logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » مقایسه انواع سمعک و قیمت آن

مقایسه انواع سمعک و قیمت آن

جمعه, 14 سپتامبر 2018 | 910 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
مقایسه انواع سمعک و قیمت آن

سلام دوستان اگر به خاطر مشکل کم شنوایی پس از انجام آزمایشات لازم، تصمیم به استفاده از سمعک گرفته اید اما در مورد انواع سمعک و قیمت آن، بهترین مارک سمعک و اینکه از کجا سمعک بخرم هیچ  اطلاعاتی ندارید؛ بهتر است تا انتهای مطلب را مطالعه بفرمائید. سمعک (Hearing Aids) تقویت کننده الکترونیکی کوچکی است که به افراد کم شنوا در شنیدن صداها کمک می کند. مکانیزم کار انواع سمعک به این شکل است که با تقویت صدا باعث می شود فرد کم شنوا یتواند صداها را تشخیص دهد و بشنود. ارزیابی شنوایی برای مشخص کردن نوع و میزان […]

سلام دوستان

اگر به خاطر مشکل کم شنوایی پس از انجام آزمایشات لازم، تصمیم به استفاده از سمعک گرفته اید اما در مورد انواع سمعک و قیمت آن، بهترین مارک سمعک و اینکه از کجا سمعک بخرم هیچ  اطلاعاتی ندارید؛ بهتر است تا انتهای مطلب را مطالعه بفرمائید.

سمعک (Hearing Aids) تقویت کننده الکترونیکی کوچکی است که به افراد کم شنوا در شنیدن صداها کمک می کند. مکانیزم کار انواع سمعک به این شکل است که با تقویت صدا باعث می شود فرد کم شنوا یتواند صداها را تشخیص دهد و بشنود.

ارزیابی شنوایی برای مشخص کردن نوع و میزان کم شنوایی باید توسط متخصص ادیولوژیست و با انجام آزمون هایی چون ادیومتری(PTA)، تمپانومتری، اتوسکوپی و… انجام شود. استفاده از سمعک یکی از راه های درمان کم شنوایی است که مشکل را تا حد زیادی رفع می کند اما به هر حال هیچ دستگاهی نمی تواند کار گوش را به صورت صددرصد انجام دهد.

انواع سمعک

سمعک ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدان از آن ها محدوده کم شنوایی خاصی را پوشش می دهد. انواع سمعک را بر اساس نوع مدار پردازشی، نحوه قرار گیری روی گوش و برند آن تقسیم بندی می کنند. که بر اساس نوع مدار پردازشی به انواع سمعک آنالوگ analog، سمعک قابل برنامه ریزی Programmable، سمعک دیجیتال Digital، سمعک هوشمند Inteligent، سمعک فوق هوشمند یا بلوتوث دار Wireless  و بر اساس نحوه قرار گرفتن روی گوش به سمعک پشت گوشی (BTE)، سمعک داخل گوشی (ITE)، سمعک داخل کانال (ITC)، سمعک عمق مجرا (CIC) و سمعک نامرئی (IIC) تقسیم بندی می شوند.

انواع سمعک از نظر قرار گرفتن در گوش

الف) سمعک آنالوگ (Analog)
این سمعک امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. در مرحله بعد، این سیگنال ها به آمپلی فایر ارسال می گردد. این نوع سمعک دارای امکان تنظیم صدا و همچنین کنترل زیر و بم بوده و تنها یک برنامه را می توان در آن ها تنظیم نمود.

ب) سمعک قابل برنامه ریزی (Programmable)
این سمعک ها، یک مرتبه پیشرفته تر از سمعک های آنالوگ هستند، چرا که این نوع سمعک ها به وسیله کامپیوتر قابل تنظیم بوده و در آن ها می توان بیش از یک برنامه را تنظیم نمود.

ج) سمعک دیجیتال (Digital)
این سمعک ها، به وسیله کامپیوتر قابل تنظیم هستند. کمی پیش تر، سه بخش اصلی هر سمعک را ذکر نمودیم. این سمعک ها علاوه بر آن سه بخش، دارای بخش مدارات پردازشی نیز هست. این مدارات پردازشی خودشان از تعدادی باند و کانال تشکیل شده اند. حال هرچه پردازشگر سمعک یا همین مدارات پردازشی پیشرفته تر باشند، تعداد این باندها و کانال ها بیشتر خواهد بود. این امر سبب می شود که ادیولوژیست یا همان شنوایی شناس بتواند تنظیمات را برای بیمار بهتر انجام دهد. نتیجه این امر، رضایت بیمار از سمعک خواهد بود.

د) سمعک هوشمند (Intelligent)
این نوع سمعک، یک مرتبه از سمعک دیجیتال پیشرفته تر هستند. در حقیقت اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، سمعک های هوشمند، نوعی سمعک دیجیتال بوده که قابلیت انطباق با شرایط محیط های مختلف شنیداری را دارند. ویژگی این سمعک ها این است که به دلیل داشتن ردیاب سیگنال گفتار، می توانند گوینده را در محیط اطراف جستجو کرده و صدای او را به صورت فوق العاده ای تقویت نمایند. این سمعک ها، به صورت همزمان صداهای مزاحم محیط اطراف را نیز حذف خواهند نمود.

ه) سمعک بلوتوث دار (Wireless)
سمعک های وایرلس یا همان سمعک های بلوتوث دار، دارای قابلیت شبیه سازی عملکرد گوش طبیعی بوده و از این لحاظ پیشرفته ترین تکنولوژی ساخت سمعک محسوب می گردند. این دسته از سمعک ها، علاوه بر داشتن امتیازات و ویژگی های پیشرفته ترین سمعک ها، قابلیت برخورداری ارتباط همزمان میان دو سمعک در دو گوش را دارند. این بدین معنا است که سمعک های دو گوش شما به قدری پیشرفته هستند که می توانند خودشان با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و صدا را به بهترین شکل به مغز شما برسانند.
امکان دیگری که شما با خرید سمعک وایرلس به آن دست خواهید یافت، امکان ارتباط آن ها با تلفن همراه و تلویزیون شما است. به صورتی که شما می توانید از طریق سمعک خود صدا را شنیده و مکالمه کنید. هم چنین می توانید صدای تلویزیون خود را در داخل سمعک خود دریافت کرده و بدین صورت وضوحی بی نظیر از صدا را تجربه نمایید.

مقایسه برندها و طرح سوالاتی چون سمعک زیمنس بهتر است یا سمعک ویدکس، کاملا اشتباه است زیرا برندهای معروفی چون زیمنس، ویدکس، اتیکن و … در زمینه تولید و خدمات پس از فروش تفاوتی با هم ندارند و تمام این برندها شرکت های قدرتمندی هستند که با هم رقابت تنگاتنگی دارند. بزرگترین تولید کنندگان سمعک در جهان بدین ترتیب می باشند:

۱- سمعک اتیکن و برنافن (Oticon, Bernafon)
شرکت هولدینگ که در سال ۱۹۰۴ تاسیس شد، مالک مارک های برنافن سوئیس، سونیک آمریکا و اتیکن دانمارک می باشد. این شرکت در ساخت سمعک موفق به ساخت تکنولوژی هایی چون فن آوری پردازش صدای Channel-fre، فن آوری مبتنی بر پردازش های مغزی و شناختی Brain-hearing و پیشرفته ترین تکنولوژی سرکوب وزوز گوش شده است.
۲- سمعک زیمنس Siemens
اولین سمعک های زیمنس آلمانی در سال ۱۹۱۳ وارد بازار شدند. این شرکت اولین سمعک ضدآب، ضد گرد و غبار و ضد ضربه و سمعک بلوتوث دار را تولید کرده است و مالک برند های Rexton و Miracle Ear نیز می باشد.
۳- سمعک ریساند ReSound
این شرکت در سال ۱۹۴۳ تاسیس شد و دفتر آن در دانمارک واقع شده است. برند Interton متعلق به این شرکت است و سمعک های Open-ear محصولی از ریساند است. در سال ۲۰۱۳ ریساند تکنولوژی LiNX را معرفی کرد که از طریق آن سمعک به iPhone، iPad و iPod متصل می شود.
۴- سمعک فوناک (Lyric, Phonak)
دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس قرار دارد و در سال ۱۹۴۷ شروع به کار کرد و در سال ۲۰۰۹ سمعک های سازگار با پروتزهای کاشت حلزون Advanced Bionics را روانه بازار کرد.
۵- سمعک ویدکس Widex
ویدکس از سال ۱۹۵۶ تاسیس شد و سمعک داخل گوشی کاملا دیجیتال نیز اختراع این شرکت می باشد که دفتر مرکزی آن در دانمارک است.
۶- سمعک استارکی Starkey
این برند مشهور متعلق به آمریکاست و در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده است. استارکی ابتدا در زمینه تعمیر سمعک فعالیت می کرد اما اکنون یکی از قدرتمندترین تولید کنندگان سمعک به شمار می رود.  این شرکت آمریکایی محصولات خود را به همراه جدیدترین فناوری روز تولید می کند؛ سمعک Xino Tinnitus با تکنولوژی Multiflex Tinnitus را برای بیماران مبتلا به وزوز گوش در سال ۲۰۱۳، سری سوم سمعک داخل گوشی وایرلس با سیستم عامل BluWave 3.0، تولید سمعک Halo که با گوشی های اپل همگام سازی شده بود، تولید اولین هدفون هوشمند جهان با نام Dash و عرضه سمعک وایرلس Halo2 که با آیفون سازگار است، نمونه هایی از تولیدات منحصر به فرد این برند می باشد.
۷- سمعک یونیترون Unitron
شرکت یونیترون در سال ۱۹۶۴ و در کانادا فعالیت خود را در زمینه تولید سمعک آغاز کرد. محصولات این شرکت کیفیت بالایی دارند و یکی از ویژگی های نحصر به فرد این برند این است که محصولات علاوه بر تست در آزمایشگاه توسط افراد کم شنوا نیز تست می شوند و در صورت رضایت کاربر، محصولات وارد بازار جهانی می شوند.
۸- سمعک بلتون Beltone
بلتون سال های زیادی است که در زمینه تولید سمعک فعالیت می کند و تاسیس آن به سال ۱۹۴۰ و در ایالات متحده آمریکا باز می گردد. این برند در نمایشگاه جهانی EUHA که در سال ۲۰۱۳ برگزار شد، جایزه بهترین تکنولوژی روز سمعک دنیا را به خاطر ارائه تکنولوژی Ear to Ear Communication بدست آورد.

سمعک دو گوشی بهتر است یا یک گوشی؟
قطعا شنیدن با دو گوش بهتر است زیرا در اینصورت سیستم عصبی و مرکزی شنوایی، صداهای دریافتی از دو گوش را با هم تلفیق کرده و پردازش می کند. در ضمن افرادیکه هر دو گوش آن ها کم شنواست اگر از یک سمعک استفاده کنند ممکن است عصب گوش آن ها تحلیل رود و شنوایی شان کم شود یا حتی ناشنوا شوند. به عنوان مثال در سمعک های وایرلس هوشمند دو سمعک در هر ثانیه بیش از بیست مرتبه با هم ارتباط پیدا می کنند و حالتی شبیه به گوش طبیعی را به وجود می آورند. توانایی جهت یابی بهتر اصوات، فهم گفتار در محیط پرسروصدا، درک گفتار در مکالمات گروهی و افزایش کیفیت صدا از مزایای سمعک دو گوشی می باشد.

باطری سمعک
باطری سمعک در ۴ سایز ۱۰، ۱۳، ۳۱۲ و ۶۷۵ وجود دارد که با توجه به مدل و مشخصات سمعک، طول عمر باتری نیز فرق می کند. باطری سایز ۱۰ که کوچکترین سایز است در سمعک نامرئی بکار میرود و بین ۶ تا ۷ روز دوام دارد و خود کاربر هم می تواند آن را تعویض کند؛ باتری های بزرگتر که در سمعک پشت گوشی بکار می روند گاهی ۱۵ تا ۲۰ روز شارژدارند. سمعک ویدکس از نظر مصرف باتری، کم مصرف ترین سمعک به شمار می رود.

قیمت سمعک

قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد؟
تجویز سمعک توسط شنوایی شناس و پس از ارزیابی های شنوایی انجام می شود و بر اساس فاکتورهایی چون نوع و میزان کم شنوایی، نیازهای شنیداری فرد در محیط کار و زندگی، سن و میزان مقبولیت از طرف بیمار و .. بستگی دارد.

انتخاب بهترین سمعک از بین انواع سمعک
۱ – برای انتخاب سمعک باید به میزان و نوع کاهش شنوایی، سن و شغل افراد دقت کرد و این عوامل در نوع و قیمت سمعک تاثیر گذار می باشند.
۲- نوع سمعک، تکنولوژی بکار رفته در آن و امکانات جانبی
نوع سمعک در قیمت آن تاثیر گذار است، به عنوان مثال سمعک آنالوگ که قدیمی ترین سمعک است، قیمت پایین تری دارد، بعد  از سمعک دیجیتال و سپس سمعک های هوشمندی چون سمعک نامرئی و سمعک وایرلس قیمت بیشتری دارند. برند و تکنولوژی به کار رفته در سمعک هم در قیمت تاثیر گذار است.
فناوری های بکار رفته در انواع سعک سبب افزایش کیفیت صدای دریافتی توسط کاربر می شود و بر روی قیمت سمعک هم تاثیر گذار است. برخی از این تکنولوژی ها بدین ترتیب می باشند:
– حذف و کنترل نویز یکی از فناوری های بکار رفته در سمعک ها می باشد و به این صورت است که پردازشگر سمعک طیف نویز را که با طیف گفتار فرق دارد شناسایی می کند و با حذف و کنترل طیف نویز، طیف گفتار را تقویت می کند؛ به عنوان مثال سمعک زیمنس محیط باد را نویز می داند و آن را حذف می کند.
– سیستم حذف فیدبک باعث می شود مشکل سوت سمعک برطرف شود.
– سیستم صوت درمانی وزوز مناسب افرادی است که علاوه بر کم شنوایی دچار وزوز گوش نیز می باشند.
– ویژگی جهت داری که باعث درک بهتر گفتار و تشخیص گفتار در محیط های شلوغ می شود یکی دیگر از فناوری های مهم و کاربردی سمعک می باشد.
– امکانات وایرلس همچون تنظیم بی سیم سمعک ها و بهبود کیفیت صوت با ارتباط دو گوشی، ارتباط مستقیم سمعک با دستگاه های صوتی با سرعت و کیفیت بالا نیز در قیمت تاثیر گذار است.

ارتباط سمعک با گوشی– داشتن قابلیت هایی چون ضد آب و ضد گرد و غبار
۳ – تخصص و میزان زمان لازم بری تجویز سمعک و تنظیم آن
۴ – نوع گارانتی و خدمات پس از فروش
گارنتی سمعک مهم ترین عاملی است که در حین خرید سمعک باید به آن دقت کنید. گارانتی سمعک با گارانتی دیگر محصولات متفاوت است تا جائیکه می توان گفت سمعک بدون گارانتی ارزش ندارد زیرا خرید سمعک تازه آغاز کار است، تنظیم اولیه به چند جلسه نیاز دارد و بعد از آن تعویض قطعات و تنظیمات مجدد هم جزء خدمات پس از فروش است. خدمات پس از فروش مانند تجویز دوره ای هم بر قیمت سمعک تاثیر گذار است.
۵- یکی از دلایل اختلاف قیمت انواع سمعک، کیفیت آن ها می باشد؛ هر چه سمعک از تعداد مدارات، آپشن و کیفیت بالاتری برخوردار باشد قیمت آن نیز بیشتر است. سمعک رده Basic حداقل ویژگی ها را برای حل مشکل شنوایی دارد، رده Intermediate دارای قابلیت های بیشتری نسبت به بیسیک می باشد و رده Advance سمعک های پیشرفته ای است که بهترین ویژگی ها را دارد.
۶ – لوازم جانبی کمک شنیداری برای استفاده آسان از تلفن و تلویزیون و دریافت بهتر مکالمات
ارتباط سمعک با وسایل شنیداری دیگر از طریق لوازم جانبی و اپلیکیشن هایی انجام می شود و وجود این ابزار جانبی بر قیمت سمعک تاثیر می گذارد؛ اپلیکیشن ConnectLine در سمعک اتیکن، ارتباط موبایل با سمعک را آسانتر کرده است.
ریموت کنترل سمعک برای کم و زیاد کردن صدای سمعک یا انتخاب برنامه های تقویت اکوستیکی سمعک بکار می رود و می توانید به کمک آن صدای سمعک را در محیط شلوغ کم و در محیط آموزشی زیاد کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت