logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » گردشگری » آشنایی با انواع چراغ قوه

آشنایی با انواع چراغ قوه

شنبه, 25 آگوست 2018 | 6856 بازدید | ۲ دیدگاه | گردشگری
معرفی انواع چراغ قوه

چراغ قوه معمولا شبیه یک ناجی عمل می‌کند و زمانیکه تاریکی تمام فضا را پر کرده است پرتوی نور آن راهگشا می شود و انواع چراغ قوه در مکان های مختلف به کمک افراد می آیند.

سلام دوستان

انواع چراغ قوه در گذشته متشکل از یک عدد باتری، سیم و یک چراغ کوچک بوده است اما با پیشرفت تکنولوژی انواع چراغ قوه ها نیز تکامل یافتند تا جائیکه امروزه حتی گوشی های موبایل هم چراغ قوه دارند. اگر شما نیز به دنبال خرید چراغ قوه مناسب خود از بین انواع چراغ قوه هستید بهتر است ابتدا با انواع این محصول آشنا شوید.

چراغ قوه که به آن برق دستی، چراغ دستی و چراغ مشتی نیز می گویند، وسیله قابل حملی که با استفاده از یک لامپ رشته ای یا چند لامپ LED نوری را از خود ساطع می کند و مناسب مکان هایی است که هیچ منبع نوری وجود ندارد. این وسیله ای الکترونیکی که از آن برای تولید نور استفاده می کنند، کاربردهای زیادی دارد و از چهار قسمت اصلی، باتری، لامپ، بدنه و کلید تشکیل شده است؛ در برخی از انواع چراغ قوه در پشت صفحه LED، سطح براق و صیقلی وجود دارد که باعث بازتاب نور و روشن کردن فواصل دور می شود.

چراغ قوه با برد بالا

چراغ قوه توانست با مزایایی چون ایمنی بیشتر در برابر آتش سوزی، بی بو و بدون دود، ایجاد گرمای کمتر و نور بیشتر برای مدت زمان طولانی تر جایگزین فانوس بادی و مشعل شود و طرفداران زیادی پیدا کند. اولین چراغ قوه که توسط باتری کربنی روشن می شد و در آن لامپ های رشته ای کربنی بکار رفته بود حدود ۱۲۰ سال پیش ساخته شده بود و برای ادامه فعالیت خود به مدت زمانی برای خنک شدن نیاز داشت. این چراغ قوه ها خیلی کارآمد نبودند تا اینکه لامپ های رشته ای تنگستن و بعد از آن لامپ های ال ای دی باعث افزایش کارایی این منابع نور سیار شدند.

چراغ قوه برقی یا چراغ قوه شارژی به وسیله باتری روشن می شود و محصولی ساده و کاربردی با ابعاد، حجم و وزن کم است که در خانه، باغ، شرکت، سفر و گردشگری، کمپینگ، کوهنوردی، طبیعت گردی با اقامت شبانه، شرایط اضطراری، صنعت، ورزش، شکار، حوادث غیر مترقبه مانند زلزله و مکان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله به آسانی قابل حمل است و در کیف وکوله پشتی جای زیادی نمی گیرد. چراغ قوه در محیط های باز و تاریک و در محیط های بسته ای چون چادر کاربرد دارد. چراغ قوه شارژی که منبع تامین انرژی آن باتری است از لحاظ امکانات، شکل ظاهری، مسائل فنی و قابلیت ها، دارای تنوع و انواع زیادی است.

انواع چراغ قوه

چراغ قوه وسیله ای بسیار کاربردی و ضروری است که از آن برای ایجاد نور و روشنایی در محیط تاریک و کم نور استفاده می کنند. این منبع نور سیار دارای انواع مختلفی است که اغلب افراد هنگام خرید چراغ قوه به دنبال مدل هایی که بیشترین میزان نور را دارد، هستند اما شدت نور به تنهایی معیار خوبی برای خرید بهترین چراغ قوه نیست.
برای انتخاب بهترین چراغ قوه باید با توجه به شرایط استفاده، نوع فعالیت و کاربرد آن، مقدار روشنایی مورد نیاز و نور خروجی، عمر و نوع باتری و میزان طول عمر آن، حالت های نوری مورد نیاز، کیفیت زوم، شدت نور، کیفیت ساخت، مقاومت آن در برابر آب و ضربه، ابعاد و وزن چراغ قوه، قابلیت ها و امکاناتی چون مجهز بودن به پورت برای شارژ گوشی همراه و غیره از بین انواع چراغ قوه انتخاب کرد.

در ادامه به بررسی انواع چراغ قوه و مواردی که در خرید تاثیر گذار هستند، خواهیم پرداخت:

۱- انواع چراغ قوه بر اساس نوع کاربرد و محل استفاده
هدف شما از خرید این وسیله چیست؟ اگر تنها برای روشن کردن محیط در زمان تاریکی نیاز دارید، انواع چراغ قوه ساده که قیمت کمتری دارند مناسب است. اما اگر به خاطر شغل، حرفه یا ورزشی که انجام می دهید نیاز به چراغ قوه دارید انواع چراغ قوه حرفه ای مانند چراغ قوه پلیسی، چراغ قوه نگهبانی، چراغ قوه شکاری، چراغ قوه غواصی و …. که البته قیمت و قابلیت های بیشتری هم دارند، مناسب شما می باشد. انواع چراغ قوه  برای کاربردهای خاص طراحی و بهینه شده است؛ به عنوان مثال برای کارگران معدن چراغ قوه پیشانی با باتری بزرگ که به کمر بسته می شود و مدت زمان زیادی روشنایی دارد طراحی شده است.
انواع چراغ قوه عبارتند از: چراغ قوه مسافرتی و کمپینگ ، چراغ قوه کوهنوردی ، چراغ قوه ورزشی ، چراغ قوه پلیسی و نگهبانی ، چراغ قوه خانگی ، چراغ قوه خودرو ، چراغ قوه غواصی، چراغ قوه پیشانی یا هدلایت و انواع نورافکن ها

هنگام خرید چراغ قوه اولین معیار انتخاب هدف کاربر، نوع کاربرد و فعالیت مورد نظر است زیرا باید بر اساس آن چراغ قوه مناسب را انتخاب کند.

چراغ قوه پلیسی
چراغ قوه پلیسی شارژی از محبوب ترین انواع چراغ قوه است که با نام های دیگری چون چراغ قوه حرفه ای و چراغ قوه نگهبانی نیز به فروش می رسد و دارای کیفیت بسیار بالایی است. چراغ قوه پلیسی یکی از انواع چراغ قوه است که تنها پلیس ها و ماورین نجات از آن استفاده نمی کنند بلکه به خاطر داشتن ویژگی هایی چون نور بسیار قوی که مانند لیزر تا ۱۰۰ ها متر را روشن می کند، برای نیروهای کوهنورد، بیابانگردها، کشاورزان، صدمه دیدگان و گمشدگان، کمپینگ و چادر زدن های وسط جنگل هم کاربرد دارد و می توانند به کمک آن از فاصله دور اشیا را تشخیص دهند. البته نگاه کردن به نور آن کوری موقت را به همراه دارد بنابراین از آن برای شوخی استفاده نکنید مگر برای موارد امنیتی چون زمین گیر کردن دزد یا حیوان وحشی.
قدرت زوم بسیار بالا، ضد آب، ضد ضربه، بدنه ای مقاوم و مستحکم، نور قوی، استفاده از چراغ ال ای دی، مقاوم در برابر رطوبت  از ویژگی های این مدل چراغ قوه است. چراغ قوه پلیسی در دو نوع باتری قابل شارژ و باتری های یکبار مصرف معمولی در بازار عرضه می شود و مدلی که باتری قابل شارژ دارد گرانتر و استفاده آسانتری دارد؛ این مدل چراغ قوه با کمترین مصرف باتری، نور زیادی را تولید می کند.

چراغ قوه زنون
این مدل یکی از انواع چراغ قوه و در حقیقت همان چراغ قوه پلیسی است که برخلاف اسم آن دارای لامپ زنون نمی باشد؛ این نامگذاری بیشتر حالت تبلیغاتی دارد. در این چراغ قوه ها از لامپ ال ای دی با کیفیت که یرنور و پر قدرت هستند استفاده می کنند.

چراغ قوه شکاری
چراغ قوه شکاری هم یکی از انواع چراغ قوه است که طرفداران زیادی دارد. اما این مدل در واقع همان چراغ قوه پلیسی است که نسبت به چرغ قوه های قدیمی و سنتی، کیفیت و کاربرد های بیشتری دارد. این مدل با داشتن نور قوی و امکان زوم کردن برای شکار شبانه و به عنوان نورافکن در تاریکی جنگل مناسب است. اگر در مکانی که قصد استفاده از چراغ را دارید، برق وجود دارد؛ مدل شکاری قابل شارژ مناسب است اما برای مکان هایی مثل جنگل باتری را به طور کامل شارژ کنید و چند باری معمولی هم بردارید چون قابلیت تعویض باتری و استفاده از باتری معمولی را هم دارد. بدنه فلزی چراغ قوه شکاری بسیار محکم است و حتی اگر زیر اشیا سنگین قرار بگیرد، به راحتی نمی شکند و تغییر شکل نمی دهد.

چراغ قوه حرفه ای
یکی از انواع چراغ قوه که دارای نور بسیار زیاد، عملکرد قویتر، ضد آب، کیفیت بهتر و بادوامتر است و به مدت طولانی قابل استفاده است و دارای انواع مختلفی است که هر کس با توجه به نیاز و بودجه خود می تواند بهترین چراغ قوه را انتخاب کند. این مدل چراغ قوه علاوه بر آن که در کارهای کوهنوردی، غارنوردی و کارهای امداد و نجات کاربرد دارد در مصارف خانگی نیز بکار می رود.
یکی از مزیت های چراغ قوه حرفه ای این است که علاوه بر آنکه قابل شارژ می باشد به عنوان یک پاور بانک هم عمل می کند و با همراه داشتن آن در گردش و سفر از شارژ گوشی همراه خود مطمئن خواهید بود.برخی از انواع چراغ قوه به عنوان پاور بانک یا شارژر همراه عمل می کنند.
برخی از انواع چراغ قوه حرفه ای امکان چراغ چشمک زن یا همان SOS را هم دارند و در هنگام درخواست کمک یا اعلام خطر کاربرد زیادی دارند.
در صورتیکه می خواهید یکی از انواع  چراغ قوه حرفی ای را خریداری کنید به داشتن گارانتی محصول هم دقت کنید.

چراغ قوه پیشانی یا هدلامپ (Headlamp)
یکی از کاربردی ترین و پرطرفدارترین انواع چراغ قوه، مدل هد لامپ است که در زمان سفر و طبیعت گردی که دست هایمان پر از وسیله است و نگه داشتن چراغ قوه سخت است به کمک ما می آید. این چراغ به وسیله یک کش قابل تنظیم بر روی کلاه یا پیشانی قرار می گیرد و مزیت استفاده از آن این است که در زیر نور این چراغ قوه و با دستانی آزاد می توانید پیاده روی کنید، کار تعمیرات ماشین انجام دهید، در تاریک و در سفر غذا درست کنید.
استفاده از این چراغ قوه برای افرادی که در فعالیت های خود نیاز به استفاده از هر دو دست خود دارند، افرادی که در مدت زمان طولانی نیاز به حمل چراغ قوه دارند، افرادی که در تاریکی شب مشغول به کار هستند و برای پیاده روی شبانه، غارنوردان، کوهنوردان، ورزش های هیجان انگیز، ورزشکاران، دوچرخه سواران، ماهیگیران و شکارچیان مناسب می باشد. حتی برخی از انواع چراغ قوه پیشانی ضد آب برای غواصان و فعالیت های زیر آب مناسب می باشد.

هنگام خرید چراغ قوه پیشانی تعیین نوع سفر بسیار مهم است؛ به عنوان مثال چراغ غارنوردی بهتر است ضد آب باشد. تعیین میزان شدت نور که به صورت متمرکز باشد یا وسیع هم در خرید چراغ قوه پیشانی مهم است. بلک دایموند BLACK DIAMOND، پتزل Petzl، پرینستون تک Princeton Tec و ونگو VANGO بهترین برندهای تولید کننده چراغ قوه پیشانی می باشند.

چراغ قوه قابل نصب روی اسلحه
این مدل چراغ قوه طراحی ظریف و نازک دارد و به راحتی روی پایه نگهدارنده نصب می شود، چراغ قوه Olight M2R کمپانی اولایت یکی از معروفترین چراغ قوه های قابل نصب روی سلاح در سال ۲۰۱۸ می باشد.

چراغ قوه شارژی دستی (نورافکن دستی)
این مدل یکی از انواع چراغ قوه است که اندازه آن از دیگر انواع چراغ قوه بزرگتر است و با شارژ طولانی تر مدت زمان بیشتری روشن می ماند و در منزل، محل کار و کمپینگ مورد استفاده قرار می گیرد. در این چراغ قوه از باتری های قوی که شارژ بیشتری ذخیره می کنند، استفاده می کنند و از آن به عنوان پاور بانک هم استفاده می کنند. همچنین برخی از مدل های آن قابلیت پخش موسیقی و اجرای انواع رم و فلش را نیز دارند.

 

چراغ قوه ضدانفجار معدن
برای افرادی که در مناطق تاریک و با خطر انفجار بالا مثل معدن، اتاق موتور کشتی و کارخانه شیمیایی کار می کنند یا بازرسانی که در حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع هسته ای، حفاری های چاه های نفت و گاز، حفاری تونل و سدسازی ها و تونل های معادن ذغال سنگ فعالیت می کنند و با غلظت قابل توجهی از گازهای قابل اشتعال و گرد و غبار سر و کار دارند. استفاده از چراغ دستی با خطر انفجار همراه است و چراغ قوه ای که هیچ جرقه ای در محیط ایجاد نکند الزامی است. در این مدل هنگامی که لامپ می شکند به طور خودکار مدار چراغ قوه لامپ را قطع می کند تا از آتش سوزی گازهای قابل اشتعال جلوگیری کند. این چراغ قوه ها دارای نشان استاندارد MSHA، ATEX وUL می باشند.

چراغ قوه های پزشکی
انواع چراغ قوه که پزشک از آن برای معاینه چشم و داخل دهان استفاده می کند.

چراغ قوه فانوسی
فانوس ها در قدیم در کشتی و خانه ها بکار می رفتند و یکی از لوازم روشنایی به شمار می رفتند. با پیشرفت تکنولوژی این فانوس ها به شکل شارژی و در مدل های مختلفی تولید می شوند که کاربرد های مختلفی دارند و توسط نور خورشید یا برق شهری شارژ می شوند. برخی از انواع چراغ قوه فانوسی کاربرد تزئینی دارند و از آن در دکوراسیون منزل استفاده می کنند و انواع دیگر چراغ فانوسی در اردو یا کمپینگ کاربرد دارد. چراغ قوه فانوسی دسته ای فلزی دارد که می توان آن را داخل چادر یا هر جای دیگری آویزان کرد و از نور آن استفاده کرد.

چراغ قوه غواصی
مناسب برای غواصی در سطوحی که هیچ منبع روشنایی وجود ندارد. این مدل چراغ کاملا پرس شده و ضدآب است و حتی در اعماق زیاد هم آبی به آن نفوذ نمی کند.

۲- انواع چراغ قوه بر اساس نوع لامپ
دومین معیار برای خرید بهترین چراغ قوه، نوع لامپ آن است. لامپ در انواع چراغ قوه به صورت رشته ای، یک یا چند LED یا SMD است. در انواع چراغ قوه پلیسی و حرفه ای نیز از لامپ های قوی چون T60- XML- XHP- XPG که تکنولوژی ساخت آن در دست تنها چند کشور است، استفاده می کنند. این لامپ ها بسیار پر نور هستند و برای گردش، سفر و طبیعت گردی مناسب می باشند.

لامپ های رشته ای از یک لامپ شیشه ای و یک رشته تنگستن تشکیل شده است که تحت خلاء یا پر از آرگون، کریپتون یا زنون می باشند و نور خروجی با توجه به نوع لامپ متفاوت است.این لامپ ها کمتری دارند و با کمترین ضربه از کار می افتند

LED یا دیودهای قدرتمند نور سفید که در چراغ های حرفه ای جایگزین لامپ رشته ای شدند و کارآمدتر از لامپ های رشته ای هستند. طیف های رنگی لامپ LED از لامپ های رشته ای بیشتر است و با توجه به اهداف مختلف رنگ متناسب انتخاب می شود؛ به عنوان مثال از نورهای نگی برای بازرسی، معاینه پزشکی، ردیابی خون حیوانات، تشخیص نشت گاز، بررسی پول کاغذی و … استفاده می کنند.

فضای درون لامپ با نوعی گاز پر می شود که بسته به نوع گاز رنگ خاصی از لامپ ساطع می شود؛ به عنوان مثال لامپ های نئون پرتوی قرمز رنگ دارند. در انواع چراغ قوه هم لامپ ها به رنگ سفید، زرد و قرمز وجود دارند که تفاوت رنگ این لامپ ها باعث شده کاربرد چراغ قوه ها نیز با هم فرق کند.

نور سفید (مهتابی) رایج ترین نور در طبیعت است و نزدیک ترین نور به روشنایی روز است، چشم انسان به این نور عادت دارد و بیشتر در لامپ های LED از این رنگ استفاده می شود. به خاطر آن که چشم در برابر نور سفید منقبض می شود و در نتیجه دید بهتری دارد، در انواع چراغ قوه که مخصوص استفاده در فضای باز و وسیع برای استفاده در شب هستند، این رنگ بکار می رود.

نور زرد (خورشیدی) کمترین شکست و پخش شدگی نور را در هنگام انتشار و بالاترین ظرفیت نفوذ پذیری را دارد و از آن بیشتر در چراغ راهنمایی و چراغ مه شکن استفاده می کنند.

نور قرمز هم در انواع چراغ قوه شکاری بیشتر استفاده می شود و در کشورهای اروپایی و آمریکایی چراغ قوه با نور قرمز برای فعالیت هایی چون شکار طرفدار زیادی دارد.

هنگام انتخاب نوع لامپ چراغ قوه با واژه ای به نام لومن (lumen) مواجه خواهید شد که واحد سنجش روشنایی لامپ چراغ قوه یا میزان قدرت روشنایی یک چراغ قوه است و عبارت است از کل نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه که یکی از راه های شناسایی پرقدرت ترین و قویترین چراغ قوه جهان نیز می باشد. روشنایی لامپ در انواع چراغ قوه متفاوت است و هر چه مقدار لومن بیشتر باشد به این معناست که چراغ قوه قدرت روشنایی و لامپ قوی تری دارد و کاربرد آن نیز متفاوت می باشد. در برخی از انواع چراغ قوه مقدار روشنایی لامپ را می توان بر اساس نوع فعالیت تنظیم کرد؛ به این نوع چراغ قوه، چراغ قوه سوئیچ دار یا چند منظوره می گویند.

البته توجه کنید که بالا بودن لومن به معنی برد نوری بیشتر نیست بلکه برد نوری به ویژگی هایی چون نوع و میزان شفافیت رفلکتور یا بازتابنده، قدرت مدار الکترونیکی چراغ قوه و نوع باتری آن بستگی دارد.
لومن واحد توان نوری و برد نور به معنای حداکثر میزان روشنایی است که در فضا ایجاد می شود؛ برد نور از ۱ متر تا ۴۰۰ متر متفاوت است و به این  معناست که مثلا چراغ قوه ۳۰۰ متر از فضا را روشن می کند و هرچه برد بیشتری را پوشش دهد کارکرد تخصصی تری دارد و یکی از انواع چراغ قوه پر نور به شمار می آید.

در جدول زیر می توانید تقسیم بندی انواع لامپ را از نظر میزان روشنایی و فعالیت مناسب با آن را مشاهده کنید.

محدوده لومن کاربرد برد نور
۱۰ تا ۲۰ لومن این لامپ بیشتر روی چراغ قوه های کوچکی که روی دسته کلید هست قرار می گیرد و از آن برای فعالیت هایی که در محدوده نزدیک انجام می شود مناسب است؛ مانند خواندن نقشه یا نوشته، پیدا کردن وسیله ای در کیف و کوله پشتی، پیدا کردن سوراخ کلید درب ورودی بیش از ۱۰۰ متر
۲۰ تا ۱۵۰ لومن از این لامپ در چراغ قوه های خانگی، شرکتی و یا چراغ قوه های کوچک استفاده می کنند که برای گشت زنی های اطراف خانه و باغ و گشت در محیط هایی که به فاصله دید کوتاهتری نیاز دارید مناسب است. حدود ۱۲۰ متر
۱۶۰ تا ۲۰۰ لومن از این لامپ در انواع چراغ قوه مسافرتی، برخی از انواع چراغ قوه کوهنوردی نیمه حرفه ای و چراغ قوه های مناسب کمپینگ های کوچک استفاده می کنند و برای پیاده روی، کوهنوردی، کمپ زدن، گردش در اطراف خانه، کارهای فنی و تاکتیکی و امنیت شخصی مناسب می باشد. قابلیت تابش پرتو آن تا ۲۵۰ متر است
۲۰۰ تا ۵۰۰ لومن این لامپ در انواع چراغ قوه های حرفه ای و چراغ قوه های شکاری بکار می رود و برای ماهیگیری های ساحلی شبانه، کارهای فنی و تاکتیکی، شکار، کوهنوردی، قایقرانی و کمپینگ های بزرگ مناسب است. مسافت پرتوی آن حدود ۳۰۰ متر می باشد.
۶۰۰ تا ۱۰۰۰ لومن این لامپ در انواع چراغ قوه های حرفه ای و چراغ قوه های شکاری بکار می رود و برایماهیگیری های ساحلی شبانه، کارهای فنی و تاکتیکی، شکار، کوهنوردی، قایقرانی و کمپینگ های بزرگ مناسب است. مسافت پرتوی آن حدود ۳۰۰ متر می باشد.
بیش از ۱۰۰۰ لومن در انواع چراغ قوه پلیسی، شکاری و نگهبانی از این لامپ استفاده می کنند که برای شکار، جستجو و نجات و تفریحی که به دید وسیعی نیاز است، مناسب می باشد این لامپ پرتوی نوری بالایی دارد و بیش از ۳۰۰ متر می باشد.

۳- انواع چراغ قوه براساس نوع باتری
شایع ترین منبع تغذیه چراغ قوه ها باتری است که در دو نوع یکبار مصرف و قابل شارژ وجود دارد و معیار بعدی برای انتخاب نوع چراغ قوه، نوع و مدل باتری و طول عمر و مقدار ذخیره سازی انرژی مفید باتری است؛ زیرا باتری در اندازه، وزن، مدت زمان نوردهی و شکل ظاهری چراغ قوه تاثیر دارد. در چراغ قوه های قدیمی بیشتر از باتری یکبار مصرف و غیر قابل شارژ استفاده می کردند اما امروزه در اکثر چراغ قوه ها از باتری قابل شارژ استفاده می کنند. انتخاب باتری خوب به شما این امکان را می دهد تا مدت زمان بیشتری از روشنایی چراغ قوه استفاده کنید.

چراغ قوه شارجی که با برق شارژ می شودباتری های شارژی در دو نوع باتری لیتیومی و آلکالینی وجود دارد:
باتری یون-لیتیومی به دلیل قدرت بالا در چراغ قوه هایی که لامپ LED دارند استفاده می شود، این نوع باتری قابل شارژ است، وزن کمتری دارد، نسبت به باتری آلکالینی قدرت بیشتری دارد، دیرتر به دمای بالا می رسد، از عمر بالا و ماندگاری شارژ بیشتری برخوردار می باشد؛ البته این نوع باتری از نظر قیمت کمی گران است.
باتری لیتیومی CR123A نسل جدیدی از معمولی لیتیومی از نوع ۱۸۶۵۰ است که کیفیت و توانایی نگه داری شارژ آن بیشتر است، ولتاژ خروجی آن دو برابر باتری آلکالاین بوده و در چراغ قوه هایی که حرفه ای تر هستند و قدرت بالایی دارند بکار می رود.

باتری های قلیایی یا آلکالاینی همان باتری قلمی و نیم قلمی های معروف است که نوع قابل شارژ آن در چراغ قوه های معمولی که روشنایی کم و متوسطی دارند استفاده می شود. باتری آلکالاین عمر پایین تر و ماندگاری شارژ کمتری دارد اما آن را می توان به راحتی از سوپرمارکت تهیه کرد.

در برخی از انواع چراغ قوه باتری علاوه بر شارژ توسط برق شهری به وسیله یک پنل خورشیدی نیز شارژ می شود که استفاده از منابع تجدیدپذیر باعث محبوبیت این چراغ قوه ها شده است.

۴- انواع چراغ قوه بر اساس حالت و مدل نور
معیار بعدی که هنگام خرید بهترین چراغ قوه باید به آن توجه کرد و با توجه به زمینه کاری و هدف شما تعیین می شود، مدل پرتو نور چراغ قوه است. همانطور که در قسمت انواع لامپ هم ذکر شد در برخی از انواع چراغ قوه با فشردن کلید سوئیچ می توان مدل و حالت روشنایی را تغییر داد و در شرایط مختلف از نور مناسب استفاده کرد. برخی از حالت های روشنایی در چراغ قوه بدین ترتیب می باشند:

انواع چراغ قوه با مدل های نور گوناگون

الف) نور معمولی: این نور از کم نور تا پر نور متفاوت است و مدلهای آن در انواع چراغ قوه بین ۲ تا ۵ حالت متغیر است (ضعیف، کم، متوسط، زیاد، توربو) که می توان با توجه به شرایط محیطی و نور مورد نیاز، مقدار روشنایی لامپ را تنظیم نمود.
ب) چشمک زن: در این حالت نور به صورت پیاپی تغییر می کند، بیشتر از حالت فلش برای اعلام شرایط اورژانسی و سیگنال دهی استفاده می کنند.
ج) حالت SOS یا اضطراری : در این حالت LED به دو رنگ آبی و قرمز، به صورت چشمک زن تغییر حالت پیدا می کند و از آن برای علامت دادن، کد مورس و موارد اضطراری استفاده می کنند.
د) حالت مدادی و پخش: در برخی از انواع چراغ قوه مانند چراغ قوه پلیسی قابلیتی به نام فوکوس، زوم یا قابلیت تنظیم کانون وجود دارد که با جلو و عقب رفتن لنز، حالت نور چراغ قوه به صورت پخش و یا باریک (نقطه ای) تغییر می کند. در این حالت پرتوهای نور را به حالت پخش (Flood) یا متمرکز (spot) تغییر می یابد که حالت پخش برای زمانیکه میدان دید وسیع نیاز دارید و حالت نقطه ای یا بزرگنمایی برای زمانی که نیاز دارید روی یک نقطه، هدف و شی مشخص تمرکز  و زوم کنید، استفاده می شود.

۵- انواع چراغ قوه بر اساس جنس بدنه
بیشتر چراغ قوه های موجود در بازار از جنس آلومینیوم درجه هواپیما (Aircraft Grade Aluminium) هستند و روشنایی آن ها بیشتر است؛ همچنین به دلیل نزدیک بودن رشته های آلومینیومی به هم، بر اساس استاندارد بین المللی IPX-8 چراغ قوه حالت ضد آبی پیدا می کند. البته هنوز هم از پلاستیک سخت و آلیاژ ضد زنگ برای ساخت چراغ قوه استفاده می کنند.

۶- برندهای مختلف چراغ قوه
شرکت های مختلفی در زمینه ساخت و تولید چراغ قوه فعالیت می کنند که بی شک خرید از مارک های شناخته شده مزیت هایی چون عملکرد بهتر، روشنایی بیشتر، تنوع بیشتر در مدل پرتوی نور، طول عمر بیشتر، گارانتی های فوق العاده بیشتر، امنیت خاطر را به همراه دارد. هرچند کشورهای زیادی در زمینه ساخت انواع چراغ قوه فعالیت می کنند اما چراغ قوه های آمریکایی و ژاپنی معروف تر هستند. برای مقایسه برندها می توانید عملکرد برندهایی که مجوز رسمی ANSI (موسسه ملی استاندارد) را دارند را بررسی کنید.

۷- قیمت چراغ قوه
همانند تمام محصولات موجود در بازار با پرداخت پول بیشتر از امکانات بیشتر بهره مند خواهید شد؛ انواع چراغ قوه که مناسب مصارف خانگی هستند نسبت به چراغ قوه شکاری، چراغ قوه پلیسی و آنهای که مخصوص عملیات جستجو و نجات هستند، قیمت و قابلیت های کمتری دارد.
قیمت چراغ قوه با ابعاد و زن آن ارتباط مستقیم ندارد؛ یعنی برخی از انواع چراغ قوه با ابعاد کوچک و وزن کم دارای قیمت های بالایی می باشند. اما میزان قدرت نوردهی، نوع لامپ، باتری و مدار الکترونیکی چراغ قوه با قیمت آن ارتباط مستقیم دارند.
اگر چراغ قوه قابلیت ضد آب هم داشته باشد قیمت آن بیشتر می شود اما از آن می توانید در هر هوایی استفاده کنید و در صورتی که چند ماه بدون استفاده بماند، نقاط اتصال و باتری های آنها بدون زنگ زدگی، سالم باقی می ماند و مشکل پیدا نمی کند.

۸- نحوه روشن و خاموش کردن در انواع چراغ قوه
نحوه روشن و خاموش کردن چراغ قوه را هم باید در خرید خود مدنظر داشته باشید؛ اگر می خواهید از چراغ قوه در سرمای زیاد استفاده کنید یا حین کار با چراغ قوه مجبور هستید دستکش به دست کنید، چگونگی خاموش و روشن کردن دستگاه اهمیت پیدا می کند.

۹- ابعاد و وزن چراغ قوه
وزن چراغ قوه با ماده ای که برای ساخت آن بکار رفته است در ارتباط است و باید در حین خرید دقت کنید که حمل چراغ قوه برای شما سخت نباشد. در مورد چراغ قوه پیشانی هم وزن زیاد چراغ در مدت زمان طولانی باعث گردن درد و خستگی زیاد می شود. چراغ قوه های بزرگ برای اهداف و کاربرد های خاص کاربرد دارد.

در انتها هم به طور مختصر با ۵ مدل از بهترین چراغ قوه های سال ۲۰۱۸ آشنا خواهیم شد:

۱- چراغ قوه Olight مدل X9R Marauder: این مدل بزرگترین و قوی ترین چراغ قوه تولید شده توسط شرکت اولایت است که ۲۵۰۰۰ لومن قدرت دارد. چراغ قوه اولایت مدل X9R Marauder نسبت به مدل محبوب همین شرکت در سال ۲۰۱۷ یعنی Olight X7R، ۱۳۰۰۰ لومن قدرت بیشتری دارد و دارای ۸ حالت روشنایی می باشد.
۲- Anker Super Bright Flashlight: چراغ قوه حرفه ای با قدرت ۹۰۰ لومن و برد ۱۰۰۰ فوت که در دماهای پایین مثل کوهستان مقاوم است.
۳- uvBeast Black Light UV Flashlight: بهترین چراغ قوه برای مصارف خانگی و صنعتی که به کمک میزان نوردهی فوق العاده آن می توان تمام ذرات ریز را مشاهده کرد. در این چراین چراغ قوه می تواند چراغ قوه ۱۰۰ چراغ LED بکار رفته است که فرکانس نور UV تولید شده توسط آن قادر است موجودات ریزی چون شپش، کک و سایر لکه هایی که ممکن است بر روی فرش، کف و یا هر سطوح دیگری باشد را به خوبی نمایش دهد. همچنین برای بررسی اصل بودن پول کاغذی ، معاینات پزشکی، ردیابی خون حیوانات نیز کاربرد دارد.
۴-Ustellar Rechargeable CREE LED Spotlight: نکته قابل توجه در آن این است که این چراغ قوه می تواند نقش پاوربانک یا شارژر همراه را ایفا کند و به صورت ضد آب با گواهی استاندارد IPX4 ارائه شده است.
۵- LightsEtc Flashlight LED: چراغ قوه Etc با قدرت ۸۰۰ لومن و برد ۷۰۰ فوت یکی دیگر از چراغ قوه های حرفه ای موجود است که ضد آب می باشد و نور آن را می توان به صورت متمرکز یا گسترده تنظیم کرد.

امیدوارم پس از مطالعه مطلب با انواع چراغ قوه آشنا شده باشید. اگر سوال، نظر یا تجربه ای در مورد خرید چراغ قوه دارید؛ لطفا آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. فاطمه گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من دانشجو هستم و برای نوشتن پایان نامه نیاز به مطالبی درباره ی چراغ قوه دارم ولی منبعی نتونستم پیدا کنم ممنون میشم منابع این مطلب رو برای بنده ارسال کنید ترجیحا تلگرام یا واتس اپ و اگر امکانش نیست ایمیل کنید لطفا
  ۰۹۳۰۷۵۴۶۸۲۳
  fatemehghobadi199500@gmail.com

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیزم
   اگر بفرمایید که دقیقا عنوان پایان نامه و موضوع آن در مورد چیست، شاید بهتر بتوانم کمک کنم
   البته فکر میکنم سایت شرکت های سازنده چراغ قوه مانند شرکت اولایت https://olightworld.com بتواند به شما کمک زیادی کند.
   موفق باشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت