logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » معرفی ۷ تا از بهترین گیاهان بالا رونده همیشه سبز

معرفی ۷ تا از بهترین گیاهان بالا رونده همیشه سبز

جمعه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ | 122343 بازدید | ۶۰ دیدگاه | تفریحی
معرفی بهترین گیاهان بالا رونده همیشه سبز

گیاهان بالارونده رشد طولی خوبی دارند و ارتفاع آن‌ها به سرعت زیاد می شود. گیاهان بالارونده در انواع مختلفی وجود دارند و به کمک آن ها می توان یک نمای متفاوت و منحصر به فرد ایجاد کرد. اما گیاه بالارونده همیشه سبز در چهار فصل زیبایی و طراوت را به همراه دارد به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

سلام دوستان

گیاهان بالا رونده همیشه سبز دسته ای از گیاهان بالا رونده هستند که با پرورش آن می توان جلوه ای زیبا به فضای اتاق، حیاط یا باغ خود بخشید. این گیاهان رونده علاوه بر زیبایی همانند یک حایل عمل کرده و برای روی بالکن بسیار مناسب می باشند.

در این مطلب قصد داریم به معرفی ۷ مورد از بهترین گیاهان بالارونده همیشه سبز بپردازیم، لطفا ما را همراهی کنید و نظرات خود را ثبت کنید.

پیچ های زینتی یا گیاهان بالارونده به شکل خزان دار یا همیشه سبز، تنک یا انبوه و برگ دار یا گل دهنده وجود

استفاده از گیاه بالارونده برای ایجاد حایل

استفاده از گیاه بالارونده برای ایجاد حایل

دارند. این گیاهان، جوانه انتهایی پر رشدی دارند که عامل رشد خطی یا طولی گیاه است و بالاروندگی آن بدون اتکا به پایه و قیم امکان پذیر نیست. این گیاهان به شکل درختچه رشد نمی کنند و به خاطر آن که انعطاف پذیر هستند می توان طوری گیاه را هدایت کرد که نرده، داربست، دیوار یا حتی تنه درختان را بپوشاند.

اگر گیاهان رونده را به حال خود رها کنید تا به صورت طبیعی رشد کنند نه تنها باعث زیبا سازی محیط نمی شوند بلکه ممکن است رشد انبوه آنها یک شکل آشفته به وجود آورند و مشکلاتی را به همراه داشته باشند.

باید در انتخاب گیاه بالارونده به محدودیت هایی چون کمبود مکان و فضا و عدم امکان کاشت درخت و درختچه دقت کنید و متناسب با فضای خود بهترین گیاه بالا رونده همیشه سبز را انتخاب کنید. عواملی چون سختی و مقاومت گیاه، مسیر تابش خورشید، محدوده پوششی مورد نیاز، دما و رطوبت محیط و مقدار و نوع تکیه گاه، در گزینش گیاه بالا رونده موثر است.

۱- پیچ امین الدوله

نام علمی Lonicera caprifolium
نور مناسب برای رشد و گل دهی به آفتاب کامل نیازمند است
تکثیر قلمه زنی، خوابانیدن گیاه و کاشت بذر
خاک مناسب خاک قلیایی با زهکش مناسب
آبیاری خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد

گل یاس یا یاس پیچ زیباترین گیاه بالارونده

پیچ امین الدوله (lonicera japonica) که اغلب آن را با نام گل یاس یا یاس پیچ می شناسیم به دلیل آن که اولین بار توسط علی خان امین الدوله در باغ امین الدوله کاشته شد، اینگونه نامگذاری شده است.

یاس، گیاهی همیشه سبز، پیچنده و معطر است که دارای گل های زیبا و معطر به رنگ سفید و زرد و میوه های زینتی کوچک به رنگ قرمز و نارنجی می باشد. این گل رونده که بومی چین، ژاپن و تایوان است دارای ۱۸۰ واریته از جمله L.japonica و L.periclymenum و L.caprifolium می باشد؛ تمام گونه های آن همیشه سبز نیستند، به عنوان مثال L.fragrantissima گونه خزان کننده یاس است که تا ۳ متر بالا می رود.

گل یاس از گیاهان گلدار چند ساله است که از اردیبهشت تا مهر ماه، زمان گلدهی آن می باشد. این گل رونده نیاز به هرس کردن ندارد مگر برای افزایش زیبایی و منظم کردن، شاخه های مزاحم و خشک را می توان هرس کرد.

آبیاری منظم، کود دهی به موقع، قرار دادن گیاه در مسیر جریان هوای مناسب و نور آفتاب، نیاز به یک قیم از نیازهای مراقبتی این گیاه بالارونده همیشه سبز می باشند. البته بیشتر گونه های گل یاس سایه-آفتاب را دوست دارند و ترجیح می دهند ریشه آن ها در سایه قرار بگیرد؛ قرار گرفتن گیاه در سایه به خصوص در مناطق گرم، حمله آفت شته را کاهش می دهد.

کاشت این گیاه در باغچه های کوچک مناسب نیست زیرا یاس سریعترین گیاه رونده است که تا ۱۰ متر ارتفاع دارد و قدرت پوششی آن زیاد است و می تواند بر یک درخت بزرگ هم غلبه کند.

پیچ امین الدوله از گیاهان بالا رونده همیشه سبزی است که نگهداری آن به عنوان گیاه رونده آپارتمانی مشکل است چون به راحتی با محیط اتاق سازگار نمی شود و به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد.

برای نگهداری از یاس در اتاق باید گلدان آن را کنار پنجره قرار داد یا از سبد آویز استفاده کرد و درون گلدان را از خاک غنی با ماسه و کودهای گیاهی پر کرد.

گل یاس را می توان از انواع گلهای رونده باغچه ای دانست که کاشت آن کنار نرده، آلاچیق، دیوار، پرچین چوبی و داربست علاوه بر آنکه باعث ایجاد منظره ای زیبا و جذاب می شود، می توان به کمک ساقه های رونده آن قسمتی از محیط را هم پوشاند. در مجموع گیاه پیچ امین الدوله را برای معطر کردن فضا، استفاده از خواص درمانی آن، به عنوان پیچک زینتی و ایجاد پرده و حایل گیاهی، پرورش می دهند.

۲- انجیر چسب

نام علمی Ficus Pumila
نور مناسب محیط روشن و به دور از نور مستقیم خورشید
تکثیر قلمه خشبی یا خوابانیدن ساقه
خاک مناسب خاک جنگلی یا مخلوطی از خاک برگ، خاک معمولی و ماسه

انجیر چسب یا فیکوس پامیلا

انجیر چسب (CREEPING FIG) که به نام های دیگری چون انجیر خزنده، انجیر بالارونده، انجیر پاکوتاه، فیکوس چسبنده، فیکوس بالارونده و فیکوس پومیلا (Ficus Pumila) نیز شناخته می شود، گیاهی همیشه سبز و خزنده و بالارونده است که به شرق آسیا تعلق دارد.

این گیاه یک گونه از گیاهان پیچک است که به طور طبیعی در محیط‌ های باز با تکیه بر چیزهای دیگر بالا می‌ رود و رشد سریعی دارد. انجیر چسب به خاطر چشم انداز زیبا و مردم پسندی که دارد از آن به عنوان گیاه تزئینی یا گیاه خانگی و پوشش نماهای بدمنظره استفاده می کنند. البته این گیاه ویژگی تهاجمی و پوششی دارد و قابلیت پوشش سطوح عمودی و افقی را دارد به همین دلیل باید مراقب رشد آن باشید که به ساختمان آسیب وارد نکند.

انجیر چسب به محیط روشن اما سایه علاقه دارد و در آب و هوای گرم بهتر رشد می کند، البته به سرمای سبک مقاوم است. برگهای آن به شکل قلب و سبز رنگ است، نگهداری از این گیاه خیلی سخت نیست و کمتر اتفاقی می تواند جلوی رشد آن را بگیرد، اما به چند هرس در طول سال نیاز دارد.

در ویدئو زیر بیشتر با گیاه رونده فیکوس پومیلا آشنا می شوید.

یکی از نکات جالب در مورد فیکوس پامیلا این است که این گونه به انجیر خوراکی شباهت هایی دارد و میوه ای به رنگ سبز دارد که قابل مصرف است و در تایوان، ژاپن و چین از میوه آن در آشپزی استفاده می کنند. اما گل های آن ارزش زینتی ندارند و به ندرت دیده می شوند.

یکی دیگر از ویژگی های جالب این گیاه بالارونده خواص درمانی آن می باشد که البته باید زیر نظر پزشک انجام شود. برخی از خواص درمانی انجیر چسب بدین ترتیب است:

– برای قطع چرک بواسیر شیرابه این گیاه را به صورت ضماد می گذارند.

– جهت پانسمان و بستن زخمها از برگهای خشک این گیاه میتوان استفاده کرد.

– جهت معالجه کورک و جوش برگهای این گیاه را به صورت ضماد بگذارید.

– جهت درمان کفگیرک از برگهای این گیاه میتوان استفاده کرد.

– در هند و چین از میوه و برگ های آن برای سرطان استفاده می کنند.

– برای معالجه آسم از برگهای آن به صورت دمکرده می توان استفاده کرد.

۳- سیسوس

نام علمی Cissus antractica
نور مناسب فراوان و غیر مستقیم و نزدیک پنجره
تکثیر قلمه ساقه درتابستان
خاک مناسب مخلوطی از خاک باغچه، شن و خاک برگ که باید کمی قلیایی باشد

سیسوس یکی از بهترین گیاهان بالارونده

سیسوس Kangroo Vine یا پیچ کانگورو یک گیاه بالا رونده همیشه سبز است که دارای ۳۵۰ گونه مختلف می باشد و گونه Cissus Antarctica رایج ترین نوع آن است که به شکل بوته ایست که با استفاده از پیچک هایش رشد می کند. Cissus discolor گونه دیگری از سیسوس است که باید در دمای ثابت ۲۰ درجه نگهداری شود، تقریبا همیشه سبز است و می توان از یک سبد آویزان کرد.

سیسوس ساقه ای گوشتی، برگ هایی سبز و براق به شکل تخم مرغ با لبه های دندانه دار تیز دارد، ارتفاع گیاه به ۵ تا ۶ متر می رسد. قادر به گلدهی است و اگر دمای اتاق ثابت باشد میوه های کوچک و آبی رنگی می دهد.

این گیاه بومی استرالیا است و برخی گونه های آن رونده و برخی تخت هستند و علاوه بر آن که یک گیاه آپارتمانی است برای سایبان، فنس، آلاچیق، آلونک، روی ساختمان و سر در منازل هم مناسب است؛ از سیسوس و عشقه می توان برای پوشاندن دیوار استفاده کرد. نور مستقیم آفتاب و خاک خیس دو عامل مهمی است که باعث از بین رفتن گیاه می شود.

سیسوس گیاهی مقاوم، کم توقع و بی دردسر است که در برابر سایه مقاوم است و برای رشد به مکانی سایه دار یا نیم سایه (محیط روشن بدون نور مستقیم خورشید) نیاز دارد و برای افراد مبتدی بهترین گیاه به شمار می رود.

این گیاه نوسانات قابل توجه دما را تحمل می کند و می توان آن را در اتاق گرم یا ورودی سرد راهرو نگهداری کرد. پیچ کانگرو به مقدار آب متوسطی نیاز دارد و خاک آن همیشه باید مرطوب باشد.

۴- کلماتیس

نام علمی Clematis jackmanii
نور مناسب حداقل ۶ ساعت در روز به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد.
تکثیر قلمه و بذر
خاک مناسب خاک معمولی باغچه و کمی قلیایی به همراه تورب و زهکشی مناسب

کلماتیس که با نام های دیگری چون شقایق پیچ و leather flower هم شناخته می شود، گیاهی بسیار مقاوم است که تا دمای منفی ۵ درجه را تحمل می کند و باید در مکانی نیم سایه تا آفتاب کاشته شود؛ در واقع گیاه را باید به نحوی کاشت که قسمت های هوایی در نور کامل و ریشه ها در سایه و محل خنک باشند.

البته این گیاه در برابر خشکی خاک و کم آبی طولانی دوام نمی آورد و در روز حداقل به ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و آفتاب صبح را بیشتر دوست دارد. کلماتیس مناطق معتدل و سرد و مرطوب را بیشتر از مناطق با آب و هوای گرم و خشک را می پسندد.

این گیاه خزنده و بالارونده به خانواده آلاله ها (Ranunculacea) تعلق دارد و بومی اروپای جنوبی و آسیای غربی است. رشد کندی دارد، میوه های آن سمی است، گل های آن دارای تنوع رنگ گسترده ای می باشند و هرچند بو دارند اما عطرآگین نیستند

کلماتیس دارای گونه های مختلفی می باشد؛ اکثر گونه های آن خزان دار هستند و تنها چند گونه آن همیشه سبز هستند. این گیاه بر اساس اندازه گل به دو دسته کلماتیس گل درشت (Large-Flowered Clematis) و کلماتیس گل ریز (Small-Flowered Clematis) تقسیم می شود.

هر دو دسته کلماتیس بر اساس فصل و زمان گلدهی به دو دسته کوچکتر زودگل دهنده (Early Flowering) و دیر گلدهنده (Late Flowering) تقسیم می شوند. که کلماتیس های گل ریز، زود گل دهنده مانند Clematis .armandii و clematis cirrhosa و Clematis cirrhosa ‘Jingle Bells’ جزء کلماتیس های همیشه سبز هستند.

کلماتیس برای افرادیکه به دنبال یک گیاه رونده و پیچ برای نمای ویلا، حیاط و باغ خود هستند بسیار مناسب ست. کلماتیس در رنگ های مختلفی وجود دارد؛ رنگ قرمز محبوب ترین و معروف ترین نوع کلماتیس است که در ایران یافت نمی شود.

در صورتیکه شاهد کاهش رشد گیاه و میزان گلدهی آن شدید باید به خاک اطراف ریشه کود اضافه کنید. همچنین سطح خاک این گیاه باید بین دو آبیاری کمی مرطوب باشد و تعداد دفعات آبیاری به آب و هوای محل کاشت، فصل سال، بافت خاک و میزان نیاز رطوبتی گیاه بستگی دارد.

۵- پیچ ساعتی

نام علمی Passiflora caerulea
نور مناسب نور شدید خورشید
تکثیر قلمه، بذر و خوابانیدن
خاک مناسب مخلوطی از دو قسمت پیت، دو قسمت خاک سوم و یک قسمت شن درشت
آبیاری به آب زیاتری نیاز دارد؛ آبیاری در زمستان در صورتیکه سطح خاک خشک شود

پیچ ساعتی گیاهی بالارونده، زینتی و چند ساله

پیچ ساعتی (Passion flower ) یا پنگانو گیاهی بالارونده، زینتی و چند ساله است که بومی برزیل،آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه است. این گیاه بالا رونده همیشه سبز به قیم احتیاج دارد، گل های درشت، معطر و زیبای این گیاه گلدار دارای شهد فراوانی است و به رنگ سفید، آبی، ارغوانی و بنفش می باشد.

این گل زینتی در ماه های گرم سال گل می دهد و عمر گل ها یک تا دو روز است؛ به خاطر اینکه گلبرگ ها، پرچم و مادگی آن شبیه به شماره و عقربه ساعت می باشد، بدین نام معروف شده است.
گل ساعتی رونده از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که از آن برای سر درب منازل، روی نرده ها و سایبان ها استفاده می کنند. البته پیچ ساعتی یک نوع گل رونده آپارتمانی هم هست و می توان آن را در گلدان قرار داد به شرطی که زود به زود آن را هرس کرد و در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر عوض کرد.

پیچ ساعتی یا پشن فروت، از گیاهان رونده سریع الرشد است که ساقه های علفی یا چوبی بلند آن توسط پیچک هایی که در خود دارند، به دور درخت می پیچند و بین ۴ تا ۹ متر بالا می روند. ساقه های این گیاه رونده همیشه سبز، به شکل صاف یا کرکدار است، میوه های بیضی شکل و آبدار آن نیز در ابتدا سبز رنگ و سپس نارنجی می شوند و قابل خوردن هستند و محبوب ترین میوه بین بومیان آمریکای جنوبی می باشند.

در ویدئو زیر نحوه پیچیدن گیاه به دور تکیه گاه و لحظه باز شدن گل های آن را مشاهده می کنید.

گیاه رونده ساعتی دارای دو گونه زینتی و دارای میوه می باشد که گونه میوه دار آن مصرف دارویی دارد. در ایران بیشتر گونه تزئینی گل ساعتی کاشت می شود و نوع دارویی آن بیشتر در مناطق حاره آمریکای شمالی و جنوبی و برزیل وجود دارد. گل ساعتی از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که علاوه بر صنعت داروسازی در صنعت شیرینی و بستنی سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

گل ساعت یا پاسی فلور طبعی گرم دارد و تمام بخش های آن خاصیت دارویی دارند؛ درمان بی خوابی ناشی از نگرانی روانی و کار زیاد، خاصیت آرام بخشی، ضد تشنج، کاهش اضطراب، اسپاسم عضلانی و بی خوابی ناشی از ترک اعتیاد، ضد افسردگی، تقویت کننده قلب، ضد سرطان، ملین و محرک سیستم گوارش، کم کننده کلسترول خون، تفویت کننده چشم و پوست، کاهش علائم آسم، کاهش وزن، کاهش آلرژی و التهاب، محرک مغز، بازکننده عروق، ضد سرفه از خواص درمانی این گل رونده می باشند.

این گیاه در صنعت داروسازی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد؛ برگ، میوه و گلهای این گل رونده خاصیت دارویی دارند و در طب سنتی به صورت دمکرده مصرف می شد. گل ساعتی به شکل چای، قرص و قطره استفاده می شود؛ قطره پاسی پی و پاسی فلور از فرآورده های این گیاه می باشند.

البته مصرف فرآورده های این گیاه بالارونده باید زیر نظر پزشک انجام شود چون مصرف زیاد قطره آن باعث ایجاد اسهال و ناراحتی‌های گوارشی و خواب آلودگی و حتی کما می شود. در ضمن ریشه این گیاه سمی است و تنها مقدار کمی از آن برای کشتن کرم معده مفید است.

۶- پیچک نیلوفر

نام علمی Ipomoea tricolor
نور مناسب نور مستقیم آفتاب حداقل ۶ تا ۸ ساعت در روز
تکثیر کاشت بذر در فصل بهار یا قلمه چوب نرم یا نیمه‌رسیده در تابستان
خاک مناسب ترکیبی از خاک برگ و خاک معمولی باغچه
آبیاری متوسط، خاک مرطوب باشد.

پیچک نیلوفر گیاه رونده همیشه سبز با گلهای رنگارنگ

گل نیلوفر، نیلوفر پیچ، نیلوفر سه رنگ، نیلوفر رونده یا مورنینگ گلوری گیاهی چند ساله و از خانواده پیچکیان است که متعلق به نواحی گرمسیری به ویژه مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. این گیاه دارای گونه های رونده، دائمی، یکساله و همیشه سبز می باشد و گل های شیپوری آن در رنگ های گوناگونی وجود دارند. گل های معطر و خوشبو این گیاه رونده صبح باز می شوند به همین دلیل به آن Morning glory می گویند.

گل پیچک رونده ( morning glory) یکی از سریعترین گیاهان رونده است که به خاطر تولید زیاد بذر به آن هرز مهاجم هم می گویند و بلندی شاخه های آن به ۲ تا ۴ متر می رسد و به سرعت تمام حصار شما را می پوشاند. کاشت این گیاه رونده در آلاچیق، سایبان، بالکن، کنار نرده و داربست یا به عنوان زمین پوش باعث ایجاد چشم اندازی جالب می شود.

نیلوفر از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که در آب و هوای معتدل رشد بهتری دارد اما چون بومی مناطق گرمسیری است و تا حدی می تواند خشکی را تحمل کند، در مناطق گرمسیر هم رشد می کند. در مناطق گرمسیر این گیاه را در محلی بکارید که عصر سایه باشد تا بهتر گل بدهد.

پیچک نیلوفر برعکس گل ساعتی رونده، خوراکی نیست و دانه های آن خاصیت توهم زایی دارند و در صورت مصرف فرد دچار تهوع می شود.
نیلوفر پیچ گیاه بالارونده همیشه سبز مقاومی است که به مراقبت زیادی نیاز ندارد، آبیاری مرتب برای اینکه خاک آن به صورت همیشگی مرطوب باشد تا زمانیکه به رشد کامل برسد مناسب است؛ البته خاک گلدان نباید خیس باشد چون باعث کاهش رشد گیاه و زرد شدن تدریجی برگ ها می شود. این گیاه بالا رونده همیشه سبز به هرس نیاز ندارد مگر افرادی که از آن به عنوان گل رونده آپارتمانی استفاده کنند.

این گیاه بالا رونده به قیم نیاز دارد تا به اطراف آن بپیچد و بالا برود که بهتر است به خاطر ازدحام و سنگینی ساقه های گیاه، پایه های قیم را در خاک فرو ببرید. برای گلدهی بهتر این گل رونده به جای کود دادن از خاک برگ استفاده کنید.

گل نیلوفر از گیاهان بالا رونده همیشه سبزی است که با سرعت به سمت بالا حرکت می کند و اطراف هر چیزی که بر سر راهش قرار گیرد می پیچد به همین دلیل زمانی ارتفاع آن بیست سانتی متر شد باید آن را از گلدان خارج کنید و در محلی باز بکارید.

۷- هویا یا پیچ مومی

نام علمی Hoya bella
نور مناسب مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب
تکثیر قلمه ساقه
خاک مناسب دو قسمت پیت موس + دو قسمت خاک معمولی + یک قسمت رومی کولایت + یک قسمت پرلایت
آبیاری آبیاری منظم پس از آن که سطح خاک تا حدود عمق ۵ سانتیمتری خشک باشد.

پیچ مومی یا پیچ شمعی

هویا یا پیچ مومی ( Hoya bella) یا شهد مومی به خانواده Asclepidaceae تعلق دارد و دارای ۲۰۰ گونه همیشه سبز است که اغلب آن بالا رونده است. هویا گیاهی همیشه سبز است که دارای گونه های متعددی می باشد؛ پیچ شمعی (Hoya carnosa)، Hoya australlis، Hoya coronaria، Hoya imperialis، Hoya Keysii، Hoya multiflora و پیچ مومی (Hoya bella) معروف ترین گونه های این گیاه رونده می باشند.

پیچ مومی (نوع کوتاه قامت گیاه هویا) شاخه هایی آویزان، برگ های تخم مرغی و سبز رنگ و گل های گوشتی ستاره ای شکل سفید و معطر دارد. هویا از انواع گیاهان گوشتی است که در بافت خود آب نگه می دارد و از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که سن گیاه، محل نگهداری و نوری که دریافت می کند در گلدهی آن تاثیر گذار هستند.

این گیاه بالا رونده همیشه سبز به گرمای زیاد، خاک قلیایی و رطوبت هوای ۷۰ درصد نیاز دارد. این گیاه رشد سریعی دارد و اگر می خواهید گیاه حالت بوته ای داشته باشد می توانید سر ساقه ها را هرس کنید. برای شکل دهی به ساقه های گیاه می توانید به کمک قیم های سیمی، ساقه های گیاه را به شکل نیم دایره در آورید یا گل را در سبد آویزان قرار دهید.

پیچ شمعی گیاه رونده همیشه سبزی است که در زمستان رشد آن کاهش می یابد اما به خواب فرو نمی رود. گل رونده پیچ مومی بیش از پیچ شمعی نور مستقیم را تحمل می کند و حداقل به ۴ ساعت نور مستقیم برای گلدهی نیاز دارد؛ در روزهای ابری می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید. اگر این گیاه بالارونده را در آپارتمان نگهداری می کنید در فصل زمستان آن را از شوفاژ و بخاری دور نگه دارید چون حرارت این منابع باعث خشک شدن برگ ها می شود.

گیاهان نامبرده تنها ۷ مورد از گیاهان بالا رونده همیشه سبز می باشند؛ گل رونده پتوس، گیاه رونده پاپیتال، گل کاغذی و گیاه رونده آپارتمانی بنجامین که قبلا در دیگر مطالب سایت به بررسی آن ها پرداختیم نیز جزء گیاهان بالا رونده همیشه سبز می باشند.

اگر شما نیز در منزل یا محل کار خود از یک گیاه بالا رونده همیشه سبز نگهداری می کنید، لطفا نام آن را برای آشنایی دوستان خود ارسال کنید.

۶۰ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. صادق اکبری گفت:

  با سلام و خسته نباشید.صادق اکبری هستم از پاکستان.توی حیاط یه گل پیچک کاشتم ولی اسمشو نمیدونم .چطور عکسشو پیج کنم به صفحتون؟ممنون ۰۰۹۲۳۱۶۸۲۹۴۲۹۳

 2. عمادی گفت:

  سلام تشکر از اطلاعات خوبتون
  من تو تهران زندگی میکنم و یه بالکن دارم که آفتاب گیر هستش و میخواستم جلوی بالکن رو با گیاهان رونده بپوشونم .میخواستم ازتون کمک و راهنمایی بگیرم برای اینکار که چیکار کنم و چه گیاهانی مناسب تر هستش
  پیشاپیش ازتون ممنونم

  • سلام از لطف شما سپاسگزارم
   شما می توانید از پیچ تلگرافی یا پروانش و پیچک نیلوفر استفاده کنید؛ البته باید گیاه را هدایت کنید تا بالکن را بپوشاند چون این گیاهان به دیوار نمی چسنبد.
   گل کاغذی هم با گلبرگ های زیبا و رنگارنگش بسیار مناسب است که باید همزمان با رشد، به آرامی گیاه را به دور پایه دیوار یا داربست بپیچانید تا از آن بالا رود.

 3. هدي خردمند گفت:

  سلام
  آیا در شهر اصفهان برا ی سبز کردن دیوار می توانم از انجیر چسب استفاده کنم .
  متشکرم

  • سلام- بله می توانید
   گیاه انجیر چسب در دمای بین ۱۳ تا ۲۴ درجه بهترین رشد را دارد اما در دمای بالا و پایین هم زنده می ماند. تنها باید برای نگهداری، گیاه را از نور مستقیم خورشید حفظ کرد و فقط فضای روشنی را برای آن فراهم نمود. اگر دیوار شما در محیط روشن اما در سایه است انجیرچسب گزینه خوبیست. (البته انجیرچسب گیاه مقاومیست و در نور مستقیم هم رشد می کند اما شاید کیفیت برگ ها یا رشد گیاه به خوبی محیط سایه نباشد)

 4. رضا رئیس زاده گفت:

  سلام خدمت شما
  دیدم که به دوستان برای روی داربست و قوطی گیاه بالا رونده پیشنهاد داده بودید .
  آیا همه این گیاه ها ، مارمولک گیر هستند ؟ همسر من از این بابت نگرانه

  • سلام
   مارمولک ها جز خزندگان و سوسمارها هستند که بدنی نرم و لطیف دارند و در نقاط مختلف ایران نیز پراکنده اند. این خزنده دارای انواع مختلفی است که با توجه به نوع آب و هوا نوع آن نیز فرق می کند. مارمولک ها در سراسر جهان به جز قطب جنوب یافت می شوند؛ آنها تقریبا در هر جایی زندگی می کنند، جنگل، زیر زمین، زیر سنگ و در بیابان. این حیوانات خونسرد هستند و در طول روز فعالیت می کنند. مارمولک بیشتر در خانه های قدیمی یافت می شود چون علاقه زیادی به لانه سازی بین درز و شکاف و به خصوص آجرها دارد.
   در مورد اینکه کدام گیاه بیشتر باعث جذب مارمولک می شود، اطلاع چندانی ندارم (البته هرچه گیاه پر شاخ و برگ تر باشد و حیوان جای بیشتری برای پناه گرفتن داشته باشند، احتمال وجود مارمولک نیز بیشتر است)
   .
   مواردی که باعث جمع شدن مارمولک می شوند، بدین ترتیب هستند:
   – سطل زباله پر
   – باز بودن در و پنجره به مدت طولانی و منافذ کوچک خانه
   – آویزان کردن قاب عکس های زیاد روی دیوار (مارمولک پشت انها جاخوش می کند)
   – وجود آب راکد درون خانه یا در حیاط
   – کثیف بودن محیط زندگی و عدم رعایت مسایل بهداشتی
   برای از بین بردن مارمولک ها راه های گوناگونی وجود دارد به عنوان مثال گیاهان زیادی دافع مارمولک هستند؛ نعناع، اکالیپتوس، درخت مداد و نعناع ژاپنی از جمله این گیاهان می باشند که می توانید از آن ها در محیط داخل یا خارج منزل استفاده کنید. اما مارمولک حیوان خوب و البته مفیدی است که باعث از بین رفتن حشرات مضری چون سوسک و پشه می شود که کشتن بیش از حد آن ممکن است باعث افزایش تعداد سوسک ها شود.
   .
   به نظر شما سوسک نگران کننده تر هست یا مارمولک🤔

 5. محمد گفت:

  سلام من ساکن یزد هستم میخواستم دیوار جلوی خانه را با پیچک بپوشونم..اما نمیدونم چه پیچکی استفاده کنم که هم به گرما حساس نباشه وهم نیاز به قیم نداشته باشه چون ارتفاع دیوار بیشتر از ۴متره

 6. رمضانى گفت:

  سلام
  خیلی اطلاعات خوبی دادین
  من یا بالکن افتابگیر دارم و میخام یه گل پیچ داشته باشم که یه قسمت دیوارو ببوشونه
  و همدان زندگی میکنم که زمستان های سردی داره
  و اینکه باغچه ندارم
  گلی باید داشته باشم که توی گلدان به رشدش ادامه بده
  پیشنهادتون برای من چیه؟

  • سلام- خوشحالم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفت.
   اگر منظورتون پیچ ساعتی هست فکر کنم برای بالکن شما مناسب باشد، چون نور خوبی داره. اما در مورد زمستان؛ اگر می خواهید گیاه دیوار داخل بالکن رو پوشش دهد، اولا اغلب سرمای بالکن کمتر از محیط آزاد است، ثانیا اگر بتوانید با استفاده از پلاستیک دمای بالکن را کمی گرم کنید که خیلی خوب میشه اما در غیر اینصورت برای آنکه بتوان گلدان آن را به داخل خانه بیاورید باید آن را هرس کرد.
   .
   پیچ امین الدوله و انواع رز هم گیاهان مقاومی هستند که سرمای زمستان را تحمل می کنند.

 7. علی اعتمادی فر گفت:

  باسلام واحترام، قسمتی ازحیاط جهت پارک خودرومسقف شده(باجنسی که نوراز آن میگذرد) ودیوارهاسرامیک است.می خواهم گیاهی بکارم که رونده وهمیشه سبزباشدوبعدازرسیدن به نزدیک سقف آنرا به روی قوطی‌های فلزی حایل سقف هدایت کنم وبااینکاردیواروسقف رابا آن گیاه پوشش دهم. لطفاراهنمایی های لازم رابذل محبت فرمایید. سکونت در خراسان رضوی تربت حیدریه

  • سلام جناب اعتمادی فر
   با توجه به آنچه توضیح دادید فکر میکنم گیاهی چون مو چسب و پاپیتال را نمی توانید بکارید چون تا جاییکه من اطلاع دارم به دیوار سیمانی یا بتونی می چسبد نه دیوار سرامیکی.
   بنابراین باید گیاه رونده خود را به کمک قیم به سمت بالا هدایت کنید و در نهایت بر روی سقف قرار دهید.
   پتوس و سیسوس گیاهان رونده مناسبی هستند اما اگر می خواهید گیاه گلدار باشد، گل کاغذی و پیچک نیلوفر هم مناسب است.

 8. سحر گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون.. من میخوام ساختمان توی باغ که سیمانی هست رو با یک گیاه رونده که خیلی سریع رشد کنه و در تابستون و زمستون سبز بمونه ،بپوشونم ساختمان تمام طول روز در معرض آفتاب کامل هست.به نظر شما چه گیاهی مناسبتره؟ممنون

  • سلام ممنون که دیدگاه خود را ارسال کردید
   فکر میکنم پاپیتال یا عشقه، به خصوص پاپیتال ابلق که نور بیشتری می خواهد مناسب باشد. البته گرمای زیاد ممکن است باعث سوختن برگ ها شود.

 9. مهدی گفت:

  سلام و خداقوت
  من اهل اهواز هستم با توجه به گرمسیری و خشک بودن منطقه سکونت و باتوجه به اینکه گلی را دوست دارم که بشه یک حایل و به صورت یه دیوار را کامل بپوشنه.نظر شما چه نوع پیچک است
  با تشکر

  • سلام
   فکر میکنم با توجه به آب و هوای اون منطقه پاپیتال ابلق مناسب باشد؛ البته برای اطمینان بیشتر بهتر است از گلخانه های محل خود که بهتر با اون اقلیم آشنایی دارند مشورت کنید.
   .
   اگر گیاه دیگری را پیشنهاد دادند لطفا برای آشنایی دیگر دوستان برای ما ارسال کنید. ممنون

 10. استادی گفت:

  سلام.من ساکن اصفهانم .برای دیوار حیاط خانه که بیشتر آفتاب به سمتش میتابد چه پیشنهادی می دهید.ممنون

  • سلام
   تا جائیکه من اطلاع دارم آب و هوای کلی اصفهان خشک است، البته به خاطر مجاورت این استان با مناطق کوهستانی و دشت کویر، آب و هوای برخی مناطق بیابانی و برخی مناطق سرد است.
   پیچ اناری، پیچ گلیسین و یاس چمپا درختچه های زینتی هستند که ابتدا به شکل بوته می باشند و سپس ساقه های آن به شکل رونده رشد می کند که برای روی دیوار نمای زیبایی دارد.
   این گیاهان برای تکمیل رشد و گلدهی بیشتر به آفتاب و نور کامل خورشید نیاز دارند و چون گیاهان مقاومی هستند برای نواحی سردسیر هم مناسب میباشند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت