logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » معرفی انواع ظروف یکبار مصرف، مزایا و معایب هر کدام

معرفی انواع ظروف یکبار مصرف، مزایا و معایب هر کدام

یکشنبه, 29 جولای 2018 | 3505 بازدید | ۱۳ دیدگاه | اغذیه و سلامت
انواع ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف با ورود به بازار زندگی سالم و راحت تری را به بشر وعده دادند اما آیا استفاده از این وسایل برای بشر مشکلاتی به همراه داشته است یا خیر؟

سلام دوستان

ظروف یکبار مصرف یکی از پرمصرف ترین لوازم مورد نیاز در زندگی بشر است که از مواد مختلفی چون کاغذ، پلاستیک، آلومینیوم و یا پلیمر ساخته می شود و در اشکال گوناگونی چون لیوان، بشقاب، کاسه، قاشق و کارد و چنگال، سطل ماست یکبار مصرف، بطری، نی، سفره و …. وجود دارند و حتی به نوعی کالای لوکس و فانتزی تبدیل شده اند.
استفاده از ظروف یک بار مصرف در رستوران، بستنی فروشی، غذا خوری، همایش ها، جلسات علمی و اداری ، مجالس عروسی و عزا ، روضه خوانی و افطاری، توزیع نذورات و میهمانی ها رو به افزایش است و جزء لاینفک مراسم ها به حساب می آید. ظروف یکبار مصرف ظاهری کاملا بهداشتی دارند، استفاده از آن و پذیرایی با آن به خصوص در تعداد بالا راحت است، این ظروف مقرون به صرفه هستند و عدم شستشوی آن باعث صرفه جویی در آب، وقت، هزینه و نیروی انسانی می شود در نتیجه مصرف آن با توجه به افزایش جمعیت بیشتر رواج پیدا کرده است.

در کنار تمام محاسن ظروف یک بار مصرف باید به این نکته نیز دقت کرد که این ظروف در کنار رفاه و آسایش خاطری که برای بشر به ارمغان آورده اند یکی از بزرگ ترین آلاینده های محیط زیست نیز به شمار می روند و مصرف بی رویه ظروف یکبار مصرف، به خصوص ظروف نامناسب و غیر استاندارد برای سلامت انسان مضر خواهد بود.
با توجه به اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور اول دنیا در مصرف ظروف یکبار مصرف می باشد سوالاتی نظیر این که آیا استفاده از ظروف یک بار مصرف ضرر دارد؟ یا کدام یک از ظروف یک بار مصرف بهتر است؟ بسیار مطرح می شود. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع ظروف یک بار مصرف و استفاده صحیح آن نکاتی ارائه دهیم؛ لطفا تا انتها ما را همراهی کنید.

ظرف های یکبار مصرف انواع مختلفی دارند که باید برای هر نوع نوشیدنی و غذا از ظرفی مخصوص استفاده کرد. انواع ظروف یکبار مصرف عبارتند از: پلاستیکی، گیاهی، فومی، کاغذی و آلومینیومی

۱- ظروف یکبار مصرف پلاستیکی
ظروف یکبار مصرف پلاستیکی که بیشترین مصرف را بین ظروف یک بار مصرف دارند از دو جنس پلی‌پروپیلن (PP) و پلی‌استایرن (PS) هستند و هر دو به رنگ شفاف می باشند اما در صورت وجود ترکیب هایی به صورت رنگی یا مات هم تولید می شوند که ظروف شفاف مناسب غذا و نوشیدنی های سرد می باشند. پلاستیک، پلیمری است که از سنتز مواد اولیه ای به نام مونومرها بدست می آید؛ مونومرها مواد سمی هستند که اگر در زمان تهیه پلیمر مقداری از آن باقی بماند برای سلامتی انسان مضر است و مشکلات گوارشی را به همراه خواهند داشت.

از لحاظ روش و سیستم تولید نیز این ظروف به دو روش تولید نیمه فرمینگ و تولید ترموفرمینگ تولید می شوند. توزیع شربت نذری، شیر یا چای، قرار دادن غذا، بستنی و … از موارد مصرف این ظروف می باشند که استفاده از این ظروف برای مصرف خوردنی های داغ و چرب بسیار مضر است زیرا این ظروف نسبت به حرارت حساس هستند و در صورتیکه درون آن نوشیدنی یا غذای داغ یا چرب ریخته شود ترکیبات شیمیایی سمی آن با مواد غذایی ترکیب می شوند و احتمال بروز سرطان را افزایش می دهند.

ظروف پلی استایرن PS
پلی استایرن شفاف و شکننده است و در دو نوع انبساطی و غیر انبساطی وجود دارد که از آن برای تولید ظروف یکبار مصرف فومی و غیر فومی استفاده می کنند. ظرف های پلی استایرن انعطاف پذیر هستند و از آن ها در صنایع غذایی و بسته‌بندی محصولات غذایی استفاده می کنند.

 

ظروف پلی استایرنی به روش نیمه فرمینگ که شامل تنها یک دستگاه است، تولید می شوند و استفاده از آن ها برای نوشیدنی های چرب و اسیدی چون نوشابه و کاکائو خطر بیشتری دارد تا مصرف چای داغ؛ که بهتر است برای ریختن غذای گرم و کمی چرب انواع فود گرید این ظروف را انتخاب کنید.
در بین ظروف پلیمری، ظروف استایرنی نسبت به سایرین بیشتر سرطان زا هستند؛ زیرا ماده استایرن که در مواد اولیه آن قرار دارد در برخورد با مواد و مایعات داغ (دمای ۴۰ درجه) ماده ای سمی تولید می کنند. همچنین یخ بستن آب درون این ظروف سبب آزاد شدن مواد سرطان زا می شود.

ظروف یک بار مصرفی که در ابتدا وارد زندگی مردم شدند از نوع پلی استایرن بودند و از نظر رنگ، فرم پذیری و استحکام به دو نوع هایمپک و کریستال تقسیم می شوند:
۱- ظروف پلی استایرنی هایمپک (HIPS ) رنگی مات متمایل به سفید دارند که ظروف یک بار مصرف سفید رنگ و رنگی از این نوع می باشند. ظروف هایم پک نسبت به دیگر ظروف انعطاف پذیرتر هستند اما در صورت فشار بیش از حد ترک می خورند یا می شکنند. ظروف ماست، خامه، پنیر، بستنی، ظروف آبمیوه خوری سفید رنگ و انواع دیس ها و بشقاب های یکبار مصرف از این نوع می باشند.
۲- ظروف پلی استایرنی کریستال (GPPS) رنگی شیشه ای و شفاف دارند و نسبت به نوع هایمپک سخت تر اما شکننده تر هستند و اگر آن را فشار دهید سریع می شکنند به همین دلیل از آن برای بسته بندی استفاده نمی شوند. بهترین استفاده از ظروف یک بار مصرف شیشه ای، نوشیدنی های سرد می باشد زیرا مواد داغ مونومرهای آن را آزاد می کنند.

برای استفاده از این ظروف باید نکاتی را رعایت کرد:
– از مصرف مجدد ظروف خودداری کنید زیرا مولکول های آلی و صنعتی آن آزاد می شود.
– ظروف پلاستیکی را درون مایکروویو قرار ندهید زیرا سم دیوکسین تولید می شود.
– غذا را بیشتر از ۲ ساعت درون این ظروف قرار ندهید.
– این ظروف را در مقابل نور خورشید قرار ندهید زیرا مواد مضر آن آزاد می شوند
– سرطان کبد، سرطان سینه، مشکلات گوارشی، خستگی و ناراحتی اعصاب از عوارض مصرف طولانی مدت این ظروف می باشند.

ظروف پلی ‌پروپیلن PP
سیستم ترموفرمینگ که شامل دو دستگاه می باشد توانایی تولید ظروف پلیمری چون پلی پروپلین، پی وی سی، پت، پلی اتیلن و حتی گیاهی را دارد اما به طور عمده از پلی پرییلن به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.
سیستم ترموفرمینگ در مقایسه با سیستم نیمه فرمینگ  توانایی تولید ۳ تا ۴ برابر بیشتر ظرف را دارد، ظروف تولیدی آن کیفیت و وزن یکسان دارند و به خاطر استفاده از سیستم لیوان جمع کن اتوماتیک در دستگاه تولید ظروف یکبار مصرف، از نظر بهداشتی و کاهش نیروی انسانی هم بهتر است.
ظروف پلی پروپیلن که علامت اختصاری PP در زیر ظروف آن حک شده است رنگ شیشه ای و نیمه شفاف دارند و به صورت رنگی هم تولید می شوند. این ظروف بسیار نرم هستند و اگر آنها را مچاله کنید نمی شکنند و دوباره بدون ترک خوردن به شکل اول خود باز می گردند.مواد اولیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکییکی از مزایای استفاده از این ظروف عدم وجود ماده استایرن در ترکیب این ظرف است و اینکه در مواجه با مایعات داغ مواد سمی از آن آزاد نمی شود و سمی نیست. در بین تمام ظروف پلیمری، ظروف پلی پرو پیلن تنها ظرف یک بار مصرفی  است که مشکل بهداشتی ندارد؛ زیرا این نوع پلیمر در برابر سرما و گرما تا حدی مقاوم است و ظروف ضخیم درب دار مخصوص مایکروویو نیز از این جنس می باشند.

برخی از مزایای ظروف پلی ‌پروپیلن PP بدین ترتیب می باشند:
– مقاومت خوب در برابر مایعات داغ و عدم تغییر شکل
– عدم وجود ماده استایرن و سرطانی بودن
– قیمت پایین نسبت به سایر مواد پلیمری
– امکان تولید مواد پلی پروپیلن در اکثر پتروشیمی های ایران
– حمل و بارگیری راحت به خاطر آنکه انعطاف پذیر است و ترک نمی خورد.
– امکان تولید انواع ظروف با اشکال مختلف و زاویه دار
– امکان تولید ظروف در تیراژ بالا

معایب ظروف یک بار مصرف پلاستیکی
۱- ظروف غیر استاندارد می توانند آلرژی زا باشد.
۲- مشکلات گوارشی، عفونت های دستگاه گوارش، سمی کردن مواد غذایی داغ و بروز سرطان
۳- ایجاد آلودگی زیست محیطی
۴- قابل استفاده در مایکروویو نیست.
۵- در صورت مدفون کردن در خاک، تجزیه این مواد ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال زمان می برد.
۶- عدم بازیافت، تجمع ظروف و زباله های پلاستیکی در طبیعت و ایجاد مناظری ناخوشایند
۷- ابتلا به بیماری های مختلفی چون بی خوابی، خستگی، عصبانیت، غیر‌عادی شدن کروموزوم‌ها و کاهش پلاکت‌های خون

مزایای ظروف یک بار مصرف پلاستیکی
۱- مقاومت در برابر مواد الکلی و قلیایی
۲- تولید به صرفه تر و قیمت پایین نسبت به سایر ظروف
۳- تولید ظروف مختلف با اشکال  و طرح های گوناگون
۴- استفاده آسان و پذیرایی بهتر
۵- رعایت بهداشت
۶- صرفه جویی در زمان
۷- بدون نیاز به شستشو مجدد
۸- به دلیل قابلیت استفاده و دور ریختن سریع با نیاز بشر برای انجام کارهای آسان متناسب است.

۲- ظروف یکبار مصرف فومی یا اسفنجی
یکی دیگر از انواع ظروف یک بار مصرف که به نوعی زیر مجموعه ظروف پلاستیکی است، ظرف فومی یا اسفنجی است که از جنس EPS یا پلی استایرن انبساطی است و در ۳ مرحله تولید می شود. مواد اولیه برای ساخت این ظروف تنها در یکی از پتروشیمی های ایران تولید می شود و به خاطر حجیم بودن و کرایه بالای حمل و نقل، تولید و مصرف آن بسیار کم است؛ همچنین تعداد واحدهای تولید کننده ظروف اسفنجی کمتر از دیگر ظروف پلاستیکی است.

این ظروف نوعی پلی استایرن هستند که نسبت به گرما و چربی مقاومت بیشتری دارند، در ساخت این ظروف گاز هگزان استفاده می شود و از آنجا که این گاز در دمای ۱۶۰ درجه آزاد می شود، قرار دادن غذای داغ در این ظرف برخلاف باور عموم اصلا مناسب نیست.

ظروف سفید رنگ اسفنجی برای نگهداری مواد غذایی سرد، مرطوب، گرم و چرب مناسب می باشند اما در صورت تماس با غذای داغ گاز آن به همراه غذا وارد بدن می شود و باعث سردرد می شود. همچنین به دلیل وجود روزنه هایی در این ظرف نگهداری غذا در این ظرف برای مدت طولانی مناسب نیست چون امکان ورود هوا به درون آن وجود دارد.

مزایای ظروف یکبار مصرف فومی
۱- عایق حرارتی خوبی است و حرارت غذا را حفظ می کند.
۲- به دلیل وزن کم، حمل و نقل آن آسان است.
۳- شکنندگی کمتر و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه

۳– ظروف یکبار مصرف آلومینیومی
ظروف آلومینیومی یکی از سالم ترین ظروف یک بار مصرف است که به دلیل بهداشتی بودن نسبت به دیگر ظروف، در هتل ها، رستوران ها و آشپزخانه ها برای بسته بندی و جابجایی مواد غذایی بکار می روند. از آنجا که این ظروف در برابر حرارت نسبت به سایر ظروف یک بار مصرف مقاوم هستند و کمترین آلودگی شیمیایی را به همراه دارند، پس از مدل گیاهی بهترین جایگزین برای ظروف پلاستیکی و فومی به شمار می روند. البته این ظروف تنها یک درصد از بازار ظرف های یکبار مصرف ایران را به خود اختصاص داده اند و از آنجا که ایران ظرفیت تولید ظروف آلومینیومی را دارد بهتر است با وضع قوانین محدود کننده و تغییر الگوی مصرف، تولید آن را افزایش داد.

آلومینیوم ماده پایداری است که در تماس مستقیم با انواع مواد غذایی واکنش شیمیایی خطرناکی انجام نمی دهد و کیفیت و طعم ماده غذایی را حفظ می کند. ظروف آلومینیومی در شکل ها و مدل های مختلف تک پرسی ، دوپرسی ، یک و نیم پرسی ، نیم پرسی ، کبابی ، خورشتی و … در بازار وجود دارد.

مزایای ظروف یکبار مصرف آلومینیومی
۱- این ظروف برعکس ظروف پلاستیکی که به محض تماس با غذای گرم با آن واکنش می دهند و باعث بیماری و سرطان می شوند، هیچ گونه واکنشی با غذا نمی دهند، طعم آن را تغییر نمی دهند و آن را آلوده نمی کنند.
۲- این ظروف را می توان در فرزیر، آون توستر، فر اجاق گاز، مایکروفر و مایکروویو قرار داد زیرا در برابر حرارت مشکلی ایجاد نمی کنند و در این دستگاه ها فضای زیادی اشغال نمی کنند.
۳- برای بسته بندی و جابجایی مواد غذایی مناسب هستند و حمل و نقل آن نیز آسان است.
۴- ظروف آلومینیومی بسیار شکیل، زیبا و ارزان قیمت هستند و پس از یک بار مصرف می توان آن را مجدد تمیز کرد و از آن استفاده کرد.
۵- پس ماند این ظروف یک بار مصرف ارزشمند هستند و باعث آلودگی محیط زیست نمی شوند.
۶- بهترین مزیت این ظروف حفظ حرارت غذا برای طولانی مدت و قابلیت گرم شدن است که در دیگر ظروف وجود ندارد.
۷- ظروف آلومینیومی تجزیه پذیر و دوستدار محیط زیست هستند، قابلیت بازیافت دارند و به طبیعت باز می گردند.

معایب ظروف یکبار مصرف آلومینیومی
در مورد معایب ظروف آلومینیومی بر بدن تاکنون به طور واضح گزارشی اعلام نشده است اما استفاده طولانی مدت از این ظروف و فویل های آلومینیومی ممکن است سبب بروز عوارض و مشکلاتی بر بدن شود. ظروف آلومینیومی که نشان استاندارد ندارد دارای مقداری سرب می باشند که تجمع سرب در طولانی مدت برای کودکان زیر ۶ سال آسیب های جدی به همراه دارد و باعث کوتاه قدی و توقف رشد می شود. در بزرگسالان نیز مشکلات گوارشی، آسیب به کلیه، درد مفاصل و ایجاد آرتریت، افزایش خطر پوکی استخوان و ابتلا به بیماری آلزایمر از عوارض تجمع آلومینیوم در طولانی مدت در بدن می باشند.

۴- ظروف یک بار مصرف کاغذی
ظروف کاغذی یکی دیگر از انواع ظروف یکبار مصرف است که هم اکنون نزدیک ۲ درصد از بازار مصرف را به خود اختصاص داده است. از این ظروف و به خصوص لیوان یکبار مصرف کاغذی در کافی شاپ، هتل، مهمانی،  سمینار و جلسات برای سرو نوشیدنی گرم و سرد استفاده می کنند و علاوه بر آن با چاپ نام و آرم شرکت به عنوان ابزار تبلیغاتی نیز کاربرد فراوانی دارد.

ظروف کاغذی بهترین انتخاب برای نگه داری مواد غذایی سرد، گرم و داغ می باشند زیرا ترکیبات موجود در آن ها در اثر دمای بالا یا تماس با چربی واکنش نشان نمی دهند. در مجموع برای استفاده از این ظروف محدودیت خاصی وجود ندارد، اما بهتر است مواد داغ را برای مدت زیادی در آن قرار ندهید چون طعم و عطر آن ممکن است تغییر کند.
این ظروف از خمیر خام کاغذ و مواد اولیه تجدید پذیر تهیه می شوند و با محیط زیست سازگار هستند، بدون تخریب محیط زیست و حداکثر پس از ۳ ماه در خاک تجزیه می شوند.

برای تهیه ظروف کاغذی، کاغذ مخصوص به صورت رول با ضخامت های مختلف وارد دستگاه می شود و پس از شکل گیری، ضایعات آن برش می خورد. در تولید لیوان های کاغذی برای افزایش دوام و برای اینکه از خیس شدن کاغذ جلوگیری شود؛ لایه بیرونی و درونی آن را با لایه ای مومی شکل و ضد آب می پوشانند. استروک دابل و استروک سینگل کاغذهایی هستند که در تولید لیوان کاغذی بکار می روند و تفاوت آن ها در این است که در استروک سینگل یا استروک تک جداره تنها یک طرف کاغذ با پوشش پلی اتیلن پوشیده شده است اما در استروک دابل دو طرف آن پوشش پلی اتیلن دارد. پلی اتیلن PE مانع از انتقال رطوبت نوشیدنی ها به سطح بیرون لیوان می شود، تاثیر شیمیایی کمی روی مواد غذایی دارد و از لحاظ بهداشتی ضرری برای انسان ندارد.
برای طراحی روی ظرف بهتر است از رنگ خوراکی (رنگ فود گرید) استفاده شود اما برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن قیمت، از رنگ صنعتی ارزان قیمت که سرب دارد استفاده می کنند. این رنگ ها سلامتی افراد را به خطر می اندازند و درون ظرف هایی که با این رنگ ها طراحی شده اند، بویی شبیه به بوی رنگ یا نفت می دهند.

مزایای ظروف یکبار مصرف کاغذی
۱- این ظروف بسیار شیک و بهداشتی هستند.
۲- امکان چاپ دیجیتال طرح و نوشته برای زیباتر شدن ظرف یا استفاده از آن برای تبلیغات
۳- به طبیعت آسیب وارد نمی کند و آلایندگی محیط زیست را کاهش می دهد.
۴- زیست تخریب پذیر است و دوستدار محیط زیست محسوب می شود.
۵- از آن می توان برای نگهداری غذای سرد و گرم استفاده کرد.
۶- در روند تولید آن به منابع نفتی و پلیمری نیاز نیست و در صورتی که در شرایط استاندارد تولید شود برای سلامتی انسان ضرری ندارد.
۷- ظروف کاغذی و به خصوص لیوان کاغذی در برابر نفوذ مایعات داغ به سطح خارجی لیوان مقاوم است و برعکس لیوان های پلاستیکی که در مجاورت آب داغ  مچاله می شوند یا آب می شوند بسیار مقاوم است.
۸- کاهش نشر گازهای گلخانه ای

معایب ظروف یکبار مصرف کاغذی
۱- عدم تولید مواد اولیه در داخل ایران و وابستگی آن به واردات
۲- از این ظروف نمی توان در صنایع بسته بندی لبنی و بستنی استفاده کرد.
۳- برای تولید هر کدام از ظروف کاغذی باید دستگاه جداگانه داشت و نمی توان با تعویض قالب شکل ظرف تولیدی را تغییر داد.
۴- قیمت ظروف کاغذی ۲ یا ۳ برابر ظروف پلیمری است

۵- ظروف یکبار مصرف گیاهی
پس از مشخص شدن ضررهای جبران ناپذیر ظروف پلاستیکی بر طبیعت، نوع جدیدی از ظروف وارد بازار شده است که تجزیه پذیری خوبی دارند و بر پایه گیاهی ساخته می شوند. این ظروف که از مواد طبیعی چون نشاسته ذرت، سیب زمینی، برنج و گندم ساخته شده و برای ایجاد خاصیت پلیمری و آب گریزی در آن از موم عسل، روغن های گیاهی، گلوتن و سلولز استفاده شده است مزایای فراوانی دارند؛ تولید آن توسط سیستم ترموفرمینگ و به کمک سه دستگاه و در سه مرحله انجام می شود.
نوع درب دار این ظروف پرمصرف ترین ظرف گیاهی هستند که در رستوران، کترینگ، آشپزخانه های سنتی، اداره ها و جشن های خانگی کاربرد فراوانی دارند و جای ظروف فومی را گرفته اند.
تولید ظروف یک بار مصرف بیوپلیمری با پایه گیاهی قدمت زیادی ندارد، سیستم تولید این ظروف جدید است و تعداد کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی کم است و از طرفی مواد اولیه برای تولید آن نیز گران است؛ تمام این عوامل سبب شده قیمت تمام شده این محصول نسبت به سایرین بیشتر شود؛ البته پرداخت هزینه بیشتر ظرف برای حفظ سلامتی و کاهش هزینه های درمانی تصمیم عاقلانه ای است.

از ظروف یک بار مصرف گیاهی می توانید برای نگهداری، حمل و خوردن انواع غذای داغ و چرب و سرد برای طولانی مدت استفاده کنید زیرا این ظروف در تماس با مایعات و غذای داغ هیچ گونه عکس العمل شیمیایی و مضر ندارند، مواد سمی وارد غذا نمی کنند و در برابر حرارت مقاوم هستند.

مزایای ظروف یک بار مصرف گیاهی
سازگاری با محیط زیست و تهیه شده از منابع تجزیه پذیر
مصرف انرژی کمتر
قابل استفاده در مایکروفر و فریزر بدون عوارض
قابلیت تجزیه پذیری در شرایط صحیح (دما، رطوبت و حضور میکروب) و پس از ۶ ماه
بدون آثار تخریبی پس از تجزیه شدن
عدم وابستگی به صنعت نفت و مواد اولیه نفتی
حفظ سلامت جامعه و بهداشت محیط زیست
اشغال فضای کم در بسته بندی و داشتن وزن کم
فاقد مواد مضر پلاستیکی، شیمیایی و مواد سمی
عدم واکنش واکنش ظروف در صورت تماس با مواد داغ
توسعه صنعت کشاورزی
قابل استفاده مجدد تا سه بار
در اثر تجزیه ظروف هوموس غیر سمی تولید می شود که می توان از آن به عنوان کود استفاده کرد.

معایب ظروف یک بار مصرف گیاهی
انواعی که صد در صد گیاهی نیستند در صورت ریختن مایعات کمی بوی نشاسته می گیرند.
ماده اولیه این ظروف گران است و قیمت تمام شده آن بیشتر است.
قابلیت استفاده در صنایع بسته بندی لبنی و بستنی را ندارد.

مزایای ذکر شده برای ظروف صددرصد گیاهی هستند در صورتیکه در تولید برخی از این ظروف از پوشش پلی اتیلن استفاده می کنند. در مجموع کارخانه ظروف یکبار مصرف، این ظروف را به دو نوع صد در درصد تخریب پذیر با مواد اولیه که منشا غذایی دارند (مانند پروتئین ها و ساکارین ها) و قابل خوردن هستند و نوعی که ۳۰ تا ۷۰ درصد آن تخریب پذیر است، قابل خوردن نیست و منشا آن غالبا مواد نشاسته ای است تقسیم بندی می کنند. ظروف نوع دوم که در ایران هم تنها از این مدل تولید می شود معایبی نیز دارند؛ نشاسته موجود در این ظروف در صورت تماس با آب و غذای داغ حل می شود و باعث تغییر رنگ و طعم آب می شود و برای نگهداری آب و غذای داغ در طولانی مدت مناسب نیست. همچنین ظروف گیاهی با منشا نشاسته ای در معرض نور، گرما و رطوبت برای طولانی مدت کپک می زنند و قارچ و میکروب ها از عوارض آن می باشند و برای استفاده طولانی مدت مناسب نیستند.

ظروف یکبار مصرف از پلیمرهای مختلفی تولید می شوند که در صورت آگاهی از مصارف هر کدام ضرری را به همراه نخواهند داشت. به عنوان مثال در ویدئو زیر می توانید استفاده صحیح از ظروف پلاستیکی را ملاحظه می کنید.

– ظروف یک بار مصرف شفاف برای غذا و نوشیدنی های سرد و غذاهای خشک مناسب هستند.
– ظروف سفید و فوم دار که کف آن علامت PE ، PP، PS حک شده است، برای مواد سرد، گرم (دمای حدود ۶۵ درجه) و مرطوب مناسب هستند.
– ظروف پلی پروپلین سفیدرنگ برای بسته بندی محصولات لبنی مانند ماست، خامه، پنیر و مواد غذایی گرم و مرطوب مناسب می باشد.
– استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی شفاف بهتر از انواع رنگی است زیرا در تهیه ظروف رنگی از مواد بازیافتی و رنگ های شیمیایی استفاده می کنند.
– بطری های پلاستیکی برای نگه داری آبغوره، آبلیمو و سرکه مناسب نیستند زیرا این مواد با ظروف پلاستیکی واکنش می دهند و مشکلاتی را ایجاد می کنند.
– برای نوشیدن مایعات داغ از لیوان کاغذی یا گیاهی استفاده کنید.
– از بطری های نوشابه و آب معدنی به صورت مکرر استفاده نکنید.
– در ظروف پلاستیکی به خصوص ظروف رنگی به مدت طولانی غذا قرار ندهید.
– برای مواد غذایی چرب که حرارت آن بیشتر از ۶۵ درجه است ظروف گیاهی مناسب است.
– هنگام خرید ظروف یکبار مصرف از مراکز معتبر و از مدل هایی که مجوز ساخت از وزارت بهداشت دارند خریداری کنید.
– ظروف مسی، پیرکس، چینی و روی بهترین ظروف برای نگهداری مواد غذایی می باشند و بین ظروف یکبار مصرف ظروف کاغذی و آلومینیومی بهتر هستند.
و در آخر سعی کنید حتی المقدور از ظرف یکبار مصرف استفاده نکنید.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد. لطفا نظرات و دیدگاه های خود را در رابطه با این موضوع برای ما ارسال کنید.

۱۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. مانیسا گفت:

  ظروف آلومینیومی به نظر من ضرر کمتری داره و راحت بازیافت میشه واسه همین رو زمین نمیمونه

 2. مطلبی گفت:

  سلام
  ممنون بسیار مطلب تازه یاد گرفتم و اگر اجازه بدهید با ذکر ماخذ در شبکه های مجازی که عضو هستم منتشر میکنم.

 3. علي گفت:

  سلام
  در خصوص اطلاع یافتن از انواع مواد اولیه ظروف یکبار مصرف مطالب زیادی جستجو و مطالعه کردم ولی همه این مطالب موجب سردرگمی بیشتر می‌شد ولی با تجمیع مطالب ارائه شده این سایت اطلاعات جامع و مفیدی بدست اوردم.
  از این بابت از سایت خوب و مطالب ارزنده شما تشکر میکنم

 4. حمید گفت:

  سلام ممنون مطالب خوبی بود استفاده کردیم
  اگر این مطالب توسط شبکه های مجازی و صدا و سیما برای عموم اطلاع رسانی میشد تاثیر زیادی روی کمتر یا درست استفاده کردن انسانها از این مواد می گذاشت.

  • سلام دوست عزیز- خوشحالم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفت.
   با حرف شما موافقم، صدا وسیما قابلیت های زیادی برای فرهنگ سازی دارد. امیدوارم خود مردم به این نتیجه برسند که ظروف یکبار مصرف را کمتر بکار ببرند.

 5. حمید گفت:

  سلام ممنون مطالب خوبی بود استفاده کردیم.

 6. س گفت:

  ممنون از این مقاله مفید، خیلی استفاده کردم

 7. Sama گفت:

  وای که چقدر بده این ظروف یکبار مصرف ممنون بهار عزیز

  • بهار گفت:

   ظروف یکبار مصرف در خیلی موارد به ما کمک می کنند و استفاده از آن ها همیشه بد نیست.
   آنچه بد است استفاده بی رویه از این ظروف و استفاده از ظروف غیر استاندارد می باشد. امیدوارم روزی برسد که با تغییر الگوی مصرف و استفاده کمتر از این ظروف، آشغال کمتری تولید شود و به طبیعت احترام بگذاریم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت