logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » کدام یک از انواع دستگاه جوش بهتر است؟

کدام یک از انواع دستگاه جوش بهتر است؟

شنبه, 18 آگوست 2018 | 1982 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی
بهترین مدل دستگاه جوش کدام است؟

سلام دوستان انواع دستگاه جوش به دو دسته تقسیم می‌گردند. الف- مولدها : دستگاه جوشکاری که از نوع مولد جریان مورد نیاز را خود تولید نموده و معمولا در مکانهایی که دسترسی به برق شهری نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال برای جوش کاری خطوط لوله بین شهری و انجام جوش‌کاری در سایتها از دستگاه مولد استفاده می‌گردد. دستگاه‌های مولد عبارتند از موتورژنراتور دیزلی و بنزینی البته یک دستگاه مولد دیگر که به دینام معروف است نیز وجود دارد که توسط یک موتور الکتریکی سه فاز که با یک دینام کوپل شده است جریان مورد نیاز جوش کاری را تولید […]

سلام دوستان

انواع دستگاه جوش به دو دسته تقسیم می‌گردند.

الف- مولدها : دستگاه جوشکاری که از نوع مولد جریان مورد نیاز را خود تولید نموده و معمولا در مکانهایی که دسترسی به برق شهری نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال برای جوش کاری خطوط لوله بین شهری و انجام جوش‌کاری در سایتها از دستگاه مولد استفاده می‌گردد. دستگاه‌های مولد عبارتند از موتورژنراتور دیزلی و بنزینی البته یک دستگاه مولد دیگر که به دینام معروف است نیز وجود دارد که توسط یک موتور الکتریکی سه فاز که با یک دینام کوپل شده است جریان مورد نیاز جوش کاری را تولید می‌نماید. این دینام‌ها با پیدایش دستگاهای رکتیفایر تقریباً از رده خارج شده اند پس مولدها عبارتنداز:
۱-موتور ژنراتوری احتراقی (بنزینی و گازوییلی)
۲-موتور ژنراتور الکتریکی(دینام)

ب- مبدل ها
دستگاههای مبدل جریان الکتریکی برق شهر را به جریان مورد نیاز جوش کاری تبدیل می‌نمایند این دستگاه‌ها عبارتند از دستگاه ترانسو،  دستگاه ترانس رکتیفایردار و دستگاه اینونتردر دسته‌بندی دیگری می‌توان دستگاه‌های جوش‌کاری را به صورت ذیل نشان داد.

بهترین دستگاه جوشکاری

 ترانسفورماتور:
 دستگاهی که جریان برق شهری (متناوب AC-) را بصورت متناوب یا مستقیمDC  فقط با تفاوت آمپر بالا و ولتاژ پایین تبدیل می کند ،  بیشتر در ساختمان های در حال احداث و مکان هایی که جوشکاری های سنگین و طولانی انجام می شود استفاده دارد.

رکتی فایر:
جریان متناوب (AC) ومستقیم DC)) یا فقط مستقیم (DC) را بسته به نوع دستگاه استفاده می شود از نظر کاربری تقریبا مشابه ترانسفورماتور است با این تفاوت که قابلیت جابجایی دارد.

ژنراتور الکتریکی :
 این دستگاه جریان برق را برای جوشکاری افزایش می دهد و به همین دلیل مولد است همچنین جریان مستقیم DC در جوشکاری می دهد.

ژنراتور احتراقی :
 تمام ویژگی های آن همانند ژنراتور است فقط با این تفاوت که انرژی مورد نیاز را از طریق بنزین یا گازوئیل تامین می شود. سرو صدای زیاد و آلودگی محیط زیست از معایب و مشکلات اینگونه دستگاهها هستند که استفاده آنها را در پروژه های ساختمانی شهری محدود می کند.

اینورتر:
نسل جدید دستگاههای جوشکاری می باشد. برخی از این دستگاه ها با هر دو جریان متناوب و مستقیم کار می کنند و برخی دیگر صرفا با جریان مستقیم DC کار می کنند، این دستگاه ها با توجه به وزن کم و جوش باکیفیت در اکثر کارهای آهنگری کاربرد دارند.

اگر می خواهید بین انواع دستگاه جوش، بهترین برند دستگاه جوش را خریداری کنید باید نکاتی را در نظر بگیرید:

بودجه تخصیص داده شده
انتخاب دستگاه با توجه به بودجه صورت می گیرد و این موضوع بسیار ساده ای است. دستگاه های با کیفیت حتی برای افراد تازه کار وجود دارد. تنها باید در نظر داشت که برای چه کاری و هر چند وقت یکبار از دستگاه استفاده می شود و نیز چه مقدار هزینه برای آن می توان اختصاص داد.

سهولت کاربری
ساده بودن کار با دستگاه به ویژه برای افراد مبتدی بسیار حائز اهمیت است. توصیه می شود که دستگاهی را انتخاب کنید که کار برای کابر با آن ساده باشد. دسته ها، پیچ ها و نمایشگرها باید واضح و قابل درک باشند.

قابلیت حمل
ممکن است تصور شود “بزرگتر بهتر است” اما در مورد تجهیزات جوشکاری، اغلب این چنین نیست. داشتن یک ماشین جوشکاری قابل حمل یک مزیت مهم به حساب می آید. هرچند در اینجا منظور از قابل حمل، سبک بودن آن نیست.

آیا دستگاه با برق مستقیم کار می کند؟ در صورت مثبت بودن پاسخ، چه تمهیدی جهت تامین جریان مربوطه اندیشیده اید؟ به عنوان مثال آیا از تولید کننده (Generator) جریان مستقیم بهره می برید و یا از جریان متناوب به همراه یکسوکننده؟ آیا دستگاه می بایست در محیط های باز مورد استفاده قرار گیرد؟

قابلیت اطمینان
قابلیت اطمینان دستگاه بسیار مهم است. ممکن است در مقطعی از زمان کار زیادی با دستگاه انجام شود و سپس حجم کاری آن کاهش یابد. لذا ماشین می بایست قابل اطمینان باشد.

ولتاژ جوشکاری
دستگاه های جوشکاری با ولتاژهای مختلفی در دسترس هستند. ولتاژ بیشتر به معنی نیروی بیشتر است. برای کار روی پروژه های کوچک و مواد با ضخامت اندک، ولتاژهای پایین کفایت می نماید. در صورت لزوم به کار بر روی مواد ضخیم تر، نیاز به خرید تجهیزاتی با قدرت بالاتر می باشد.

حفاظت در برابر گرم شدن
بهتر است از دستگاه هایی که دارای محافظ حرارتی هستند، استفاده شود تا تجربه ایمن تری به دست آید. این نوع دستگاه در صورت تشخیص افزایش درجه حرارت به طور خودکار خاموش می شود. یک نمایشگر نوری نشان می دهد که دستگاه در حال داغ شدن است و ماشین متوقف می شود. پس از خنک شدن، امکان استفاده دوباره از دستگاه وجود دارد. این یک وجه مشخصی است اولین ماشین های کاری باید داشته باشند.

چرخه کاری (Duty cycle)
هر دستگاهی دارای یک چرخه کاری است که اغلب در مدت زمان ۱۰ دقیقه محاسبه می شود. بر اساس تعریف، “نسبت میانگین زمان روشن بودن قوس به زمان جوشکاری، را چرخه کاری (Duty Cycle) گویند. اگر ماشینی، بطور میانگین، ۷ دقیقه از ۱۰ دقیقه کار کند، چرخه کاری آن حدود ۷۰% خواهد بود. طولانی تر شدن زمان روش بودن قوس به معنی نیاز به دستگاهی با چرخه کاری (Duty Cycle) بالاتر است.

ظرفیت مواد
در خرید یک دستگاه جوشکاری، نوع و ضخامت مواد مصرفی قابل استفاده در آن می بایست در نظر گرفته شود. توصیه می شود دستگاهی خریداری شود که بازه گسترده تری از انواع مواد مصرفی مورد نظر را جوشکاری نماید. انواع و حداقل و حداکثر ضخامت مواد مصرفی قابل استفاده هر دستگاه، در دفترچه راهنمای مشخصات آن ذکر می شود.

اول ایمنی
قبل از جوشکاری با دستگاه جدید، از رعایت تمامی نکات ایمنی اطمینان حاصل نمایید. پیشتر در خصوص لزوم وجود محافظ در برابر گرم شدن توضیح داده شد که تنها یکی از راه های پیشگیری از حادثه یا خسارت قبل از وقوع آن می باشد. در ادامه موارد بیشتری در این خصوص آورده شده است.

بازرسی دستگاه
دستگاه باید به طور مرتب از نظر خرابی مورد بازدید قرار گیرد. کنترل آن فقط پیش از اولین استفاده کافی نیست.

پاکیزه نگه داشتن محیط کاری
کارگاه ها و تعمیرگاه ها تمایل ذلتی بالایی به بی نظمی دارند. قبل از شروع کار از عدم وجود مواد قابل اشتعال در مجاورت محل کار اطمینان حاصل نمایید. مطمئن شوید که افراد دیگری در اطراف و در معرض جرقه های جوشکاری (Spatter) حضور ندارند. پاشش جوش (Spatter) می تواند موجب آتش سوزی شود، لذا انواع گوناگون خاموش کننده های آتش می بایست در دسترس بوده، طرز کار با انها آموزش داده شده و مطابق دستورالعمل تولیدکننده، شارژ شوند.

استفاده از وسایل ایمنی
برخی مواقع ماسک ها و سایر وسایل ایمنی به همراه دستگاه جوشکاری عرضه می شوند و گاه اینکار صورت نمی گیرد و می بایست بطور جداگانه تامین گردد. توصیه می گردد سرمایه گذاری لازم در این خصوص صورت گیرد، زیرا از یک سو موجب ایجاد اشتیاق روانی به جوشکاری شده و از سوی دیگر باعث امنیت روانی جوشکار می گردد که در کنار هم موجب تسریع در فراگیری و ایجاد جوش با عیوب کمتر را نتیجه می دهد. مضاف بر اینکه در صورت بروز هرگونه حادثه، هزینه های مربوط به درمان اغلب بسیار بالاتر از بودجه مورد نیاز جهت تامین وسایل حفاظت فردی است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت