logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » علوم پزشکی » بهترین دستگاه تست قند خون کدام است؟

بهترین دستگاه تست قند خون کدام است؟

پنج‌شنبه, 2 آگوست 2018 | 17313 بازدید | بدون دیدگاه | علوم پزشکی
بهترین دستگاه تست قند خون کدام است؟

یکی از دستاوردهای مهندسی پزشکی ساخت دستگاه اندازه گیری میزان قند خون است که این امکان را به هر فردی می دهد تا به راحتی قند خون خود را تحت نظر داشته باشد.

سلام دوستان

بهترین دستگاه قند خون چه ویژگی هایی دارد؟ کدام مارک دستگاه تست قند خون بهتر است؟ جدیدترین و دقیق ترین دستگاه تست قند خون کدام است؟ چه عواملی قند خون را بالا و پایین می کنند؟ گلوکومتر چیست و بهترین مارک گلوکومتر کدام است؟ این ها سوالاتی هستند که ذهن اکثر بیماران مبتلا به دیابت یا همراهان آن ها را به خود مشغول کرده است. خرید بهترین دستگاه تست قند خون نیز مهم ترین دغدغه این افراد می باشد زیرا افرادی که انسولین تزریق می کنند بهتر است روزی ۳ تا ۴ مرتبه قند خود را در زمان های مختلف تست کنند؛ این کار در پیشگیری از افت قند خون و کاهش عوارض دیابت بسیار موثر است و این دستگاه به آن ها کمک زیادی می کند.

در این مطلب قصد داریم در مورد اینکه بهترین دستگاه تست قند خون چه ویژگی هایی دارد، نکاتی ارائه دهیم در صورت تمایل ما را همراهی کنید.

اگر با بیماری دیابت آشنایی ندارید بهتر است قبل از آشنایی با بهترین دستگاه تست قند خون، مطلب “دیابت و انواع آن” را مطالعه بفرمائید.

دستگاه تست قند خون، گلوکومتر (glucometer) و یا گلوکزمتر، ابزار پزشکی است که غلظت خون را تعیین می کند و یکی از لوازم ضروری برای افراد مبتلا و یا مشکوک به دیابت و یا هیپوگلیسمی است. این دستگاه بخش جدانشدنی در روند درمان دیابت می باشد و با اندازه گیری قند خون به فرد کمک می کند قند خود را در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ mg/dl نگه دارد و از تاثیر غذا و داروها آگاه شود. خود پایشی قند خون (EMRI) در بهبود و کنترل قند خون به بیمار کمک می کند و با تقویت حس اعتماد به نفس بیمار، باعث افزایش سطح کیفیت زندگی او می شود.
کشف انسولین و دستگاه گلوکزمتر برای بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت هستند زیرا این بیماران با اندازه گیری قند خون خود، رژیم غذایی و دوز انسولین دریافتی را تنظیم می کنند و با پایش روزانه قند خون خود که HMBG یا SMBG نام دارد از عوارض دیابت جلوگیری می کنند. در تصویر زیر می توانید عوارض دیابت را مشاهده کنید.

بهترین دستگاه تست قند خون می تواند در بروز عوارض دیابت مفید باشد

عوارض دیابت

 

گلوکومتر از سه بخش، دستگاه تشخیص، نوار تست و لانست یا نشتر تشکیل شده است که برای اندازه گیری قند خون به کمک لانست حفره ای نازک در نوک انگشت ایجاد می کنند و با توجه به نوع دستگاه مقداری خون را روی نوار تست قرار می دهند و نوار را وارد دستگاه می کنند تا نتیجه مشخص شود. در ویدئو زیر می توانید مراحل کار با دستگاه تست قند خون را مشاهده کنید.

میزان قند خون در بیماران دیابتی نباید کمتر از ۷۰ باشد، مقدار کمتر از ۶۰ بیمار علامت دار است و کمتر از ۴۵ بسیار خطرناک است. میزان قند خون در افراد سالم یا همان قند ناشتا باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و اگر از ۱۲۶ بیشتر باشد و یکبار هم تکرار شود فرد مبتلا به دیابت است و اگر قند خون ناشتایش بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ باشد مستعد دیابت است؛ قند خون افراد سالم بعد از غذا نیز باید کمتر از ۱۴۰ باشد. البته حتی بهترین دستگاه تست خون هم نمی تواند دیابت را تشخیص دهد و برای تشخیص حتما باید به آزمایشگاه مراجعه کرد. زیرا خونی که در دستگاه تست بکار می رود از سر انگشت و از طریق مویرگ ها گرفته می شود در نتیجه کامل است (هم دارای سلول است و هم مایع پلاسما) اما در آزمایش خون تنها میزان قند خون پلاسما اندازه گیری می شود. همین موضوع باعث تفاوت نتیجه بدست آمده از گلوکومتر با آزمایش خون است؛ دستگاه میزان خون را ۱۵ درصد بالاتر یا کمتر از آزمایش خون نشان می دهد.

عواملی که می توانند روی قند اندازه گیری شده تاثیر بگذارند:
کالیبراسیون دستگاه، درجه حرارت محیط، میزان حجم خونی که روی دستگاه گذاشته می شود، ارتفاع از سطح دریا، رطوبت محیط، میزان اسید اوریک خون، میزان ویتامین C، بیماری مثل کم خونی یا بالا بودن هماتوکریت خون، کیفیت دستگاه و نوار تست

انواع دستگاه تست قند خون
گلوکومتر یا گلوکزمتر برای سنجش حدود مقدار قند خون ساخته شده است و قابل حمل و نقل بودن، در دسترس بودن و سهولت استفاده، از مزایای آن می باشند. تا دهه ۸۰ میلادی برای تعیین قند خون دستگاهی وجود نداشته و تنها نوارهایی بوده که در تماس با قند خون تغییر رنگ می داده اند.
در حال حاضر حدود ۲۵ نوع مختلف گلوکومتر وجود دارد که این دستگاه ها از نظر میزان خون مورد نیاز، سرعت اندازه گیری، توانایی ذخیره در حافظه، قیمت، نوار تست و دقت اندازه گیری با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در قدیم این دستگاه ها بزرگ بودند و نتایج را با تاخیر نشان می دادند اما امروزه دستگاه های کوچک تر با سرعت بیشتر نتایج را اعلام می کنند و در حافظه ذخیره می کنند، دامنه اندازه گیری این دستگاه از صفر تا ۶۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر است و بالاتر از آن باید به اورژانس مراجعه کند.

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه گلوکومتر در انواع مختلفی تولید شده است:
۱- گلوکومتر سوزنی که با سوزن زنی انگشت مقدار قند خون را مشخص می کند.
۲- دستگاه تست بدون سوزن Gluco Watch: این دستگاه به صورت یک ساعت مچی است که با استفاده از جریان الکتریکی و از طریق پوست، قند خون را مشخص می کند.
۳- تست کردن قند خون بطور پیوسته Continuous Blood Glucose Testing: سیستم نمایش دائمی قند خون یا CGM، بهترین دستگاه تست قند خون بدون نیاز به خونگیری است که دارای ۳ بخش است:
یک سنسور کوچک که زیر پوست قرا می گیرد، ترانسمیتر یا فرستنده که بروی سطح سنسور روی پوست چسبانده می شوند و گیرنده که یک دستگاه کوچک بی سیم است.

دستگاه اندازه گیری مداوم قند خون (گلوکز متر بدون خونریزی) به صورت مداوم نتایج را اندازه می گیرد و در خود ذخیره می کند که با اتصال آن به کامپیوتر پزشک می تواند تاثیر انسولین، ورزش، غذا، دارو و دیگر عوامل موثر را از نزدیک مشاهده کند. دستگاه CGM مقدار قند خون را بصورت نموداری نشان می دهد و اگر قند خون کمتر از ۵۵ میلی گرم در دسی لیتر شود، این دستگاه زنگ هشدار دهنده دارد. همچنین بیمارانی که افت قند خون شبانه دارند را با زنگ هشدار آگاه می کند.
سیستم نمایش مداوم قند خون در انواع مختلفی تولید می شود، برخی از آن به بازو و گروهی دیگر به روی شکم نصب می شوند. این دستگاه بدون نیاز به سوراخ کردن پوست و با استفاده از مادون قرمز از روی پوست قند خون را اندازه می گیرد و برای افرادی که باید روزانه ۳ یا ۴ مرتبه قند خون خود را چک کنند و یا افرادی که از سوزن و خون می ترسند بسیار مناسب است.

انواع روش های اندازه گیری در گلوکومتر

دستگاه اندازه گیری قند خون با دو روش فتومتری و الکتروشیمیایی این کار را انجام می دهد.
۱روش فتومتری : دستگاه هایی که از این روش برای اندازه گیری قند خون استفاده می کنند دارای یک منبع نور می باشند. در این دستگاه ها طی یک واکنش آنزیمی، گلوکز موجود در خون به یک ماده رنگی تبدیل می شود؛ با انتشار نور به این ماده رنگی، طول موج نور رسیده را اندازه می گیرند و میزان قند خون مشخص می شود؛ هر چه قند خون بیشتر باشد ماده رنگی بیشتری تولید می شود.
روش فتومتری در صورتی خوب و کارا است که دستگا تمیز و عاری از آلودگی باشد و باطری دستگاه سالم باشد زیرا در غیر اینصورت روی نتایج تاثیر می گذارد و از آنجا که اغلب بیماران این موضوع را نمی دانند لنز دستگاه خود را تمیز نمی کنند و آزمایش آن ها درصدی خطا دارد.
۲- روش الکتروشیمیایی: در این روش گلوکز خون در یک واکنش آنزیمی به اکسید تبدیل می شود که اکسید ها از خود الکترون هایی منتشر می کنند. تعداد الکترون ها متناسب با مقدار قند خون است و هر چه گلوکز بیشتر باشد الکترون بیشتری منتشر می شود. از آنجا که نور در این روش به کار نمی رود، تمیزی دستگاه در نتیجه آزمایش بی تاثیر است. روش الکترو کمیکال در دستگاه هایی بکار می رود که نوار تست توانایی مکش قطره خون را داشته باشد.

شرکت های زیادی اقدام به ساخت و عرضه گلوکومتر کرده اند و همانطور که قبلا هم ذکر شد بیش از ۲۵ مارک وجود دارد: Accu-Chek اکیو چک،  Beurer بیورر،  Bionime بایونیم،  Contour Plus کنتور پلاس،  Easy Life ایزی لایف، iHealth آی هلث، Gluvocard گلووکارد، زیکلاس مد، امپرور، تایمسولین، هیلر، ایکارن، GlucoDr و …. چند نمونه از بهترین مارک های گلوکومتر می باشند.
در ویدئو زیر هم با ۵ برند برتر گلوکومتر در سال ۲۰۱۸ آشنا خواهید شد:

تا این قسمت از متن به طور کامل با دستگاه تست قند خون آشنا شدید، اگر به دنبال خرید بهترین دستگاه تست قند خون هستید باید شاخص هایی را در نظر بگیرید:

دقت اندازه گیری دستگاه
با توجه به اینکه نتایج بدست آمده از دستگاه گلوکو متر در فرآیند کنترل قند خون و برنامه درمانی شما تاثیر مستقیم دارد، بهتر است احتمال خطا دستگاه کمترین مقدار باشد و نتیجه بدست آمده صحیح و دقیق باشد البته دستگاهی با دقت ۱۰۰ درصد وجود ندارد اما باز هم داشتن بیشترین دقت اندازه گیری ضروری است زیرا نتیجه بدست آمده بسیار حیاتی و تعیین کننده است.
می توان گفت مهم ترین ویژگی برای خرید بهترین گلوکومتر، دقت دستگاه است و این فاکتور به عواملی چون تنظیمات آن، محدوده دما، فشاری که برای پاک کردن نوار استفاده می شود، اندازه قطره خون، میزان داروهایی که در خون وجود دارد، تمیز بودن بخش اندازه گیری قند خون و تازه بودن نوارهای اندازه گیری قند خون بستگی دارد. دستگاه های مختلف از این نظر قابلیت های متفاوتی دارند و هرچه دقت آن بیشتر باشد گرانتر هستند.

داشتن حافظه و گرفتن میانگین
یکی دیگر از عواملی که هنگام خرید بهترین دستگاه تست قند خون باید به آن توجه کنید وجود حافظه ای برای ذخیره سازی میزان قند خون، امکان محاسبه میانگین دوره ای نتایج، دسترسی به نتایج آزمایش های قبلی و مقایسه تغییرات میزان قند خون در طی روز است زیرا این اطلاعات و تحلیل این نتایج در بهبود روند درمانی و تنظیم برنامه درمان شما به پزشک بسیار کمک می کند. همچنین داشتن این قابلیت ها برای افرادی که مسن هستند یا حوصله انجام محاسبات ریاضی را ندارند بسیار حیاتی است.

بهترین گلوکومتر

نوار آزمایش
اجزای گلوکومتر بدین ترتیب می باشند: دستگاه اصلی، نوار تست و لانست که از این بین نوار تست (test strip) در تعیین میزان قند خون نقش اساسی دارد و هر دستگاه نوار مختص به خود دارد. نوار تست یکبار مصرف است و برخی از آن ها پلاستیکی هستند که قطره ای کوچک از آنزیم (گلوکز اکسیداز) روی آن وجود دارد. در برخی دستگاه هها باید بعد از چکاندن خون، نوار را درون دستگاه گذاشت اما در گروهی دیگر نوار توانایی مکش خون را دارد.

در برخی از دستگاه های آزمون قند به جای نوار از صفحات یا دیسک هایی استفاده شده که خون روی آن چکانده می شود و درون دستگاه قرار می گیرند؛ این دیسک ها چند بار مصرف هستند. در برخی مارک ها میزان گلوکز خون از طریق اندازه گیری نور بازتابیده شده از قطره خون محاسبه می شود

اما برای اینکه هزینه زیادی بابت خرید نوار تست ندهید بهتر است دستگاهی خریداری کنید که در بسته بندی خود تعداد بیشتری نوار داشته باشد. همچنین برای خرید نوار سنجش قند خون به تاریخ مصرف آن دقت کنید و از خرید قوطی هایی که شکستگی دارند یا ترک خورده اند خودداری کنید؛ نوارهایی که هر کدام به صورت مجزا در یک پوشش جداگانه قرار دارند، از نظر کیفیت بهتر هستند.

آنزیم مورد استفاده در نوار تست
در جعبه دستگاه تست قند خون چندین نوار اندازه گیری وجود دارد، سطح این نوارها آغشته به مواد شیمیایی (آنزیم) است که به قند خون واکنش می دهد. گلوکزاکسیداز (GOD) و گلوکز دهیدروژناز (GDH-PQQ) مهم ترین آنزیم هایی هستند که در دستگاه تست قند خون بکار می روند.
از سال ۲۰۰۸ به دلیل مشاهده ۱۳ مورد مرگ در اثر استفاده از نوار هایی با آنزیم GDH-PQQ دیگر استفاده از آن از طرف اداره غذا داروی امریکا (FDA) ممنوع شد؛ زیرا این آنزیم توانایی تشخیص قندهایی به غیر از گلوکز مانند مالتوز، گزیلوز و گالاکتوز را ندارد و میزان قند خون را بیش از واقع نشان می دهد که نتیجه آن تزریق دوز نامناسب و نابجایی از انسولین است.
بنابراین از نظر سازمان FDA بهترین دستگاه تست قند خون آن هایی هستند که دارای نوارهایی با آنزیم GOD می باشند.

اندازه ‏گیری از نقاط دیگر بدن یا AST (Alternate site testing)
یکی دیگر از ویژگی های بهترین دستگاه تست قند خون به خصوص برای افرادی که باید در طول روز چندین بار تست بگیرند، داشتن امکان اندازه گیری از دیگر نقاط بدن در کنار اندازه گیری از نوک انگشتان است. در روش AST برای اندازه گیری سطح قند خون از نقاط دیگری چون ساعد، ماهیچه ساق پا یا ران، بازو نمونه گرفته می شود و به اندازه آزمایش نوک انگشتان قابل اعتماد است. البته در هنگامی که قند خون تغییرات سریعی دارد نتیجه آن با روش نوک انگشت کمی تفاوت دارد که بهتر است بعد از ورزش، بعد از خوردن غذا، هنگام افت قند خون یا در زمان بیماری استفاده از این روش توصیه نمی‌شود.

افرادی که دستگاه گلوکومتر آن ها قابلیت AST دارد، درد کمتری احساس می کنند زیرا نوک انگشتان پر از گیرنده‏ها یا پایانه‏های عصبی‏ است و هنگام انجام تست درد بیشتری دارد اما در بخش های دیگر بدن تراکم پایانه های عصبی مانند اینجا نیست و درد احساس شده کمتر است.

نقاط دیگر بدن برای خونگیری توسط بهترین دستگاه تست قند خون

سیستم کدینگ
در بیشتر گلوکز مترها باید قبل از آن که نوار تست را وارد دستگاه کرد یک کد که روی بسته حاوی نوارها درج شده را در دستگاه وارد کنید. وارد کردن کد برای کالیبراسیون بکار می رود و نشاندهنده قدرت دستگاه است و پس از وارد کردن کد دستگاه تنظیم می شود و میزان قند خون را نشان می دهد.
کد روی بسته نوار تست در انواع مختلف آن متفاوت است و بهتر است سیستم کدینگ دستگاه به گونه ای باشد که امکان تغییر کد جدید وجود داشته باشد. اگر مصرف کننده ای در مورد تعویض قطعه کد (code chipset) اطلاعی نداشته باشد یا دستگاه این قابلیت را نداشته باشد، امکان اشتباه در جواب میزان قند خون وجود دارد.
کد گذاری در دستگاه ههای قدیمی به صورت دستی و در نسل جدید به شکل اتوماتیک انجام می شود (کدگذاری و کالیبراسیون، اتوماتیک است) اما برای افراد سالمند، زمان هایی که افراد دچار افت قند خون می شوند و یا موارد اورژانسی بهترین دستگاه تست قند خون آن هایی هستند که راحت تر مورد استفاده قرار می گیرند، مراحل زیاد و پیچیده ندارند و بدون کدگذاری تست را انجام می دهند.

واحد اندازه گیری
پس از انجام تست قند خون باید عدد نمایش داده شده روی صفحه مانیتور دستگاه را بخوانید که واحد این عدد بسیار مهم است؛ واحد اندازه گیری با توجه به کشوری که دستگاه را ساخته متفاوت است. واحد اندازه گیری دستگاه های ساخت آمریکا میلی گرم بر دسی لیتر (mg/dl) و دستگاه های ساخت اروپا و کانادا میلی مول بر لیتر (mmol/l) می باشد .
واحد اندازه گیری مورد تایید  سازمان های ایرانی نیز میلی گرم بر دسی لیتر است که برای تبدیل میلی مول بر لیتر به میلی گرم بر دسی لیتر، کافی است عدد ظاهر شده بر روی صفحه نمایش را در عدد ۱۸ ضرب کنید که البته برخی از دستگاه ها قابلیت تنظیم این دو واحد را به یکدیگر دارند.

میزان خون مورد نیاز و درد نمونه گیری
میزان قطر خونی که برای تست قند خون باید به دستگاه بدهید در هر دستگاه متفاوت است؛ این عدد بین ۰/۳ میکرولیتر تا ۵ میکرولیتر متفاوت است. دستگاه های قدیمی تر در هر بار تست به میزان بیشتری خون نیاز دارند و به همین دلیل چون باید حجم بیشتری از پوست را سوراخ کرد یا حتی گاهی چند  این کار را تکرار کرد، درد بیشتری نیز احساس می شود.
اما نسل جدید دستگاه گلوکومتر به مقدار کمتری خون نیاز  دارد و چون شما کمتر انگشت خود را سوراخ می کنید، هنگام نمونه گیری تقریبا دردی حس نخواهید کرد. در مجموع هرچه خون مورد نیاز کمتر باشد درد نمونه گیری نیز کمتر است.

در این خصوص بهترین دستگاه تست قند خون مارک هایی هستند که مجهز به سیستم کنترل حجم خون (BVC) باشند، زیرا در این دستگاه ها تنظیم حجم خون به صورت خودکار انجام می شود. یعنی در صورت کم بودن خون وارد شده به دستگاه، گلوکومتر عدد کمتر و اشتباه نشان نمی دهد بلکه با نشان دادن error  شما را متوجه این موضوع می کند. اما در دستگاه هایی که این سیستم را ندارند در صورت خون ناکافی، عدد اشتباه نشان می دهد.

زمان نشان دادن جواب testing time
به فاصله زمانی که بین وارد کردن نوار آغشته به خو به درون دستگاه تا ظاهر شدن نتیجه آزمایش بر روی صفحه مانیتور وجود دارد، زمان اندازه گیری می گویند. زمان مورد نیاز برای مشاهده نتیجه تست در دستگاه های مختلف متفاوت است؛ این زمان بین ۳ تا ۶۰ ثانیه متفاوت است. همانطور که می دانید هرچه سرعت اندازه‌گیری بیشتر باشد، آرامش روحی بیمار و سرعت واکنشی که باید به نتایج بدهد نیز، بیشتر خواهد بود. در نتیجه برای خرید بهترین دستگاه تست قند خون توصیه می شود مدل های سریع تر را خریداری کنید.

اندازه مناسب دستگاه و صفحه مانیتور
طراحی دستگاه گلوکومتر به گونه ایست که فضای زیادی اشغال نمی کند، قابل حمل و نقل است و معمولا با باتری کار می کند. این دستگاه اندازه های مختلفی دارد ولی بیشتر آن ها به اندازه یک کف دست هستند؛ شما با توجه به سلیقه خود می توانید یکی از انواع بزرگ یا کوچکتر را انتخاب کنید.

صفحه نمایش دستگاه‏ تست قندخون معمولا به صورت نمایشگر LCD است و هرچه بزرگ تر باشد، نتایج را به صورت واضح تری نشان می دهد. این موضوع برای افراد مسن و اشخاصی که مشکل بینایی دارند بسیار حایز اهمیت است. رابط کاربری دستگاه نیز باید به شکلی باشد تا همه افراد به راحتی با آن کار کنند و در فرآیند اندازه گیری با مشکلی روبرو نشوند.

ضمانت نامه معتبر
یکی دیگر از عواملی که حین خرید بهترین دستگاه تست قند خون باید به آن توجه کنید داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش محصول است. شماره تماس و آدرس نمایندگی شرکت در ایران برای پاسخگویی به سوالات، تعمیر یا تعویض دستگاه، تامین لوازم جانبی و یکبار مصرف همچون نوار تست بسیار ضروری است زیرا نوار تست برخی دستگاه ها مخصوص به خود است و ممکن است به سختی پیدا شود.

قیمت دستگاه تست قند خون
دستگاه تست قند خون رایگان، این عبارتی است که برخی فروشنده ها به وسیله آن مشتریان را ترغیب به خرید می کنند اما نکته اینجاست که شما علاوه بر هزینه ای که برای خرید دستگاه می کنید باید به صورت مداوم برای خرید سوزن و نوار تست نیز هزینه کنید که اکثر دستگاه های رایگان، سوزن و نوار گرانی دارند یا پس از مدتی سوزن و نوار آن نایاب می شوند.
در نتیجه با توجه به بودجه خود یکی از دستگاه های گلوکومتر معتب موجود  در بازار که گارانتی دارد را خریداری کنید؛ قیمت این دستگاه به عواملی چون روش اندازه گیری، نوع آنزیم نوار آزمایش، شرکت سازنده، دقت، سرعت اندازه گیری، میزان خون مورد نیاز و … بستگی دارد.

قابلیت اتصال به کامپیوتر
همانطور که در قسمت حافظه هم ذکر شد، تجزیه و تحلیل نمودارهای نتایج و نوسانات قند خون در روند درمانی و تنظیم دوز دارو اهمیت فراوانی دارد. یکی از قابلیت هایی که بهترین دستگاه تست قند خون باید آن را داشته باشد، قابلیت اتصال به کامپیوتر است. این دستگاه ها با نرم افزار خاص خود، نتایج گذشته را تجزیه و تحلیل می کنند و ابزار  قوی تری برای کنترل دیابت می باشند.

دستگاه قند خون

اصل بودن دستگاه
آخرین مورد برای داشتن بهترین دستگاه تست قند خون توجه به هولوگرام وزرات بهداشت بر روی دستگاه است. این هولوگرام به نوعی برچسب اطمینان است و بهترین راه برای تشخیص گلوکومتر تقلبی است؛ همچنین درج مشخصات شرکت و نماینده محصول نیز بر روی بسته بندی بسیار ضروری است.
امروزه دستگاه های زیاد چینی، تایوانی و کره ای با قیمت کمتر در بازار وجود دارند اما توصیه بیشتر پزشکان دستگاه های مطرح و با کیفیتی است که توسط کشورهای معتبری چون آلمان، ژاپن و برندهای برتر اروپایی ساخته شده اند.

امیدوارم از مطالعه مطلب خسته نشده باشید و از آن لذت برده باشید.

اگر در زمینه خرید بهترین دستگاه تست قند خون تجربه یا نظری دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت