار دارد تنظیم می شود؛ هرچه ارتفاع بالاتر باشد خاصیت طبی بودنش بیشتر است و هرچه پایین‌تر باشد راحت‌ تر و فنری تر است.

محصولات طبی فنری که درون آن فنر دارد در سه درجه خیلی نرم، متعادل و نرم در بازار موجود است که با توجه به نوع اسکلت آن و موادی که درون آن بکار می رود کیفیتش نیز متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال مدل هایی با فنر منفصل یا پاکتی و یا مدل هایی که در آن مموری فوم دار بکار رفته است قیمت بیشتری دارد. در لایه های این تشک از عایقی از جنس نمد (ترموفلت) استفاده می کنند که وزن بدن را در تمامی سطوح آن پخش می کند.
این محصولات در صورتی که به درستی انتخاب شوند تا ۱۰ سال هم عمر می کنند؛ به عنوان مثال افراد با وزن بیش از ۷۰ کیلو بهتر است مدلی که فنر منفصل دارد را خریداری کنند و زیر ۷۰ کیلو می توانند از فنر متصل استفاده کنند.

تشک مموری فومکدام تشک گرانتر و بهتر است

مموری فوم (Memory foam) در سال ۱۹۸۰ اختراع شد و اولین کاربرد آن در ساخت لباس فضانوردان بوده که توسط ناسا انجام شد؛ لباس های مموری فوم حالت ارتجاعی دارند و فضانوردان در زمانی طولانی از پوشیدن آن ها خسته نمی شوند. استفاده از این تکنولوژی برای تولید تشک هایی که نسبت به دما حساس هستند و بخش های مختلف آن نسبت به وزن بدن حالت می گیرند در سال ۱۹۹۵ بکار گرفته شد.
مموری فوم حالت ارتجاعی دارد و از لایه ای کششی که به دما حساس است پوشانده شده است و زمانی که فرد از روی تخت بلند می شود مانند خمیر بازی به شکل اولیه خود بر می گردد. همین خاصیت مموری فوم باعث می شود فرد هنگام استراحت فشاری از سمت تشک احساس نکند، قوس کمر در حالت استاندارد قرار می گیرد، انحنای بدن پر می شود و نقاط حساس بدن به اندازه ای فرو می رود که به ستون فقرات فشار وارد نشود در نتیجه سلامتی فرد تضمین می شود.

هنگام خرید مدل مموری فوم باید به وزن خود دقت کنید و محصولی را خریداری کنید که گارانتی داشته باشد، برخی از فروشندگان به اشتباه به مموری فوم، پد ژله ای می گویند. این محصول در کیفیت های مختلف و در سه حالت وجود دارد؛ تشک های فنری که یک لایه مموری فوم روی آن چسبیده است، مدل های فنری که یک لایه جدای مموری فوم روی آن است و یا مدل هایی که مموری فوم تنها است.

تشک آبیتشک آبی با خاصیت درمانیاین تشک ها به دلیل قیمت زیاد طرفداران زیادی ندارند و برای افرادی که مدت زمان زیادی در بستر هستند مناسب است زیرا از زخم بستر جلوگیری می کند و طبی است. اگر درون آن آب گرم پر شود خاصیت ارتوپدیک پیدا می کند و یک حالت آرام بخشی را ایجاد می کند.

تشک بادی

این مدل تشک کاربرد های فراوانی دارد و برای افرادی که فضای کافی برای نگهداری تخت در منزل ندارند گزینه مناسبی می باشد. این محصول به کمک تلمبه باد یا پمپ دستی یا برقی باد می شود و توسط دستگاهی باد درون آن تنظیم می شود. به کمک عقربه ای می توان باد تشک را کم و زیاد کرد؛ قرار گرفتن عقربه روی عدد ۲۰۰ تا ۲۵۰ باعث نرمی و تبدیل شدن آن به تشک راحتی می شود و با اعداد ۳۰۰ تا ۳۵۰ باد بیشتری در آن نگهداری می شود و سفت می شود و به مدل طبی تبدیل می شود.
همانطور که ذکر شد وزن بسیار سبک و این ویژگی که می توان باد آن را خالی کرد، این محصول را به تشک قابل حمل و نقل تبدیل کرده است و به آن تشک مسافرتی نیز می گویند. این مدل در انواع مختلفی چون بادی بزرگسالان، چند کاره، کودک و کمپینگ وجود دارد و بیشترین کاربرد آن در سفر است. هنگام استفاده و حمل و نقل این مدل مراقب اشیا نوک تیز و برنده باشید.

علاوه بر موارد ذکر شده مدل بیمارستانی، میهمان، کودک، تشک بازی نوزاد و .. نیز از انواع دیگر تشک می باشند که هر کدام از مواد خاصی تشکیل شده اند.
همانطور که از عنوان مطلب نیز مشخص است، شناخت انواع این محصول اولین گام در خرید آن می باشد پس از آن با توجه به وضعیت جسمانی خود، میزان نرمی و سفتی تشک ایده آل، رعایت استانداردهایی در ساخت چون فنر محکم، پارچه با کیفیت و نوع دوخت، داشتن گارانتی، سایز تشک با در نظر گرفتن قد و جثه فرد، تشک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شمادوستان قرار گرفته باشد. اگر در زمینه انواع تشک سوال، نظر و یا تجربه ای دارید خوشحال می شویم با ما و دیگر دوستان خود در میان بگذارید.

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. s58 گفت:

  ما از تشک پنبه ای استفاده می کنیم و خیلی هم خوبه

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز- ممنون که دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید
   نوع تشکی که برای خوابیدن استفاده می شود بسیار مهم است؛ همانطور که می دانید تشکهای نرم و یا خیلی سفت مناسب نیستند.
   بهترین تشک ها مدل هایی هستند که مثل تشکهای پنبه ای و ترجیحاً تشکهای طبی سفتی متوسطی دارند.

 2. Sama گفت:

  کامل بود دوست عزیز.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت