logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » مقایسه انواع پاراوان منزل

مقایسه انواع پاراوان منزل

دوشنبه, 6 آگوست 2018 | 9370 بازدید | ۴ دیدگاه | مطالب عمومی

پاراوان یا پارتیشن متحرک مثل یک دیوارک در ساختمان ها کاربرد دارد و در مدل ها و انواع مختلف با توجه به نیاز شما ساخته می شود.

سلام دوستان

خرید و استفاده از انواع پاراوان منزل رو به افزایش است زیرا به کمک آن می توان فضای منزل را طبق سلیقه شخصی تقسیم بندی کرد. در برخی موارد مانند هزینه زیاد تخریب و ساخت دیوار جدید، نیاز به مصالح، صرف وقت زیاد و یا زندگی در منزل استیجاری، انواع پاراوان منزل این امکان را به شما می دهد تا تقسیمات بیشتری را با هزینه ای کمتر انجام دهید.
اگر شما نیز مایلید با انواع پاراوان منزل و پارتیشن خانگی آشنا شوید و چند نمونه از جدیدترین مدلهای پاراوان را مشاهده کنید، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

پارتیشن چیست؟
پارتیشن در لغت به معنی جدا کردن فضا است و در جداسازی فضاهای مختلف اداری، تجاری، مسکونی و … نقش بسیار مهمی دارد و علاوه بر آن با به کارگیری طرح ها و رنگ های مناسب می تواند فضا را زیباتر نموده و سبک ویژه ای را در دکوراسیون ایجاد کند. پارتیشن ها ابتدا تنها در اتاق پذیرایی و نشیمن بکار می رفتند اما کم کم از آن برای جداسازی فضای ادارات و شرکت ها نیز استفاده کردند.

پارتیشن ها انواع گوناگونی دارند؛ پارتیشن شیشه ای، پارتیشن چوبی، پارتیشن تک جداره، پارتیشن دوجداره، پارتیشن قابل شستشو، پارتیشن آگوستیک، پارتیشن ام دی اف از انواع پارتیشن می باشند. پارتیشن ها از نظر موقعیت مکانی به دو دسته دائم و موقت تقسیم می شوند که برای استفاده و جابجایی انواع پارتیشن ثابت به تخریب نیاز است اما پارتیشن متحرک به راحتی جابجا می شود.

پاراوان چیست؟
پاراوان یا جداکننده فضا در واقع یک کلمه فرانسوی است به نام پاراونت paravent که معادل فارسی آن پرده می باشد. پاراوان (PARAVAN) که عده ای به آن کاروان نیز می گویند در واقع همان پارتیشن متحرک است که به آن دیوارک، پردینه و یا دیوار کاذب نیز می گویند و از آن برای جدا کردن فضاها به صورت موقت استفاده می کنند.

در مجموع به هر دیوار جدا کننده ای که قابلیت جابجایی داشته باشد و از آن برای دسته بندی، تقسیم بندی و جداسازی فضا استفاده شود، پاراوان یا دیوار تاشو می گویند. این تفکیک کننده های ساده و زیبا از چند قاب یا پانل که با لولا به هم متصل شده اند تشکیل شده است و اغلب دارای ۳ یا ۴ لنگه می باشند، به کمک آن می توان به راحتی بخشی از فضای مراسمات، میهمانی ها، ادارات، مطب پزشک، سالن، آتلیه، تالار، بیمارستان، رستوران، مغازه، آرایشگاه،کلینیک درمانی، کتابخانه، نمایشگاه، اتاق پذیرایی یا نشیمن و … را از دیگر قسمت های آن جدا کرد.

جدا کننده های متحرک در ساختمان خانگی و اداری و با هدف حفظ حریم خصوصی، شخصی سازی، طراحی و استفاده ی هرچه بیشتر از فضای منزل، بسیار رایج و پرکاربرد هستند. همچنین پارتیشن منزل برای آپارتمان هایی که مشکل تفکیک فضا دارند بسیار کاربر پسند می باشد زیرا بهترین راهکار برای تفکیک فضا بدون نیاز به ساخت و ساز است و علاوه بر تقسیم بندی محیط و جدا کردن فضا، در دکوراسیون منزل و طراحی داخلی هم نقش مهمی داشته و حالت دکوری دارد.

مزایای انواع پاراوان منزل
استفاده بهینه از فضا، متحرک بودن، تاثیرات مثبت آن در زیبایی و ارائه جلوه بصری زیباتر به محیط، تغییر نمای دکوراسیون داخلی، نظم خاصی به محیط می بخشد و حس آرامش در فرد ایجاد می کند، با توجه به اینکه تاشو است درمواقع لزوم می توان آن را جمع کرد یا جای آن را تغییر داد، خاصیت جابه جایی و جمع شدگی دارد، حمل و نقل آسان به خاطر سبک بودن، قابل حمل و نقل حتی توسط یک نفر، نیازی به متخصص و نصاب ندارد، به راحتی روی زمین قرار می گیرد، در صورت نیاز می توان یک یا دو لنگه آن را جدا کرد، به راحتی تمیز می شود و برخی از مدل های آن قابل شستشو است، تنوع در نقش، طرح، رنگ و متریال به کار رفته، کاربرد تزئینی و مصرفی دارد.

کاربرد پاراوان
انواع پاراوان منزل ابتدا در چین و اغلب جلوی درب منزل مورد استفاده قرار می گرفت تا اگر در باز شود تمام فضای خانه دیده نشود. سایر کاربردهای استفاده از پارتیشن خانگی متحرک بدین ترتیب می باشند:

جدا کردن آبدار خانه در ادارات و شرکت ها
جدا کردن فضای آشپزخانه از سالن پذیرایی
تخصیص فضایی برای هر میز در رستوران و سفره خانه سنتی
ایجاد فضایی برای نمازخانه یا رختکن
بهترین و ارزانترین راه برای پوشاندن درب سرویس بهداشتی جهت دید از پذیرایی
محدود کردن فضای ورودی
تقسیم بندی فضای حال و پذیرایی از یکدیگر
جداسازی پذیرایی از غذا خوری
پوشاندن قسمت های قناس
جدا کردن فضایی برای تعویض لباس در اتاق خواب های بزرگ
پوشاندن ترک و یا خرابی دیوار با قرار گرفتن مقابل آن و ایجاد فضایی زیبا
پوشاندن قسمتی از خانه از دید عموم
جداسازی سالن اصلی از ورودی انبار در رستوران و فروشگاه
پنهان کردن فضاهای نامناسب و ستون ها

ابعاد پاراوان
اندازه هر کدام از لنگه های انواع پاراوان منزل به صورت استاندارد ۴۰×۱۸۰ یا ۶۰ × ۱۸۵ سانتی متر است که در صورتیکه ابعاد این پایه ها استاندارد نباشد مقاومت ایستایی آن کم می شود، نمی تواند وزن آن را تحمل کند و با کوچکترین ضربه ای بر روی زمین رها می شود.
تعداد لنگه های انواع پاراوان منزل هم حداقل سه عدد است و کمتر از آن ایستایی خوبی ندارد؛ البته می توان با توجه به کاربرد پاراوان و عرض محل مورد استفاده، تعداد لنگه ها بیشتر باشد. اما هرچه تعداد لنگه ها بیشتر باشد وزن پاراوان بیشتر می شود و حمل و نقل و جمع کردن آن سخت تر می شود.

انواع پاراوان منزل
پاراوان ها بر اساس مکان مورد استفاده به پاراوان خانگی، پاراوان پزشکی،پاراوان اداری، پاراوان بیمارستانی یا اکاردئون بیمارستانی، پاراوان سربی، پاراوان فیزیوتراپی و پاراوان تلسکوپی دسته بندی می شوند.
انواع پاراوان منزل در طرح، رنگ و متریال های مختلف ساخته می شوند که هر کدام با توجه به کاربردهایشان در فضای مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند.

۱- انواع پاراوان منزل بر اساس جنس به دسته های زیر تقسیم می شوند که با توجه به جنس آن استحکام و ماندگاری آن نیز متفاوت است:
Pvc ، mdf، چوب، پارچه، حصیر، طلق (پلکسی)، شیشه، پلاستیک، چرم، فلز، روکش کاغذ دیواری و …
البته جنس این محصولات در ملت های مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال چین و ژاپن بیشتر پاراوان کاغذی دارند.
چوب یکی از رایج ترین متریال های بکاررفته در پاراوان می باشد و از چوب های راش، سپید، چنار و گردو در ساخت این مدل پاراوان استفاده می کنند. انواع پاراوان چوبی علاوه بر سبکی، گرمای خوبی به محیط القا می کنند و بیشترین تنوع را در طرح، سبک و کاربرد دارند و یکی از پرطرفدارترین دیوارهای کاذب می باشند. پارتیشن های چوبی متحرک را نمی توان در هر قسمتی از خانه استفاده کرد، بهترین محیط برای نگهداری این پارتیشن محیطی است که اصلا رطوبت نداشته باشد یا رطوبت آن کمتر باشد و در تماس با آب نباشد.
پارچه بکار رفته در پاراوان بهتر است با جنس و طرح پارچه مبلمان و پرده هماهنگ باشد.

۲- از لحاظ طرح به پاراوان ساده، پاراوان منبت کاری شده، پاراوان تصویری، پاراوان پوستری، پاراوان اسلیمی و … تقسیم میشود.
پاراوان قاب عکس یا پاراوان خاطره یکی از انواع پاراوان منزل است که ترکیبی از یک پاراوان و یک قاب عکس می باشد و زیبایی خاصی در دکور منزل دارد.

۳- از نظر نوع برش هم به لیزری، برشی، ساده، حکاکی، برش و حکاکی و سفارشی تقسیم می شود.
پاراوان برشی بیشتر برای فضاسازی و ایجاد دکوراسیون بکار می رود و به دو دسته تقسیم می شود: پاراوان دسته اول که برش کمی خورده و نمای پشت آن تا حد زیادی پوشیده است، پاراوان دسته دوم که به پاراوان تمام برشی شهرت دارد.
پاراوان سفارشی برای تبلیغ یک محصول یا ساخت یک پاراوان با طرح خاصی ساخته می شود، برخی از شرکت ها برای تبلیغ لوگوی شرکت خود یا افزایش اطلاعات مشتری درباره محصولی خاص سفارش ساخت پاراوانی خاص را می دهند.
پاراوان ساده بین انواع پاراوان منزل ارزان ترین مدل است و از آن بیشتر در مکان های دور از دید و برای پوشاندن قسمتی از فضای منزل استفاده می کنند.

خرید پاراوان
هنگام خرید پاراوان به این نکته توجه کنید که هماهنگ کردن رنگ در دکوراسیون داخلی دارای اهمیت زیادی دارد، بنابراین با توجه به رنگ غالب محیط، پاراوان خود را انتخاب کنید؛ ابعاد پاراوان نیز باید متناسب با دیگر وسایل دکوری منزل باشد. علاوه بر این باید به سبک دکوراسیون و نوع مبلمان خود نیز دقت کنید، به عنوان مثال برای دکوراسیون به سبک مدرن، پاراوان طرح دار و رنگی و برای فضاهای سنتی و کلاسیک، پاراوان چوبی منبت کاری شده بهتر است، البته قیمت این مدل در بین قیمت انواع پاراوان منزل، گرانترین است.

پاراوان در دو شکل کلی بدون پایه و پایه دار تولید می شود که هنگام خرید باید به محل قرار گیری آن دقت کنید؛ پاراوان پایه دار برای محل های پرتردد مناسب نیست زیرا احتمال پاگیر بودن آن زیاد است، تناسب بین ابعاد لته ها با پایه ها را نیز مورد توجه قرار دهید. برای پایداری بیشتر مدلهای بدون پایه آن ها را به‌صورت هفت و هشتی قرار می دهند.

اگر قصد خرید پاراوان ارزان قیمت یا خرید پاراوان دست دوم را دارید به این نکته توجه کنید که پاراوان مورد نظر، ارزش هزینه کردن داشته باشد؛ به عبارت دیگر ویژگی های یک پاراوان خوب را داشته باشد. برخی از این ویژگی های بدین ترتیب می باشند:
قابل شستشو، وزن مناسب، دارای ابعاد استاندارد، قابل تا شدن، جذاب باشد، پارچه آن در برابر نور خورشید رنگ پریده نشده باشد، پایه و لولای آن درست باشد، رنگ و طرح آن با دکوراسیون منزل شما همخوانی داشته باشد، با توجه به مکان قرار گیری قابلیت عبورددهی نور را داشته باشد، متریال بکار رفته در آن از جنس مرغوب باشد و ..

در آخر به این نکته دقت کنید که نیازی نیست تمام پاراوان ها به شکل مستطیل باشند و لنگه های آن همه شبیه هم باشند بلکه می توان با ایجاد ناهماهنگی هایی، پاراوان هایی زیبا و خلاقانه را به وجود آورد. در گالری زیر می توانید چند نمونه از انواع پاراوان منزل زیبا را مشاهده کنید.

امیدوارم با مطالعه این مطلب با انواع پاراوان منزل آشنا شده باشید و بتوانید بهترین پاراوان را برای خود خریداری کنید.

اگر هنوز سوال یا ابهامی در این زمینه دارید خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. فرزانه گفت:

  با سلام و ممنون بابت راهنمایی بسیار مفید در این مقوله، فقط میخواستم بدونم عین همین کارها رو بخواهیم از کجا باید تهیه کنیم . بسیار شیک هستند اونهایی که توی بازار موجوده بسیار تکراری و دموده هستن.

  • بهار گفت:

   دوست عزیزم فرزانه جان سلام
   ابتدا از شما تشکر می کنم که نظر ارزشمند خود را برای ما ارسال کردی و خوشحالم که از مطلب لذت بردی.
   در مورد تکراری بودن کارهای موجود در بازار با شما موافقم اما برای داشتن طرحی منحصر به فرد باید کمی بیشتر هزینه کنید و سفارش دهید.

 2. اردیبهشت گفت:

  سلام- من خیلی از این پاراوان ها خوشم آمده
  اگر بخام بخرم قیمت پاراوان چنده؟
  پاراوان ارزان قیمت هم داریم که به بودجه ما بخوره
  راستی ممنون تصاویر پاراوان های قشنگی تو مطلبت گذاشتی😉

  • بهار گفت:

   سلام- خوشحالم که از مطلب و به خصوص از تصاویر آن لذت بردید.
   در مورد خرید پاراوان می توانید از طریق فروشگاه های اینترنتی و یا مغازه هایی که در سطح شهر وسایل دکوری و چوبی می فروشند مدل مورد نظر را خریداری یا سفارش دهید.

   در مورد قیمت پاراوان به خیلی مسایل بستگی دارد؛ جنس ورق، رنگ ورق، نوع پاراوان (ساده، حکاکی شده، لیزری و..)، پیش ساخته است یا سفارشی، اندازه و تعداد لنگه ها، پاراوان دست اول باشد یا دست دوم، هزینه ارسال، از آن جمله می باشند. اما تا جائیکه من اطلاع دارم قیمت ها از ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون متفاوت است و حتما می توانید با توجه به بودجه خود پاراوانی را تهیه کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت