logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » به دنبال بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد خود هستید؟

شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزاد است اما برای مادرانی که نمی توانند به نوزاد خود شیر دهند، انتخاب بهترین شیر خشک اساسی است.

سلام بر شما والدین گرامی

هنگام انتخاب بهترین شیر خشک باید از بین انبوهی از مارک ها، شیر خشک مورد نظر را انتخاب کنید.
البته واضح است که شیر مادر بهترین و کامل ترین غذای کودک است و تغذیه با آن برای کودک مزایا و منافع زیادی دارد زیرا شیر مادر یک رژیم غذایی ایده آل و متعادل است که کودک را در برابر بیماری ها محافظت می کند؛ التهابات روده را کاهش و مقاومت او را در برابر ویرس ها افزایش می دهد، نوزاد را در برابر اسهال، سرماخوردگی، آسم، دیابت نوع یک و دیابت نوع دو، کلسترول بالا، بیماری هوچکین، لوسمی، لنفوم، اگزما و آلرژی محافظت می کند. هیچ مادری فرزند خود را از این نعمت محروم نمی کند اما گاهی به دلایلی مجبور هستید به کودک خود شیر خشک بدهید و شیر خشک را جایگزین شیر مادر کنید. در این زمان است که شناخت انواع شیرخشک و انتخاب بهترین شیر خشک اهمیت پیدا می کند زیرا حساسیت به شیرخشک و عوارض آن یکی از دغدغه های مادران است. بهتر است برای خرید بهترین شیر خشک نزد پزشک بروید تا بر اساس سن، سلامتی، شرایط و نیازهای تغذیه فرزندتان از بین مارک های موجود و با توجه به شکل، نوع پروتئین، کربوهیدرات موجود و دیگر مواد غذایی تشکیل دهنده آن، بهترین شیر خشک را پیشنهاد دهد.
نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند در مقایسه با شیرخوارانی که شیر مادر می خورند دیرتر گرسنه می شوند و به دفعات کمتری شیر خوردن نیاز دارند زیرا پروتئین شیر خشک بیشتر و دیرهضم تر از شیر مادر است.بهترین شیر خشک کمک برای شیرخوار کدام است

والدین عزیز اگر شما نیز می خواهید با انواع شیرخشک و بهترین شیر خشک آشنا شوید، ما را تا انتها همراهی کنید.

شیر خشک  را می توان به صورت کلی به چهار گروه تقسیم کرد:
۱- شیرخشک بر پایه شیر گاو که در آن مقداری پروتئین تعدیل شده شیر گاو وجود دارد.
۲- شیرخشک بر پایه سویا و پروتئین گیاهی
۳- شیر خشک با پروتئین تجزیه شده: شیرخشک هایی که پروتئین آن قبلا به روش شیمیایی حذف شده و ترکیباتی آسان هضم و کاهش دهنده حساسیت دارد. هرچند که این نوع شیر خشک ضد حساسیت است اما قیمت آن بیشتر است.
۴- شیرخشک خاص: این شیر خشک ها برای نوزاد نارس یا شیرخوارانی که نیازهای تغذیه‌ای به‌خصوصی دارند، تولید می‌شوند.

۱- شیر خشک تهیه شده از شیر گاو
ترکیب اصلی اکثر شیر خشک های موجود در بازار شیر گاو است و از آنجا که شیر گاو از نظر ترکیبات نزدیک ترین ماده غذایی به شیر مادر است، پزشکان این نوع را بهترین شیر خشک می دانند. البته شیر گاو قبل از ورود به پروسه تولید شیر خشک تغییراتی می یابد؛ به عنوان مثال غلظت پروتئین در شیر گاو بالا است و هضم آن برای کودک سخت است و باعث دل درد بچه می شود. به همین خاطر  در کارخانه پروتئین، چربی و کربوهیدرات (مواد قندی) شیر تغییر می کند، میزان کازئین آن را کاهش می دهند و به آن انواع ویتامین ها همچون اسیدفولیک (ویتامین B9) و مواد معدنی چون سسدیم، پتاسیم، روی و آهن اضافه می کنند. در مجموع در این نوع شیر خشم تعادل خوبی بین پروتئین، کربوهیدرات و چربی وجود دارد که آن را به بهترین شیر خشک تبدیل کرده است.
بهتر است برای جلوگیری از کم خونی که اکسیژن رسانی به بدن نوزاد را کم می کند از شیر خشک آهن دار
استفاده کرد، زیرا آهن کافی در سال های اول زندگی بر عملکرد آموزشی کودک در سنین مدرسه تاثیر می گذارد.

۲- شیر خشک تهیه شده از سویا
در ساخت این نوع شیر خشک از سویا که یک پروتئین گیاهی است استفاده می کنند، البته این پروتئین نیز برای هضم بهتر نوزاد تغییراتی کرده و به آن مواد معدنی و ویتامین اضافه می کنند. شیر خشک سویا مخصوص نوزادانی است که به مواد مغذی نیاز دارند و در حال رشد سریع هستند اما به خاطر آن که نیمی از کودکان به آن حساسیت دارند حتما باید پزشک تجویز کند.
این شیر خشک برای شیرخوارانی که به لاکتوز (نوعی قند که کربوهیدرات اصلی موجود در شیر مادر و شیر گاو است) حساسیت دارند، بهترین شیر خشک است زیرا فاقد لاکتوز یا قند شیر می باشد. البته استفاده از این شیرخشک باید به صورت موقت باشد زیرا در صورت استفاده زیاد عوارضی دارد.

پزشک به چند دلیل ممکن است برای شیرخوار شیرخشک سویا را تجویز کند:
کمبود موقت لاکتوز: عدم تعادل لاکتوز به صورت موقت که ناشی از عفونت دستگاه گوارش است.
کمبود مادرزادی لاکتاز: در این اختلال نادر و ارثی کودک بدون آنزیمی که مسئول شکستن لاکتوز شکری موجود در شیر است به دنیا می آید یا مقدار آنزیم خیلی کم است در نتیجه باعث عدم تحمل لاکتوز می شود.
عدم تحمل لاکتوز یا ناتوانی در هضم لاکتوز: این اختلال هم نادر است و پزشک برای این نوزادان شیرخشک سویا یا شیر خشکی که در آن از یک شکر متفاوت مثل شهد ذرت جایگزین شده است، تجویز می کند.
حساسیت به شیر گاو مرتبط با ایمنوگلوبین: حساسیت در این نوزادان به شکل خس خس کردن، کهیر و خارش پوست ظاهر می شود.
گالاکتوزمی: یک اختلال ژنتیکی نادر است که بدن نوزاد آنزیم مورد نیاز برای متابولیزه کردن گالاکتوز را برای تولید انرژی ندارد؛ همانطور که می دانید با مصرف شیر مادر و هر شیر محتوی لاکتوز، گالاکتوز و گلوکز تولید میشود. اسهال و استفراغ شدید، یرقان، نارسایی کبد، تشنج ناشی از کاهش قندخون، عقب ماندگی ذهنی، کاتاراکت و نارسایی پیشرونده کبد از عوارض مصرف شیر خشک گاوی برای این کودکان است.

در مورد استفاده از هر دو مدل شیر خشک گاوی و سویا ممکن است نوزاد دچار آلرژی شود به همین دلیل حتما باید زیر نظر پزشک باشید

۳- شیر خشک ضد حساسیت
در این نوع شیر خشک بسته به نوع آن کل یا بخشی از پروتئین ها به بخش های کوچکی هیدرولیز می شود  تا هضم آن برای نوزاد آسان باشد. اگر نوزاد شما به پروتئین شیر حساسیت دارد یا نمی تواند مواد غذایی را جذب کند (مشکل متداول نوزادان نارس) ممکن است به دستور هیدرولیز نیاز داشته باشد.
در ضمن این شیر خشک برای کودکانی که به تمام انواع پروتئین حساسیت دارند نیز مناسب است.

در بازار انواعی از بهترین شیر خشک ها وجود دارد که تمام نیاز نوزادان را برطرف می کند اما مشکلاتی چون برگرداندن گاز، به دستگاه گوارش نابالغ نوزاد مربوط است نه آنچه که می خورد. در این موارد بهتر است با نظر پزشک انواع خاصی از شیر خشک را امتحان کنید.

۴- شیر خشک مخصوص

شیرخشک‌های هایپوآلرژنیک یا HA
در این نوع شیرخشک پروتئین موجود در شیر گاو را به قسمت های کوچکتر تقسیم می کنند (هیدرولیز می کنند) تا هضم آن برای شیرخوار آسانتر باشد چون این پروتئین است که باعث ایجاد حساسیت می کند. این شیرخشک بهترین شیر خشک برای شیرخوارانی است که دستگاه گوارش حساسی دارند، ریسک ابتلا به آلرژی آن ها زیاد است و نوزادانی که در افراد خانواده آنها سابقه ابتلا به اگزما، آسم یا حساسیت غذایی وجود دارد.
شیر خشک هایپوآلرژیک برای تقویت سیستم ایمنی و رشد، کاهش خطر بروز آلرژی و کاهش خطر حساسیت مناسب است و دارای اسید های چرب ضروری، پره بیوتیک، نوکلئوتید، ویتامین ها و مواد معدنی مهم و ضروری بدن است. استفاده از شیر خشک HA برای درمان حساسیت شیر گاو توصیه نمی شود.

شیرخشک بدون لاکتوز یا LF
در شیر مادر و شیر گاو قندی به نام لاکتوز وجود دارد که در بدن انسان و به کمک آنزیم لاکتاز به قندهای کوچکتری چون گلوکز تبدیل می شود. حال اگر در بدن این آنزیم وجود نداشته باشد عوارضی چون تولید گاز و نفخ و در برخی مواقع اسهال و دل پیچه به دنبال مصرف شیر ظاهر می شود.
شیر خشک ال اف فاقد لاکتوز است و سوء هاضمه کودکان را برطرف می کند و بهترین شیر خشک برای شیر خواران حساس به شیر گاو است.

شیرخشک‌های آنتی‌رفلاکس یا AR
برگشت محتویات اسیدی معده (ریفلاکس معده) یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی در نوزادان است که از ۲۰ روزگی شروع می شود و تا ۹۰ روزگی اوج می گیرد. برای این نوزادان شیر خشک مخصوص آنتی رفلاکس توصیه می شود زیرا در آن اسیدهای چرب ضروری نوکلئوتید وجود دارد که باعث افزایش غلظت غذا می شود و جلوی برگشتن محتوای معده به مری را می گیرد و از وقوع کولیک روده ای و درد شکمی جلوگیری می کند.
از آنجا که این شیرخواران نیز به املاح و ویتامین های ضروری احتیاج دارند شیر خشک های آی آر علاوه بر درمان رفلاکس، جایگزین خوبی برای تغذیه آنان می باشند.

با توجه به مطالب ذکر شده دریافتیم که بهترین شیر خشک را باید با در نظر گرفتن وضعیت نوزاد و با نظر متخصص خریداری کرد. مارک های مختلف شیر خشک برای انتخاب بهتر، محصولات خود را بر اساس سن نوزاد به سه دسته تقسیم بندی می کنند یا بر روی قوطی عبارتهایی همچون Infant formula برای شیرهای قابل استفاده از بدو تولد و یا follow-upformula برای شیرهای مراحل بعدی، را درج می کنند تا بتوان بهترین شیر خشک را با توجه به سن نوزاد خریداری کرد.تقسیم بندی انواع شیر خشک بر اساس سن

قیمت شیر خشک ها نیز تفاوت چندانی با هم ندارند، اغلب شیر خشک های خاص قیمت بیشتری دارند. بر اساس نیازهای مختلف شیر خشک های متفاوتی در بازار وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مورد از انواع شیر خشک موجود در بازار خواهیم پرداخت.

۱- شیرخشک نان NANشیر خشک نانشیر خشک نان محصول شرکت نستله ایران است و برای مصرف نوزادان کامل مناسب می باشد. این شیرخشک در سه شماره وجود دارد و استفاده از آن برای نوزادان نارس و نوزاد زیر یک کیلو و نیم توصیه نمی شود.
ترکیبات این شیر بسیار شبیه شیر مادر است و استفاده از روغن هایی برای جانشینی چربی شیر گاو باعث کاهش ناراحتی های گوارشی می شود. لاکتوز، انواع روغن های ( کلزا، نارگیل، ذرت، روغن آفتابگردان )، شیرگاو خامه گرفته، سیترات پتاسیم، سیترات کلسیم، روغن ماهی، کلرید سدیم، لستین سویا، کلرید کلسیم، ویتامین ها، فسفات پتاسیم، ال کارنیتین، پانتوتنات کلسیم، سولفات مس، سولفات منگنز، سلنات سدیم و بیوتین، ترکیبات این شیر می باشند.

۲- شیر خشک پری نان PRE-NANبهترین مارک شیر خشکبهترین شیر خشک برای نوزادان نارس و با وزن کمتر از دو و نیم کیلوگرم است زیرا آهن و لاکتوز کمتری نسبت به نان معمولی دارد. در واقع تفاوت این دو شیرخشک میزان انرزی است که در واحد گرم تولید می شود.

۳- شیرخشک های  DYNAMILK, HUMANA, BIOMED, NINI
این شیر خشک ها هم مانند شیر خشک نان بهترین شیر خشک برای از بدو تولد هستند.

۴- شیر خشک گیگوز Guigozگیگوز بهترین شیر خشک برای نوزاداین برند محصول شرکت نستله است و از بهترین برندهای شیر خشک با میزان فروش بالایی می باشد. گیگوز تهیه شده از شیر گاو است و مناسب ترین مکمل غذایی برای نوزادان و جایگزین شیر مادر است که از آن از زمان تولد تا ۶ ماهگی استفاده می کنند. انواع دیگر برند گیگوز با سویا یا پروتئین های تجزیه شده تهیه می شود.

۵- شیر خشک مولتی MULTI
این شیر خشک محصول شرکت فرانسه است و بهترین شیر خشک برای نوزادانی است که در اثر لاکتوز، گلوتن و سوکروز دچار اسهال شده اند زیرا فاقد گلوتن و ساکارز می باشد. همچنین بهترین نوع اسید چرب ضروری در ترکیبات آن وجود دارد.

۶- شیر خشک سیمیلاک SIMILAC بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزادسیمیلاک بهترین شیر خشک برای نوزادانی است که فشار خون بالا، ناراحتی کلیه و بیماری نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ (CHF) دارند، البته نباید مدت زمان زیادی از آن استفاد کرد چون ممکن است باعث اختلالات الکترولیتی شود. در این شیر خشک روغن نارگیل، مواد معدنی، ویتامین ها، لاکتوز یافت می شود و سدیم آن نسبت به شیر مادر کمتر است.

۷- شیرخشک های ENFAMIL, LONALAC
این شیر خشک ها مانند برند سیمیلاک، بهترین شیر خشک برای نوزادانی هستند که باید نمک کمتری مصرف کنند؛ همچنین دارای روغن نارگیل، مواد معدنی، لاکتوز و ویتامین ها هستند و لی سدیم کمتری دارند.

۸- شیرخشک NURSOYبهترین شیر خشک خارجی کدام است؟برای نوزادانی که به ترکیبات ذرت حساسیت دارند، نورسوی بهترین شیر خشک است زیرا فاقد ترکیبات ذرت است.

۹- شیر خشک AL-110 بهترین شیرخشک و قیمت انواع شیر خشکاین شیر خشک برای نوزادانی که علائم سوء جذب، عدم تحمل لاکتوز و اختلالات دستگاه گوارش دارند و دچار اسهال هستند، بهترین شیر خشک به شمار می رود زیرا این نوع شیر خشک پروتئین هیدرولیزه شده کازوئین دارد و فاقد لاکتوز می باشد. همچنین شیر خشک آل برای نوزادانی که کمبود وزن دارند مناسب است زیرا  سبب افزایش وزن و جذب بهتر کلسیم می شود.

۱۰- شیرخشک BIOMIL SOYشیرخشک بیومیلبیومیل سوی برای نوزادانی که به پروتئین شیر مادر یا پروتئین شیر گاو حساسیت دارند، بهترین شیر خشک است زیرا بر پایه سویا است و برای نوزادان تازه متولد شده، کودکان در حال رشد و بزرگسالانی با رژیم بدون لبنیات مناسب می باشد.

بیومیل فاقد لاکتوز است و برای شیرخوارانی با بیماری گالاکتوزمی یا ابتلا به عدم تحمل لاکتوز و نوزادانی که دچار اسهال می شوند توصیه می شود؛ در ضمن هر چند در این محصول از ساکارز و شیرین کننده ها استفاده نشده اما طعم و بوی مطلوب آن مورد پذیرش نوزادان است. همچنین بیومیل فاقد گلوتن است و برای بیماران سلیاکی تجویز میشود.
نوکئوتیدها، امگا۳، امگا ۶ و حاوی اسیدهای چرب AA و DHA برای تقویت ضریب هوشی، از ترکیبات این شیر خشک می باشند.

۱۱- شیر خشک نئوکیت  Neocateشیر خشک نئوکیت در رتبه بندی شیر خشک چندم است؟این شیر خشک محصول کشور انگلستان و یکی از شیر خشک های خاص است و برای نوزادان حساس به پروتئین گاوی، کودکان زیر یکسال، نوزادانی که آلرژی شدید گوارشی دارند و شیرخوارانی که دل درد دارند مناسب می باشد. مصرف این شیرخشک حتما باید زیر نظر پزشک باشد و با مصرف این شیر خشک مدفوع بچه تیره می شود که این طبیعی است.

۱۲- شیرخشک ایزومیل ISOMIL آیا شیر خشک ایزومیل بهترین شیر خشک برای وزن گیری استایزومیل ساخت شرکت ابوت هلند است و با پروتئین سویا ساخته می شود. ایزومیل ۱ به عنوان بهترین شیر خشک برای نوزادان تازه متولد شده ای که مشکلات تغذیه ای ناشی از عدم تحمل پروتئین شیر گاو و اختلالات سوکروز دارند و مبتلا به اسهال هستند، مناسب می باشد زیرا فاقد پروتئین گاوی، ساکاروز و لاکتوز است.
نشاسته ذرت هیدرولیز شده، روغن های گیاهی، پروتئین خالص سویا، ساکارز، مواد معدنی و ویتامین ها جزء ترکیبات شیرخشک ایزومیل می باشند.

۱۳- شیر خشک ببلاک Bebelacچاق شدن صورت با شیر خشکببلاک محصول مشترک شرکت صنایع پودر شیر مشهد و شرکت فرانسوی دنون نوتریشیا است که به خاطر داشتن پره بیوتیک ( نوعی فیبر) تحمل پذیری را بالا برده و باعث ایجاد مدفوع نرم تر میشود در نتیجه برای رفع یکی از شایع ترین مشکلات استفاده از شیر خشک که یبوست است، مفید می باشد. این شیر خشک دارای انواع مختلفی است که نیازهای مختلف نوزادان را برطرف می کند.
چند نمونه از انواع شیر خشک ببلاک بدین ترتیب می باشند: ببلاک پره مچور برای نوزادان نارس با وزن پایین، ببلاک LF برای نوزادانی که عد تحمل لاکتوز دارند، ببلاک ۱ برای تامین نیاز غذایی نوزاد تازه متولد شده تا ۶ ماهه، ببلاک کامفورت برای شیرخوارانی با مشکلات گوارشی خفیف

۱۴- شیر خشک آپتامیل Aptamilتپل شدن نوزاد با شیر مادر بهتر است یا شیر خشکاین شیر خشک نیز مانند ببلاک محصول مشترک ایران و فرانسه است و دارای ترکیب پره بیوتیک و اسیدهای چرب ضروری شامل DHA و AA است که سیستم ایمنی مادر را شبیه سازی می کند و به تقویت سیستم ایمنی و تکامل مغز و سیستم بینایی نوزاد کمک می‌کند.

آپتامیل برای حمایت از سیستم ایمنی نوزادان تهیه شده است و دارای انواع مختلفی است که برای نوزادان نارس، کم وزن و دارای بیماری های خاص مناسب می باشد، همچنین این برند یکی از بهترین شیر خشک های موجود در بازار است که برای رده های سنی مختلف تولید شده است.
آپتامیل FSM، آپتامیل۱ و ۲و ۳، آپتامیل HA، آپتامیل AR، آپتامیل کانفورت، آپتامیل ADC و آپتامیل LF انواع شیر خشک آپتامیل می باشند.

۱۵- شیر خشک نوترامیژن Nutramigenبهترین شیر خشک کمک برای نوزاد

بهترین شیر خشک برای شیرخواران حساس به پروتئین گاوی، کودکان مبتلا ه بیماری های متابولیک و نوزادان زیر یکسال که از کولیک و ریفلاکس رنج می برند، است. این شیر خشک ضد حساسیت و آلرژی است و حاوی کلسیم، آهن و پروتئین کازئین هیدرولیز شده است و باعث سلامت گوارش نوزاد می شود.

برندهای نامبرده تنها شیر خشک های موجود در بازار نیستند؛ شیر خشک آپتاکید (Aptakid)، شیر خشک نیدو (Nido)، شیر خشک سوپرامیل (Supramil)، شیر خشک تروویتال (Truevital)، شیر خشک اس ام ای SMA،  نیز از آن جمله می باشند.

در آخر هم به بررسی چند مورد از مهم ترین سوالات والدین در مورد بهترین شیر خشک خواهیم پرداخت.

بهترین وضعیت برای نگه داشتن نوزاد در هنگام خوردن شیر خشک کدام است؟
همان حالتی است که مادر برای شیر دادن بچه را در آغوش می گیرد زیرا این کار به رشد جسمی کودک کمک می کند و به او حس امنیت بیشتری می بخشد.

بهترین شیر خشک برای نوزاد نارس کدام است؟
نوزادانی که زودتر از موعد مقرر به دنیا می آیند از بسیاری از مواد غذایی که دیگر نوزادان در هفته های آخر بارداری از مادر دریافت می کنند، محروم می مانند؛ به همین دلیل شیر خشک مناسب آن ها باید این کمبود ها را جبران کند. البته بهترین شیر برای این نوزادان شیر مادر است اما اگر شیر مادر کافی نبود می‌توانید از شیر خشک های مخصوص نوزادان نارس که مواد مغذی بیشتری دارند، استفاده کنید:
۱- شیر خشک ویژه: شیر خشک مخصوص نوزاد نارس که پزشک متخصص آن را تجویز می کند. همچنین در ماه های اول به شیرخشک غنی تری که مواد مغذی بیشتری دارد نیاز دارند.
۲- شیر خشک تقویتی: این نوزادان به خاطر وزن کم به کالری بیشتری نیاز دارند که شیر خشک های تقویتی که پروتئین و کالری بیشتری دارند برای آن ها مناسب می باشد.
۳- شیرخشک بیمارستانی: پزشک از زمان تولد نوزاد نارس برای او شیر خشکی که کالری مشابه با شیر مادر دارد را تجویز می کند. در برخی موارد هم برای رشد سریع تر نوزاد، شیری با کالری بیشتر را پیشنهاد می کند.
۴- شیر خشک قبل از ترخیص: اغلب قبل از ترخیص به نوزاد شیر خشکی که کالری بالایی دارد و حاوی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی زیادی است، داده می شود.
۵- پروبیوتیک: پروبیوتیک مولکول هایی هستند که حاوی باکتری های مفید و مخمر می باشند، زمانیکه این مواد وارد بدن می شوند مواد گوارش نیافته درون روده را تجزیه می کنند و باعث افزایش جذب مواد در بدن می شوند. پروبیوتیک ها خطر ابتلا به نکروزان آنتروکولیت (عفونتی که می‌تواند روده نوزادان نارس را تحت تاثیر قرار دهد) را کاهش میدهد.

آیا می توانم به شیر خشک نوزادم حبوبات یا شیر اضافه کنم؟
شیر خشک ماده ای است که در آن به دقت مواد غذایی با هم ترکیب شده اند و افزودن هر چیزی چون ویتامین، حبوبات، اسیدهای چرب، روغن زیتون، شیر گاو معمولی به آن ممکن است سلامت نوزاد را به خطر بیندازد.

در مورد نگهداری شیر خشک هم به این نکته دقت کنید که در صورت باز کردن درب ظرف تنها ۳ الی ۴ هفته فرصت دارید از آن استفاده کنید، بعد از آماده کردن شیر خشک و مخلوط کردن پودر با آب جوشیده سرد شده نیز نهایت ۱ تا ۲ ساعت می توان آن را نگه داشت.اسامی بهترین شیر خشک برای نوزاد

آیا شیر خشک بهتر از شیر مادر باعث وزن گیری شیر خوار می شود؟
در مورد وزن گیری نوزاد، شیر مادر در اولویت قرار دارد زیرا شیر مادر با توجه به سن، میزان نیاز و تقاضای شیرخوار تنظیم می شود. اما اگر به دلایلی مجبور به تغذیه نوزاد با شیرخشک هستید، شیر خشک در مقایسه با شیر مادر بعد از ۶ ماهگی بیشتر باعث وزن گرفتن نوزاد می شود. آنچه باعث وزن گیری نوزاد با خوردن شیرخشک می شود تفاوت قند شیر خشک با قند شیر مادر است؛ قند شیر خشک علاوه بر لاکتوز که در شیر مادر هم وجود دارد دارای گلوکز نیز می باشد که همین گلوکز باعث چاقی می شود.
البته همیشه نمی توان گفت وزن گیری نوزاد که با مصرف شیرخشک میزان زیادی چربی در بدن خود ذخیره می کند برای سلامتی او مفید است؛ در نتیجه اگر فکر می کنید وزن نوزاد شما کم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

در چه زمانی می توان از شیر خشک استفاده کرد؟
مریض شدن مادر، کودک نتواند شیر مادر را دریافت کند، کودک در معرض سوء تغذیه قرار می گیرد، در دسترس نبودن مادر، حساسیت غذایی نوزاد، کافی نبودن شیر مادر، ترس از آلوده شدن به آلاینده‌های محیطی، نافرم بودن نوک سینه مادر، ناتوانی فک کودک، اشتغال، نبود مادر، بند آمدن شیر مادر، عدم توانایی مادر برای تغذیه نوزاد، جدا بودن مادر و فرزند به دلایل مختلف، ایدز، شیمی درمانی، مرگ مادر، در گذشته جراحی سینه انجام داده است و داروهایی مصرف می کند که از طریق شیر بر نوزاد هم تاثیر  می گذارد.

امیدوارم از این مطلب بهره کافی را برده باشید. مطالبی که ارائه شد مربوط به رفع یکی از نیازهای جسمی کودک (انتخاب بهترین شیر خشک) می باشد اما به همان اندازه نیز باید به نیازهای روحی او فکر کنید، در مطلب “بهترین اسباب بازی برای کودکان” در این مورد نیز نکاتی ذکر شده است.

لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر والدین عزیز به اشتراک بگذارید.

 

۵ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. احد گفت:

  سلام
  دختر ۴ ساله دارم
  شرایط جسمی عادی دارد
  چه شیر خشکی بهش بدم که برا جسم و ذهنش خوب باشه؟
  ممنون

  • سلام- چرا میخای بهش شیرخشک بدی؟ به شیر پاستوریزه حساسیت داره یا از طعمش بدش میاد؟
   .
   وقتی مواد غذایی طبیعی و تازه وجود داره بهتره این کارو نکرد و بچه رو به تغذیه طبیعی عادت داد
   در مجموع گیگوز دو و نیدو خوبه

 2. tabletky na rast svalovej hmoty گفت:

  You could certainly see your skills in the work you write. The sector
  hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid
  to say how they believe. All the time follow your heart.

 3. ناصر گفت:

  آیا بزرگسالان هم می تونن شیرخشک مصرف کنند
  بهترین شیرخشک برای وزن گیری بزرگسالان کدام مارک است؟

  • بهار گفت:

   بله خیلی از افراد بزرگسال هم برای چاقی صورت یا طعم خاص شیرخشک از آن استفاده می کنند.
   شیر خشک حاوی ساکارز و مقداری کربو هیدرات زود هضم می باشد که سریع جذب می شوند و همین عامل سبب شده مورد توجه ورزشکاران نیز قرار گیرد. ورزشکاران شیر خشک را در میان وعده صبح و عصر و بعد از تمرین و به شکل غلیظ مصرف می کنند.
   همچنین از شیرخشک به خاطر ویتامین ب، آ و فیبر در دوره های حجم استفاده می کنند.
   شیر خشک هامونا ۳، نیدو، گیگوز، bebalak، Nestle از بهترین مارک های شیر خشک می باشند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت