logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » بهترین رنگ عینک آفتابی کدام است؟

بهترین رنگ عینک آفتابی کدام است؟

جمعه, 10 آگوست 2018 | 3443 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
مقایسه انواع رنگ عینک آفتابی

ست کردن رنگ عینک آفتابی با تیپ و رنگ لباس مدی است که بیشتر جوانان به اشتباه از آن پیروی می کنند در صورتیکه رنگ عینک آفتابی با توجه به کار شما باید انتخاب شود.

سلام دوستان

تنوع رنگ عینک آفتابی موجود در بازار به قدری زیاد است که هر کس با هر سلیقه ای را راضی می کند اما هنگام خرید عینک نباید رنگ لنز را تنها به خاطر زیبایی آن انتخاب کنید بلکه شغل، نوع کاری که انجام می دهید، شرایط و مکان استفاده از عینک و نیاز افراد، در انتخاب رنگ عینک آفتابی تاثیر گذار هستند زیرا رنگ های مختلف در میزان نور مرئی که به چشم می رسد، چگونگی میزان کنتراست تصاویر و تشخیص رنگی فرد نقش دارند. برخی رنگ ها با افزایش کنتراست باعث تقویت دید و تشخیص رنگ می شوند، به همین دلیل استفاده از این رنگ برای عینک آفتابی موقع رانندگی مناسب نیست بنابراین رنگ عینک آفتابی را با توجه به نیاز خود انتخاب کند. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع رنگ عینک آفتابی مطالبی ذکر کنیم، لطفا با ما همراه باشید.

عینک آفتابی مختص یک طبقه خاصی از جامعه نیست و استفاده از آن هم جنبه زیبایی دارد و هم از نظر پزشکی و درمانی مفید است. در فصل گرما که شدت نور افزایش می یابد با استفاده از عینک آفتابی استاندارد می توان جلوی بسیاری از آسیب های جدی مثل سوختگی، آب مروارید و سرطان را گرفت؛ همچنین عینک آفتابی در پیشگیری از صدمه به عدسی و شبکیه و اعصاب بینایی، کاهش خستگی چشم و دید بهتر موثر است. عینک دودی تنها برای روزهای آفتابی نیست، حتی در روزهای ابری نیز باید استفاده کرد زیرا ابرها توانایی جذب امواج فرابنفش را ندارند.
استفاده از عینک آفتابی برای همه افراد در هر سنی لازم است اما افرادی که بیماری وابسته به سن ماکولا (AMD) دارند، افرادی که عمل لازک انجام داده اند، افرادیکه در معرض اشعه UV شدیدتری هستند چون کوهنوردان، قایق سواران یا افرادی که اسکی روی آب می کنند، بیمارانی که جراحی آب مروارید انجام داده اند، افرادی که برخی داروهای حساس‌کننده به نور مثل تتراسایکلین استفاده می‌کنند، آنهایی که ناخنک دارند، مشاغلی که باید مدت زمان زیادی زیر نور خورشید بایستند، باید از عینک دودی استفاده کنند. البته عینک آفتابی در صورتی محافظ چشمان است که استاندارد باشد و در غیر اینصورت ممکن است حتی باعث آسیب شوند.

عینک های آفتابی با لنز رنگی نسبت به عینک های تیره قابلیت بیشتری ندارند تنها مقدار نور ورودی به چشم که برای بهتر دیدن لازم است را تغییر می دهند و هر کدام از رنگ ها نورهای متفاوتی را فیلتر می کنند، که این تغییر نور برای ورزشکارانی که عینک می زنند حائز اهمیت است.

انتخاب رنگ عینک آفتابیبه نظر متخصصان بهترین رنگ برای عینک آفتابی اول خاکستری و دودی و بعد قهوه ای است زیرا رنگ اجسام را تغییر نمی دهند و تنها شدت نور را کاهش می دهند، در نتیجه برای هر نوع مصرفی و به خصوص رانندگی مناسب می باشند؛ اما لنزهای بنفش، صورتی، زرد و رنگ های فانتزی برای چشم مضر می باشند.

رنگ عینک آفتابی در میزان جذب اشعه ماورابنفش تاثیری ندارد اما رنگ لنز در تشخیص رنگی شما موثر است؛ در نتیجه رنگ عینک آفتابی را باید بسته به نوع کاربرد آن تعیین کنید. در ادامه به مقایسه چند رنگ عینک آفتابی خواهیم پرداخت.

خاکستری
به نظر متخصصان بهترین رنگ عینک آفتابی، لنز خاکستری است زیرا خاکستری رنگ طبیعی است که رنگ محیط اطراف و اشیا را تغییر نمی دهد و به آن ها آسیب وارد نمی کند زیرا شدت نور را در تمامی رنگ‌ها به طور یکسان کم می‌کند؛  بنابراین برای انجام فعالیت روزمره مناسب است.
رنگ خاکستری می تواند روشنایی زیاد را تحمل کند و نور منعکس شده از سطوح درخشان را جذب می کند، شیشه های خاکستری نور متوسط تا خیلی روشن را بدون آسیب به چشم منتقل می کنند. اگر رنگ عینک آفتابی شما خاکستری باشد رنگ ها را بهتر تشخیص می دهید و این رنگ کمترین اختلالی را در دید رنگی شما ایجاد می کند بنابراین در تشخیص علائم و چراغ های راهنمایی و رانندگی مشکلی به وجود نمی آید. این لنز برای ورزشکاران، افرادیکه بیس بال و گلف بازی می کنند مناسب است و به خاطر آن که نور منعکس شده از سطح جاده را جذب می کند برای رانندگی بسیار مناسب می باشد.
اگرچه لنز دودی و خاکستری تاثیری در تفکیک رنگ ندارند اما در صورتیکه خیلی تیره باشند، در دیدن اشیای کوچک و جزئیات به خصوص در نور کم مشکل به وجود می آید.

قهوه ای
یکی از بهترین رنگ های عینک آفتابی قهوه ای است زیرا نورهایی همچون نور آبی که فرکانس بالایی دارند را حذف می کند و علاوه بر آن اشعه ماورا بنفش و نورهای زننده را نیز حذف می کند و برای ورزش های زمستانی و کار در فضای باز مناسب است. قهوه ای یک رنگ عمومی است و شدت نور آفتاب را کم می کند و وضوح و کنتراست را افزایش می دهد در نتیجه این رنگ عینک آفتابی برای رانندگی، دوچرخه سواری، قایق رانی، خلبانی و کارهای روزانه مفید می باشند.
از آنجا که نورهای مرئی نزدیک به آبی و بنفش سبب ایجاد آب مروارید می شوند استفاد از لنز قهوه ای در سلامت چشم هم موثر است.
از رنگ قهوه ای برای رانندگی طولانی مدت استفاده می کنند زیرا تمایز تصاویر را بهتر می کند، وحدت بینایی را افزایش می دهد و رنگ محیط اطراف را خیلی تغییر نمی دهد؛ رنگ قهوه ای بیشتر مورد توجه خانم ها و رنگ دودی بیشتر مورد استفاده آقایان است.

سبز
رنگ سبز در میان لنزهای رنگی بیشترین دقت را دارد، کنتراست را افزایش می دهد، تصاویر را به خوبی از هم تفکیک می کند و بیشترین درجه تیزبینی را به وجود می آورد. کاهش نور زننده و درخشندگی سطوح، حذف بخشی از نور آبی، جذب طیف های نور با انرژی زیاد و تحمل روشنایی زیاد، از ویژگی های این رنگ عینک آفتابی می باشند.
عینک آفتابی سبز رنگ برای رانندگی مناسب نیست زیرا با زدن این عینک تشخیص نور قرمز و زرد چراغ راهنمایی مشکل می شود اما استفاده از لنز سبز برای نشانه گیری و ورزش های این مدلی بسیار مناسب است.

زرد و طلایی
این رنگ عینک آفتابی، طیف نور آبی و فرکانس های بالا با انرژی زیاد را جذب می کند و میزان کنتراست را بالا می برد به همین دلیل هنگام استفاده از این عینک آفتابی اشیا با وضوح بیشتری دیده می شود. از آنجا که لنز زرد رنگ نور آبی محیط را جذب می کند برای شکار، ورزش های زمستانی و محیط هایی که شفافیت بالایی دارند، فعالیت های ورزشی چون اسکی، کوهنوردی و هرگونه ورزش در برف مناسب است.
رنگ زرد و کهربایی طول موج و نور بیشتری را از خود عبور می دهد و رفلکس نور روی شیشه جلوی ماشین و جاده را حذف می کند در نتیجه برای رانندگی در شب، هوای ابری و مه آلود، ورزش هایی مثل بدمینتون و بکستبال مناسب است.
یکی از معایب این رنگ عینک آفتابی این است که باعث تغییر رنگ اشیا و خطای دید می شود در نتیجه برای فعالیت هایی که به تشخیص رنگ صحیح احتیاج دارید، مناسب نیست.

آبی
این رنگ عینک آفتابی به دلیل آن که کنتراست رنگ محیط را از بین می برد در هیچ شرایطی استاندارد نیست و بیشتر به تبعیت از مد ساخته شده است. لنز آبی رنگ طول موج آبی نور خورشید که برای چشم مضر است را به داخل چشم منتقل می کند و نور آبی محیط را تقویت می کند. هرچند استفاده از این رنگ پیشنهاد نمی شود اما به خاطر قابلیت تقویت نور آبی و سبز از آن در ورزش هایی چون گلف و تنیس و نشانه گیری به سمت هدف های سبز رنگ استفاده می کنند.
رنگ آبی بدترین رنگ برای عینک آفتابی است زیرا بیشترین اختلال رنگ را به وجود می آورد، به همین دلیل برای کارهای روزمره و مدت زمان طولانی نباید از این لنز استفاده کنید.

قرمز
در صورت استفاده از لنز قرمز تغییرات رنگ ها و نورها به سختی تشخیص داده می شود در نتیجه این رنگ عینک آفتابی جزء رنگ های استاندارد نیست. اما اگر پس زمینه اجسام آبی یا سبز باشد، لنز قرمز بهترین کنتراست را ایجاد می کند و از آن باید در محیط هایی مثل جنگل و دریا استفاده کرد.
لنز قرمز و ارغوانی محیط را روشن تر نشان می دهند و برای اسکی روی آب، ورزش های برفی، قایقرانی و شکار مناسب هستند زیرا تشخیص هدف در فضای باز به کمک این لنزها بهتر انجام می شود.

در ویدئو زیر می توانید تاثیر هر کدام از این لنزها را مشاهده کنید.

جدای از انتخاب درست رنگ عینک آفتابی، تراکم رنگ لنز و میزان تیرگی لنز هم باید به درستی انتخاب شود زیرا تراکم نادرست می تواند تمرکز فرد را به هم بریزد و اگر در حین رانندگی باشد باعث افزایش خطر تصادف می شود.

میزان تیرگی عدسی بستگی به محیطی دارد که قصد داریم در آنجا از عینک آفتابی استفاده کنیم و این میزان تیرگی با میزان حفاظت کنندگی عینک در برابر اشعه ماوراء بنفش ارتباطی ندارد؛ در کوهنوردی و اسکی روی برف باید ۱۰۰ درصد نور جذب شود، رانندگی ۹۵ درصد، کنار دریا ۷۰ تا ۹۰ درصد و لنزهایی که تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد نور را جذب می کند برای مد و خوش نمایی است.

تراکم رنگ عینک آفتابی

تراکم رنگ لنز در ۴ کلاس از ۰ (واضح) تا ۴ (خیلی تیره) وجود دارد که هر رقم نشاندهنده این است که چه میزان نور وارد چشم فرد می‌شود.

انتقال نور دسته بندی موارد استفاده محدودیت
۸۰ درصد تا ۱۰۰ درصد (واضح) کلاس ۰ روز ابری- مکانی که شدت نور زیاد نیست- مناسب برای رانندگی در روز یا شب استفادده از آن محدودیت ندارد
۴۳ درصد تا ۸۰ درصد (ته رنگ) کلاس ۱ مناسب برای رانندگی در روز در نور ملایم آفتاب برای رانندگی در شب مناسب نیست.
۱۸ درصد تا ۴۳ درصد (متوسط) کلاس ۲ مناسب استفاده در نور کم آفتاب برای رانندگی در شب مناسب نیست.
۸ درصد تا ۱۸ درصد (تیره) کلاس ۳ مناسب برای استفاده در روز در نور روشن آفتاب برای رانندگی در شب مناسب نیست.
۳ درصد تا ۸ درصد (خیلی تیره) کلاس ۴ مناسب برای استفاده در روز در نور بسیار زیاد آفتاب (ارتفاعات) برای رانندگی در شب و روز مناسب نیست.

نکاتی برای خرید بهترین عینک  آفتابی
۱- حتما در روز برای خرید عینک اقدام کنید تا تاثیر عدسی و رنگ را در نور طبیعی امتحان کنید.
۲- حتما از عینک فروشی ها و فروشگاه های معتبر که دستگاه یووی سنج دارند خرید کنید.
۳- اندازه عینک آفتابی استاندارد باید به اندازه ای باشد که سطح دور چشم را کاملا بپوشاند، هرچه عینک بزرگتر باشد علاوه بر محافظت از چشم از پوست صورت هم محافظت می کند. البته عینک نباید به حدی سنگین باشد که فرد احساس ناراحتی کند.
۴- فاصله عینک آفتابی تا چشم باید به اندازه ای باشد که نتوان به راحتی یک انگشت را بین عینک و صورت قرار داد، البته نباید به حدی نزدیک باشد که مژه ها را اذیت کند.
۵- برای افرادی که زمان زیادی زیر نور آفتاب هستند و ورزشکاران، عینک هایی با فریم خمیده که به صورت کامل چشم ها را پوشش می دهند، بهتر است.
۶- بهترین رنگ عینک آفتابی برای رانندگی، خاکستری و قهوه ای است که اگر پوشش پلاریزه داشته باشد بهتر است.
۷- لنزهای فتوکرومیک که بر اساس شدت نور خورشید و به صورت خودکار تراکم رنگ آن تغییر می کند برای رانندگی مناسب نیست زیرا این تغییر تراکم گاهی با تاخیر انجام می شود و روی دید راننده تاثیر منفی می گذارد. البته عینک های فتوکرومیک مخصوص رانندگی وجود دارد که جزء بهترین عینک آفتابی برای رانندگی می باشد.
۸- مهم ترین مشخصه عینک آفتابی استاندارد این است که آن عینک بتواند حداکثر حفاظت از چشم را انجام دهد بدین معنا که بیش از ۹۵ درصد از اشعه یو وی یا فرابنفش را جذب کند. مشخص کردن این قضیه تنها با دستگاه یو وی سنج امکانپذیر است بنابراین حتی در صورت خرید بهترین مارک عینک آفتابی از فروشنده بخواهید آن را چک کند؛ اگر دستگاه عدد ۴۰۰ را نشان داد یعنی عینک استاندارد است.
۹- عدسی عینک آفتابی در دو نوع شیشه ای و پلاستیکی وجود دارد که تفاوتی در کارایی آن ها وجود ندارد تنها مزیت شیشه پلاستیکی این است که در صورت شکستن آسیب کمتری به چشم وارد می کند. تفاوت قیمت موجود میان عدسی ها به خاطر رعایت اصول ساخت اولیه عدسی مانند انحنای نرمال و نداشتن اعوجاج در عدسی است.
۱۰- عینک های آفتابی آنتی رفلکس بهترین گزینه هنگام خرید عینک دودی هستند چون در عین حال که ضد اشعه هستند، برطرف کننده اشعه مضر آفتاب نیز می باشند.
۱۱- عینک آفتابی تنها برای استفاده در روز و در برابر نور خورشید است، استفاده از آن در شرایط دیگر ممکن است به چشم آسیب وارد کند.

با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت: بهترین عینک آفتابی توانایی جذب ۹۹ تا ۱۰۰ درصد اشعه ماوراءبنفش و ۸۰ درصد نور مرئی را دارد، همچنین میزان گذردهی اشعه UV در آن کمتر از یک درصد است و از ورود بیش از حد نور به چشم جلوگیری می کند. در مجموع رنگ مناسب لنز عینک، اندازه و فرم عینک و تناسب آن با شکل صورت، توانایی پلاریزه کردن نور خورشید، میزان جذب اشعه ماوراء بنفش، صاف و شفاف بودن شیشه ها، قدرت دید و دوام از خصوصیات یک عینک آفتابی مناسب می باشند.

امیدوارم از این مطلب استفاده کافی برده باشید. اگر در زمینه انتخاب رنگ عینک آفتابی نظر یا تجربه ای دارید خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت