logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » بهترین نژاد طوطی سخنگو کدام است؟

بهترین نژاد طوطی سخنگو کدام است؟

دوشنبه, 10 سپتامبر 2018 | 34844 بازدید | ۱۷ دیدگاه | تفریحی
بهترین نژاد طوطی سخنگو کدام است

دلایل زیادی وجود دارد که افراد علاقمند به پرنده، طوطی را به عنوان پرنده خانگی انتخاب کنند و اغلب به دنبال بهترین نژاد طوطی سخنگو هستند.

سلام دوستان

در مطلب قبلی در مورد بهترین پرندگان خانگی صحبت کردیم؛ اگر از بین این پرندگان خانگی، طوطی را انتخاب کرده اید و به دنبال انواع طوطی های سخنگو و بهترین نژاد طوطی سخنگو می باشید و می خواهید بدانید که کدام طوطی ها سخنگو هستند و چه نوع طوطی هایی حرف میزنند، ما را همراهی کنید

طوطی ها پرندگان رنگی هستند که اغلب در سرزمین های گرمسیری و نیمه گرمسیری زندگی می کنند اما بیشتر تنوع طوطی ها در آمریکای جنوبی است. این نوع پرندگان دارای ۳۷۲ گونه می باشند که به سه دسته کلی طوطیان (طوطی‌های راستین)، کاکادویان (طوطی‌های کاکل سفید) و کاکاپویان (طوطی‌های نیوزیلند) تقسیم می شوند و انواع آن را می توان از طریق رنگ های متنوع پر بال، دم و سر از هم تشخیص داد. طوطی ها از میوه و دانه ها تغذیه می کنند و منقار خمیده و محکمی دارند که از آن برای شکستن دانه های سخت استفاده می کنند.

منقار تمام طوطی ها محکم و خمیده استزیبایی و هوش بالای طوطی ها باعث شده خرید و فروش آن ها به عنوان حیوان خانگی محبوب بیش از سایر حیوانات باشد. این حیوان دارای نژادهای مختلفی است که می توان آن ها را بر اساس خصوصیات های مختلفی چون، قدرت سخنگویی، تولید سرو صدا و جیغ، اندازه و جثه طوطی، مناسب برای کودک، خلق و خو و شخصیت پرنده، رام شدن و قیمت به چند دسته تقسیم کرد.

طوطی سخنگو یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی است که توانایی تکرار و تقلید گفتار و کلمات انسان را دارد. این نوع طوطی یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی است زیرا ارتباط لذت بخشی که با این حیوان از طریق کلام می توان برقرار کرد در ارتباط هیچ حیوان دیگری وجود ندارد. پرندگان سخنگو از نظر درجه هوش و ذکاوت دارای انواع مختلفی می باشند؛ به عنوان مثال یک گونه از مرغ عشق هست که توانایی حفظ و به زبان آوردن بیش از دو هزار واژه را دارد یا مینای تل و سار اروپایی که در زمینه تقلید صدا یکی از بهترین پرندگان سخنگو می باشند. طوطی ها در کنار کلاغ و زاغ به عنوان باهوش ترین پرندگان به شمار می روند. طوطی های سخنگو هر چه تعداد بیشتری کلمه یاد داشته باشند علاوه بر اینکه جذابتر هستند، قیمت بیشتری نیز دارند.

مقایسه طوطی سانان برای تشخیص بهترین نژاد طوطی سخنگو کار سختی است زیرا هر کدام از انواع طوطی ها در حد خود هوش و ذکاوت دارند و از نظر تئوری همه طوطی ها توانایی یادگیری زبان انسان را دارند اما مهارت برخی گونه ها در صحبت کردن کمتر از سایرین است و ضریب هوشی پایین تری دارند. در مجموع می توان گفت کاسکو، کاکادو ها، عروس هلندی و طوطی آمازون هوش بیشتری داشته و بیشتر به صاحب خود وابسته می شوند. از طرفی صاحب طوطی هم در بروز استعداد طوطی نقش مهمی دارد.


در ادامه به معرفی ۱۰ مورد از بهترین نژاد طوطی سخنگو خواهیم پرداخت:

۱- کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی

حرف زدن طوطی کاسکو
طوطی خاکستری ( Psittacus erithacus) را می توان بهترین نژاد طوطی سخنگو و باهوش ترین نژاد طوطی دانست که به خاطر هوش زیاد، قدرت سخنگویی و تقلید صدای عالی بیشترین طرفدار را دارد. این طوطی سخنگو، پرنده تیز پروازی است که قدرت جهت شناسی مناسبی ندارد و در صورتیکه از لانه خود دور شود نمی تواند آن را جهت یابی کند و به محل زندگی خود بازگردد. این طوطی خانگی، پرنده اجتماعی است که به توجه و رسیدگی صاحب خود نیاز دارد و بسیار به او وابسته می شود. کاسکو یکی از بهترین نژاد طوطی برای نگهداری در منزل است که دارای دو نژاد می باشد که هر دو قدرت سخنگویی دارند و از میوه‌های نخل، دانه‌ها، میوه‌ها، و چیزهای برگ دار تغذیه می‌کنند.
۱- کاسکوی کونگو: یکی از نژادهای طوطی کاسکو است که به آن طوطی کامرون نیز می گویند و دارای پروبال خاکستری رنگ و دم قرمز رنگ است و در مجموع رنگ بدن کونگو روشن تر و جذاب تر از تیمنه است. دانشمندان هوش این طوطی را به اندازه یک کودک چهار ساله تشبیه کرده اند که به خوبی با انسان رابطه برقرار می کند و نسبت به سایر طوطی ها آرامتر است و کمتر جیغ می زند.

۲- کاسکوی تیمنه: طوطی خاکستری تیمنه یا طوطی تیمنه (نام علمی Psittacus erithacus timneh ) نژاد دیگری از طوطی سخنگو کاسکو است که پروبالی خاکستری رنگ و دم خاکستری سرخ فام یا شکلاتی دارد و جثه او کوچکتر از کونگرو است. قدرت تقلید صدای این نژاد کاسکو با نوع کانگو تفاوتی ندارد اما قیمت این نژاد ارزان تر است که دلیل آن دم تیره رنگ تیمنه است که جذابیت کونگو را ندارد.

هنگام خرید طوطی خاکستری از خرید کاسکوهایی که چشمانی زرد رنگ دارند و مسن هستند اجتناب کنید، زیرا این پرندگان در طبیعت زندگی می کردند و جفت و فرزند داشته اند در نتیجه به آموزش ها توجهی نمی کنند. برای تعیین سن جوجه کاسکو باید به چشمان او توجه کرد؛ جوجه چشم سیاه زیر یکسال سن دارد و مناسب خرید نیست، جوجه چشم دودی، چشم طوسی و چشم سفید به ترتیب بزرگتر هستند. زندگی طوطی کاسکو به این صورت است که تمام روز را با جفت خود است اما اگر در اطرافش هم نوعی برای ارتباط نداشته باشد به صاحب خود انس می گیرد و انتظار توجه را از او دارد. البته قرار دادن وسیله بازی و شاخه و میله هایی برای بازی باعث سرگرمی پرنده می شود.

اگر تصمیم دارید کاسکو را به عنوان بهترین نژاد طوطی سخنگو خریداری کنید به این نکته دقت کنید که کاسکو طوطی اجتماعی است و اگر به آن توجه نشود کسل و ناراحت می شود و درنتیجه به جیغ زدن و پرکنی منجر می شود. بنابراین اگر زمان نگهداری از کاسکو را ندارید یا زود از چیزی خسته می شوید به سراغ این طوطی نروید.

۲- طوطی اکلکتوس

اکلکتوس بهترین نژاد طوطی سخنگو
اکلکتوس (Eclectus roratus) یکی از بهترین طوطی های خانگی است که به خاطر رنگ آمیزی زیبا، قدرت سخنوری و رفتار دلنشین، طرفداران زیادی دارد و بومی شمال شرق استرالیا، جزایر ملوک، گینه ی نو و جزایر سلیمان می باشد. این طوطی سخنگو بسیار باهوش، احساساتی، بازیگوش، کنجکاو و مهربان است و با قابلیت تولید صداهای مختلف با تن های متفاوت، بیان کلمات به صورت واضح و توانایی خارق العاده در برقراری ارتباط با انسان، عنوان بهترین نژاد طوطی سخنگو را دریافت کرده است. اکلکتوس بین ۳۰ تا ۵۰ سال عمر می کند. یکی از جالب ترین نکات در مورد این طوطی سخنگو تفاوت زیاد بین طوطی نر و ماده اکلکتوس است که در دنیای طوطی سانان عجیب و غیر معمول است؛ جنس ماده قرمز و نر سبز رنگ است. به جز تفاوت ظاهری از نظر رفتاری هم جنس نر و ماده با هم تفاوت هایی دارند؛ اکلکتوس ماده نسبت به نر پرخاشگر تر و نا آرام تر است و رفتارهای وابسته به هورمون بیشتری از خود بروز می دهد و جنس نر حساس تر است و در صورت بی توجهی و استرس زیاد دچار پرکنی می شود که عواملی چون عوض شدن جای قفس یا جدا شدن از حیوان خانگی که به او وابسته بوده دچار استرس می شود. طبق نظر برخی دارندگان این طوطی، جنس ماده اکلکتوس برای خانه های شلوغ و جنس نر آن برای خانه های کم رفت و آمد و ساکت که کودک ندارند مناسب است. البته در مورد قدرت و قابلیت سخنگویی تفاوتی بین جنس نر و ماده وجود ندارد.
اکلکتوس بهترین نوع طوطی برای نگهداری در منزل است زیرا جثه ای کوچک تر و سروصدای کمتری هم دارد و به جز مواردیکه هیجان زده می شود یا می ترسد، تمایلی به جیغ زدن ندارد. همچنین دارای قابلیت سخنگویی بسیار بالایی است و در اسارات هم میل به تولید مثل و جفت گیری دارد. این نوع طوطی علاقه زیادی به نوازش ندارد و کمتر وابسته می شود؛ البته اگر تنها باشد حوصله اش سر می رود. این طوطی سخنگو نسبت به استرس آسیب پذیر است و خجالتی است برای همین اگر در محیط جدیدی قرار بگیرد تا زمانیکه استرس از او دور شود مانند مجسمه بدون حرکت می ماند. طوطی سخنگو اکلکتوس قدرت شنیداری قوی دارد و صداهایی چون زنگ تلفن و زنگ در را تقلید می کند و می تواند سوت بزند؛ قدرت یادگیری اکلکتوس به سن آموزش بستگی دارد به همین دلیل بهترین سن برای خرید این پرنده سنین پایین می باشد.
یکی از نکات جالب برای نگهداری از این طوطی سخنگو، نداشتن گرد و شوره است که در زمان پرآرایی هوا را آلوده نمی کنند و برای افرادیکه حساسیت یا آلرژی دارند مناسب می باشند. این طوطی دارای چندین گونه می باشد که طوطی اکلکتوس جزایر سالمون، طوطی اکلکتوس بزرگ، طوطی اکلکتوس وسمایری، طوطی اکلکتوس بیاک، طوطی اکلکتوس آرو و اکلکتوس پهلو قرمز، شش مورد از انواع طوطی اکلکتوس می باشند. برای غذای طوطی اکلکتوس نباید از دانه ها، مکمل ها و حبوبات استفاده کرد، میوه، سبزیجات و غذاهای خشک برای این پرنده مناسب می باشند.

۳- طوطی آمازون

آمازون بهترین طوطی سخنگو
طوطی آمازون (Amazona) یا کاسکوی سبز از نظر بیشتر افراد بعد از کاسکو، بهترین نژاد طوطی سخنگو است که برای نگهداری در منزل هم مناسب است. این طوطی خانگی بومی آمریکای جنوبی و مرکزی و نواحی غربی شبه جزیره هند است و به توجه و محبت صاحب خود نیاز دارد، اسباب بازی جویدنی و چوبی را دوست دارد و دارای هوش زیادی است. بدن این پرنده سبز رنگ است و در گونه های مختلف که نزدیک به ۵۰ گونه است، رنگ بندی های متفاوتی دارد. آمازون پیشانی آبی یا سرشانه قرمز، سر و پیشانی زرد، آمازون لپ سبز یا تاج قرمز، طوطی آمازون تاج بنفش، آمازون لیلاسین، طوطی آمازون بال نارنجی، آمازون پشت گردن زرد، آمازون پاناما، آمازون تاج زرد و آمازون پیشانی سفید چند مورد از انواع طوطی سخنگوی آمازون می باشند. قدرت سخن گویی در گونه های طوطی آمازون متفاوت می باشد؛ آمازون پیشانی آبی، پشت گردن و گردن زرد بهترین نژاد طوطی سخنگو آمازون می باشند.
این طوطی سخنگو بازیگوش، چابک و سریع، مهربان، اجتماعی و زیبا است که با توجه به اینکه جثه بزرگی دارد، به جیغ زدن علاقه دارد، برخی از گونه های آن به خصوص در دوره بلوغ و جفت خواهی (۳ تا ۵ سالگی) پرخاشگر هستند و گاز می گیرند و نگهداری از آن به مراقبت و توجه خاصی نیاز دارد، نگهداری از آن برای افراد مبتدی مناسب نیست و کار با آن سخت تر از کاسکو است و به تجربه و آموزش نیاز دارد. آجیل، سبزیجات تازه، آجیل، دانه های بزرگ و میوه بهترین غذا برای طوطی آمازون می باشند.
طوطی آمازون نر که از سنین پایین با انسان بزرگ شده باشد برای نگهداری بهتر است و در صورتیکه زمان لازم برای تربیتش صرف نکنید پرخاشگر می شود. در ضمن اگر مواظب پرنده نباشید خطرات زیادی او را تهدید می کنند. طوطی آمازون به شدت به بازی کردن علاقه دارد بنابراین باید قفس بزرگ و مناسب به همراه اسباب بازی خریداری کنید. پرنده آمازون حیوان خانگی بسیار جذاب و باهوشی است که به راحتی اهلی می شود و به قفس خود عادت می کند. این طوطی پس از آنکه اهلی شد شروع به تقلید صدا می کند و بین جنس نر و ماده آن در قدرت سخگویی تفاوتی وجود ندارد. میزان توجه به این طوطی سخنگو بسیار مهم است و باید زمان بیشتری را صرف این پرنده کنید. اگر با وجود صرف وقت زیاد اما طوطی اهلی نشد احتمالا به یک جفت نیاز دارد.

۴- ملنگو

طوطی ملنگو سخنگو
طوطی ملنگو(Psittacula krameri) یا طوطی طوق صورتی بومی آفریقا و یکی از پاراکیت های اصیل است که قدرت یادگیری خوبی دارد و در کشورهای مختلف نام های گوناگونی دارد؛ طوطی سبز، طوطی کوچک اسکندر، طوطی طوق دار، گردن حلقه ای هندی، پاراکیت گردن حلقه ای و پاراکیت گردن حلقه ای صورتی، نام های دیگر این طوطی سخنگو است که مانند کاسکو طرفداران زیادی دارد. ملنگو بهترین نژاد طوطی برای نگهداری است که از خانواده بزرگ طوطیان به شمار می رود و جثه و اندازه آن از شاه طوطی کوچکتر است. این طوطی خانگی دارای چند زیر گونه می باشد؛ طوطی ملنگوی آفریقایی، طوطی ملنگوی آبسینیان، طوطی ملنگوی هندی، طوطی ملنگوی نیومن، انواع طوطی سخنگوی ملنگو است. این پرنده از انواع جوانه ها، میوه ها، سبزیجات، میوه فندقی، دانه غلات، انواع توت ها و بذر ها تغذیه می کند.
ملنگو برای نگهداری در پاسیو مناسب است زیرا در قفس تخم گذاری نمی کند و باید در محیط آزاد که توانایی پرواز داشته باشد قرار بگیرد، همچنین این طوطی سخنگو سروصدای زیادی دارد و جیغ و داد می کند. برای تعیین جنسیت ملنگو باید به حلقه صورتی رنگ دور گردن و علامت سیاه روی صورت دقت کرد زیرا ماده ها این علامت را ندارند. البته حلقه مشخص دور گردن در جنس نر از ۳ سالگی به بعد ظاهر می شود. طوطی سبز هم یکی از باهوش ترین طوطی ها است که بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه را می تواند یاد بگیرد که این به فرکانس صدای صاحب طوطی هم بستگی دارد. این طوطی عاشق جویدن چوب است و به اباب بازی هم علاقه دارد.

۵- طوطی باجریگار

باجریگار از بهترین طوطی های جهان
طوطی باجریگار (Budgerigar) یا طوطی استرالیایی که در ایران به آن اشتباها مرغ عشق می گویند، پرنده ای اهلی از نژاد کاکاتیل ها و بومی استرالیا است. بین ۵ تا ۸ سال عمر می کند و رنگ طبیعی آن سبز چمنی است . این طوطی خانگی بهترین نژاد طوطی سخنگو برای نگهداری در منزل است که با داشتن پرهای رنگارنگ و صدای دلنشین و ویژگی هایی چون کنجکاو، اجتماعی، باهوش، جذاب و نگهداری آسان طرفداران زیادی دارد.
طوطی های کوچکی چون باجریگار نیز توانایی یادگیری چند کلمه را دارند اما نگهداری آن به صورت جفت یا گروهی بیشتر رایج است چون برای سخنگو کردن آن وقت بیشتری باید صرف کنید. در ضمن صدای این پرنده آرام است و به راحتی شنیده نمی شود، البته جنس نر باجریگاری برای سخنگویی بهتر از ماده است. البته قدرت یادگیری کلمات در باجریگار بهتر از عروس هلندی است.
در مورد باجریگار باور غلطی وجود دارد که پرنده در صورت از بین رفتن جفت می میرد یا افسرده می شود در صورتیکه اگر یک مرغ عشق نر را تنها نگه دارید سریعتر سخنگو می شود و با صاحبش ارتباط برقرار می کند زیرا مرغ عشق در صورت وجود همنوع تمایلی برای ارتباط با انسان ندارد. تعیین سن باجریگار از طریق نشانه هایی چون اندازهٔ جثه، رنگ پاها، خطوط روی بالای سر و صورت، رنگ چشم و حلقه دور چشم تشخیص می دهند. برای تعیین جنسیت این طوطی سخنگو نیز بهترین راه توجه به پوستی است که در بالای منقار قرار دارد و سوراخ های بینی در آن قرار دارند؛ در جنس نر این پوست آبی تیره یا بنفش و در جنس ماده آبی روشن و نسبتاً قرمز و سفید یا قهوه‌ای یا متمایل به قهوه‌ای است.
مرغ عشق، نژادی از طوطی باهوش و خانگی است که از بازی کردن لذت می برد و خیلی زود اهلی می شود، قدرت هضم غذا در این پرنده زیاد است و حساسیت کمتری نسبت به سایر طوطی سانان داردو علاقه زیادی به آینه و آب تنی دارد و از ۳ ماهگی بالغ می شود. این طوطی سخنگو در طول روز سرو صدای زیادی دارد و ریخت و پاش هم زیاد می کند. مرغ عشق به خاطر محبوبیت زیاد مورد تکثیر و اصلاح نژاد قرار گرفت و انواعی با رنگ های مختلف و آرایش بال متفاوت تولید شدند؛ باجریگار سبز رنگ غالب و بقیه جهش ژنتیکی هستند. مرغ عشق های پرورش یافته در رنگ های مختلف سبز روشن، سبز زیتونی، سبز تیره، سبز خاکستری، آبی کوبالت، آبی آسمانی، آبی تیره، بنفش، خاکستری، کرم، زرد، سفید و غیره وجود دارند. مرغ عشق معمولی، انگلیسی، کلاه چتری، پروانه ای، فرفری، دورگه، مرغ عشق آلبینو، لوتینو، کاکلی و دابل فکتور اسپانگل، نژادهای گوناگون باجریگار می باشند که تمام گونه ها در دو نوع معمولی و چشم قرمز وجود دارند.

۶- طوطی کواکر

کواکر بهترین طوطی سخنگو
طوطی کواکر( Myiopsitta monachus)، طوطی کوچک دم دراز مانک یا پاراکیت مونک یکی از بهترین طوطی های سخنگو است که بومی جنوب برزیل، مناطق مرکزی آرژانتین و مناطق مرکزی بولیوی است و بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند؛ البته بسته به شرایط و نوع زندگی طوطی، عمر آن هم فرق می کند. پاراکیت مونک پرنده کوچک کمی رنگارنگی است که می تواند به سرعت تعدادی واژه یاد بگیرد و سخنگو شود، کلمات طولانی را ادا کند و قدرت سخنگویی او چند برابر ملنگو و شاه طوطی است . قرار دادن این پرنده در قفس در کنار سایر گونه ها توصیه نمی شود چون با همنوعان خود به صورت گروهی زندگی می کنند.
این پرنده به خاطر پرهای خاکستری رنگ صورت به طوطی میمون و طوطی راهبه معروف است و میزان صدای آن کم تا متوسط است و بهترین نژاد برای نگهداری در آپارتمان است. کواکر ها فعال هستند و از بازی کردن لذت می برند و به توجه صاحب خود نیاز دارند. رنگ عمومی این طوطی سخنگو سبز است، قفسه سینه اش طوسی و قسمت بیرونی بال ها آبی رنگ است.
طوطی راهب پرنده ای اجتماعی، دوست داشتنی، باوفا، باانرژی و هوشمند است و بهترین طوطی برای نگهداری نیز می باشد که از میوه و دانه ها تغذیه می کند و تعیین جنسیت آن تنها به کمک آزمایش DNA و لاپاروسکوپی انجام می شود. دم دراز مانک پرنده مقاومی است که در برابر تغییر دما مقام می باشد، هیچگاه برای زندگی درخت را سوراخ نمی کند و به کمک شاخه درختان لانه درست می کند. که برای تکثیر اگر در پاسیو نگهداری شود و شاخ و برگ درخت را در اختیارش قرار دهید می تواند لانه بسازد و زاد و ولد کند.
طوطی راهب دارای ۳ نوع می باشد؛ طوطی راهب، طوطی کاترین و طوطی آیمارا، انواع طوطی کواکر می باشند. کواکر را می توان بهترین نژاد طوطی سخنگو دانست زیرا ارتباط قوی با صاحبش برقرار می کند و به سرعت به او عادت می کند. طوطی راهبه علاوه بر سخنگویی، در تقلید صدا هم توانایی عجیبی دارد و به خوبی آواز می خواند و صدای واضحی نیز دارد. این پرنده در خوردن حریص است و از آنجا که به صورت گروهی زندگی می کنند در طبیعت نوعی آفت و بلای کشاورزی به شمار می رود که به محصولات آسیب وارد می کنند. تفاوت کواکر با ملنگو در این است که قفسه سینه تمام کواکرها خاکستری است اما ملنگو یکدست رنگی است.

۷- طوطی برزیلی

طوطی برزیلی ارزان ترین طوطی
اسم اصلی این پرنده لاوبرد به معنی مرغ عشق است که بومی آفریقاست اما به اشتباه طوطی برزیلی (Lovebird) نامیده می شود، طوطی کوتوله، طوطی عشق و مرغ عشق آفریقایی هم دیگر نام های این پرنده است. این پرنده دارای تعداد زیادی از نظر رنگ و نژاد است و پرنده ای کوچک، زیبا، جذاب و زینتی است که توانایی حرف زدن را دارد اما کمتر از دیگر طوطی سانان و به سختی سخنگو می شود به همین دلیل نمی توان آن را بهترین نژاد طوطی سخنگو دانست اما توانایی تقلید صدا را هم دارد. طوطی برزیلی بدنی سبز و کله ای نارنجی دارد و حدود ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند. این پرنده بهترین طوطی سخنگو برای نگهداری در منزل می باشد و اغلب افراد آن ها را به صورت گروهی از رنگ ها و نژاد ها نگهداری می کنند زیرا رام کردن آن آسان است و هوش آن مانند طوطی دم بلند آمریکای جنوبی است.غذای طوطی برزیلی با توجه به قفسی بودن یا زندگی در طبیعت فرق می کند اما مخلوطی از میوه و سبزیجات برای آن ها مناسب است.
اگر چه طوطی برزیلی پرنده ای اجتماعی است اما مانند طوطی باجریگار برای آن که سخنگو شود بهتر است تنها باشد تا با انسان بیشتر ارتباط برقرار کند، در ضمن به خاطر توانایی باروری زیاد این پرنده، اگر طوطی برزیلی به صورت جفت باشد زود زود تخم می گذارد و نگهداری از بچه های آن ها سخت است. طوطی برزیلی کوچک ترین نوع طوطی است که در طبیعت به رنگ سبز بوده اما گونه های اهلی آن رنگ های مختلفی دارند. طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی سیاه گونه، طوطی برزیلی نقابدار (طوطی برزیلی زرد طوق یا سیاه سر یا طوطی برزیلی سیاه نقاب) و طوطی برزیلی لیلیان (طوطی برزیلی نیاسا)، چهار گونه از طوطی های سفید برزیلی هستند که یک حلقه سفید اطراف چشم آن هاست و طوطی برزیلی ماداگاسکار (طوطی برزیلی کله خاکستری)، طوطی برزیل صورت قرمز، طوطی برزیلی صورت هلویی، طوطی برزیلی آبسینیان و طوطی برزیلی سوین درین، انواع طوطی برزیلی هستند که حلقه سفید اطراف چشم ندارند.انتخاب بهترین نژاد طوطی برزیلی سوالی است که اغلب پرسیده می شود و می توان گفت کاملا انتخابی و سلیقه ای می باشد.

۸- طوطی ماکائو

ماکائو طوطی بزرگ سخنگو
طوطی ماکائو(Macaw) پرنده باشکوهی است که بومی جنگل های گرمسیری در نیمکره غربی، از مکزیک تا برزیل می باشد و در رنگ ها و اندازه های متنوعی وجود دارد. از بین گونه های ماکائو متاسفانه ماکائوی کوبایی ( Aratricolor، آرای سه رنگ) در حال منقرض شدن است و تنها تعداد کمی از آن در جهان موجود است. این طوطی خانگی در دو رنگ قرمز و طلایی (اسکارلت) و آبی و طلایی وجود دارد. ماکائو آبی‌طلایی (ماکائو آبی و زرد یا آرا آرانا)، ماکائو بال سبز (نسبت به بقیه گونه ها آرام تر و نگهداری آسانتری دارد)، ماکائو اسکارلت (نسبت به بقیه تهاجمی تر است و حیوانات خانگی را تحمل نمی کند)، ماکائو شانه قرمز یا هانس، ماکائو سنبلی و آرای پشت گردن طلایی گونه های مختلف طوطی آرا می باشند و ماکائو هیاسینت hyacinth با ۱۲۷ سانتی متر بزرگترین نژاد طوطی به شمار می رود.
ماکائو یا آرا بزرگترین طوطی سخنگو به شمار می رود که بدن آن ۹۸ سانتیمتر طول دارد و دارای یک دم بلند، پرهایی رنگارنگ و منقاری بزرگ است. این طوطی ها باهوش، مهربان، اجتماعی و زیبا هستند و به سرعت با محیط اطراف و انسان ها خو می گیرند؛ ماکائوها پرندگان آرامی هستند که به جویدن و خرد کردن چوب علاقه دارند و همین علاقه زیاد به جویدن یکی از مشکلات نگهداری این پرندگان می باشد. این پرندگان در برابر تغییر ناگهانی هوا حساس هستند و طول عمر آن ها بین ۵۰ تا ۸۰ سال است. آجیل و خشکبار حتی با پوست، تخم مرغ، نان سوخاری خیس شده و گوشت مرغ پخته بدون ادویه، برای تغذیه آرا ها مناسب می باشند.
ماکائو یکی از نژادهای طوطی سخنگو است که نگهداری از آن به دلیل جثه بزرگ، پنجه و منقار قوی سخت است اما خیلی از افراد به خاطر ظاهر زیبا و توانایی سخن گفتن آن را بهترین نژاد طوطی سخنگو برای نگهداری می دانند. طوطی سخنگوی ماکائو نسبت به سایر طوطی ها خانگی و زینتی قیمت بیشتری دارد و گرانترین نژاد طوطی است که به قفس بزرگ و فضای نسبتا زیاد با میله های قطور و شاخه هایی از چوب احتیاج دارد. این پرنده به توجه و محبت بیشتری نسبت به سگ و گربه احتیاج دارد و بهترین مکان برای قرار دادن قفس در اتاق نشیمن و پیش اعضای خانواده است. این طوطی در فصل جفتگیری حالت تهاجمی پیدا می کند و در کل سرو صدای بلندی دارد.
یکی از نکات مثبت نگهداری این طوطی این است که آرا ها تمایلی به پرواز کردن ندارند مگر آنکه از چیزی بترسند؛ بنابراین می توانید آن ها را از قفس خارج کنید. قدرت یادگیری کلمات در آراها متوسط است، آنها برخی کلمات را نمی توانند ادا کنند و صدای گوش خراشی دارند.

۹- شاه طوطی

معرفی بهترین نژاد طوطی سخنگو
شاه طوطی (Alexandrine parakeet)، طوطی بزرگ اسکندر یا طوطی سبز بزرگ، نوعی طوطی بزرگ و سخنگو است که متعلق به کشورهای پاکستان، هند، سری لانکا، بوتان، نپال، بنگلادش، برمه، تایلند، لائوس و ویتنام است. شاه طوطی معمولی، شاه طوطی برمه، شاه طوطی آندامان، شاه طوطی نپال و شاه طوطی سیامی گونه های مختلف شاه طوطی می باشند. این طوطی ۵۸ سانتی متر طول دارد، دمی دراز و نوک تیز دارد، یک نوار سیاه رنگ از بخش زیرین منقار قرار دارد و تا پشت گردن ادامه دارد و به نوار قرمزی وصل می شود؛ رنگ اصلی آن سبز است و متوسط عمر آن بین ۳۰ تا ۴۰ سال است. این طوطی شباهت زیادی به طوطی طوق صورتی دارد اما جثه و سری بزرگتر، طوق کوتاهتر، رنگ سبز تیره تر، آرواره هایی به رنگ قرمز، قدرت تکلم بیشر، دم بلندتر و منقاری قطورتر دارد، همچنین یک لکه قرمز رنگ روی شانه شاه طوطی وجود دارد که باعث تمایز او از طوق صورتی می شود.
شاه طوطی را می توان یکی از پاراکیت های با استعداد دانست که می توان آن را در لیست بهترین نژاد طوطی سخنگو قرار داد زیرا قابلیت و توانایی حرف زدن را دارد و جنس نر آن با استعداد تر است به خصوص اگر از جوجگی نزد انسان باشد. طوطی بزرگ سخنگو اسکندر پرنده ای عاطفی است که نگهداری آن به صورت تنها به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد. این پرنده با صاحب خود رابطه خوبی دارد و در صورت دوری از او با جیغ بلند اعتراض می کند. نگهداری آسان، توقع کم، تکثیر آسان و سازگاری با آب و هوای گوناگون باعث محبوبیت این طوطی سخنگو شده است.
شاه طوطی منقار قوی دارد و ممکن است گاز دردناکی بگیرد بنابراین مواظب گاز گرفتن پرنده باشید و پرنده را از دسترس کودک دور نگه دارید؛ البته طوطی بزرگ اسکندر برعکس ملنگو رفتار آرام تری دارد. بهترین راه برای تعیین جنسیت شاه طوطی حلقه دور گردن است که بعد از بلوغ و از سه سالگی به بعد مشخص می شود. از روز رنگ عنبیه نیز می توان سن طوطی را تشخیص داد؛ هر چه طوطی بزرگ تر باشد رنگ عنبیه به زردی میزند. مغز دانه ها، دانه های با پوست، میوه و سبزیجات، بهترین غذا برای شاه طوطی می باشند. به این نکته دقت کنید که استفاده زیاد از تخمه آفتابگردان به خاطر چربی که دارد در طولانی مدت باعث بیماری کبدی و مرگ پرنده می شود و بهتر است از میوه و دانه های کم چرب بیشتر به پرنده دهید.

۱۰- عروس هلندی

عروس هلندی بهترین نوع طوطی
عروس هلندی (Nymphicus hollandicus) یا طوطی کاکل دار، از بهترین طوطی های جهان است که به خانواده طوطی های کاکل سفید تعلق دارد و کوچکترین عضو این خانواده است. عروس هلندی برعکس نامش به هلند تعلق ندارد بلکه بوی منطقه ای در استرالیا می باشد. طوطی عروس جزء طوطی های کوچک می باشد و از نژادهایی است که برای نگهداری در منزل مناسب می باشد. همچنین نسبت به طوطی استرالیایی و طوطی بزرگ کمتر خرابکاری می کند. عروس هلندی به خاطر قدرت یادگیری و سرعت اهلی شدن، طرفداران زیادی دارد و بهترین نژاد طوطی سخنگو معرفی شده است. نوع نر این طوطی از ماده آن باهوشتر است و قدرت یادگیری بیشتری دارد.
زمانیکه این طوطی ترسیده یا هیجان زده باشد، کاکل زرد رنگش راست می ایستد اما زمانیکه کاکل او کج باشد یعنی پرنده در آرامش است. طوطی کاکل دار در ۱۵ رنگ مختلف خاکستری، صدفی، سفید (آلوبینو)، لوتینو، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز، دارچینی، صورت سفید یا وایت فیس ، گلباقالی یا مرواریدی، نقره ای، وایت فیس ابلق، سینامون و غیره وجود دارد. نژاد لوتیون دارای بدنی به رنگ زرد مایل به سفید یا سفید است و گونه لوپی نارنجی ندارد.
برای خرید طوطی کوکاتیل، جوجه ای که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان بزرگ شده است مناسبتر است زیرا پرنده به انسان عادت کرده و از او نمی ترسد. تعیین جنسیت عروس هلندی هم برای برخی افراد در حین خرید مهم است که از طریق تست DNA، نوع آواز خواندن پرنده (صدای ماده به صورت جیغ و سوت است) و نشانه هایی چون رنگ سر، سر بزرگتر و مربعی شکل، نترس و بازیگوش، خط های دم و خط های شاه پرها مشخص می شود. البته تعیین جنسیت عروس هلندی تا قبل از شش ماهگی مقدور نیست مگر به روش تست DNA.
بهترین عروس هلندی برای خرید پرنده ایست که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه می شود، این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند. برای غذای عروس هلندی می توانید از دانه ارزن، تخم کتان، کافیشه، شاهدانه، تخمه آفتابگردان، کاهو، جعفری، کلم بروکلی، جوانه گندم، سیب، هویج، تخم مرغ پخته و جوانه ماش استفاده کنید. در مورد باهوش ترین نژاد عروس هلندی اظهار نظرهای مختلفی وجود دارد، به عقیده برخی عروس هلندی نژاد لوتینو بهترین نژاد عروس هلندی است اما عده ای عروس خاکستری، آلبینو یا وایت فیس مرواریدی را باهوش تر می دانند. در کل میتوان گفت از لحاظ هوش فرق چندانی با هم ندارند و قدرت سخنگویی پرنده بیشتر به صاحب، نوع تغذیه و محیط اطراف بستگی دارد.

خرید طوطی

خرید طوطی باید با دقت انجام شود و قبل از خرید طوطی باید در مورد خصوصیات اخلاقی و نیازهای هر کدام از انواع طوطی های خانگی اطلاعاتی کسب کنید زیرا در صورت انتخاب غلط علاوه بر صرف هزینه و زمان زیاد، باعث دلزدگی شما از پرندگان و آسیب رسیدن به پرنده نیز می شود. طوطی ها پرندگانی عاطفی و مهربان هستند که به سرعت به محیط زندگی خود و اطرافیانشان وابسته می شوند، به همین دلیل جدایی و جابجایی آن ها باعث بروز اختلالات عصبی و رفتاری در آن ها می شود. وضعیت خانوادگی، شیوه زندگی، محل زندگی شما، شغل، فرزندان، بودجه و خواسته های شما در انتخاب نوع طوطی تاثیر گذار است. باجریگار، طوطی برزیلی و عروس هلندی جزء ارزان ترین طوطی ها و ملنگو، شاه طوطی و بعضی پاراکیت ها هم جزء گرانترین طوطی ها به شمار می روند؛ بنابراین باتوجه به بودجه خود انتخاب کنید.

قبل از خرید طوطی سخنگو به این نکته دقت کنید که اغلب طوطی ها ۲۰ سال به بالا عمر می کنند و نگهداری از آنان به فداکاری و اراده نیاز دارد و در کنار لذت زیاد سختی و مشکلاتی را هم به همراه دارد؛ به عنوان مثال چند مورد را در ادامه آورده ایم:

سرو صدای طوطی

همه طوطی سانان سروصدا دارند و تن صدای طوطی هایی که جثه بزرگ دارند بر اساس نژاد طوطی، فصول جفت گیری و رفتار و شخصیت منحصر به فرد هر طوطی فرق می کند. به عنوان مثال اکلکتوس، شاه طوطی و کاکاتو ها سروصدای زیادی دارند.

آشفتگی محیط
طوطی ها پرندگان تمیزی هستند اما قفس آن ها مکن است به هم ریخته باشد و دانه ها خوراکی در اطراف ریخته باشد. همچنین این پرندگان هنگام تمیز کردن خود ذرات غبار را وارد هوا می کنند و هر چند وقت یکبار پرهای آنان می ریزد.

غذای طوطی

برای تغذیه طوطی نمی توان تنها به دانه یا محصولات آماده اکتفا کرد و باید برای جلوگیری از مشکلات جسمی، تغییر خلق و خو و گاز گرفتن، غذای مناسبی برای طوطی خود تهیه کنید.

وسیله بازی طوطی

اسباب بازی برای طوطی که در قفس است بسیار الزامی است و عدم استفاده از آن باعث ناراحتی، خسته شدن، گاز گرفتن، جیغ های مکرر و پرکنی می شود. خرید اسباب بازی های متنوع هر چند هفته یکبار، برای سرگرمی با وسایل تازه هم ضروری است که البته هزینه خرید آن ها را باید در نظر بگیرید.

پرواز کردن طوطی

یکی از مشکلات رایج در نگهداری از پرندگان، پرواز کردن آن هاست. چیدن و کوتاه کردن پرها آسیب جدی به طوطی شما وارد می کند و باعث بیماری، افسردگی و چاقی او می شود و حتی می تواند مانعی برای رام شدن و دوست شدن پرنده با شما شود. زیرا پرواز طبیعی ترین ورزش برای طوطی است که با کوتاه کردن و چیدن پرها، طوطی تنها می تواند از سمتی به سمت دیگر بپرد و گاز بگیرد.
تغییر سبک زندگی
با ورود طوطی به منزل خیلی امور تغییر می کند و شما باید برای سلامتی و مراقبت از او برخی کارها را انجام ندهید. به عنوان مثال اگر سیگار می کشید حتما باید به دور از طوطی انجام دهید چون سیستم تنفسی او حساس است یا از شمع و اسپری معطر استفاده نکنید. همچنین ممکن است طوطی با منقار خود به وسایل منزل آسیب وارد کند.
ضربه روحی
افرادیکه خیلی به طوطی خود وابسته می شوند باید به یاد داشته باشند که طوطی ها در برابر بیماری ها آسیب پذیر هستند و مرگ آن ها به هر دلیلی می تواند ضربه روحی بزرگی به شما یا فرزندتان وارد کند.

البته نگهداری از طوطی ها فواید زیادی دارد و نگهداری از آن ها حتی اگر سخنگو هم نباشند، لذت بخش است. در گالری تصاویر زیر می توانید بازیگوشی این پرندگان را مشاهده کنید.

سخنگو کردن طوطی

بعد از خرید طوطی سخنگو برای آموزش به طوطی باید به این نکات دقت کنید:
۱- اولین نکته برای داشتن یک طوطی سخنگو توجه به نژاد طوطی و سن آن است. برخی طوطی ها خیلی دیر و سخت صحبت کردن را یاد می گیرند مانند کاکادو گوفین و طوطی های لوریکیت و لوری ها که استعداد خوبی در سخنگو شدن ندارند. سن طوطی بهتر است کم باشد، خرید جوجه طوطی برای افرادی که تصمیم به سخنگو کردن پرنده دارند بهتر از طوطی بالغ است.
۲- از لغات ساده شروع کنید، حنجره طوطی فرکانس های خاصی را می تواند پوشش دهد؛ (خ، ب، گ، س، ر، او، ای، ی) صداهایی هستند که طوطی به خوبی می تواند تلفظ کند. بنابراین برای شروع کلماتی که با این حروف ساخته شده اند را یاد دهید، مثل سلام، بای بای، برو، بیا و …
۳- خودتان بارها تکرار کنید تا طوطی یاد بگیرد. تکرار یک صدا باعث یادگیری می شود همانطور که طوطی بدون آموزش شما و تنها در اثر تکرار یک آهنگ را یاد میگیرد.
۴-  لغات را به طور واضح بیان کنید و در عین ادای کلمات به طوطی نگاه کنید به صورت واضح و بلند بیان کنید.
۵-  جایزه دادن به پرنده یکی از بهترین راه ها برای سخنگو کردن طوطی است. مواد غذایی مورد علاقه پرنده خود را که در هیچ زمان دیگری به او نمی دهید به عنوان جایزه در نظر بگیرید و در ابتدای آموزش حتی اگر کلمات را نصفه تکرار کرد به او جایزه دهید.
۶- سخنگو کردن طوطی یک پروسه زمانبر است و باید به این نکته دقت کنید که میزان یادگیری پرندگان مختلف با هم متفاوت است، بنابراین به صبر و حوصله بیشتری نیاز دارد. طبق تجربه جوجه طوطی پس از ورود به منزل شما بین ۶ ماه تا یکسال زمان می برد تا صحبت کند.
۷- هنگام آموزش، نباید طوطی را خسته کنید زیرا ممکن است علاقه او به یادگیری کاهش یابد. به عنوان مثال دو نوبت تمرین در روز کفایت می کند و هر روز تنها یک کلمه را آموزش دهید و تکرار کنید. انتخاب اسم طوطی هم باید با دقت انجام شود؛ اسمی که یادگیری آن برای طوطی آسان باشد بهتر است.
۸- پرندگان نیز مانند انسان ها روز خوب و بد دارند؛ اگر مشاهده کردید پرنده شما خسته و پریشان است و علاقه ای به جایزه ندارد به او زمان دهید و تمرین را به روز دیگر موکول کنید.
۹- در آخر به این نکته هم دقت کنید که باهوش بودن طوطی تنها به قدرت تکلم و تقلید صدا نیست بلکه طوطی که برای به دست آوردن اسباب بازی راهی پیدا می کند، اشخاص را با نام خود می شناسد یا درب قفس را باز می کند هم دارای هوش است.

امیدوارم از مطالعه مطلب لذت برده باشید. اگر تجربه ای در زمینه نگهداری و خرید طوطی سخنگو دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

۱۷ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. آریا گفت:

  سلام آیا طوطی آمازون سرزرد بهتر است یا پیشانی آبی؟

 2. پارسا گفت:

  طوطی گرینچیک باهوش تراست یا ملنگو

  • گرین چیک از طوطی های پر طرفدار در تجارت پرندگان است که دارای شخصیتی شیرین، مهربان، تربیت پذیر، رام و بسیار با هوش است. این نژاد در کل سخنگوی قابلی نیست و با توجه به صدای ضعیف و وقفه دار در ابتدا کلمات اصلا قابل فهم نیست. بعضی از گرین چیک ها فقط صداهای محدودی ایجاد می کنند ، بعضی ها کلا سخنگو نمیشوند و بعضی ها هم با تلاش و تمرین های فراوان صاحبانشان سخنگو های خوبی شدند .اگر با گرین چیک های باهوش ، سر ساعت خاص کلمه یا کلماتی را تکرار کنید ، در همان زمان همان کلمات را تکرار می کنند . این نژاد عاشق جویدن و بازی کردن است، هر چیزی که در دسترشان باشد را به چشم اسباب بازی نگاه می کنند ، پس همیشه در قفس اسباب بازی های چوبی و نخی متنوع برایشان موجود باشد .از لحاظ هوش با بسیاری از طوطی های متوسط و بزرگ جثه مقایسه می شوند .همانند بسیاری از طوطی ها ، پرندهایی اجتماعی هستند ، اگر وقت زیادی برای رسیدگی به این پرنده ندارید افسرده می شود.
   .
   گرینچیک کم صداترین نوع در بین کانورهاست و تا گرسنه نباشد یا هیجان زده نشود سروصدا نمی کند. تن صدای این طوطی از ملنگو پایین تر است اما در مورد هوش خیلی نمی توان مقایسه کرد چون هردو طوطی های باهوشی هستند که با توجه به رسیدگی صاحبشان فعالیتهایی را می آموزند.

 3. مخدیخ گفت:

  سلام؛ طوطی فیشر کوتوله برزیلی سخنگو است یا نه؟

  • سلام
   طوطی کوتوله بسیار باهوش است و همانند مرغ عشق، نمیتوان آن را به تنهایی نگهداری کرد. برای نگهداری از این حیوان باید یک جفت برای آن تهیه کنید و یا خودتان همواره از آن مراقبت کنید. این پرندگان براحتی به صاحبشان عادت کرده و با انسانها خو میگیرند. آنها از هوش طوطی سانان بهره برده اند، اما بر خلاف سایر طوطی ها توانایی تقلید صدا را ندارند. البته اگر سرنگی بزرگ شود و زیاد باهاش کار بشه و اگه نر باشه ممکنه حرف بزنه که آن هم زیاد واضح حرف نمیزند.

 4. امیر گفت:

  طوطی آمازون بهتر است یا طوطی اکلکتوس؟کدامشان سخنگوی بهتری هستند؟

  • قدرت سخن گویی در طوطی های آمازون متفاوت است و بهترین آنها با پیشانی آبی و پشت گردن زرد، قدرت سخنگویی بالایی دارد و از نظر سخنگویی شاید بعد از کاسکوها و اکلکتوس قرار می گیرد.
   آمازون ها گونه های فعالی هستند و علاقمند به بازی و البته شدیدا مستعد چاقی! بنابراین بهتر است قفس مناسب و بزرگ به مراه اسباب بازی برای آنها فراهم باشد. کار با آمازون سخت است و باید وقت بیشتری به آن اختصاص داد. این نژاد کمتر به انسان وابسته می شود و در منزل با چند نفر دوست می شود.
   البته دقت کنید همیشه استثنائاتی وجود دارد و در شرایط مختلف ممکن است نتیجه برعکس شود

 5. سبحان گفت:

  طوطی آمازون بهتر است یا طوطی اکلکتوس؟کدامشان سخنگوی بهتری هستند؟

 6. سبحان گفت:

  من میخوام یه طوطی بخرم که هم سخنگوی خوبی باشه هم سر و صداش نسبت به بقیه کم باشه هم زیبا باشه شما چه طوطی ای رو برای من پیشنهاد می کنید

  • سلام
   در ابتدا باید چند نکته را مجددا یادآوری کنم
   ۱- همانطور که گفته شد ایجاد صدا جز طبیعت طوطی ها است و هر صدایی که گوش شما را آزار می دهد الزاماً صدای غیر عادی و بیش از اندازه ی طوطی نیست.
   ۲- طوطی ها با ایجاد سر و صدا ارتباط بر قرار می کنند، صاحبان طوطی ها باید بتوانند تشخیص دهند طوطی آن ها به چه صورت ارتباط برقرار می کند و هر کدام از جیغ کشیدن ها و سر و صداهای طوطی به چه معنی است. برای مثال کدام صدا نشان دهنده ی مشکل داشتن طوطی و کدام صدا برای جلب توجه شما می باشد.
   ۳- طوطی ها توانایی بالایی در یادگیری انواع صداها دارند؛ انواع صدا ها مانند صدای گریه ی کودکان، باز و بسته شدن درب و صدای زنگ موبایل که بسیار آزار دهنده است.
   ۴- سطح سر و صدای طوطی سانان حتی در یک گونه هم متفاوت است؛ بنابراین نمی توان در مورد تمام طوطی ها نظر یکسانی داد.
   ماکائو، طوطی های خورشیدی یا سان کانور، کاکاتو (بیشترین شهرت را در جیغ کشیدن دارد)، آمازون و طوطی خاکستری از پر سروصداترین گونه های طوطی می باشند.
   .
   طوطی سنگال …..هوش خوب، چهره نه چندان زیبا، سخنگوی متوسط، دامنه صدایی متوسط (نه پر سر و صدا محسوب میشود و نه بسیار آرام و ساکت است.) اگر بخوبی از آنها نگهداری شود و خوب آموزش ببینند میتوانند سر و صدای نسبتا کمی داشته باشند
   طوطی باجریگار ….. شاید کمترین مشکل را در مبحث سر و صدا دارد، جیر جیرهای آنها اغلب دلپذیر است و مشکلی برای همسایگان بوجود نمی آورند. توانایی یادگیری چند کلمه را دارند اما برای سخنگو کردن آن وقت بیشتری باید صرف کنید.
   کاکاتیل یا عروس هلندی….. صدای خوشایندی دارند و به ندرت جیغ بلند میزنند؛ مگر در مواقعی که مضطرب یا هیجان زده باشند. از بهترین طوطی های سخنگو است، قدرت یادگیری بالا و ظاهر زیبا و دوست داشتنی از ویژگی های آن است.
   پاراکیت…….. آنها صدای خیلی بلندی ندارند و اغلب کم سر و صدا هستند ( میزان صدای آن کم تا متوسط است). تنها در مواقعی که تنها باشند با صدای جیغ تقریبا بلندی سر و صدا میکنند. اما در مقایسه با طوطی های بزرگتر بسیار مناسب و آرام هستند. قدرت سخنگویی او چند برابر ملنگو و شاه طوطی است و به سرعت تعدادی واژه یاد می گیرد و سخنگو می شود.

 7. فرزاد گفت:

  در مورد کاکادو ها میشه یکم توضیح بدید

  • کاکادو (Cockatoo)، طوطی کاکلی یا کاکاتو که در ایران به نام باراتا معروف است، پرنده ای با هوش فوق العاده بالا، بسیار زیبا، بسیار پر جنب و جوش، پرتحرک، بسیار احساساتی و شاداب است که به علت تقلید حرکات،آکروبات بودن، انجام حرکات شگفت انگیز و خنده آور به میمون پرندگان معروف می باشد. این پرنده زینتی به خاطر زیبایی و توانایی حرکت دادن تاج سر خود محبوبیت زیادی دارد و بین ۲۰ تا ۴۰ سال عمر می کند. تاج یا کاکل روی سر پرنده نشاندهنده عواطف و احساسات آن است و به صورت غیر اردای باز یا بسته می شود.
   .
   کاکادو دارای ۲۱ گونه است و قدرت تقلید صدای آن نسبت به کاسکو ضعیف تر است و بیش از چند کلمه نمی تواند صحبت کند. وزن بالا، پنجه قوی، منقار و جثه بزرگ و روابط صمیمی، از ویژگی های این پرنده می باشند، به همین دلیل باید وسایل شکستنی را از دسترس پرنده دور کنید. جیغ های بلند و رفتار خرابکارانه از مشکلات نگهداری کاکادو است (کاکادو در همه حال، چه خوشحال چه ناراحت و برای جلب توجه جیغ می کشد) و هنگام خروج از قفس باید مراقب آن بود وگرنه به خود و وسایل خانه آسیب وارد می کند. البته اگر به اندازه کافی به پرنده توجه کنید، رام و اهلی می شود و وابستگی شدیدی به صاحبش پیدا می کند. در صورت عدم توجه صاحب هم پرنده به عارضه پرکنی و افسردگی دچار می شود. اگر علاقه زیادی به نگهداری کاکادو دارید اما زمان زیادی برای بازی و تعامل با پرنده ندارید خرید جفت که البته هزینه بیشتری می طلبد هم راهکار خوبیست.
   .
   کاکادو صورتی eolophus roseicapillus، کاکادو گوفینس cacatua goffini، کاکادو کاکل زرد بزرگ cacatua galerita، کاکادو اینکا cacatua leadbeateri، کاکادو کاکل زرد کوچک cacatua sulphurea، کاکادو کاکل پرتقالی cacatua sulphurea citrinocristata، کاکادو کاکل سفید cacatua alba، کاکادو ملوک cacatua moluccensis چند مورد از انواع کاکادو هستند

 8. مجتبی گفت:

  لطفا در مورد طوطی پاینس یه توضیحی بدید، موجودات زیبا و بی سروصدایی هستند.

  • بهار گفت:

   سلام
   طوطی پاینس یا پیانوس (Pionus) بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است؛ این حیوان اغلب به رنگ سبز تیره با طیف وسیعی از رنگ های روشن در سر و بال است. پاینس ۳۵ سال عمر می کند و پاینس بال برنزی، پاینس صورت خال دار و پاینس ماکسیمیلیانوس انواع نژادهای این طوطی می باشند.
   پاینوس بیشتر دوست دارد ساکت باشد و به همین دلیل بهترین حیوان خانگی برای آپارتمان نشین هایی است که دوست دارند از یک طوطی سخنگو مراقبت کنند. پاینس قادر به صحبت کردن است و صدایی نرم و کمی گوش خراش دارد. شما به راحتی می توانید با این نژاد طوطی ارتباط بر قرار کنید. این طوطی به استحمام روزانه علاقه دارد و حیوان خانگی خوبی برای کودکان است.

   امیدوارم توضیحات ارائه شده برای شما مفید بوده باشد. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد این نژاد هستید، من در خدمتم.

 9. Sama گفت:

  من شنیدم طوطی لوری و لوریکت خیلی قشنگه درسته؟
  یعنی هیچ گونه ای از اون حرف نمی زنه

  • بهار گفت:

   سلام
   بله درست شنیدید
   طوطی لوری و لوریکت بومی استرالیا و از رنگارنگ ترین و زیباترین طوطی ها می باشند که لوری دم کوتاه و لوریکت دمی بلند دارد. این دو طوطی مانند عروس هلندی بسیار پرتحرک و بازیگوش هستند اما از نظر سر و صدا تقریبا بی آزارند و صدای بلندی ندارند.
   اگر قصد خرید این نژاد طوطی را دارید دقت کنید که لوریکت ها از شهد و شیره گیاه و گل تغذیه می کنند و برنامه غذایی خاصی دارند و چون غذا این طوطی اکثرا مایع است نگهداری پرنده از نظر تمیزی دشوار است و خیلی مناسب افراد مبتدی نمی باشد.
   طوطی لوریکت و لوری گونه های مختلفی دارد که فقط دو گونه Red Lori وYellow Backed استعداد کمی در تقلید صدای انسان دارند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت